Написання прізвищ прикметникової форми
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ПРИКМЕТНИК
§32. Написання прізвищ прикметникової форми
Прикметникову форму можуть мати українські й російські прізвища. Українські прізвища пишуть за загальними правилами правопису українських слів.
Написання російських прізвищ українською мовою має свої особливості.
1. Російське e передається українською буквою є:
А) на початку складу: Єршов, Боєв;
Б) після апострофа і м’якого знака: Григор’єв, Ільєнков;
В) коли в корені слова російському е відповідає українське і: Беляев (бо білий),
Г) у суфіксах – єв, – єєв після приголосних (окрім [ц], [р], [ж], [ч], [ш], [щ]): Ломтєв, Сергєєв, але Тютчев, Писарев.
2. Російське е передається українським е у прізвищах, спільних для російської та української мов: Федоров, Темний.
3. Російське е передається українським йо на початку складу, в інших випадках – ьо: Йолкін, Воробйов, Ковальов, Тьоркін.
4. Суфікс під наголосом передається – ов: Грачов, Горбачов.
5. Російське и передається українським ї після голосного, апострофа та м’якого знака: Воїнов, Гур’їн, Ільїн. 6. Російське іг передається українським и:
А) після [ж], [ч], [ш], [щ],
Б) у префіксі при-: Пришвін, Прибоєв;
В) у суфіксах – ик-, – ич-, – иц-, – ищ-: Кулик, Гуличев, Голицин у Радищев.
Орфограма Букви е, є, и, і, ї в українських і російських прізвищах
282. Запишіть у два стовпчики російські прізвища, вставляючи замість крапок: а) букву є; б) букву е.
Сн..гірьов, Аш..нкін, Лебед..в, Лазар..в, Уда..в, Упряж..ва, Алекс..єв, Якуш..в, Тяга..в, Писар..в.
Якщо ви правильно виконали завдання, із других букв записаних слів складеться початок приказки: ” … голова “.
283. Запишіть у два стовпчики російські прізвища, вставляючи замість крапок: а) букву и; б) букву і.
Ог..рьов, Руд..ч, Нік..тін, Аврамушк..н, Груш..н, Ботк..н, Старш..нов, Будн..ков, Увар..н, Акімушк..н.
Якщо ви правильно виконали завдання, із других букв записаних слів складеться початок прислів’я: “… нe страшний”.
Абалкин, Алтаев, Белкин, Карасев, Корнеев, Королев, Ефимов, Веревкин, Борисов, Чичерин, Исаев, Ширяев, Черников, Белугин, Нефедов, Горкин, Николаев, Васильев, Прилежаева.
285. Перекладіть речення українською мовою і запишіть.
1. “Быть тебе Репиным! Рука у тебя сама рисует”, – говорил Никитин. 2. Алексея Тихонова привезли в Петергоф полтора года назад. 3. Бунин рассказал о себе в “Жизни Арсеньева”. 4. Пришвин был человеком безусловного писательского призвания. 5. На корм для птиц Багрицкий тратил последние деньги (Із тв. К. Паустовського).
Безусловный – безумовний призвание – покликання писательский – письменницький тратить – витрачати
МОВНИИ РОЗБІР
РОЗБІР ПРИКМЕТНИКА ЯК ЧАСТИНИ МОВИ ПОСЛІДОВНІСТЬ РОЗБОРУ
1. Частина мови.
2. Початкова форма (прикметник у називному відмінку однини чоловічого роду).
3. Постійні ознаки: а) група зазначенням (якісний, відносний, присвійний); б) ступінь порівняння (для якісних прикметників); в) група за відмінюванням (тверда чи м’яка).
4. Змінні ознаки: а) число; б) рід (в однині); в) відмінок.
5. Синтаксична роль.
…У світі той НаймуДріший, хто найдужче любить життя (В. Симоненко).
Зразок усного розбору
Наймудріший – прикметник, ужитий у початковій формі; якісний, у найвищому ступені порівняння; належить до твердої групи, ужитий в однині, чоловічому роді, називному відмінку; у реченні виступає присудком.
Зразок письмового розбору
Наймудріший – прикм., п. ф. – наймудріший; якісний, найвищий ст. пор.; тв. гр.; одн., ч. р., Н. в.; присудок.
286. І. Спишіть текст, вставляючи, де треба, пропущені букви і розділові знаки. Виділені прикметники розберіть як частину мови.
Найкращою оздобою дівчини є вінок. Плетуть вінки з квітів маку синіх волошок білого ромен-зіл..я чорнобривців та дикої рожі… У плетін..і вінків нашими дівчатами досягнено не меньшого мистецтва., як у шит..і, ткан..і та мереж..ві. Залежно від інд..відуал..них..дібностей, так комбінують барву і форму квітів у вінку, що він стає мистец..ким твором і підкреслює красу дівочого облич..я (За О. Воропаєм).
Вінок – окраса дівчини
II. Усно опишіть дівчину, зображену на фотоілюстрації’. Вживайте у своїй розповіді прикметники.
МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ
МИКОЛАЇВ
Появу цього міста зумовили військові потреби.
Йшла російсько-турецька війна 1787-1791 років. Необхідно було зміцнювати флот. Фельдмаршал Григорій Потьомкін дає розпорядження почати будівництво суднобудівної верфі в гирлі ріки Інгул, а в 1789 році наказує іменувати верф на Інгулі містом Миколаєвом.
Чому Потьомкін запропонував таку назву міста? Історики вважають, що це зроблено для увічнення пам’яті про штурм російськими військами Очакова в день святого Миколи у 1788 році. Крім того, Миколу-чудотворця вважали покровителем моряків.
У 1790 році назву міста затвердила Катерина II. Перший корабель “Святий Микола”, який невдовзі спустили на воду, ще більше закріпив назву міста (За І. Вихованцем).
1. Коли за християнським календарем святкують день Миколи-чудотворця? Що ви знаєте про цього святого?
Миколаїв. Музей суднобудування і флоту
2. Розгляньте фотоілюстрацію. Які ще міста, де розвинуте суднобудування, ви знаете?
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Яка частина мови називається прикметником?
2. Як змінюються прикметники?
3. Якими членами речення є прикметники? Наведіть приклади.
4. На які групи зазначенням поділяються прикметники?
5. Визначте, до якої групи за значенням належать прикметники у словосполученнях: білий сніг, білий гриб, мамина сукня, материнська ласка, кисла слива, джерельна вода, крокодилячі сльози, крокодиляча паща, скляний посуд, скляний погляд.
6. Як творяться вищий і найвищий ступені порівняння якісних прикметників?
7. Як відмінюються прикметники твердої і м’якої груп? Чому прикметники на – лиций не належать до жодної з груп? Запишіть подалі словосполучення з прикметниками у два стовпчики: а) зі вставленою буквою і; б) зі вставленою буквою и.
В обідн..й час, за княж..х часів, з великим рахунком, в одинок..й хаті, обережн..х кроків, серед чуж..х людей, під одинок..м деревом, у кипляч..й воді, з темнолиц..ми трактористами.
Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних прикметників складеться закінчення прислів’я: “Де є добрі люди, там…”.
8. Коли в прикметниках пишеться н, а коли нн? Від поданих іменників утворіть прикметники й запишіть у два стовпчики: а) з подвоєнням; б) без подвоєння.
Екран, ідея, бруд, корінь, електрон, вода, вина, овал, балет.
Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних слів прочитаєте першу частину прислів’я: “… горять, тоді вари кашу”.
9. Пригадайте правила правопису не з прикметниками. Спишіть, розкриваючи дужки.
1. (Не)страшні для мене вітри, ні підводнеє каміння. 2. У лісі поночіє, але темрява (не)густа, а прозора. 3. І все-таки до тебе думка лине, мій занапащений, (не)щасний краю. 4. Для щирої душі, (не)злого серця не треба красномовства, тільки правда. 5. Ні, ні, дідуню! Ні, ми (не)винні! 6. Із гущавини лісу чути (не)голосний спів сопілки (Із тв. Лесі Українки). 10. Розкажіть про правопис прикметників разом і через дефіс. Запишіть складні прикметники у два стовпчики: а) ті, що пишуться разом; б) ті, що пишуться через дефіс.
Смерто/носний, північно/східний, п’яти/річний, україно/ мовний, українсько/російський, садово/парковий, біло/ сніжний, зменшено/пестливий, ясно/окий, плато/спроможний, південно/західний, жовто/дзьобий, сніжно/білий, дванадцяти/поверховий, тьмяно/коричневий, західно/ європейський.
Ключ. Якщо ви правильно виконали завдання, з других букв записаних прикметників складеться початок прислів’я: “… і камінь крушать”.
11. Як пишуться українські й російські прізвища, що мають прикметникову форму?
12. Із поданих речень випишіть прикметники і розберіть їх як частину мови.
1. Людська думка найшвидша й найсміливіша. 2. Материне слово як весняне сонце. 3. Як випустиш зі свого язика, то на чужому не втримаєш (Нар. творчість).
Related posts:
- Написання прізвищ прикметникової форми МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Написання прізвищ прикметникової форми 1. Російська буква Е передається через Е: А) після букв на позначення приголосних: Лермонтов, Некрасов, Воскресенський; Б) у суфіксі – ев – після Ц, ж, ч, ш, щ, р: Непринцев, Бестужев, Тютчев, Вахрушева, Гнатищев, Губарев. 2. Російська буква Е передається через Є: А) на початку слів: Євтушенко, Єсенін, […]...
- Написання прізвищ прикметникової ПРИКМЕТНИК § 53 Написання прізвищ прикметникової Пригадаймо! 1. До якої частини мови належать прізвища? 2. На які групи поділяються прізвища за походженням, будовою та особливостями відмінювання? 440 Наведіть приклади. 1. Спишіть імена та прізвища видатних українців. Підкресліть прізвища прикметникової форми. Дмитро Вишневецький, Петро Могила, Богдан Хмельницький, Григорій Сковорода, Пантелеймон Куліш, Іван Франко, Ольга Кобилянська, Микола […]...
- Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ Іменникової форми ІМЕННИК § 43 Написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові та прізвищ Іменникової форми Запам’ятаймо! Утворення імен по батькові 342 Прочитайте форми імен по батькові. Запам’ятайте правопис. Віталій – Віталійович – Віталіївна Валерій – Валерійович – Валеріївна Геннадій – Геннадійович – Геннадіївна Микола – Миколайович – Миколаївна Олексій – Олексійович – Олексіївна Василь […]...
- НАПИСАННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ ТА ПРІЗВИЩ Морфологія та орфографія. Іменник § 36. НАПИСАННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ ТА ПРІЗВИЩ Про суфікси для творення імен по батькові, а також про прізвища, які відмінюємо і які не відмінюємо 300 Прочитайте імена по батькові. Визначте, від яких імен їх утворено. Який суфікс мають слова першої колонки? А другої? Зробіть висновок, як утворюємо чоловічі […]...
- НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів § 28. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Мовознавчі студії 308. Розгляньте таблиці. У наведених нижче реченнях (с. 138) запишіть разом, окремо або через дефіс слова, розділені рискою. Свій вибір обгрунтуйте. […]...
- Написання найуживаніших суфіксів прикметників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §28. Написання найуживаніших суфіксів прикметників 251. Попрацюйте в парах. Зробіть словотворчий розбір слів. Підкресліть, прикметники, у яких твірна основа закінчується на м’який приголосний. Бойовий, ясеновий, березневий, плюшевий, гайовий, алюмінієвий, степовий, абрикосовий. Прикметники творяться за допомогою суфікса – ов(ий) від іменників: 1) основа яких закінчується на твердий нешиплячий приголосний: 2) основа яких […]...
- НАПИСАННЯ СУФІКСІВ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 46. НАПИСАННЯ СУФІКСІВ ПРИКМЕТНИКІВ Про букви е, о, и в прикметникових суфіксах, а також про суфікси, які пишемо зі знаком м’якшення ПРИГАДАЙМО. 1, Що таке основа слова? 2. Які є шиплячі приголосні? 382 Порівняйте записи в колонках. Визначте, на який приголосний (м’який, твердий чи шиплячий) закінчується основа іменника, від якого […]...
- Вимова й написання найуживаніших прикметників на ПРИКМЕТНИК Вимова й написання найуживаніших прикметників на – ський-, – цький, – зький- 220. Прочитайте текст. Дунай – це найбільша й найдовша річка Європи. Вона бере свій початок у німецьких горах й упадає в Чорне море. Жителі Європи називають Дунай “рікою дружби”, адже вона протікає територією десяти країн. Могутня річка прикрашає й напуває німецькі, австрійські, […]...
- Написання складних прикметників разом і через дефіс МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §31. Написання складних прикметників разом і через дефіс 274. Попрацюйте в парах. Прочитайте. Скажіть, як творяться складні прикметники, що пишуться разом і через дефіс. Західноєвропейський Західна Європа; чорнобровий <- чорні брови; швидкоплинний <- швидко плинути; вагоноремонтний <- вагони ремонтувати. Гіркувато-солоний гіркуватий і солоний; жовто-синій <- жовтий і синій; осінньо-зимовий <- осінній […]...
- Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників Деякі якісні прикметники чоловічого роду в називному й знахідному відмінках можуть мати, крім Повної (зелений, повний), ще й Коротку форму (ясен день, красен лицем). Короткі прикметники мають нульове закінчення. Прикметники жіночого, середнього роду та множини в називному й знахідному відмінках […]...
- Написання прикметникових суфіксів ПРИКМЕТНИК § 49 Написання прикметникових суфіксів Запам’ятаймо! У прикметникових суфіксах – зьк-, – цьк-, – ськ – після з, ц, с завжди пишеться м’який знак. У суфіксах – еньк-, – есеньк-, – ісіньк-, – юсіньк – після н завжди пишеться м’який знак. Наприклад: слизький, співацький, пекарський, миленький, гарнесенький, жовтісінький, тонюсінький. Схематично це можна зобразити так: […]...
- ВИМОВА Й НАПИСАННЯ НАЙУЖИВАНІШИХ ПРИКМЕТНИКІВ ІЗ СУФІКСАМИ Мета: вчити учнів дотримуватися правил вимови та написання прикметників із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-; розвивати фонематичний слух; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Сіроокі дівчатка, Ясноокі хлоп’ята, Заспокойтеся, сядьте, Час вже починати. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 219, с. 97) – Прочитайте списаний текст. – […]...
- Вимова та написання закінчення ПРИКМЕТНИК Вимова та написання закінчення – ій у прикметниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках 212. Прочитайте словосполучення, правильно вимовляючи закінчення прикметників у давальному і місцевому відмінках. Н. в. Д. в. М. в. Довга дорога Синя стрічка Щира дружба Довгій дорозі Синій стрічці Щирій дружбі (на) довгій дорозі (на) синій стрічці (у) щирій дружбі […]...
- ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 30 ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ 202. Попрацюйте разом! 1. Подані прикметники разом з іменниками запишіть у стовпчик: спочатку в давальному, а потім – у місцевому відмінку однини. Позначте закінчення і порівняйте їх. Сформулюйте правило. Сувора зима, хороша погода, вечірня пора, синя […]...
- Повні і короткі форми прикметників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Повні і короткі форми прикметників В українській мові прикметники мають, як правило, Повну форму, що відмінюється (Зелений, ясний), і лише деякі якісні прикметники можуть уживатися і в Короткій незмінюваній формі (Зелен, ясен). Повна форма прикметників існує у двох варіантах: Стягненому (зелений, зелена, зелене, зелені) та Нестягненому (зеленая, зеленеє, зеленії). Загальновживаними є стягнені […]...
- Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Урок 3 Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- ПОВНІ Й КОРОТКІ ФОРМИ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 43. ПОВНІ Й КОРОТКІ ФОРМИ ПРИКМЕТНИКІВ Про особливості використання в мовленні коротких і повних нестягнених форм прикметників ПРИГАДАЙМО. Які особливості художнього стилю мовлення? 357 Порівняйте виділені форми прикметників. Чи однакові вони за будовою? Визначте, які з цих форм загальновживані, а які – стилістично забарвлені. Які з них, на вашу думку, […]...
- ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ЗАКІНЧЕННЯ Мета: вчити учнів утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати; закріплювати навички визначення відмінка прикметників; розвивати мовленнєві вміння школярів; виховувати організованість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Холодно зараз в лісах і лугах. Холодно зайчикам, лискам, птахам. Затишно, тепло в класі у нас. Друзі мої, я […]...
- Вимова та написання закінчень ПРИКМЕТНИК & 29. Вимова та написання закінчень – ій у прикметниках жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини Вишита сорочка, як душа моя… Євген Безкоровайний 258. 1. Прочитай поетичні рядки. Яке значення має для українців вишита сорочка? Вишита сорочка, як душа моя, Веселково сяє, радістю буя. Хрестиком – узори, гладдю – кольори, Бо найкраща […]...
- НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ЧЕРЕЗ ДЕФІС АБО РАЗОМ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК § 34. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ ПРИКМЕТНИКІВ ЧЕРЕЗ ДЕФІС АБО РАЗОМ 402. Прочитайте речення. Визначте складні прикметники. Які з них утворені поєднанням незалежних слів? Які – від словосполучень (головного і залежного слів)? Зверніть увагу на написання складних прикметників разом та через дефіс. 1. У зв’язку з наявністю змішаних говорів установити межі українсько-білоруських (українських і […]...
- Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Урок 49 Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Мета: ознайомити учнів з іменниками на позначення власних і загальних назв (без уживання термінів); навчити розрізняти їх, писати з великої літери імена, по батькові та прізвища; розвивати вміння групувати слова за певними ознаками; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ […]...
- Вимова і написання префікса з БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 55 Вимова і написання префікса з – (зі-, с-) Запам’ятаймо! Перед дзвінкими приголосними префікс з – вимовляється дзвінко, а перед глухими наближається у вимові до парного глухого [с]. Буква с пишеться перед літерами к, п, т, ф, х: сказати, список, створити, сформувати, схопити. }х легко запам’ятати у вислові Кафе “Птах”. В […]...
- Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205) Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205). Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: мовний матеріал, […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Якісні, відносні та присвійні прикметники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §24. Якісні, відносні та присвійні прикметники За значенням прикметники поділяються на три групи: якісні, відносні та присвійні. Якісні (рос. качественные) прикметники відповідають на питання я к и й? і вказують на ознаку, що може виявлятися більшою чи меншою мірою: чистий – чистіший, простий – найпростіший, вдалий – менш удалий. Відносні (рос. […]...
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ДІЄСЛОВО & 5 Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на – но, – то Форми дієслова На яке питання відповідає Що означає Як змінюється Які граматичні ознаки має Неозначена форма (інфінітив) (говорити, умитися ) Що робити? Що зробити? Дія, стан безвідносно до часу, особи, способу, числа Не змінюється Вид […]...
- Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Урок 66 Тема. Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Мета: вчити утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати, закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: святкові новорічні листівки. ХІД УРОКУ I. […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. ОРФОГРАФІЯ § 56 Вимова і написання префіксів роз-, без- Запам’ятаймо! У префіксах роз-, без – завжди вимовляється дзвінкий звук і пишеться буква з: розписка, розбити, беззахисний, безтурботно. Для полегшення вимови при збігові кількох приголосних до префікса роздодається голосний [і]: розігнутись, розіслати. 529 1. Запишіть слова, зашифровані в “чарівних колах”, запам’ятайте їх Правопис. 2. […]...
- Способи творення прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Способи творення прикметників Префіксальним способом прикметники утворюються від: А) прикметників: Сильний – пресильний; високий – невисокий; Б) іменників (із прийменником Без): Без меж – безмежний; без крил – безкрилий. Суфіксальним способом прикметники утворюються від: А) іменників: Сон – сонний; книга – книжний, книжковий; Б) прикметників: Білий – біленький, […]...
- Написання слів з пів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 24 Написання слів з пів- Запам’ятаймо! Слова з пів-, напів-, полу – пишуться разом: півкроку, півкілометра, піваркуша, напівморок, напівпустеля, полумисок, полуденок, полустанок. Якщо частина слова, яка стоїть після пів-, починається буквами я, ю, є, ї, то після пів – потрібно ставити апостроф: пів’ящика, пів’юрти, пів’євро, пів’їдальні. Із власними назвами пів – пишеться […]...
- Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях ПРИКМЕТНИК Прикметники-антоніми, прикметники-синоніми. Уживання прикметників у прямому та переносному значеннях 175. Прочитайте текст. Катруся жила в маленькій квартирі багатоповерхового будинку. Тато Андрій і мама Христина привчали донечку до порядку. У Катрусі була своя Велика кімнатка. Там стояли Чорні стелажі, а на них Кривими рядами сиділи ляльки, Тверді ведмедики, лежали Тьмяні кубики. У цій кімнаті стояло […]...
- Вимова й написання слів із подовженими м’якими приголосними ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ § 35. Бимова й написання слів із подовженими м’якими приголосними 366. Прочитайте прислів’я. Зверніть увагу на вимову та написання виділених слів. Визначте рід цих слів. 1. Вчення – велика сила. 2. Біле насіння у чорну ріллю кидають. 3. Життя прожити – не ниву вижати (Нар. творчість). Є слова, у яких м’які […]...
- НАПИСАННЯ НЕ З ПРИКМЕТНИКАМИ Морфологія та орфографія. Прикметник § 47. НАПИСАННЯ НЕ З ПРИКМЕТНИКАМИ Про те, коли треба писати не з прикметниками разом, а коли – окремо ПРИГАДАЙМО. Як пишемо не з іменниками? 392 Порівняйте написання виділених слів. Визначте, у якому реченні щось заперечується. У якому реченні прикметник з не виражає одне поняття? Зробіть висновок про написання не з […]...
- Написання і відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §22. Написання і відмінювання чоловічих та жіночих імен по батькові 193. Прочитайте. Зробіть висновок, за допомогою яких суфіксів утворюються чоловічі та жіночі імена по батькові. Василь – Васильович, Василівна; Андрій – Андрійович, Андріївна; Юрій – Юрійович, Юріївна; Степан – Степанович, Степанівна. Чоловічі імена по батькові творяться за допомогою суфікса – ович: […]...
- Написання складних прикметників разом і через дефіс МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Написання складних прикметників разом і через дефіс 1. Разом пишуться складні прикметники, утворені: А) від складних іменників, які пишуться разом: Залізобетонний, чорноземний, метафізичний, самохідний, шлакоблоковий; Б) від сполучення підпорядкованих один одному прикметника, числівника, написаного літерами, або дієслова з іменником, а також сполучення прислівника з прикметником чи дієприкметником: Давньоруський, східноукраїнський, чотирнадцятиповерховий, але 14-поверховий; […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 56. ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про відмінкові форми порядкових числівників, залежність їх від іменників, а також про позначення дат і годин ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 473 Розгляньте зразок відмінювання словосполучення з порядковим числівником. Зробіть висновок, чи всі слова відмінюємо в складеному порядковому числівнику та чи залежить рід і […]...
- Особливості використання прикметників у діловому мовленні ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.2. Прикметник Особливості використання прикметників у діловому мовленні Уживаються Не вживаються Прикметники книжного походження: балансовий, валютний, грунтовний, еквівалентний, конфіденційний, легітимний, організаційний, парламентський, регіональний та ін. Розмовна, знижена лексика Однозначні прикметники у прямому значенні Прикметники із двозначним змістом Нейтральні за емоційним забарвленням прикметники […]...
- Повні і короткі форми прикметників І СЕМЕСТР ПРИКМЕТНИК Урок № 44 Тема: Повні і короткі форми прикметників Мета: дати відомості про повні та короткі форми прикметників, особливості їхнього вживання, формувати вміння їх розрізняти та правильно й доречно використовувати в мовленні; розвивати образне мислення, удосконалювати культуру усного та писемного мовлення; виховувати захоплення влучністю й мудрістю фольклору, красою художнього слова. Тип уроку: […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Урок 62 Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати у […]...
- ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ІМЕННИК 502. Попрацюйте в парах. Спишіть текст, вставляючи пропущені букви і розділові знаки. Підкресліть іменники, визначте їх відміну, групу й відмінок. В..чоріло. Сіре повітря між веч..ром і ніччю т..кло собі яром до лісу. У тому повітрі над Сашком л..тіла чи то сорока чи інший хтось. Сашко пом..нув сосняк пішов дубиною. У дубині в..черяли […]...