ПІДСУМКОВА РОБОТА. ЯК ДОСЛІДЖУВАТИ ПРИРОДУ ВЛІТКУ?
Мета: перевірити знання учнів, набуті на уроках природознавства у 3-му класі; розповісти учням про те, як допомагати природі влітку; розвивати мислення, мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ
1. Підсумкова перевірна робота
1 варіант
I рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Природа буває:
А) жива і нежива;
Б) нежива;
В) жива.
2. Джерелом світла і тепла на Землі є:
А) Місяць;
Б) Сонце.
3. Вуглекислий газ, кисень, природний газ – це:
А) рідкі тіла;
Б)
В) газоподібні тіла.
4. Яка з цих тварин може два тижні обходитися без води?
А) Тигр;
Б) слон;
В) верблюд.
5. Кому допомагає врятуватися швидкий біг?
А) їжаку;
Б) козулі;
В) черепасі.
Дайте відповідь “так” чи “ні”.
6. Тварини живляться рослинами або іншими тваринами.
А) Так;
Б) ні.
7. Чим краще розвинені м’язи, тим міцніший скелет.
А) Так;
Б) ні.
8. Дерево має кілька міцних дерев’янистих стебел.
А) Так;
Б) ні.
II рівень
9. Підкресліть назви органів травлення людини.
Ротова порожнина, язик, стравохід, шлунок, тонка кишка, бронхи,
10. Підкресліть, що необхідно хижим тваринам для життя.
Тепло, світло, рослини, тварини, грунт, вода, повітря.
11. Установіть відповідність.
Які ознаки людина розрізняє очима? | Холод, тепло, біль, дотик |
Що розрізняє людина завдяки вухам? | Звуки |
Що розрізняє людина завдяки носу? | Колір, розміри, форму, відстань |
Що людина розрізняє язиком? | Запах |
Що відчуває людина за допомогою шкіри? | Смак |
12. Підкресліть назви горючих корисних копалин.
Глина, мідна руда, алюмінієва руда, крейда, природний газ, кам’яне вугілля, гіпс.
13. Складіть ланцюг живлення.
Козуля, береза, вовк.
III рівень
14. Доповніть твердження.
… захищає головний мозок, … – спинний мозок, … – серце, легені, печінку.
(Череп, грудна клітка, хребет)
15. Поміркуйте. Запишіть свої міркування.
Чому тварини не можуть жити без неживої природи?
2 варіант
І рівень
Дайте правильну відповідь.
1. Природа – це:
А) все, що навколо нас;
Б) рослини, тварини;
В) все, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною.
2. Якщо Сонце стоїть низько, то його промені віддають:
А) більше тепла;
Б) менше тепла.
3. Сніг – це:
А) твердий стан води;
Б) рідкий стан води;
В) газоподібний стан води.
4. Хто ловить комах на льоту?
А) Щука;
Б) їжак;
В) жаба.
5. Кому допомагає врятуватися зміна забарвлення?
А) Борсуку;
Б) зайцю;
В) конику.
Дайте відповідь “так” чи “ні”.
6. Тварини переміщуються, цим вони відрізняються від рослин.
А) Так;
Б) ні.
7. Вуглекислий газ отруйний для організму.
А) Так;
Б) ні.
8. Дерева і кущі – це однорічні рослини.
А) Так;
Б) ні.
II рівень
9. Підкресліть назви органів кровообігу людини.
Серце, стравохід, артерії, шлунок, вени, капіляри, печінка.
10. Підкресліть, що необхідно рослиноїдним тваринам для життя.
Рослини, тварини, грунт, вода, повітря.
11. Установіть відповідність.
Чим ми розрізняємо і відчуваємо:
Холод, тепло, біль, дотик | Очима |
Колір, розмір, форму, відстань | Вухами |
Звуки, музику, голоси, шуми | Носом |
Пахощі, аромати, запахи газу, неприємні запахи | Язиком |
Солодке, кисле, гірке, солоне | Шкірою |
12. Підкресліть назви рудних корисних копалин.
Глина, мідна руда, алюмінієва руда, крейда, природний газ.
13. Складіть ланцюг живлення.
Сова, пшениця, миша.
III рівень
14. Доповніть речення.
Череп захищає…, хребет – …, грудна клітка – …
(Серце, легені, печінку, спинний мозок, головний мозок)
15. Поміркуйте. Запишіть своє міркування.
Чому рослини не можуть жити без неживої природи?
Відповіді
1 варіант
І рівень
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | В | 7 | 8 |
А | Б | В | В | Б | А | А | Б |
II рівень
9. Ротова порожнина, стравохід, шлунок, тонка кишка, товста кишка, пряма кишка.
10. Тварини, вода, повітря.
11. Очима: колір, розміри, форму, відстань. Вухами: звуки. Носом: запах. Язиком: смак. За допомогою шкіри: холод, тепло, біль, дотик.
12. Природний газ, кам’яне вугілля.
13. Береза, козуля, вовк.
III рівень
14. Череп захищає головний мозок, хребет – спинний мозок, грудна клітка – серце, легені, печінку.
15. Не можуть жити без сонячного світла і тепла, без води, без повітря.
2 варіант
І рівень
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | В | 7 | 8 |
В | А | А | В | Б | А | А | Б |
II рівень
9. Серце, артерії, вени, капіляри.
10. Рослини, вода, повітря.
11. Холод, тепло, біль, дотик – шкірою. Колір, розмір, форму, відстань – очима. Звуки, музику, голоси, шуми – вухами. Пахощі, аромати, запахи газу, неприємні запахи – носом. Солодке, кисле, гірке, солоне – язиком.
12. Мідна руда, алюмінієва руда.
13. Пшениця, миша, сова.
III рівень
14. Череп захищає головний мозок, хребет – спинний мозок, грудна клітка – серце, легені, печінку.
15. Не можуть жити без сонячного світла і тепла, без води і повітря.
Оцінювання
I рівень – 8 завдань, що розраховані на знання основних понять, їх розуміння, на просте відображення матеріалу на рівні впізнанності і відтворення. Кожне завдання оцінюється 1 балом.
II рівень – 5 завдань, що вимагають розуміння, використання і застосування знань у стандартних ситуаціях. Кожне завдання оцінюється 2 балами.
III рівень – 2 завдання, що вимагають творчого використання набутих знань і дозволяють виявити вміння застосовувати знання у нестандартних ситуаціях. Кожне завдання оцінюється 3 балами.
Максимальна кількість балів – 24.
Для оцінювання потрібно поділити суму набраних учнем балів на два.
2. Фізкультхвилинка
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як допомагати природі влітку.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Завдання на літо від Матінки Природи
Упродовж літа обміркуй, що ти можеш зробити для охорони природи твого рідного краю.
Що тобі довелося побачити? Чи все побачене тобі сподобалося? Як боротися за чистоту, охайність, ошатність наших населених пунктів?
Записуй свої думки і враження у зошит або альбом, ілюструй їх своїми фотознімками.
Запам’ятай!
– Допомагати природі потрібно скрізь: не тільки в містах і селах, а й у лісі, на луці, в горах, біля річки, озера, ставка чи на березі моря.
– Перебуваючи у лісі, піклуйся про те, щоб не виникали пожежі.
– Не сміти! Забирай сміття із собою, не залишай його на природі.
– Намагайся сортувати сміття, адже папір, скло, пластмаса, поліетиленові упаковки можуть бути використані повторно, й не доведеться знищувати природні матеріали для їх виготовлення.
– Разом із дорослими висаджуй рослини! Ти вже знаєш, що зелені рослини – єдині постачальники кисню на Землі. Висадивши рослини, доглядай за ними. Не дай їм загинути від спраги!
– Не намагайся створити свій власний гербарій із найгарніших і найрідкісніших рослин або колекцію дивовижних метеликів чи чудернацьких жуків та інших комах. Вони можуть належати до зникаючих видів із Червоної книги України. Радій, що тобі пощастило їх побачити в природі!
– У всіх життєвих ситуаціях залишайся вірним другом природи!
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ