Незмінювані іменники
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ІМЕННИК
§18. Незмінювані іменники
158. Визначте відмінки вжитих у словосполученнях іменників. Порівняйте форми непрямих відмінків із початковою. Чи змінюються ці іменники за відмінками і числами?
Побувати в Баку, читати меню, виїхали з депо, розповідав леді, пишатися кабальєро, спитала в Антоніо, злякався двох шимпанзе.
Іменники, що не змінюють закінчень ні за відмінками, ні за числами, називаються незмінюваними. До них належать:
1. Жіночі прізвища на приголосний та – о: Лариса Лебідь, Ірина Косяченко,
2. Загальні та власні назви іншомовного походження з кінцевим – в(-є), – і(-ї), – о(-у): кашне, журі, депо, Марокко, кенгуру, але: пальто – пальта, пальту, у пальті.
3. Абревіатури: НВО (науково-виробниче об’єднання), СОТ (Світова Організація Торгівлі).
159. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Визначте відмінки іменника шосе. Вкажіть, яким членом речення він виступає в кожному реченні.
1. Все шосе загр..міло, заскр..піло, затупотіло. 2. Понад шосе бов..аніли окуті кригою т..лефонні стовпи. 3. Машини з гуркотом з’ї..джали з шосе. 4. Черниш іноді оглядався назад і бачив гірське шосе, забите
160. Складіть речення з поданими словосполученнями, ставлячи їх у непрямих відмінках.
Картопляне пюре, мовчазна мадам, просторе фойє, веселий какаду, конструкторське бюро.
Незмінювані іншомовні іменники, що означають назви осіб, мають рід відповідно до статі: леді (жінка) – жіночий рід, кабальєро (лицар) – чоловічий рід.
Назви тварин належать до чоловічого роду: какаду, поні, шимпанзе, але: муха цеце, риба пума су – жіночого роду. Назви неістот мають середній рід: депо, купе, галіфе, журі. У власних назвах рід визначається відповідно до роду загальної назви: Торонто (місто) – середній рід, Капрі (острів) – чоловічий рід, Перу (країна) – жіночий рід.
Рід складноскорочених слів визначають за основним словом: НБУ (Національний банк України) – чоловічий рід, АТС (автоматизована телефонна стандія) – жіночий рід, ГУОН (Головне управління освіти і науки) – середній рід.
161. Спишіть речення, ставлячи потрібні розділові знаки. Допишіть закінчення прикметників, ужитих з незмінюваними іменниками.
1. Бабусю приготуйте на вечерю смачн.. рагу. 2. Ми безперечно були готові спостерігати за кумедн.. шимпанзе цілий день. 3. Коли ми зайшли в затишн.. купе до відправлення поїзда залишалося десять хвилин. 4. Гірськ.. Сурамі невеличкий курорт неподалік відом.. Боржомі. 5. Жовт.. таксі зупинилося біля нашого будинку. 6. Повновод.. Міссісіпі впадає в Мексиканську протоку. 7. Крихітн.. колібрі найменша пташка на планеті.
162. Розгляньте фотоілюстрації. Складіть усну розповідь “Екскурсія до зоопарку”, використовуючи подані іменники в різних відмінках.
Шимпанзе, поні, какаду, кенгуру, фламінго, клітка, вольєра, загорожа.
У зоопарку
163. Спишіть, речення, вставляючи потрібні закінчення. Визначте рід скіпад – носкорочених слів, користуючись довідкою.
1. Керівник українсько.. MЗС прийняв новопризначених послів із країн близького зарубіжжя. 2. При спорудженні Канівсько.. ГЕС утворилося водосховище. 3. ООН бу.. створен.. для підтримання миру та міжнародної безпеки. 4. У приміщенні Деснянськ.. РДА відбулося нагородження переможців спортивних змагань. 5. У наш.. БК організована виставка виробів народних майстрів (Із журналу).
Довідка: Організація Об’єднаних Націй; Міністерство закордонних справ; гідроелектрична станція; районна державна адміністрація; Будиноккультури.
164. Спишіть речення, додаючи закінчення. Визначте рід незмінюваних іменників.
1. Народи, які живуть біля підніжжя вкрит.. лісами Кіліманджаро, завжди вважали цю гору священною і поклонялися їй як богині благополуччя й радості. 2. За добу повно – вод.. Колорадо проносить півмільйона тонн глини, піску й каміння. 3. Потужн.. Похуту – це гейзер, який викидає струмінь дуже гарячої води на 30 метрів угору. 4. Стрімк.. Анхель у Венесуелі – найвищий у світі водоспад. 5. Довгодзьоб.. ківі швидше схожий на якогось звіра, ніж на птаха (Із довідника).
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ-РОЗПОВІДІ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ
1. Які типи мовлення ви знаєте?
2. У чому особливості побудови опису?
Внутрішній вигляд приміщення називають інтер’єром. Опис інтер’єру складається з назв предметів, меблів та. місця їхнього розташування.
Опис приміщення може бути науковим і художнім.
Мета наукового опису – якнайточніше передати розміри приміщення, його призначення, особливості освітлення, розташування меблів.
Для художнього опису інтер’єру притаманне використання різноманітних художніх засобів: епітетів, порівнянь, уособлень. Опис приміщень у літературних творах допомагає читачеві краще уявити особливості історичного часу, зрозуміти характери героїв.
165. Прочитайте. Визначте, до якого стилю мовлення належить кожен із текстів. Обгрунтуйте свою думку.
I. Вітальня (загальна кімната) – найбільша за розмірами, її призначення дуже широке: тут обідають, відпочивають, учаться, іноді працюють.
Щоб зробити вітальню зручною, її слід поділити на функціональні зони. Біля вікна краще розташувати зону відпочинку, поставити сюди тахту, низький журнальний столик, одне чи два крісла, щоб тут можна було почитати книжку або переглянути телепередачу. Ближче до дверей можна розмістити обідній стіл і стільці, тобто створити зону їдальні. Щоб було зручно користуватися кожною зоною, на їх межі доречно поставити низькі секційні шафи перпендикулярно до стіни (Із довідника).
II. Лампа із зеленим абажуром освітлює круглий стіл із купою шкільних зошитів і всю невеличку кімнату з етажеркою в кутку, шафу з книжками, карту земних півкуль на стіні. Поряд з етажеркою націлилась у стелю довжелезна підзорна труба на залізному триніжку. Василь Васильович жартома зве її телескопом. Це, мабуть, найдорожча для нього річ у кімнаті. Учитель сідає за стіл і присуває до себе зошити. Треба перевірити, як написали учні диктант (О. Донченко).
166. І. Прочитайте. Визначте тему й основну думку тексту. Доберіть до нього заголовок.
Марта, щулячись від снігу, що пригоршнями сипався в обличчя, зайшла в під’їзд. Швидко збігши сходами, відчинила двері квартири. Дівчина в темряві зняла чобітки й пальто, кинула на вішалку шарф і шапку й увійшла в кімнату. У Мартиному помешканні тепло й затишно. Вітер дув із півночі, а її кімната була обернута на південь, тож жорстокий сніговій, розбиваючись об чоло будинку на вулиці, осідав на вікно лагідним порохом.
Приємна тиша стояла в помешканні. Дівчина увімкнула лампу, від якої навколо розіллялося яскраве світло. У кімнаті всі речі спокійно трималися своїх місць. У далекому кутку темніла стара шафа. Біля неї примостилася невисока етажерка на різьблених ніжках. На поличках стояли книжки, що їх
Так любила читати вечорами дівчина. Марта стояла біля застеленого синім покривалом ліжка. Невеличкий килимок з двома оленями на лісовій галявині прикривав частину білої стіни. Ближче до вікна присунувся стіл, накритий білою скатертиною у великі сині квіти.
Марта ще раз озирнулася по кімнаті, що видалася їй зараз досить пристойною. Тільки от світло занадто різке! І дівчина накинула на лампу зелений серпанок, який восени пов’язувала нашию. “Тепер у мене зовсім гарно”, – задоволено подумала вона (За В. Підмогильним).
II. Прочитайте ту частину тексту, яка містить опис помешкання. Які висновки про уподобання Марти можна зробити з прочитаного?
III. Усно перекажіть текст за самостійно складеним планом.
КУЛЬТУРА СПІЛКУВАННЯ
167. 1. Прочитайте діалог за особами. Поясніть вивчені пунктограми.
У ГОСТЯХ
– Доброго дня! Ось прийшов привітати тебе в новій квартирі.
– Дуже радий тебе бачити. Заходь, будь ласка. Я нещодавно переїхав, тож іще не зовсім обжився.
– Який у тебе просторий передпокій! А як добре підібрані шпалери: вони пасують і до меблів, і до килимового покриття!
– Так, я їх ретельно добирав. Проходь до кімнати. На жаль, тут іще не все впорядковано. Днями придбаю письмовий стіл, і тоді вже все буде гаразд.
– А де ти його поставиш?
– Отам, біля вікна. А взагалі доведеться зробити перестановку. Журнальний столик і крісла поставлю ліворуч, біля стіни. Ліжко залишиться на своєму місці, а шафу треба буде посунути в куток.
– Буде дуже гарно й затишно.
– Чи не допоможеш мені в суботу переставити меблі?
– З радістю!
II. Складіть і запишіть діалог, уявивши таку ситуацію: ви хочете переставити меблі у своїй кімнаті, а мама доводить, що такі зміни не бажані.
АЗБУКА ВВІЧЛИВОСТІ
168. 1. Прочитайте уважно найбільш поширені правила поведінки за столом.
Що нового ви дізналися? Сформулюйте відомі вам правила, що не увійшли до цього переліку.
Гості не сідають, поки господар або господиня не запропонують їм місце за столом.
Не слід сідати надто близько до столу чи далеко від нього, а також виставляти лікті і класти їх на стіл.
Серветку не заправляють під комірець і не розкладають на грудях. Не слід витирати нею обличчя. Скориставшись серветкою, її не складають, а недбало кладуть на стіл.
Триматися за столом треба по можливості прямо, не схилятися над ним. Не слід тягнутися через тарілку іншого, повертатися спиною до одного сусіда, щоб поговорити з іншим.
Суп не їдять з кінця ложки. Нею не їдять те, що треба їсти виделкою. При цьому на виделку беруть стільки їжі, скільки може вміститися без особливих зусиль. Не слід їсти з ножа і. підносити його до рота.
Хліб беруть рукою, ламають, а не відкушують від цілого кусня.
Якщо виделка або ложка випадково впала на підлогу, спокійно просять іншу. Чайну ложку, розмішавши цукор у склянці чи чашці, кладуть на блюдце.
Не розмовляють з повним ротом і взагалі не наповнюють рот великою кількістю їжі.
Не слід їсти надто швидко. Хазяїн не закінчує страву першим, чекає, поки поїдять гості, особливо останню страву.
Гості не критикують подані страви і не пояснюють, що комусь не можна їсти певну страву. А господиня не повинна нав’язливо розкладати страви по тарілках гостей.
Склянку чи келих не піднімають надто високо.
Не слід складати кісточки з фруктів на стіл. За допомогою ложки їх кладуть на тарілку.
Якщо чогось не знаєш, не вмієш – подивись, як це роблять інші. Не привертай до себе уваги різкими жестами, голосним сміхом, надто жвавою бесідою (За Л. Грабовою).
II. Попрацюйте в парах. Перекажіть одне одному правила поведінки за столом, які ви запам’ятали.
Related posts:
- Незмінювані іменники – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Незмінювані іменники У мові є ряд іменників, які не мають відмінкових закінчень і в усіх відмінках виступають у тій самій формі. Наприклад: Захоплююче Турне (Н. відмінок), Залишився задоволений Турне (Ор. відмінок), Побував у захоплюючому Турне (М. відмінок). Відмінок незмінюваних іменників визначається за допомогою питань: Стояти Біля депо (Біля чого? – Р. відмінок); […]...
- Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 21 Тема: Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування Мета: дати учням поняття про незмінювані іменники, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та правильно вживати в мовленні, удосконалювати навички користування словником; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів. Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; перевірка й облік знань […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників ІМЕННИК Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність іменників 101. Прочитайте іменники. Добро, війна, радість, мир, герой, бруд, шум, тиша, крик, потворність, мовчання, чистота, купівля, продаж, краса, боягуз, зло, сум. – Доберіть антоніми до виділених іменників. Запишіть парами. Назвіть іменники-назви конкретних предметів. 102. Прочитайте іменники. Бажання, базіка, квартира, колір, маля, мир. – Доберіть до них синоніми з довідки. Довідка: […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ. БАГАТОЗНАЧНІ ІМЕННИКИ. ПРЯМЕ І ПЕРЕНОСНЕ ЗНАЧЕННЯ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників, пряме й переносне значення слів; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, що відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення учнів; виховувати пильність у поводженні з вогнем. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ В путь щасливу і широку Всіх виводить школа вас. До уроку! До уроку! В […]...
- Іменники – назви істот і неістот – Іменник Самостійні частини мови Іменник Іменники – назви істот і неістот Іменники поділяються на: – назви істот означають назви живих предметів, відповідають на питання хто? – жінка, поет, боягуз, сорока, бджола; – назви неістот означають назви неживих предметів, назви понять і відповідають на питання що? – думка, мікроскоп, калина, заняття. До назв істот належать міфічні та […]...
- ІМЕННИКИ-СИНОНІМИ, ІМЕННИКИ-АНТОНІМИ, БАГАТОЗНАЧНІСТЬ ІМЕННИКІВ Мета: актуалізувати знання учнів про іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників; розвивати вміння вибирати з ряду синонімів іменники, які відповідають змісту висловлювання; збагачувати мовлення школярів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 100, с. 49) – Поясніть лексичне значення виписаних слів. Вугілля – чорний предмет, що походить […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96) Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначність окремих іменників. Пряме і переносне значення іменників. (Вправи 92-96). Мета. Повторити відомості про синоніми та антоніми на прикладах іменників; удосконалити вміння вживати у мовленні однозначні і багатозначні слова; поглибити знання про пряме і переносне значення слова. Обладнання: таблиця “Почуття” (додаток 2), додаток 6, чисті аркуші. Хід уроку I. Організація класу. II. […]...
- РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про рід іменників; дати поняття про іменники спільного роду; удосконалювати вміння визначати рід іменників; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати навички самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; виховна: виховувати відповідальність і цілеспрямованість. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок вивчення нового […]...
- Іменники, що означають назви істот і неістот – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Іменники, що означають назви істот і неістот Усі іменники поділяються на 2 групи: 1) іменники, що означають назви Істот і відповідають на питання Хто?; 2) іменники, що означають назви Неістот, тобто предметів, явищ, і відповідають на питання Що? До назв істот належать назви людей, тварин, птахів, комах (Дівчина, письменник, сміливець, ведмідь, сокіл, […]...
- Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Урок 28 Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми, визначати пряме й переносне значення; використовувати у мові названі категорії іменників; вчити робити морфологічний аналіз іменників, розвивати й збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови. […]...
- РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК § 20. РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ 208. Відгадайте загадки. Відгадки-іменники запишіть, визначте рід кожного. Що ви знаєте про рід іменників? 1. Впаде згори – не розіб’ється, пусти на воду – розпливеться. 2. Підніме найменша дитина, а через хату не перекине найдужча людина. 3. Кидаєш угору біле, а на землю падає жовте. […]...
- Іменники спільного роду – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Іменники спільного роду В українській мові окрему групу становлять іменники спільного роду. Це такі загальні і власні назви осіб, рід яких визначається тільки в контексті, за допомогою синтаксичного способу. Наприклад: Цей невдаха не знав, що робити. Вона була справжня невдаха. Лівша закинув м’яч у сітку. Лівша гарно вишивала. Більшість цих іменників становить […]...
- Кількісні іменники – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА Кількісні іменники До групи кількісних іменників належать назви одиниця, трійка, п’ятірка, пара, десяток, дюжина, сотня, тисяча, мільйон, мільярд. їх уживання пов’язане з вираженням мовними засобами означеної кількості об’єктів навколишнього світу, що становить зміст граматичної” категорії числа, наїгр.: ” – Бояри,- ввічливо відповів хлопець, показуючи на п’ятірку таких же ввічливих […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК § 21. ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ 217. Прочитайте. Визначте число виділених іменників. 1. Коли мати виряджала сина в далеку дорогу, вона дарувала йому вишитий рушник (В. Супруненко). 2. Цілує сонце рушники у чистій материній хаті (Д. Луценко). 3. Пісня любові й дитинства в серці бринить, […]...
- Іменники – родо-видові поняття числа – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА Іменники – родо-видові поняття числа Іменники – родо-видові поняття в категорії числа посідають особливе місце, їх виділення пов’язують із залишковим явищем числових розрізнень в індоєвропейській мові, де іменники мали форми числа в ролі форм цілих слів Форми числа були відмінюваними словами, але за значенням не були формами словозміни. Родо-видові […]...
- Слова, які означають назви предметів (іменники) СЛОВО §24 Слова, які означають назви предметів (іменники) 279. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте малюнки. Дайте відповіді на запитання. ХТО ЦЕ? 2. Запишіть назви людей і тварин за зразком. 280. Попрацюйте разом! 1. Розгляньте малюнки що це? 2. Запишіть назви предметів за зразком Назви людей і тварин відповідають на питання хто? Назви всіх інших предметів відповідають […]...
- Конкретні й абстрактні іменники – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Конкретні й абстрактні іменники Конкретні іменники називають предмети, явища, які пізнаються органами чуття людини (книга, олівець, нога, вітер, цукор, зоря). До абстрактних належать іменники, що називають поняття, властивості й ознаки, явища, почуття, одиниці міри та ваги, які не мають конкретного предметного значення (Інтеграл, дифузія, націоналізм, хоробрість, жовтизна, кохання, […]...
- Збірні іменники – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО – ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА Збірні іменники У структурі змісту збірних іменників простежується сема сукупної неозначеної множинності, яка сприймається як єдине неподільне ціле, напр.: студентство, молодь, інтелігенція, полк, оркестр, зілля, комашня, мошва тощо. Назвам збірності, утвореним кількома лексико – семантичними групами слів, властива функція неозначеного числа. Такі іменники не становлять повною мірою семантичної єдності, […]...
- ІМЕННИКИ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки, повторити все відоме учням про іменники, що означають назви істот і неістот; формувати вміння їх розрізняти; удосконалювати навички відмінювання іменників – назв істот і неістот; розвивальна: розвивати культуру усного й писемного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, самостійність, творчі здібності; виховна: виховувати любов […]...
- Рід Іменників. Іменники спільного роду. Рід незмінюваних іменників ІМЕННИК § 30 Рід Іменників. Іменники спільного роду. Рід незмінюваних іменників Запам’ятаймо! Більшість іменників належать до певного роду: чоловічого, жіночого, середнього. Показником роду може бути закінчення іменника в називному відмінку однини. Не мають роду іменники, що вживаються тільки в множині. Чоловічій рід Жіночий рід Середній рід 1. Нульове закінчення: онук, дощ, Іван 1. – о: […]...
- Іменники МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §8. Іменники – назви істот і неістот. Загальні і власні назви 61. Запишіть подані іменники у два стовпчики: а) ті, які відповідають на питання хто?; б) ті, які відповідають на питання що? Окунь, смолоскип, порушення, інтелігент, квітник, учительство, сирота, окраєць, їжак, українець, хазяїн, життя. Якщо ви правильно виконали завдання, із других […]...
- Іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот. Голосні у відмінкових закінченнях ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 5 Тема: Іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот. Голосні у відмінкових закінченнях Мета: повторити вивчене про іменник як частину мови, його основні граматичні ознаки (рід, число, відмінок, три відміни), особливості відмінкових закінчень; удосконалювати навички правильно виділяти відмінкові закінчення іменників; визначати іменники – назви істот і неістот, […]...
- Письмовий твір-опис приміщення в науковому стилі на основі особистих вражень ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 77 Письмовий твір-опис приміщення в науковому стилі на основі особистих вражень Запам’ятаймо! Науковий опис приміщення передбачає детальний перелік предметів, розміщених у приміщенні, а також інформацію про їх призначення. Для наукового опису приміщення характерні слова і словосполучення: розташований, міститься, є, посередині, уздовж стін, звертаємо увагу, уважно оглянувши. 584 1. Прочитайте зразок твору-опису […]...
- Іменники – назви осіб – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Іменники – назви осіб Суфікси – Ець (-єць), – ик, – ник, – чик, – ар (-яр), – Up (-ір), – ер, – ач (-яч), – ич, – ист (-іст), – тель служать для утворення назв людей за ознакою їх діяльності, за професією: Кравець, нафтовик, розвідник, льотчик, вугляр, бригадир, банкір, стажер, трубач, […]...
- ФЕМГНАТИВИ, Іменники спільного роду – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Іменники спільного роду ФЕМГНАТИВИ Серед іменників “спільного” роду окрему групу морфологічних одиниць утворюють словоформи, які потенційно є виразниками чоловічої або жіночої статі, а в структурі мови марковані граматичним жіночим родом, що й зумовило їх назву (лат. femina – жінка), напр.: просторіка, замазура, ненажера, невмивака, хапуга, нероба, невдаха, плакса, нечема, нахаба, непосида, […]...
- ПЕРЕХІД ПРИКМЕТНИКІВ У ІМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК § 35. ПЕРЕХІД ПРИКМЕТНИКІВ У ІМЕННИКИ 408. Прочитайте речення. До виділених слів поставте питання. Визначте, що вони означають. Якими частинами мови є виділені слова? 1. Люблю дорогу, що вперед іде, і подорожніх бережу людей (О. Довгий). 2. Бересток зустрічав подорожніх могутньою своєю зеленню (За Т. Осьмачкою). 3. Недалеко і не близько в […]...
- Граматична категорія числа – ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Граматична категорія числа Граматична категорія числа відтворює кількісні співвідношення предметів і явищ навколишньої дійсності і належить до категорій із семантичною домінантою. Числові поняття ця іменна категорія виражає лексемами. Система граматичних значень становить парадигму з двочленним протиставленням числових показників, напр.: учень – учні, студент – студенти, ріка – ріки, зошит – зошити. […]...
- МАСКУЛІЗМИ, Іменники спільного роду – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Іменники спільного роду МАСКУЛІЗМИ Маскулізми, які дослідники називають словами “спільної статі, двородовими лексемами, у східнослов’янському мовознавстві відносять до іменників “спільного” роду, тому що розмежування статі не закладене в форму слова; з цим терміном пов’язане вживання назв соціально-активних осіб чоловічої статі для позначення осіб жіночої статі. Назва “маскулізм” походить від лат. masculinus […]...
- Встановлення родової ознаки за семантикою слова – ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Встановлення родової ознаки за семантикою слова Іменниками граматичного роду є назви неістот. Вони зумовлюють асемантичний аспект категорії, оскільки рід їх не вмотивований реальним розрізненням об’єктів за статтю, а діє як засіб узгоджувального зв’язку, напр.: стіл (чол. р.) і сіль (жін. р.). Не є вичерпним та абсолютним родовий поділ іменників за кінцевими […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про число іменників; дати поняття про іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині; розвивальна: розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 22. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Деякі дієприкметники можуть утрачати властивості дієслова (час, вид) і переходити в прикметники. У таких випадках вони вказують на постійну ознаку і не мають при собі залежних слів. ПОРІВНЯЙТЕ: ДІЄПРИКМЕТНИКИ ПРИКМЕТНИКИ Вихована в сім’ї дитина. Смажена на олії риба. Вихована людина. Смажена риба. У прикметники переходять […]...
- Іменники парного роду – ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ СЕМАНТИКО-ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Іменники парного роду До іменників парного роду належать назви істот, здебільшого осіб, родова ознака яких виражена суфіксально-флексійними засобами, тобто зовнішньою структурою окремого слова, наприклад: патріот – патріотка, українець – українка, полтавець – полтавка, штампувальник – штампувальниця, письменник – письменниця, касир – касирка. Серед морфологічних одиниць іменникам парного роду відведена функція означеної […]...
- Іменники першої відміни МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §13. Іменники першої відміни 102. Попрацюйте в парах. Зробіть звуковий запис поданих слів. Підкресліть кінцевий приголосний основи іменників. Ялинка, дитина, площа, студія, криниця, полиця, хаща. Залежно від кінцевого приголосного основи іменники першої відміни поділяються на три групи: тверду, м’яку і мішану. До твердої групи належать іменники, в яких основа закінчується на […]...
- Рід іменників (повторення). Іменники спільного роду. Число іменників (повторення). Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 18 Тема: Рід іме нників (повторення). Іменники спільного роду. Число іменників (повторення). Іменники, що мають форму тільки однини або тільки множини Мета: повторити вивчене про рід і число іменників та іменники спільного роду, формувати вміння визначати рід іменників; поглиблювати знання про іменники спільного роду; дати відомості про іменники, що мають […]...
- Число іменників – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Число іменників Більшість іменників називають предмети, які можна порахувати. За відношенням до значення числа іменники поділяються на такі групи: 1. Іменники, що мають форми однини й множини (Дерево – дерева, вишня – вишні, стіл – столи). 2. Іменники, що мають форму тільки однини. До таких іменників належать: – […]...
- Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Іменник – це самостійна змінювана частина мови, що означає предмети, опредметнені назви ознак, кількостей, станів, дій та явищ і відповідає на питання хто? що? Іменники поділяються на: – конкретні (стіл, ручка, дорога, місто, пес, дуб); – абстрактні (життя, щастя, рух, упевненість); – назви істот і неістот (брат, бабуся, […]...
- Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви. Велика літера і лапки у власних назвах І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок 16 Тема: Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви. Велика літера і лапки у власних назвах Мета: повторити вивчене про іменники, що означають назви істот і неістот, удосконалювати вміння їхнього розрізнення, розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати пошану до хліба та нелегкої праці хлібороба. Тип уроку: комбінований урок […]...
- Рід абревіатур – ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ ІМЕННИК ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО РОДУ Рід абревіатур У категорії іменника клас абревіатур не має “індивідуальних” засобів вираження родової належності, система передачі граматичних значень роду тут ще остаточно не сформувалася, що зумовлене Непостійним характером їх існування, залежністю від потреб суспільного розвитку: складноскорочені назви виникають услід за повним найменуванням, а зникають або функціонують залежно від долі цього найменування […]...
- ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ УРОКИ РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ Тема 7. ОПИС ПРИМІЩЕННЯ. УСНИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ ПРИГАДАЙМО. Що таке опис? 598 І. Прочитайте опис світлиці. Уявіть, що ви потрапили до неї. Назвіть речі, які ви там побачили. Де вони знаходяться? Павло оглядав світлицю, примічав у ній зміни й обнови. Стіл і ясенові лави […]...
- Число власних назв – ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА ІМЕННИК ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА Число власних назв У граматичній категорії числа власні назви виділяються специфічною ознакою – відсутністю числової характеристики, тобто вони позбавлені ознак квантитативної актуалізації. Ознака, за якою вони виділяють об’єкт, є ознакою зовнішньою, свого роду позначкою або клеймом, нанесеним на об’єкт зовні з метою його індивідуалізації Для таких номінацій не характерні співвідносні форми […]...