ПЕРЕВІРКА ДІЇ ДОДАВАННЯ. ВАРТІСТЬ МОНЕТ. ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ВАРТОСТІ МОНЕТ. ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ І РІЗНИЦІ
ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ ЗА 1-Й КЛАС
Урок 5. ПЕРЕВІРКА ДІЇ ДОДАВАННЯ. ВАРТІСТЬ МОНЕТ. ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ ВАРТОСТІ МОНЕТ. ПОРІВНЯННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СУМИ І РІЗНИЦІ
Мета: повторити правило перевірки додавання відніманням; формувати вміння складати приклади на віднімання з прикладів на додавання; розвивати уяву; виховувати інтерес до навчання.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 8, завдання 40; 41)
Завдання 40
– Якої довжини відрізок ви накреслили?
Завдання
– Скільки в тата робочих днів на тиждень?
2. Робота за таблицею
– Скільки десятків і скільки одиниць містить кожне число? Назвіть число, у якому найбільше десятків; найменше одиниць. Яке число найменше? найбільше?
Число | 55 | 89 | 10 | 49 | 61 | 12 | 34 | 99 | 27 |
Десятки | |||||||||
Одиниці |
3. Гра “Істинне – хибне”
– Визначте істинні та хибні висловлювання.
– Усі двоцифрові числа – круглі;
– будь-яке двоцифрове число більше, ніж
– кожне наступне число менше, ніж попереднє;
– натуральний ряд чисел нескінченний.
4. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
– Простежте закономірність у записі чисел і продовжте ряд: 13; 2; 13; 5; 13; 8; ?; ?.
5. Математичний диктант
– Запишіть цифрами числа: дванадцять, вісімдесят чотири, двадцять шість, п’ятдесят два.
– Запишіть “сусідів” числа 69.
– Запишіть суму чисел 23 і 36.
– Запишіть різницю чисел 99 і 6.
– Запишіть, на скільки 18 більше 15.
– Запишіть, на скільки 81 менше 94.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ми повторимо правило перевірки додавання відніманням.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 9-10)
Завдання 42. Усне виконання завдання
– Якими монетами можна дати 10 копійок здачі? Розгляньте різні варіанти.
Завдання 43. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 44. Усне виконання завдання
– Складіть, розв’яжіть і порівняйте задачі. Якими чотирма грошовими купюрами можна заплатити за шарф?
Завдання 45. Усне виконання завдання
Тато купив 8 кг капусти і 2 кг буряків. Про що можна дізнатися за цими даними?
Завдання 46
Учні розв’язують і порівнюють задачі.
– Чим схожі задачі?
– Чим відрізняються?
– Чому перша задача розв’язується додаванням, а друга відніманням?
Завдання 47. Усне виконання завдання
Учні знаходять суми і різниці за таблицею.
Завдання 48. Колективне опрацювання матеріалу
– Прочитайте вирази. Що дістали, коли від суми відняли доданок?
– Розв’язуючи ці приклади, ви помітили, що якщо від суми відняти одне з доданків, дістанемо інший доданок. Щоб знайти невідомий доданок за відомою сумою та іншим доданком, треба від суми відняти відомий доданок.
– Один доданок дорівнює 5, сума дорівнює 9. Знайдіть інший доданок.
– Сума двох однакових доданків дорівнює 8. Знайдіть один з цих доданків.
Завдання 49. Колективне опрацювання матеріалу
– З кожного виразу на обчислення суми складіть два вирази на обчислення різниці.
Завдання 50. Колективне опрацювання матеріалу
– Перевір додавання відніманням за зразком.
Зразок. 47 + 21 = 68; 68 – 21 = 47.
– Щоб перевірити дію додавання, можна від суми відняти один з доданків. Якщо дістанемо другий доданок, то розв’язання правильне.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ (див. додаток до уроку)
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Як знайти невідомий доданок?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 10, завдання 51; 52.
ДОДАТОК ДО УРОКУ 5
1. “Математична естафета”
Клас об’єднується у 3 команди. На дошці – вирази:
6 + 2
5 + 4
7 + 3
До дошки виходять по одному учню одночасно від кожної команди. Їх завдання полягає в тому, щоб правильно і швидко знайти значення виразу, скласти інший вираз з цими числами і передати естафету наступному гравцеві. Учні у командах складають ланцюжок взаємопов’язаних виразів виду:
Гра триває до тих пір, поки учні кожної команди не складуть усі вирази з цими числами. Перемагає команда, яка раніше за інших складе правильно “ланцюжок” взаємопов’язаних виразів.
2. Обчислення значень виразів
– Знайдіть значення виразів, у яких зменшуване – кругле число.
3. Офтальмологічна пауза
4. Робота над задачею (усно)
Дід Прокіп і бабуся Марфа зібрали з 12 грядок 19 кг огірків. 7 кг огірків вони законсервували на зиму, а решту – продали на базарі. Скільки огірків продали на базарі? Яке число не потрібно використовувати при розв’язуванні задачі?
5. Розв’язування логічних задач
– З-під воріт видно 8 котячих лап. Скільки кішок у дворі? (2)
– Із дупла виглядали 8 хвостів білок. Скільки білок у дуплі? (8)
– Яремі було 4 роки, коли народилася його сестра. Сьогодні він задув свої 9 іменинних свічок. Яка зараз різниця у віці між дітьми? (4) Скільки років сестрі? (5)