Найбільший спільний дільник кількох чисел

Урок № 5

Тема. Найбільший спільний дільник кількох чисел

Мета: на основі знань про дільник числа сформувати поняття учнів про спільний дільник двох (трьох і т. д.) чисел і найбільший спільний дільник, а також розглянути алгоритм знаходження НСД кількох чисел; сформувати початкові вміння учнів виконувати базові завдання, що передбачають використання алгоритму знаходження НСД.

Тип уроку: засвоєння знань і формування початкових умінь.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Учитель

(або сильні учні-консультанти) заздалегідь записує на відкидних дошках короткі розв’язання домашніх вправ. Учні в парах перевіряють правильність виконання домашнього завдання.

2. Після перевірки домашнього завдання можна запропонувати самостійну роботу. Знайдіть серед розкладів неправильний:

72 = 23 – 32; 84 = 22 – 3 – 7; 90 = 22 – 32 – 5.

(Це розклад 90 = 22 – 32 – 5, правильно -90 = 2 – 32 – 5)

II. Формування нових знань

1. Постановка проблеми

Задача. З 18 цукерок, 12 яблук треба зробити гостинці для першокласників, щоб у кожному гостинці цукерок і яблук була однакова кількість. Скількох першокласників

можна пригостити?

@ Аналіз умови приводить до висновку, що під час розв’язування треба знайти числа, на які ділилися б і 18, і 12.

2. Розв’язування проблеми

Учні знайомляться з поняттям:

– спільного дільника,

– найбільшого спільного дільника двох, трьох чисел і т. д.;

– алгоритмом знаходження НСД;

– поняттям взаємно простих чисел, виконуючи короткі записи в зошиті (конспекті 4) або працюючи з таблицею.

.

Конспект 4

НСД (а; b)

1) 18 ділиться на: 1; 2; 3; 6; 9; 18. 12 ділиться на: 1; 2; 3; 4; 6; 12.

Найбільший спільний дільник кількох чисел

2) Як знайти НСД (18; 12) з їх розкладів на прості множники?

Найбільший спільний дільник кількох чисел

Найбільший спільний дільник кількох чисел

Б) 18 = 2 – 32; 12 = 22 – 3;

В) НСД (18; 12) = 2 – 3 = 6

3) Якщо НСД (а; b) = 1, то а і b – взаємно прості.

Приклад: а = 2 – 3 – 5; b = 7 – 11 – 13. НСД (а; b) = 1; а, b – взаємно прості

III. Закріплення знань учнів, формування вмінь

1. Яке число називається НСД двох натуральних чисел?

2. Які два числа називаються взаємно простими?

3. Знайдіть НСД (a; b), якщо:

А) а = 2 – 3; b = 2 – 5;

Б) а =22 – 3 – 5; b = 22 – 32;

В) а = 2 – 3 – 7; b = 52.

Чи можна за цим самим алгоритмом знайти НСД трьох чисел?

Письмові вправи

1. Знайдіть усі спільні дільники чисел: а) 50 і 40; б) 56 і 98.

2. Знайдіть НСД чисел: а) 253 і 207; б) 50 і 49; в) 120; 180; 200.

3. Доведіть, що числа 36 і 77 взаємно прості.

@ Після виконання цього завдання доречно буде зауважити, що поняття прості числа і взаємно прості числа не слід плутати.

Якщо вистачає часу, можна розв’язати додаткові завдання.

Додаткові вправи

1. Діти отримали на новорічній ялинці однакові подарунки. У всіх подарунках разом було 123 апельсини і 82 яблука. Скільки дітей було присутньо на святі? Скільки апельсинів і скільки яблук було в кожному з подарунків?

2. Запишіть усі правильні дроби зі знаменником 12, у яких чисельник і знаменник – взаємно прості числа.

3. Знайдіть значення виразу: 1,24 : 3,1 + 12 : 0,25 – 2 : 25 + 1,8 : 0,45.

IV. Підсумки уроку

(Див. усні вправи)

V. Домашнє завдання

1. Знайдіть найбільший спільний дільник чисел:
а) 30 і 70; б) 42 і 48; в) 120 і 160.

2. Знайдіть найбільший спільний дільник трьох чисел: 26, 39 і 52.

3. Які зданих пар чисел взаємо прості: а) 16 і 9; б) 18 і 81; в) 11 і 121?

4. У двох ящиках 53 кг яблук. Скільки яблук у кожному ящику, якщо
в першому їх на 5 кг більше, ніж у другому?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Найбільший спільний дільник кількох чисел