НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ “ВОДОЙМИ РІДНОГО КРАЮ, ЇХНІЙ СТАН ТА ОХОРОНА”
Зустріч 48. НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ “ВОДОЙМИ РІДНОГО КРАЮ, ЇХНІЙ СТАН ТА ОХОРОНА”
Мета: Уточнити і доповнити уявлення учнів про водойми рідного краю; розглянути причини забруднення водойм; ознайомити школярів із заходами охорони водойм від забруднення; розвивати мислення, увагу, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до води.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 144)
2. Розгадування кросворда
1. Штучні моря, створені на річках. (Водосховища)
2. Озера, що заростають рослинами, які, відмираючи, падають на дно й замулюють його. Озера поступово міліють і перетворюються на… (болота).
3. Місце, де на поверхню землі виходить підземна вода. (Джерело)
4. Водойма, яка виникла в природних западинах на поверхні землі. (Озеро)
5. Частини океанів, які заходять у сушу. (Моря)
6. Озера, створені руками людей. (Ставки)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ключове питання”.)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО
1. Робота за підручником (с. 145)
Учні працюють за завданнями підручника.
Учитель може розповісти дітям про водойму свого дитинства.
Учні дають коротку характеристику цієї водойми. Діти характеризують водойму як “чиста”, “красива”, “глибока”, “чудова” або “обміліла”, “забруднена” .
Учні роблять висновок про те, що саме діяльність людини зробила ці водойми обмілілими, забрудненими, збідненими рослинним і тваринним світом. Зазначають, що саме після відвідування людей залишається сміття на берегах озера.
Учитель ставить головне питання: “Як учинити? Як має діяти людина, яка розуміє, наскільки вода потрібна їй і природі і свою відповідальність за стан вод?”.
Учитель пропонує скласти пам’ятку “Правила поведінки у водойми”. Учні працюють у парах.
ПАМ’ЯТКА
1. Не кидай сміття у воду.
2. Не залишай сміття на березі.
3. Не мий велосипед і інші транспортні засоби у водоймах.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання уривка з повісті Юрія Томиліна “Каруселі над містом”
На вигляд це була цілком безневинна річка. Ще не так давно в ній водилися окуні і навіть раки, які, як відомо, люблять чисту воду. Але кілька років тому фабрика іграшок начисто перевела в ній усяку живність. Довше за всіх, говорять, протрималася стара щука. Але і вона пішла, не витримавши, вниз за течією в іншу річку, де загинула від туги і самотності: у цієї щуки була червона голова, зелене черево, синій хвіст, й інші щуки не хотіли з нею розмовляти.
– Про що ви дізналися з цього уривка?
– Чому в річці перевелася всяка живність?
– Як описана щука? Чому вона мала такий вигляд?
– Чому щука загинула?
2. Робота за ілюстраціями водойм
– Вам подобаються такі картини? Хотіли б ви тут відпочити?
– Щоб зберегти таку красу, слід дотримувати низку правил. Не забруднюйте береги водойм (банками, пляшками, упаковками). Консервні банки можуть лежати в землі 90 років, поліетилен розкладається приблизно через 80-90 років, а скло – практично вічно. Не мийте машини на березі і на мілководді (забрудники потраплять у воду і спричинять порушення багатьох процесів у водоймі). Не споліскуйте каністри з-під бензину у водоймі. Не рвіть біле латаття, жовті кубушки та інші рослини, що ростуть у водоймі,- вони є прикрасою водойми і потрібні іншим водним мешканцям. Не ловіть раків і двостулкових молюсків! Бережіть жаб і пуголовків! Не ловіть бабок! Не руйнуйте житла ондатр і бобрів! Не виловлюйте рибу більше, ніж 5 кг за добу. Ця норма встановлена для збереження чисельності риб у водоймах. Не використовуйте варварські знаряддя для лову: остроги, сітки – вони не гідні Людини розумної, доброї, екологічно грамотної.
3. Вода у народній творчості
– Наші предки ставилися до води як до дива природи – дуже трепетно. У народних казках герої відроджувалися за допомогою “живої” води. Про воду складені прислів’я і приказки. Легенди і міфи розповідають про стихійну силу і потужність води, про її животворящу силу. Пісні оспівують її красу.
Загадки про водойми
– Із-під гірки, з-під крутої прокрадається норою Та й до моря утіка, через лози по ярах. (Джерело)
– Між берегів текла, текла,
Мороз зміцнів – під скло лягла. (Річка)
– Що таке: живе і ллється,
З каменем не раз зіткнеться,
Як немає – все всихає
І від спраги потерпає. (Вода)
– Навкруги вода, а з питвом біда. (Море)
– Не скляний він, не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить,
Риє землю він розталу. (Струмок)
– Не вода, не суша,
На човні не попливеш І ногами не пройдеш. (Болото)
Прислів’я і приказки про воду
– Мала крапля великий камінь продовбає.
– Аби вода, а жаби будуть.
– Море – рибальське поле.
– У морі тому води багато, що її ніхто не п’є.
– Ложкою моря не вичерпаєш.
– По морі плавав, а води не бачив.
– Всі ріки до моря ведуть.
– Глибока річка, як думка, йде спокійно.
– Добре річці з потоками.
– Хоч річка і невеличка, а береги ламає.
– Які легенди і міфи про воду ви знаєте?
– Які ви знаєте пісні про воду?
4. Творча робота учнів
– Що народжується в душі при звучанні слів вода, річка, водойма?
Складання сенканів
Вода.
Жива, чиста, приваблива.
Дзюрчить, співає, напуває, радує.
Без тебе немає життя.
Життя.
Ріка.
Балакуча, швидка, чиста.
Біжить, поспішає, живе, працює.
Будинок для живих істот. Жива.
5. Робота в групах
Кожна група отримує своє завдання і виконує його.
1-ша група
– Виявіть причини забруднення води. Як люди забруднюють воду?
Чому воду потрібно берегти
Води на Землі і багато, і мало. Її багато в морях і океанах, але морська солона вода не придатна для питва, а також для використання людиною в побуті, в сільському господарстві, на виробництві. Прісної води на планеті замало. Основні запаси прісної води зосереджені в полярних льодах і доки не доступні для використання. Для своїх потреб людина використовує два джерела прісної води: грунтові води (підземні) і поверхневий стік (струмки, річки, озера, водосховища).
Запаси прісної води ще більше скорочуються із-за забруднення. Водойми забруднюються стічними водами промислових підприємств, комунальних підприємств, при заготівлі і сплаві лісу, водами шахт, нафтопромислів, викидами транспорту.
Сьогодні людина широко використовує миючі засоби. Вони – один з найсерйозніших забрудників води. До їх числа можна віднести мило, шампунь, пральний порошок, соду. Вони практично не видаляються очисними спорудами. При потраплянні миючих засобів у водойму дрібні організми, наприклад, водорості, гинуть.
Забруднюють воду не лише підприємства, але і ми з вами. Всюди можна побачити пляшки, що плавають у воді, сміття. Можна побачити, як водії миють автомобілі на березі річки.
Людям потрібна вода, і не просто вода, а чиста, прісна вода, люди постійно відчувають у ній нестачу, її замало на планеті, а людина забруднює її все більше і більше, тому воду потрібно берегти!
Висновок. Людям потрібна тільки чиста, прісна вода, її на планеті замало, а людина забруднює її все більше і більше, тому воду потрібно берегти!
2-га група. Виявіть уже існуючі способи охорони води та запропонуйте власні.
Як люди охороняють воду від забруднення
Забруднення водойм небезпечне для всього живого. Тому воду необхідно очищати. Для цього будують очисні споруди.
Існують підприємства, на яких узагалі не буває стічних вод.
Створюються водозахисні зони – ці місця особливо охороняються (водосховища, річки, звідки беруть питну воду). У цій зоні не дозволяється жодне будівництво.
Заборонено скидати у воду стоки, мити машини біля берега. Охороняються не лише береги річки, але і ліси, що ростуть по цих берегах. Ліси допомагають водоймам вижити, оберігають річки від забруднення.
За станом водойм стежать спеціальні вчені – гідрологи й екологи.
Кожна людина повинна берегти воду! Не кидати сміття у водойми. Стежити, щоб крани були зачинені і справні. Адже від кожного із нас залежить, якою буде природа, що оточує нас, у тому числі і вода.
6. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Як ви розумієте висловлювання “Вода – це життя”?
– Які водойми ви знаєте? (Струмок, річка, озеро, ставок, море, океан, канал, водосховище)
– Яка діяльність людини призводить до забруднення водойм?
– Що забруднює водойми? З чим потрібно боротися? (У водойми не повинні потрапляти стічні води заводів, фабрик, добрива й отрутохімікати.)
– Як кожен із нас забруднює воду?
– Чому воду потрібно берегти і охороняти?
– Що робить людина для охорони й очищення води?
– Що може зробити кожний із нас?
– Які вчені стежать за станом водойм?
– Якими можуть бути пропозиції щодо охорони водойм?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 145.
– Який заклик до людства ви могли б дати, щоб у нім виражалася головна думка нашого уроку?
– Знайдіть значення слів у тлумачному словнику.
Гідролог – це вчений, який…
Еколог – це вчений, який…