Модуль раціонального числа
Урок № 6 6
Тема. Модуль раціонального числа
Мета: сформувати уявлення учнів про геометричний зміст поняття “модуль числа”; виробити вміння читати, записувати вирази, що містять модуль, а також знаходити значення виразів, що містять числа під знаком модуля.
Тип уроку: засвоєння нових знань і вмінь
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Усні вправи
1. Обчисліть
А) | : 8 | Б) | : |
– | – 3 | ||
– 2 | : 3 | ||
? | ? |
2. Натуральним, цілим чи дробовим числом є -5, 1254567, , , -3, 5?
3. Знайдіть значення виразу -7-(-7), – (+9), – (13), 0, -(-1), .
@ Під час фронтального виконання усних вправ біля дошки працюють 3 учні, які розв’язують домашні задачі № 2,3 (а, б) (умови вправ записано на дошці заздалегідь)
II. Актуалізація опорних знань
Задача. Знайдіть відстань від початку відліку
Додаткові завдання
– Чи може шукана відстань бути від’ємним числом, нулем?
– Як пов’язана шукана відстань з координатами точки? Чи може відстань від початку відліку до заданої точки дорівнювати координаті цієї точки?
– Чи зажди відстань від початку відліку до даної точки дорівнює координаті точки? У яких випадках – ні?
III. Формування нових знань
@ Звичайно, що в 6 класі ще зарано давати строге означення модуля і вводити поняття “геометричний зміст модуля” Але попри все, на інтуїтивному рівні зміст цих понять ми вводимо і вимагаємо від учнів їх засвоєння Поняття модуля в 6 класі якраз вводимо, виходячи з геометричних міркувань, а потім уже на прикладах з’ясовуємо, що:
А) модуль додатного числа є це саме число,
Б) модуль нуля є нуль (це ж саме число),
В) модуль від’ємного числа є число, протилежне до даного числа.
Важливо також, виходячи з геометричних міркувань і поняття “протилежні числа”, підкреслити, що:
А) модуль даного числа – це єдине число, але,
Б) однаковий модуль мають 2 протилежних числа.
У результаті всіх пояснень учителя на дошці і в зошитах можуть бути зроблені записи (конспект 30)
Конспект 30 | |
Модуль числа | |
1. Модуль числа а – це відстань від початку координат до точки Л(а) 2. Позначають |-21, |31, \а | 3. Властивості: 1) |0| = 0, 2) | а | = а, якщо а додатне, 3) | а | = – а, якщо а від’ємне, 4) якщо | х | = а, де а – додатне число, то х = а або х = – а | Приклад 1. 2. | х | = 3, тому х = 3 або х = -3 3. Обчисліть значення виразу: | 0 | + – | 2 | = 0 + – 2 = 0 +7 = 7 |
IV. Застосування знань. Формування вмінь
Усні вправи
1. Прочитайте вирази | -8 |, , | 2 + 3 |, | 1,5 – 0,7 |.
2. Чи правильна рівність? | 3 | = 3, , -| -2 | = -2, | а | = 5.
3. Знайдіть значення виразів, записаних у п. 1.
4. Які числа мають модуль, що дорівнює 0; 2; -2?
Письмові вправи
Задача 1. Знайдіть модулі кожного з чисел: 81; 1,3; -5,2; ; ; ; -52; 0.
Запишіть відповідні рівності.
Задача 2. Знайдіть значення виразу |х|, якщо х дорівнює: а) -12,3; б) -66; в) 83; г) –; д) 3; е) -6.
Задача 3. Знайдіть відстань (в одиничних відрізках) від початку координат до кожної з точок; А(3,7); В(-7,8); С(-100); D(315,6); E(0); К; F. Запишіть відповідні рівності.
Задача 4. Знайдіть значення виразу:
А) |-8| – |-5|;
Б) |-10| – |-15|;
В) |240| : |-80|;
Г) |-7100| + |-290|;
Д) |-2,3| + |3,7|;
Е) |-4,7| – |-1,9|;
Ж) |28,52| : |-2,3|;
З) |0,1| – |-10|;
К) ;
Л) ;
М) ;
Н) ;
О) 3 – |1,5| + 4;
П) 24 : |16| + 3,5.
Задача 5. Знайдіть:
А) від’ємне число, модуль якого дорівнює 25; ; 7,4;
Б) додатне число, модуль якого дорівнює 12; 1; ; 3,2;
В) додатні і від’ємні числа, модуль яких дорівнює 8; 5; 19,2; 0.
Задача 6. Розв’яжіть рівняння: а) | х | = 6; б) | х | = 8; в) | х | = 0.
Задача 7. Чи існують такі значення х, для яких: а) х <| х |; б) х >| х |; в) х = | х |?
Задача 8. Ігровий момент.
Учитель. Я задумав два протилежних числа. Поставте тільки одне запитання, щоб дізнатись ці два числа.
V. Підсумки уроку
Запитання до класу
– Що називають модулем числа?
– Як позначають модуль числа?
– Як знайти модуль додатного числа або 0?
– Як знайти модуль від’ємного числа?
– Чи може модуль якого-небудь числа бути від’ємним числом?
– Якими є модулі двох протилежних чисел?
VI. Домашнє завдання
Задача 1. Позначте на координатній прямій числа, модулі яких дорівнюють 3, 8, 1, 35, 5.
Задача 2. Обчисліть.
А) 2,5 – |-12| – 5,
Б) |-8| – |-4| – |-56| : 7,
В) 8 + 5 – |-0,7|,
Г) 13 – 14 – .
Задача 3. Розв’яжіть рівняння а) – у = -8,75, б) – р = .
Задача 4. Площа першого поля становить площі другого поля Чому дорівнює площа другого поля, якщо площа першою поля 12,6 га?