Музичне мистецтво і сучасність. Повторення вивчених пісень. Узагальнюючий урок
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 34
Тема уроку. Музичне мистецтво і сучасність. Повторення вивчених пісень. Узагальнюючий урок
Мета уроку: закріпити та оцінити набуті знання з музичної грамоти і літератури; розвивати вокально – хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики різних епох;
Тип уроку: узагальнюючий.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрети композиторів.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення
II. Розспівування.
III. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Сьогоднішній урок є підсумковим. Звичайно, ми не можемо охопити всіх тем, які ми розглядали протягом року, але повинні взяти за основу, що музична грамотність – це здатність сприймати музику як живе образне мистецтво, народжене життям. Це здатність на слух визначити характер музики, її автора, його душевний стан.
У кожному столітті були свої покоління композиторів, виникали нові напрями в музиці. Але чи можемо ми сказати про музику європейських композиторів XVII-XX століть, що вона є сучасною. Так, бо її головні риси – це героїзм
Щоб підсумувати ваші знання, дайте відповіді на такі запитання:
1. Назвіть музичні жанри.
2. Дайте визначення симфонії, концерту, кантати, романсу.
3. Що характерно для камерної музики?
4. Який із українських композиторів ввів нововведення в камерно-інструментальну музику і в якому творі? (М. Лисенко. Кантата-поема “Б’ють пороги” – слухання фрагменту).
3. Що характерно для романсу, чим відрізняється він від пісні? Назвіть романси українських композиторів (слухання “Безмежнеє поле” М. Лисенка)?
6. Що таке авангардизм та модернізм? Які інші течії в мистецтві ви знаєте? Назвіть їхніх представників, (слухання “Кіч-музика” В. Сільвестрова).
7. Що таке оперета і які жанри мистецтва у ній поєднані? Назвіть композиторів, що писали оперети (слухання фрагменту. “Вільний вітер” І. Дунаєвського).
8. Згрупуйте ці твори за жанрами:
А) “Ясени”.
Б) “Місячна” соната.
В) “Два кольори”.
Г) “Патетична” симфонія.
Д) “Несе Галя воду”.
Е) “Ой дівчино, шумить гай”.
Є) 9 симфонія
Ж) “Патетична” соната.
1. Народна пісня.
2. Симфонічна музика.
3. Лірична пісня.
4. Фортепіанна музика.
9. “Пісня про вчительку”, “Моя стежина”, “Рідна мати моя” написав:
А) Ігор Шамо;
Б) Богдана Фільц;
В) Пиатон Майборода;
– Давайте згадаємо пісню “Рідна мати моя” і виконаємо її.
10. “Вільний вітер”, “Дівчина з блакитними очима”, “Весілля в Малинівці” – це:
А) опера;
Б) балет;
В) оперета.
Назвіть їхніх авторів.
11. Веснянки, щедрівки, колядки – це пісні:
А) соціально-побутові;
Б) ліричні;
В) обрядові.
– Хто із композиторів і в яких творах використав ці пісні? (слухання фрагменту І Концерту, для фортепіано з оркестром П. Чайковського).
12. Хто є автором “Пісні на добро”? (художнє виконання пісні).
13. Що ви знаєте про О. Білаша? (виконуємо пісню “Ясени”).
14. Напишіть по пам’яті фрагмент улюбленої пісні, вкажіть автора і аргументуйте свій вибір.
Підсумок уроку.