НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ МНОЖЕННІ. ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ 2 І 3. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ СКЛАДЕНОЇ ЗАДАЧІ НА ДВІ ДІЇ
Мета: закріпити знання учнів про зміст дії множення, зв’язок додавання і множення; повторити назви компонентів при множенні; розглянути спосіб розв’язування задачі на дві дії; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати пізнавальну активність; виховувати уважність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра “Баскетбол”
3. Математичний диктант
– Запишіть тільки відповіді.
– Діти поїхала до музею на двох
– Катруся й Оленка збирали листівки. Катруся зібрала 8. Скільки зібрала Оленка, якщо разом вони зібрали 17?
– У Мишка було 14 коміксів, а у Петрика – 22. Скільки коміксів було у хлопчиків?
– У коробці було 13 сірих гудзиків і 25 білих. На скільки більше було білих гудзиків?
Відповіді: 32; 9; 36; 12.
4. Фронтальне опитування
– Перевірте додавання відніманням: 42 + 39 = 81.
– Перевірте віднімання додаванням: 86 – 28 = 58.
5. Робота за індивідуальними картками
Картка 1
1. Розв’яжіть приклади.
96
45 + 17
2. Розв’яжіть задачу.
В першому мішку було 67 кг цукру. У другому – на 12 кг менше, а в третьому – на 16 кг більше, ніж у першому. Скільки кілограмів цукру було у третьому мішку?
Картка 2
1. Розв’яжіть приклади.
83 – 36
72 + 19
2. Розв’яжіть задачу.
В першому мішку було 38 кг моркви. У другому – на 14 кг більше, а в третьому – на 12 кг менше, ніж у першому. Скільки кілограмів моркви було у третьому мішку?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо ваші знання про дію множення та її зв’язок з дією додавання, продовжимо роботу над задачами.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Підготовча робота
1) С. 18, завдання 108.
Додавання – це дія, при якій ми дізнаємося, скільки стало після того, як додали, привезли, зсипали, змішали.
Множення – це дія, коли ми дізнаємося, скільки всього, якщо, наприклад по 2 взяти 4 рази.
– Перевірте, чи правильно замінили додавання множенням.
– На якому місці записали однаковий доданок?
– На якому місці стоїть число, що показує, скільки разів додали однаковий доданок?
2) С. 18, завдання 109.
– Як називаються компоненти і результат дії множення?
– Назвіть числа в рівності.
2. Робота за таблицями множення чисел 2; 3 (с. 18, завдання 110)
– Прочитайте таблицю множення числа 2.
– Розкажіть таблицю з пам’яті.
– Поясніть, на скільки збільшується кожна наступна відповідь у таблиці множення числа 2.
– Поясніть, чому 2 • 5 = 10. (2 + 2 + 2 + 2 + 2)
Аналогічно проводиться робота з повторення таблиці множення числа 3.
Фізкультхвилинка
У двері стука фізкультхвилинка,
Уже затерпла у діток спинка.
Тягнем до сонця маленькі руки
І присідаєм легко, без муки.
А тепер встали і ледь прогнулись,
Хвилинка щезла, а ми й не зчулись.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 18, завдання 112)
1) Аналіз задачі і складання короткої умови.
Було – ?, 6 купюр по 2 грн
Витратила – 3 грн.
Залишилось – ?
2) Розв’язування задачі (диференційовано).
Сильніші учні розв’язують задачу складанням виразу самостійно.
Усі решта учнів розв’язують задачу з опорою на схему по діях.
1) [ ] • [ ] = [ ] (грн) – скільки всього грошей у дівчинки.
2) [ ] – [ ] = [ ] (грн).
Відповідь: 9 гривень залишилось в Олі.
Для допитливих
– Скільки ще таких зошитів може купити Оля на гроші, що в неї залишилися? (9 : 3 = 3 (зошити))
2. Самостійна робота (с. 18, завдання 111)
1 варіант – 1-й рядок;
2 варіант – 2-й рядок.
3. Робота за малюнком (с. 18, завдання 113).
– Визначте довжину крокодила, акули, кита.
Одна поділка на лінійці відповідає 1 м. (Довжина крокодила – 10 м, акули – 15 м, кита – 32 м.)
– На скільки метрів кит довший від акули? (32 – 15 = 17 (м))
– На скільки метрів кит довший від крокодила? (32 – 10 = 22 (м))
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 19, завдання 114)
– Заповніть у зошитах цікаві квадрати.
Сума чисел 30 | Сума чисел 45 | Сума чисел 60 |
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Назвіть компоненти дії множення.
– Замініть додавання множенням: 4 + 4 + 4 + 4 + 4.
– Перше число 5, а друге – у 3 рази більше. Знайдіть друге число.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 19, завдання 115; 116.