Паралельні закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини
Тема. Паралельні закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 172-177).
Мета. Показати учням особливості закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини.
Вчити доцільно використовувати у мовленні паралельні закінчення. Розвивати культуру мовлення і поведінки.
Обладнання: картки з іменами відомих українських митців (Микола Лисенко, Оксана Петрусенко, Павло Тичина, Назарій Яремчук, Іван Марчук), підручник, зошит.
Хід уроку
I. Організація класу. Мотивація
Привітання, побажання хорошого настрою. Висловлювання дітьми їхніх очікувань від уроку.
II. Перевірка домашнього завдання.
А) Учні читають записаний вірш Ліни Костенко, пояснюють, як вони зрозуміли його зміст, називають закінчення, вставлені в іменники.
Б) Самоперевірка вправи 169: мамою, грушею, хатою, річчю, лілією, вірністю, піччю, хоробрістю, відданістю, міллю, зеленню, честю, подорожжю.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Читання епіграфа до уроку.
– Чи замислювалися ви над таким питанням?
– Поміркуйте над епіграфом одну хвилинку. Поділіться своїми думками.
2.
Учні складають і записують слова (хореографія, балет) і речення.
– Про які види мистецтва ви дізналися з цього речення?
– Визначте відмінки у виділених словах, позначте закінчення.
3. Проблемна ситуація (вправа 175).
– Як правильно написати?
– Прочитайте закон милозвучності (с. 83).
– Запишіть словосполучення про двох українських митців, вибравши наймилозвучніший варіант.
4. Розв’язання проблемної ситуації через опрацювання нового матеріалу.
– Запис речень із коментуванням (вправа 176).
IV. Фізкультхвилинка.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Самостійна робота (вправа 174).
Театру, у театрі; артистові, артисту, на артисті, на артистові; цирку, у цирку; виконавцеві, виконавцю, на виконавці, на виконавцеві.
Висновок: іменники-назви істот можуть мати різні варіанти закінчень, а назви неістот лише один варіант.
2. Творча робота.
– Який вид мистецтва вам найбільше до душі?
– Чи знаєте ви прізвища відомих митців у цьому виді мистецтва?
– Об’єднайтеся у групи за улюбленим видом мистецтва і складіть речення про його знаменитих творців, ставлячи прізвища, імена та по батькові у давальному відмінку (можна використовувати картки з іменами).
3. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку.
– Для чого потрібні паралельні закінчення у давальному та місцевому відмінках?
– Які ж бувають закінчення іменників чоловічого роду у давальному та місцевому відмінках однини?
– Які фактори впливають на вибір закінчення? (Істота – неістота, кінцевий приголосний основи.)
VII. Домашнє завдання.
1. Вправа 177.1.
2. Для тих, хто хоче знати більше: вправа 177.2.
УРОК 43 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ
?include(“$DOCUMENT_ROOT/block/list. html”;?> ?
Related posts:
- Паралельні закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини ІМЕННИК & 22. Паралельні закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини За що ми любимо життя 172. Задумаймося над сокровенним: за що ми любимо життя. Певно, за сонце, квіти, дощик, хмарки, зірки. За той дивосвіт, що спонукає нас милуватися, радіти, насолоджуватися. 173. 1. Із складів утвори слова. Запиши. Довідайся в тлумачному словнику, […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини Урок 41 Тема. Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини Мета: продемонструвати учням особливості закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини, вчити доцільно використовувати у мовленні паралельні закінчення; розвивати культуру мовлення і поведінки; виховувати любов до природи, уважне ставлення до неї. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Аналіз виконання […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Урок 38. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 18. Закінчення іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини 164. 1. Прочитай текст. Які запитання можна до нього поставили? Дай відповіді на ці запитання. Здавна існує прекрасний звичай підносити подарунки. Головне їх призначення – виразити повагу до людини. Тому дарувати можна всім, кого любите, поважаєте – батькові, матері, сестричці, […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Урок 62 Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати у […]...
- Відмінювання іменників чоловічого роду назв істот у давальному та місцевому відмінках однини ІМЕННИК Відмінювання іменників чоловічого роду – назв істот у давальному та місцевому відмінках однини 138. Розгляньте таблицю. Відмінок, питання Іменники чоловічого роду – назви істот Н. в. хто? що? Батько, Василь, добродій Д. в. кому? чому? Батькові (-у), Василеві (-ю), добродієві (-ю) М. в. (на) кому? (на) чому? (на) батькові (-у), (на) Василеві (-ю), (на) […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 23. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Які закінчення мають іменники чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини? 137. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Здавна існує прекрасний звичай підносити подарунки. Головне їхнє призначення – виявити повагу […]...
- Правопис закінчень іменників чоловічого ролу в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 137-140) Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого ролу в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 137-140). Мета. Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати уміння і навички доцільного використання у мовленні паралельних закінчень іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до природи. Обладнання: орфографічні словники, схема-опора, мовний матеріал. […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Урок 31. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із чергуванням кінцевих приголосних іменниках; формувати вміння й навички застосування правил для пояснення правопису іменників у давальному і місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. […]...
- Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111-115) Тема. Чергування кінцевих приголосних основи в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини. (Вправи 111 – 115). Мета. Ознайомити учнів із випадками чергування приголосних в іменниках; виробляти навички правильного відмінювання іменників. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. Я всміхнуся сонечку: – Здрастуй, золоте! Я всміхнуся квітоньці – Хай вона цвіте! Я […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 17. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Які чергування кінцевих приголосних основи відбуваються в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини? 111. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Почалася заметіль. Цілу добу гуляла завірюха. У […]...
- УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У РОДОВОМУ, ДАВАЛЬНОМУ, ОРУДНОМУ ТА МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із правописом прикметників з основою на м’який приголосний у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини; розвивати мовленнєвий слух, граматичну пильність; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 106) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми розглянемо […]...
- Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини ПРИКМЕТНИК Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини 204. Розгляньте таблицю. Відмінок 3 основою на твердий приголосний 3 основою на м’який приголосний Чол. р. Жін. р. Середн. р. Чол. р. Жін. р. Середн. р. Р. в. Д. в. Ор. в. М. в. Сирого Сирому Сирим (на) Сирому (-ім) […]...
- Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини Урок 33 Тема. Перевірка закінчення іменників чоловічого роду з основою на приголосний у родовому відмінку однини Мета: ознайомити із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку, вчити використовувати орфографічний словник для визначення закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; розвивати пізнавальну активність, словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: малюнок вересу, орфографічні словники. ХІД […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО Й ЧОЛОВІЧОГО РОДУ ІЗ ЗАКІНЧЕННЯМ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння порівнювати, аналізувати; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знов день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58) III. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному та місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному та місцевому відмінках; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 137, […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду на ІМЕННИК Закінчення іменників чоловічого роду на – ар, – яр у родовому й орудному відмінках однини 134. Розгляньте таблицю. Н. в., чол. p., одн. Р. в., чол. p., одн. Ор. в., чол. p., одн. Слюсар Слюсаря Слюсарем Вівчар Вівчаря Вівчарем Комар Комара Комаром Столяр Столяра Столяром З’ясуйте, яке закінчення мають іменники чоловічого роду з основою […]...
- ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Морфологія та орфографія. Іменник § 31. ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Про те, які іменники II відміни чоловічого роду в родовому відмінку мають закінчення – а(-я), а які – – у(-ю) 259 Прочитайте іменники у формі родового відмінка однини. Слова якої колонки означають назви конкретних предметів, а якої – збірних понять чи […]...
- ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов та повагу до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 78) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Урок 36. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО І ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів з вимовою і правописом іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення. Хід уроку І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА Мета: ознайомити учнів із правописом закінчень іменників чоловічого роду з основою на – ар, – яр у родовому й орудному відмінку; формувати вміння працювати з орфографічним словником для перевірки правопису закінчень іменників з основою на – ар, – яр; виховувати повагу до людей будь-якої професії. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і знов дзвінок лунає, Мелодійно […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Урок 35. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду у родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватися орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа 124, с. 63) – Що […]...
- Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. (Вправи 125-128) Тема. Правопис закінчень іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини. (Вправи 125-128). Мета. Ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини; формувати вміння і навички користуватись орфографічним словником для перевірки закінчення таких іменників; розвивати словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення. Обладнання: орфографічні словники, мовний матеріал, прислів’я. Хід уроку I. Організація класу. Хто […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ НА ПРИГОЛОСНИЙ У РОДОВОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із правописом іменників чоловічого роду на приголосний у родовому відмінку однини; формувати навички користування орфографічним словником; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати старанність. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Всі почули ви дзвінок, Він покликав на урок. Кожен з вас приготувався, На перерві постарався, Тож і ми часу не гаймо, Наш урок розпочинаймо. II. […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність учнів; збагачувати словниковий запас; виховувати любов та повагу до рідної мови. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Нумо, діти, підведіться! Всі приємно усміхніться! Пролунав уже дзвінок – Починаємо урок. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ […]...
- Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133) Тема. Аналіз контрольної роботи. Правопис закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку однини. (Вправи 129-133). Мета. Ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду на – а (-я) та чоловічого роду в орудному відмінку однини; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників жіночого і чоловічого роду в орудному відмінку […]...
- ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ІМЕННИКІВ СЕРЕДНЬОГО РОДУ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників середнього роду в однині; формувати вміння й навички доцільного використання у мовленні знань про правопис цих іменників; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Нумо, діти, підведіться! Всі приємно усміхніться! Пролунав уже дзвінок – Починаємо урок. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання (вправа […]...
- Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини ІМЕННИК Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини 130. Розгляньте таблицю. Кінцевий приголосний основи іменників чоловічого роду Відмінок Твердий пригол. М’який пригол. Шиплячий пригол. Й Н. в. Дуб Кінь Слухач Край Ор. в. Дубом Конем Слухачем Краєм – Яке закінчення мають іменники чоловічого роду однини в орудному відмінку? Зверніть увагу на кінцевий […]...
- Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини Тема. Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини. (Вправи 166-171). Мета. Ознайомити учнів з особливостями утворення форми орудного відмінка іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі. Вчити вибирати закінчення з опорою на вивчене правило; розвивати мовні вміння. Виховувати увагу до мовленого слова. Обладнання: […]...
- Уживання іменників із прийменниками в різних відмінках. Засвоєння літературних форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. (Вправи 147-150) Тема. Уживання іменників із прийменниками в різних відмінках. Засвоєння літературних форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. (Вправи 147-150). Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; ознайомити із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; виховувати почуття патріотизму, гордості […]...