Написання слів з ненаголошеними [е], [и], що перевіряються наголосом
ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 44
Тема. Написання слів з ненаголошеними [е], [и], Що перевіряються наголосом
Мета: поглибити знання учнів про правила вимови й написання ненаголошених [е], [и] в коренях слів, що перевіряються наголосом; закріплювати навички визначення цієї орфограми та вміння її обгрунтовувати відповідним правилом; розвивати усне й писемне мовлення; прищеплювати учням любов до природи.
Обладнання: підручник, індивідуальні картки, текст диктанту.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1.
2. Колективна робота.
Запитання і завдання учням
1) Як правильно перенести слова: ход-жу чи хо-джу, їжджу чи їж-джу, сад-жанці чи са-джанці? Свою відповідь обгрунтуйте.
2) Чи можна перенести із рядка в рядок слова: Юля, ящик, орел, млин, зріст, дах? Чому? Наведіть власні приклади подібних слів.
3) Доберіть кілька слів, що складаються лише з відкритих (або лише закритих) складів. Введіть їх у речення.
3. Гра “Музичні слова”.
Завдання: записати якнайбільше слів, що мають склади – назви нот (до, ре, мі, фа, соль, ля, сі). Розбити їх на склади, поставити наголос. Наприклад:
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда.
– Який склад ми називаємо наголошеним?
– Як називаються інші склади в слові?
– Назвіть голосні звуки української мови, скажіть, у яких словах вони вимовляються чітко і виразно. Доведіть це на прикладі.
2. Робота за підручником.
Опрацювання таблиці, с. 141.
3. Вибірковий диктант.
Завдання: прослухати вірш. Виписати слова з ненаголошеними е, и в коренях слів.
(Учитель читає вірш двічі, удруге – дуже повільно.)
Зима
Прийшла зима біловолоса…
Неначе білим полотном,
Блискучим снігом одяглося
Село і поле за селом.
Над полем синьою дугою
Широке небо простяглось.
І, мов сльозою золотою,
Блискуче сонце налилось.
Не так і дивиться, як літом,
Не так і високо стоїть,
І не таким блискучим світом
Його вінок ясний горить.
Замовкла річка над горою:
На зиму стала одпочить,
Укрилась ковдрою скляною.
І верболіз не шелестить,
Окутий снігом і морозом.
Осика голая стоїть,
Сумує вкупі з верболозом
І срібним листом не шумить.
Дрімають, стоячи, тополі,
І очерет сухий дріма.
Усе заснуло поневолі,
Зачарувала все зима.
(А. Бабенко.)
4. Робота за підручником.
Вправа 317.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота біля дошки.
Завдання: записати слова, вставляючи пропущені букви. Підібрати до кожного слова перевірочні слова.
П..ро, л..сток, х..жак, р..бро, з..рно, оз..ро, з..мля, д..мар, т..мніти, д..ревце, з..мувати, од..ниця, в..селий.
2. Вибірково-розподільний диктант.
Завдання: в першу колонку записати слова з ненаголошеним звуком е, а в другу з и. Усно обгрунтувати написання ненаголошених е, и в коренях слів. Зробити звуковий запис одного з прислів’їв (на вибір).
Дивиться звисока, а нічого не бачить. Не всяка стежечка без спориша, не в кожної людини добра душа. Живемо, як горох при дорозі, хто йде, не мине, за стручок вскубне. Сини до хати принесуть, а дочки й угли рознесуть. Від березневих дощів земля квітне. Мала крапля і великий камінь пробиває. Весна ледачого не любить. Сумний грудень і в свята, і в будень.
(Народна творчість.)
3. Робота за підручником.
Вправи 322, 323.
4. Самодиктант.
Завдання: дібрати й записати п’ять іменників з випадним е. Наприклад: березень-березня, хлопець-хлопця, вітер-вітру, справедливий-правда і под.
5. Гра “Редактор”.
Завдання: знайти в наведеному нижче тексті помилки і визначити, на яке правило вони допущені.
Світлано, наш табір розташований у лісі, недалеко від сила. Тут дуже гарно. Уздовж доріжок з битону ростуть клини. Уже з’явилися в лісі греби. Щодня ми влаштовуємо різні ігри, змагання.
6. Робота з картками.
Картка № 1
Поставити наголос у словах:
Читання, запитання, ознака, навчання, завдання, дочка, олень, одинадцять, кілометр.
Зробити фонетичний розбір слова читання.
Картка № 2
Зробити фонетичний розбір слів: легенька, ящик, людяний.
З двома словами скласти речення.
Картка № 3
Поділити слова на склади і поставити в них наголоси.
Сонце заходить, гори чорніють,
Пташечка тихне, поле німіє.
Чорніє поле і гаї, і гори,
На синє небо виходить зоря.
(Т. Шевченко.)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 37, вправа 324.
Related posts:
- Написання слів з ненаголошеними [е], [и], що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 45 Тема. Написання слів з ненаголошеними [е], [и], Що не перевіряються наголосом Мета: поглибити знання учнів про написання ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; формувати навички правильної вимови ненаголошених голосних, уміння користуватися орфографічним словником; розвивати логічне мислення, пам’ять. Обладнання: підручник, орфографічний словник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що перевіряються наголосом Мета: вчити учнів правильно вимовляти і писати слова з ненаголошеними [е] та [и] в коренях; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: […]...
- Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом Тема: Вимова та правопис слів із ненаголошеними [е], [и] у корені, що не перевіряються наголосом Мета: вчити учнів користуватися орфографічним словником для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях, що не перевіряються наголосом; збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення школярів; виховувати культуру мовлення. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: […]...
- Вимова і правопис слів з ненаголошеними [е], [и] в коренях. Ненаголошені [е], [и], які перевіряються наголосом РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 19. Вимова і правопис слів з ненаголошеними [е], [и] в коренях. Ненаголошені [е], [и], які перевіряються наголосом 175. Небо ясне, степ – як море, трава зеленіє, льон синіє, гречка пахне, пшениця жовтіє. 176. Тепліє – те? пло, Вишне? вий – ви? шня, Темніє – те? мно, Клено? вий – кле? […]...
- Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Тема: Добирання спільнокореневих слів і зміна форми слова для перевірки написання слів із ненаголошеними [е], [и] Мета: вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом змінювання слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати любов до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції). Обладнання: підручник, […]...
- Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Урок 91 Тема. Слова з ненаголошеними е, и, правопис яких треба запам’ятати. Перевірка написання слів за словником. Складання розповіді за малюнком і питаннями. Вимова й написання слів крига, крижина, крижинка Мета: вчити правильно визначити, які слова треба перевіряти за орфографічним словником; формувати навичку правильного ним користування; збагачувати активний словниковий запас учнів; вчити складати розповідь за […]...
- Вимова і правопис слів з ненаголошеним [е], [и], що не перевіряються наголосом РОЗДІЛ 5. БУДОВА СЛОВА § 20. Вимова і правопис слів з ненаголошеним [е], [и], що не перевіряються наголосом Пояснення У багатьох словах ненаголошені [е], [и] не можна перевірити наголосом. Написання таких слів перевіряй за орфографічним словником і запам’ятовуй. 185. ОчЕРет, чЕРЕМха, абрИКос, апЕЛьсин. 186. Мобільний телефон, далекий горизонт, сусідня держава, зразкова дисципліна, золота медаль, безмежний […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 58 Тема. Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Мета: – навчальна: поглибити знання про способи визначення написання ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; – розвивальна: розвивати мислення, увагу, аналітичні здібності, асоціативну уяву; – виховна: виховувати культуру усного й писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: лексикологія, синтаксис, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: художня […]...
- Написання складних і складноскорочених слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 97 Тема. Написання складних і складноскорочених слів Мета: ознайомити учнів із правилами написання складних і складноскорочених слів, домогтися засвоєння мовного матеріалу та правильного творення складних слів; виховувати в учнів сумлінне ставлення до навчання. Обладнання: підручник, схема. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. […]...
- Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Урок 92 Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених е, и в коренях слів. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити правильно позначати на письмі ненаголошені е, и в коренях слів; удосконалювати вміння перевіряти правопис е, и шляхом добору споріднених або за допомогою орфографічного словника; вчити проводити звуко-буквений аналіз слів; розвивати логічне мислення; збагачувати лексичний запас учнів; […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ГРАФІКА. ОРФОЕПІЯ. ОРФОГРАФІЯ § 32 Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Запам’ятаймо! Написання слів, які не можна перевірити наголосом, треба перевіряти за орфографічним словником. Такі слова потрібно запам’ятовувати. Наприклад: апельсин, чемодан, календар. 294 Запишіть слова з ненаголошеними голосними, які не можна перевірити наголосом. Запам’ятайте їх правопис. Абрикоса, апетит, бензин, бузина, кишеня, вінегрет, кермо, левада, […]...
- Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Урок 5 Тема. Перенос слів зі збігом приголосних звуків. Правильна вимова та написання слів уклонитися, уклін, уклінно Мета: вчити ділити для переносу слова зі збігом приголосних звуків; закріплювати вміння визначати кількість складів і переносити слова з рядка в рядок; збагачувати лексичний запас учнів; виховувати любов до українського слова, до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний […]...
- Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ Голосні наголошені й ненаголошені, їх вимова і позначення на письмі Ненаголошені голосні, що не перевіряються наголосом Є слова, у яких написання Е, и, о не можна перевірити правилом. Правопис таких слів треба запам’ятати. До них належать: Абрикоса, апельсин, бобіна, вимпел, директор, дистанція, качан, кишеня, котушка, кочерга, кремезний, левада, либонь, медаль, минулий, […]...
- ПРАВОПИС СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 18 ПРАВОПИС СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ Мета: повторити правила про написання слів із ненаголошеними голосними; удосконалювати уміння правильно писати слова з ненаголошеними голосними, знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а також відчуття […]...
- Написання службових слів окремо від інших. Вживання службових слів за змістом речення. Навчальне аудіювання за текстом “Пелюстка і квітка” Урок 74 Тема. Написання службових слів окремо від інших. Вживання службових слів за змістом речення. Навчальне аудіювання за текстом “Пелюстка і квітка” Мета: вчити учнів доречно вживати службові слова в реченнях; формувати навички правильної вимови службових слів і їх написання з іншими словами; удосконалювати навички роботи над реченням; виховувати доброту, чуйність, співчуття; формувати вміння слухати […]...
- Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Урок 9 Тема. Роздільне написання слів у реченнях. Складання розповіді за малюнком. Вимова й правопис слів завдання, ведмідь Мета: повторити й вдосконалити знання про будову речення; закріплювати вміння починати писати речення з великої букви; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність і старанність у роботі. Обладнання: предметні малюнки ведмедя, помідорів, цибулі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ Урок № 21 СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІЗ НЕНАГОЛОШЕНИМИ ГОЛОСНИМИ Мета: повторити правила про написання слів з ненаголошеними голосними; удосконалювати уміння правильно писати слова з ненаголошеними голосними, знаходити й виправляти орфографічні помилки у писемному мовленні; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до рідної мови, а […]...
- Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Урок 3 Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Урок 96 Тема. Звук [ф], позначення його буквою “еф”. Складання речень. Вимова й написання слів факел, смолоскип Мета: вчити правильно артикулювати слова зі звуками [хв] і [ф]; вправляти у правильній вимові слів із цими звуками; вчити конструювати речення із поданих слів; з’ясувати значення слів смолоскип і факел, навчити правильно їх вимовляти і писати; виховувати чіткість […]...
- Вимова і написання слів із подовженими м’якими приголосними ФОНЕТИКА. ОРФОЕПІЯ. ГРАФІКА. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 53 Тема. Вимова і написання слів із подовженими м’якими приголосними Мета: закріпити здобуті учнями знання про написання слів з подвоєними буквами; збагачувати словниковий запас школярів; прищеплювати інтерес до сучасної науки. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- Вимова і правопис слів із ненаголошеними звуками [е], [и] в корені слова СЛОВО §32 Вимова і правопис слів із ненаголошеними звуками [е], [и] в корені слова 400. Прочитай слова. Запиши, вставляючи пропущені букви за зразком. Стебла – ст..бло, пера – п..ро, ребра – р..бро, сич – с..чі, лист – л..сти, стриж – стр..жі. 401. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте вголос кожну групу слів, чітко вимовляючи наголошені звуки. 1. […]...
- Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани Урок 65 Тема. Слова, що називають дії предметів. Складання речень за малюнками. Вимова й написання слів ковзатись, ковзанка, ковзани Мета: ознайомити учнів з лексичним значенням слів, які відповідають на питання що робити? що зробити?; формувати вміння впізнавати серед інших частин мови слова, що називають дії предметів; збагачувати словниковий запас учнів; навчити правильно вимовляти й писати […]...
- Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 79 Тема. Написання слів іншомовного походження. Букви и, і. Словник іншомовних слів Мета: – навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження; ознайомити зі словником іншомовних слів; – розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки:орфоепія, лексикологія, мова і мовлення. Міжпредметні зв’язки: географія. Тип […]...
- Значущі частини слова. Розбір слів за будовою БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 80 Тема. Значущі частини слова. Розбір слів за будовою Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова; закріпити знання учнів про будову слова; вдосконалювати вміння розбирати слова за будовою; виховувати пізнавальний інтерес учнів до мови. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. […]...
- Написання слів з пів СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ § 24 Написання слів з пів- Запам’ятаймо! Слова з пів-, напів-, полу – пишуться разом: півкроку, півкілометра, піваркуша, напівморок, напівпустеля, полумисок, полуденок, полустанок. Якщо частина слова, яка стоїть після пів-, починається буквами я, ю, є, ї, то після пів – потрібно ставити апостроф: пів’ящика, пів’юрти, пів’євро, пів’їдальні. Із власними назвами пів – пишеться […]...
- НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Українська графіка, українська орфографія як учення про систему загальноприйнятих правал написання слів § 28. НАПИСАННЯ СКЛАДНИХ СЛІВ РАЗОМ, ОКРЕМО, ЧЕРЕЗ ДЕФІС. ПРАВОПИС СКЛАДНОСКОРОЧЕНИХ СЛІВ. НАПИСАННЯ ЧОЛОВІЧИХ І ЖІНОЧИХ ІМЕН ПО БАТЬКОВІ, ПРІЗВИЩ Мовознавчі студії 308. Розгляньте таблиці. У наведених нижче реченнях (с. 138) запишіть разом, окремо або через дефіс слова, розділені рискою. Свій вибір обгрунтуйте. […]...
- Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Урок 89 Тема. Ненаголошені голосні звуки [е], [и] в корені слова, їх вимова порівняно з наголошеними. Перевірка написання ненаголошеного голосного за допомогою зміни слова в добору спільнокореневих слів. Складання речень Мета: формувати вміння правильно вимовляти й писати слова з ненаголошеними голосними е, и в корені слова; вчити розпізнавати слова, які треба перевіряти; вчити добирати перевірні […]...
- Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Урок 102 Тема. Вимова та написання слів із дзвінкими приголосними в кінці слова й складу перед глухими. Складання усної розповіді за малюнком Мета: поглибити знання учнів про дзвінкі та глухі приголосні в українській мові; сформувати навичку правильної вимови дзвінких приголосних у кінці складу та слова; розвивати орфоепічну чіткість; виховувати уважність і старанність. ХІД УРОКУ I. […]...
- Звертання. Вставні слова і сполучення слів СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 18 Тема. Звертання. Вставні слова і сполучення слів Мета: ознайомити учнів із звертаннями і вставними словами та сполученнями слів, правилами їх написання й постановки розділових знаків при них; формувати вміння визначати їх у тексті. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Запитання до […]...
- Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Урок 12 Тема. Старі й нові слова в українській мові. Переказування тексту. Вимова й написання слів шофер, телевізор Мета: продемонструвати учням, що мова – живий організм, який постійно вдосконалюється й розвивається; познайомити дітей зі шляхами розвитку й збагачення мови; розвивати мовлення й збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати бажання вивчати мову і мовні явища, бути […]...
- Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень Урок 1 Тема. Вступ. Звуки мовлення. Букви. Каліграфічне написання малих букв українського алфавіту. Вимова та правопис слів азбука, абетка, алфавіт і вересень Мета: ознайомити учнів зі структурою підручника, з умовними позначеннями; замотивувати дітей до вивчення рідної мови; з’ясувати рівень знань учнів про звуки мовлення, букви; закріпити вміння каліграфічного письма малих букв українського алфавіту; виховувати любов […]...
- Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Урок 45 Тема. Уявлення про один предмет і багато предметів. Практичне вживання форм однини і множини (без уживання термінів). Вимова й написання слів ясен і календар Мета: ознайомити учнів з числом іменника (без уживання термінів); вправляти у змінюванні слів – назв предметів за числами, визначенні числа наведених слів; розвивати уважність, мислення учнів; виховувати інтерес до […]...
- Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Урок 79 Тема. Розрізнення спільнокореневих слів і слів, близьких за значенням Мета: поглиблювати знання учнів про істотні ознаки спільнокореневих слів; вчити розрізняти спільнокореневі слова та слова, близькі за значенням; удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова, що належать до різних частин мови, і виділяти корінь; формувати увагу до лексичного значення слова; виховувати наполегливість та оптимізм. ХІД УРОКУ […]...
- Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Урок 66 Тема. Роль дієслів (без уживання терміна) у мовленні. Зв’язок дієслів з іменниками в реченні. Доповнення тексту. Вимова й написання слів килим, парасолька Мета: закріпити знання про слова, які називають дії предметів; навчитися правильно вимовляти і писати слова килим, парасолька; розвивати спостережливість, працелюбність, повагу до народної творчості. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- НАПИСАННЯ СЛІВ З ПІВ-. СЛОВОТВІРНИЙ АНАЛІЗ САМОСТІЙНИХ ЧАСТИН МОВИ Мета: навчальна: закріпити й систематизувати знання учнів із теми; узагальнити знання школярів про правила написання слів із пів-; розвивальна: формувати вміння учнів правильно писати слова з пів-; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховна: виховувати інтерес, толерантність, почуття взаємоповаги. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, синтаксис, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: література, українознавство. […]...
- Чергування приголосних у коренях слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 91 Тема. Чергування приголосних у коренях слів Мета: ознайомити школярів з основними випадками чергування приголосних звуків; навчити їх правильно обгрунтовувати свій вибір у написанні приголосних; виховувати в учнів сумлінне ставлення до предмета. Обладнання: підручник. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Перевірка домашньої вправи. II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ […]...
- Вимова і написання префіксів роз-, без БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 83 Тема. Вимова і написання префіксів роз-, без – Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів роз-, без-; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати пізнавальний інтерес до мови; збагачувати словниковий запас учнів. Обладнання: підручник, текст словникового диктанту. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ […]...
- Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Урок 114 Тема. Правило переносу слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів Мета: вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквений склад слів, у написанні яких використовується апостроф; ознайомити дітей з лікарськими рослинами; виховувати любов до усної народної творчості. Обладнання: картки із зображенням лікарських рослин, у т. ч. валер’яни, […]...
- Сила голосу і швидкість мовлення. Слова ввічливості. Ситуативні діалогічні вправи. Вимова й написання слів бібліотека, змагання Урок 15 Тема. Сила голосу і швидкість мовлення. Слова ввічливості. Ситуативні діалогічні вправи. Вимова й написання слів бібліотека, змагання Мета: продовжити знайомити дітей із правилами культури мовлення; удосконалювати вміння складати діалоги, дотримуючись правил культури мовлення; розвивати й збагачувати лексичний запас учнів; виховувати вміння співпрацювати в парі. Обладнання: етимологічні, тлумачні словники. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент […]...
- Склад. Перенос слів із рядка в рядок Урок 4 Тема. Склад. Перенос слів із рядка в рядок Мета: поглибити знання учнів про складотворчу роль голосних; закріплювати вміння ділити слова на склади; розвивати орфоепічну чуткість учнів; удосконалювати вміння переносити слова із рядка в рядок; виховувати старанність, акуратність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчання 1. […]...