Охорона водойм
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 47
Тема. Охорона водойм
Мета: вивчити правила поведінки біля водойм; розвивати мислення, увагу; виховувати любов до рідного краю, прагнення охороняти природу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
>> Вправа “Погода”
– Яка зараз пора року?
– Який місяць?
– Яке число?
– Тепло чи холодно надворі?
– Який стан неба?
– Яка температура повітря?
– Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Назвіть зайве слово: океан, море, річка, сад,
– Якою назвою можна об’єднати решту слів?
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, чому потрібно охороняти водойми.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про криницю
– Відгадайте загадки.
– У проваллі глибоко виблискує око. (Криниця)
– Качка в морі, а хвіст надворі. (Відро в криниці)
– Усі води, що знаходяться під поверхнею землі, називають підземними. Під землею вода очищується і фільтрується, уже чистою потрапляє на поверхню.
Місце, де виходить вода, називається джерелом.
Джерела можна побачити вздовж ярів, на схилах височинах та горбів.
– А чи доводилося вам пити джерельну воду?
– Як ви вважаєте, чи чиста вода в джерелах? (Найчистіша і найсмачніша вода – джерельна. Подивіться, як схиляються над джерелами трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур.)
Джерельце, криничка,
Чистая водичка,
Ми тебе нап’ємось,
Сили наберемось!
– Криниця, джерело – то святе місце, з нього починається життя. Це місце завжди оберігають, розчищають, щоб воно не замулилося, не змарніло, а дітям приказують: “Не плюй у криницю, бо доведеться водиці напиться!”.
Криниця – це народний символ України. Про неї складено багато легенд, прислів’їв, загадок, пісень, повір’їв.
– До доброї криниці стежка утоптана.
– З глибокої криниці холодна вода.
– Криниця – і та всихає.
– Не брудни криниці, бо схочеш водиці.
– Не плюй у криницю, бо з неї ще будеш пити водицю.
– Не знаємо ціни водиці, доки не висохла криниця.
– Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.
– Ось одна з легенд про криницю. “Напали на нашу землю вороги, спалили село, отруїли криниці. Залишилася лише одна старенька хата. У ній мешкали мама і двоє дітей. Не знали вони, що вода отруєна. Вийшла з хати дівчинка Катруся. Вона була гарна, мала довгі коси, а на шиї носила червоне намисто. Напилася водиці – і перетворилася на кущ калини з червоними кетягами. Вийшов з хати хлопчик Іванко у сірому полотняному одязі, випив води – і перетворився на журавлика. Вийшла з хати мати. Побачила, яке лихо сталося з дітьми, – завмерла з горя, посивіла й перетворилася на сріблясту вербу. З того часу біля криниці стоїть срібляста верба – мати біля своєї доньки-калини і синочка-журавлика”.
2. Розповідь учителя про річку
Синя стрічка блищить,
Щось тихенько гомонить
І біжить собі, біжить,
Не зупиниться й на мить. (Річка)
– Багато води після дощу і танення снігу вбирається в землю. Крапельки води опускаються все глибше і глибше, поки не зустрінуться під землею зі щільною глиною. Через шар глини вода не може вийти на поверхню. Вода збиратиметься все більше і більше. Вона рухатиметься по шару глини. Де-небудь, в обриві крутого яру, вода вийде на поверхню землі і потече невеликим струмочком. До нього вливатимуться інші струмочки. Він ставатиме все більшим і в результаті утвориться річка.
Якщо люди дбайливо не ставитимуться до річок і озер, то цілком можливо, що трапитися ось така ситуація.
На березі обмілілої річки сидять троє рибалок. Засмикався поплавець у одного рибалки, смикнув він вудку і виловив старий черевик. Ось так!
Засмикався поплавець у другого рибалки. Виловив він коробку з-під соку. Ось це так!
Третій рибалка виловив маленьку рибку, вирішив її відпустити. Але рибка сказала людським голосом: “Не відпускай мене в річку! Краще кинь в акваріум з чистою водою! Силоньки більше немає жити в річці!”
– Чому рибка не захотіла залишатися у воді? Адже вода – її рідний дім.
– Які засоби охорони водойм ви можете запропонувати?
– Тільки від нас, від наших дій залежить те, якими побачать ці прекрасні річки й озера майбутні покоління.
>> Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Складання правил поведінки біля водойм
– Скільки річок у нашому краї?
– На яких річках бували ви?
– Сподобалися вам фотографії наших річок?
– Що ви відчували, коли переглядали ці фотографії? Чому?
– Яка екологічна проблема виникає з нашими водоймами? (Вони заростають і забруднюються.)
– Як ми можемо врятувати і зберегти водойми?
– Пропоную разом скласти пам’ятку “Як правильно поводитися біля водойм?”
Правила поведінки біля водойм
1) Не кидай сміття у воду.
2) Не залишай сміття на березі.
3) Не мий велосипед та інші транспортні засоби у водоймах.
– Пам’ятайте, що взимку ставки покриваються льодом. Не грайте на незміцнілому льоду. Будьте обережними!
– Пам’ятайте, що значення водойм велике. Без води не можуть існувати ані людина, ані рослини, ані тварини.
2. Вправа “Мікрофон”
– Якщо ми всі дбайливо ставитимемося до водойм, то…
V. Підсумок уроку
– Коли ви бачите засмічене джерело (річку), які у вас виникають почуття?
– Як забруднюють води?
– Яких правил потрібно дотримувати, перебуваючи біля водойм?
– Михайло Пришвін сказав: “Охороняти природу означає охороняти свою Батьківщину”. І ми повинні любити свій край, свою Батьківщину, берегти й охороняти її.