Многокутники. Розв’язування задач і вправ
Урок № 47
Тема: Многокутники. Розв’язування задач і вправ
Мета. Дати означення ламаної, ввести поняття многокутника, ознайомити з видами многокутників, видами трикутників за сторонами, формувати навички застосовувати вивчений матеріал до розв’язування задач, сприяти формуванню логічного мислення, виховувати вміння самостійно аналізувати і робити висновки.
Форми роботи: самостійна робота з підручником, усне опитування “Мозковий штурм”, метод інтерактивної системи “Поміч”.
Обладнання: таблиці, лінійка, кольорова
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Ключові слова: замкнена ламана, многокутник, сторона та вершина многокутника, рівнобедрений, різносторонній та рівносторонній трикутники, периметр многокутника.
Очікуваний результат:
У процесі уроку учні зможуть:
– будувати ламану,
– позначати її,
– знаходити периметр довільного многокутника;
– вчитися оформляти записи обчислень.
Те, що я чую, я забуваю,
Те, що я бачу, я пам’ятаю,
Те, що я роблю, я розумію.
(Конфуцій)
Хід уроку
I. Актуалізація чуттєвого досвіду та сторонніх знань учнів.
Можна
Цю інформацію учні заносять у зошити. Не має значення, чи правильного те, що вони записали. Бажано, щоб було записано якомога більше. Коли кожен складає список, він може поспілкуватись з сусідом по парті та обмінятися відомостями з теми, пригадали, що вони вивчали в початкових класах.
Потім учитель проводить обговорення в класі, записуючи на дошці думки учнів.
Результат може бути таким:
А). ламана:
– ланки,
– позначення.
Б). многокутники:
– трикутники,
– чотирикутники (прямокутник, квадрат).
В). периметр:
– трикутник,
– квадрат,
– прямокутник.
II. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.
Метод інтерактивної системи для ефективного читання та мислення “Поміч”
Учням пропонують уважно опрацювати матеріал §16, сторінки 138-139. на полях тексту олівцем поставити позначки:
Ú – якщо прочитане підтверджує те, що учні знають
+ – прочитане несе нову інформацію
– – відрізняється від того, що учні знають чи думають
? – якщо учні зустрічають інформацію, яка їх бентежить, чи хочуть знати про це більше
Після того, як учні опрацювали тексти, пропоную їм скласти власну таблицю позначок для впорядкування інформації.
Ú | + | – | ? |
Ламана трикутник чотирикутник п’ятикутник. Периметр сума довжин усіх сторін | Замкнена ламана: N-кутник, (n – вершин, n – сторін). Рівнобедрений трикутник (бічні сторони, основа). Різносторонній ∆-к – не має рівних сторін. Рівносторонній ∆-к – усі сторони рівні | Сторони многокутника Вершина многокутника | Многокутники замкнена ламана. Рівні фігури (якщо їх можна сумістити накладанням) |
Після читання відбувається обговорення:
Що уже відоме вам? Де було підтвердження? Де поставити позначку “Ú”? Де поставити позначку “+”? Де поставити позначку “-“? Де поставити позначку “?”?
Під час обговорення матеріалу необхідно повернутись до результатів “Мозкового штурму” записати на дошці, подивитись в чому є розбіжності.
III. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємо-залежностей у вивченому матеріалі
Робота з підручником: стор. 140.
Перевір себе.
Учні дають відповіді на поставлені запитання.
Виконаємо разом!
Розглянути виконання завдань.
№ 751 (Усно.)
9 см; 15 дм; 18 м; 6 км.
№ 752 (Усно.)
∆АОВ, ∆АВD, ∆АОD, ∆АDС, ∆СОD, ∆DСВ, ∆АВС, ∆ВОС.
IV. Узагальнення і систематизація знань
№ 756
Ламана ABCDEF
№ 758
∆АВС
АВ = 3 см
ВС = 4 см
АС – ? Р∆АВС – ?
АС = 3 см 2 мм
Р∆АВС = АВ + ВС + АС = 3 см + 4 см + 3 см 2 мм = 10 см 2 мм
№ 760
Перед його розв’язанням прочитати стор 140 підручника.
Хочеш знати ще більше?
№ 761
АD = 2 см
DС = 3 см 2 мм
АВ = 2 см 6 мм
ВС = 3 см 5 мм
Р∆АВСD = АВ + ВС + СD + АD = 2 см + 3 см 2 мм + 2 см 6 мм + 3 см 5 мм = 8 см 13 мм = 9 см 3 мм
№ 762
Чотирикутник, сторони якого дорівнюють 2, 3, 4 і 10 м не існує, тому що найдовша сторона повинна бути менша від суми трьох інших його сторін 2 + 3 + 4 < 10
№ 763
Периметр Рдевятикутника = 8 см * 9 = 72 см
Ршестикутника = 72 см
Сторона шестикутника дорівнює
72 см : 6 = 12 см
Відповідь: 12 см.
№ 784
Прочитати утворені числа:
656656
565656
_656656
_565656
__91000
+656656
_565656
1222312
V. Домашнє завдання.
Вивчити §16. №757, 759, 764.