Множення звичайних дробів. Властивості множення
Урок № 2 6
Тема. Множення звичайних дробів. Властивості множення
Мета: вдосконалити вміння учнів виконувати завдання, що передбачають виконання множення дробів (на обчислення, спрощення виразів) із урахуванням найраціональнішого способу дій (з використанням властивостей множення).
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
@ Учитель вибірково перевіряє зошити учнів. “Слабкі” учні перевіряють домашнє завдання біля дошки.
1. Фронтальна
Запитання до класу
– Як виконати множення двох звичайних дробів?
– Як виконати множення натурального числа на звичайний дріб/мішане число?
– Як виконати множення мішаного числа на натуральне (звичайний/мішане) число (дріб / число)?
2. Виконайте дії (найтиповіші, як у домашньому завданні)
І ряд | II ряд | III ряд |
II. Засвоєння знань
Запитання
– Чи можна виконувати множення не двох, а трьох, чотирьох і більше множників?
– Як виконати множення суми на число? (a(b+c) = ab+ ас)
– Чому дорівнює а•0? а•1? 1•а? 0•а?
@ Можливо, на запитання вчителя деякі учні дадуть правильні відповіді, тому вчителеві слід ще раз нагадати, записати закони множення і проілюструвати їх застосування для множення дробів на прикладах.
Конспект 16 | |
Властивості множення | |
1. 2. 3. 4. | Приклади 1. ; 2. ; 3. ; 4. . 5. Спростіть: . 6. Спростіть: . |
@ Як і під час вивчення цього питання відповідно у 5 класі (робота з десятковими дробами), слід наголосити, що застосування законів множення не тільки допомагає виконувати обчислення більш зручним способом, але и допомагає спрощувати вирази
III. Засвоєння вмінь
@ На цьому уроці продовжується (і буде продовжена в інших темах) робота з вироблення стійких умінь учнів, розпочата ще в 5 класі спрощення буквених виразів із застосуванням як сполучної, так і розподільної властивостей множення Новим елементом є множення мішаного числа на натуральне із використанням розподільної властивості множення (це є досить важливим моментом з точки зору автора) Тому досить багато завдань уроку присвячені саме цьому питанню
Усні вправи
І рівень
1. Обчисліть усно, застосувавши розподільний закон множення:
А) , , ; б) , , ; в) , , .
2. Обчисліть, використовуючи переставну і сполучну властивості множення: а) ; б) ; в) ; г) .
3. Обчисліть, використовуючи розподільну властивість множення: а) ; б) ; в) ; г) .
ІІ, III рівні
Письмові вправи
1. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) .
2. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) ; г) ; д) ; е) .
3. Спростіть вираз: а) ; б) ; в) .
4. Обчисліть .
5. Знайдіть об’єм куба з ребром м.
6. Обчисліть: а) ; б) ; в) ; г) .
7. Обчисліть добутки: а) ; б) ; в) ; г) .
8. Обчисліть значення виразу: а) ; б) .
9. Згадайте, що таке куб числа (а3 = а – а – а). Піднесіть до куба дроби: ; ; ; ; ; ; ; .
10. Обчисліть значення виразів а) ; б) .
11. Обчисліть значення виразу: а) – 0,25х, якщо х = , б) 2 – 3,5 – А, якщо а = , в) 1 – 0,6х2, якщо х = 0,2.
Додаткові вправи
1. Використовуючи розподільну властивість множення, знайдіть значення виразу а) ; б) ; в) ; г) .
2. Спростіть вираз: а) ; б) ; в) ; г) .
3. Спростіть вираз а) ; б) ; в) .
4. Доведіть, що значення виразу 3,75 – А – 0,75а – А не залежить від а.
IV. Підсумки уроку
Учні зможуть підбити самі, якщо виконають бліцтест.
1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 5) ; 6) ; 7) ; 8) .
@ Правильні відповіді шифруються, і в разі правильного виконання завдання учень дістає ключове слово “молодець”.
Відповіді
1
4
Х
Х
8
Ab
А
Ф
М
К
Н
Л
П
О
Д
Т
Е
X
Ц
Ь
Я
V. Домашнє завдання
1. Обчисліть (усно): а) ; б) ; в) ; г) .
2. а) ; б) ; в) ; г) .
3. Обчисліть, використовуючи переставну і сполучну властивості множення (усно): а) ; б) ; в) ; г) .
4. Обчисліть, використовуючи розподільну властивість множення: а) ; б) ; в) ; г) .
5. Знайдіть значення виразу: а) ; б) ; в) .
6. Спростіть вираз: а) ; б) ; в) .
7. Розв’яжіть рівняння: .
8. Обчисліть: а) ; б) ; в) .