ПІДСУМКОВЕ УЗАГАЛЬНЕННЯ
УЗАГАЛЬНЕННЯ
УРОК 33
ТЕМА. ПІДСУМКОВЕ УЗАГАЛЬНЕННЯ 4
Мета уроку: навчальна – з’ясувати рівень навчальної компетентності учнів, здійснити контроль та оцінювання навчальних досягнень за темою 4 “Біосфера – найбільша жива система” та темою “Узагальнення”; розвиваюча – розвивати вміння висловлювати свої думки письмово, виконувати різнорівневі завдання; виховна – виховувати самостійність і відповідальність.
Метод уроку: контрольно-узагальнювальний.
Обладнання: картки для контролю та оцінювання.
Тип
Міжпредметні зв’язки: природознавство (5 клас), біологія (7 клас), географія (6 клас).
Структура уроку
І. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
II. Інтелектуальна розминка
III. Перевірка знань учнів
IV. Підбиття підсумків уроку
V. Домашнє завдання
Хід уроку
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ
Наше сьогоднішнє завдання полягає в тому, щоб перевірити рівень вашої компетентності з вивченої теми за 12-бальною шкалою.
II. ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА РОЗМИНКА
Для того щоб учні налаштувалися на розумову роботу й пригадали основні поняття
III. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ УЧНІВ
Учитель дає час для того, щоб учні оформили аркуш або зошит, де вони виконуватимуть завдання та відповідатимуть на запитання. У зошитах або на аркушах учні мають написати номер підсумкового узагальнення, дату його проведення, своє прізвище, ім’я та клас. Одержавши картку, учні обов’язково записують у зошит або на аркуші номер свого варіанта.
Потому вчитель роздає картки із завданнями, нагадує час, відведений для роботи.
Після закінчення часу, відведеного на роботу, учитель збирає аркуші й зошити учнів та картки із завданнями.
– Запитання та завдання підсумкового узагальнення теми 4 “Біосфера” та теми “Узагальнення”
Варіант 1
1. Як називають нові види культурних рослин? Як називають нові види свійських тварин, спеціально виведених людиною для своїх потреб?
2. Чому Червону книгу називають “книгою надії та тривоги”?
3. Біосфера – найбільша жива система. У чому полягає зовнішній зв’язок цієї системи з Космосом або із Сонячною системою?
4. Установлено, що зникнення одного виду рослин загрожує зникненням десяти видів комах. Чому? Поясніть. Яке значення мають рослини для комах?
Варіант 2
1. У які чотири царства вчені об’єднали всі живі організми?
2. Чому вплив сучасної людини на природу набагато сильніший, ніж втручання первісної людини? Назвіть дві причини.
3. Біосфера – найбільша жива система. У чому полягають взаємозв’язки між її окремими частинами, або внутрішні зв’язки?
4. Чому питання охорони біосфери є міжнародним? Назвіть дві причини.
Варіант 3
1. Назвіть чотири види природоохоронних територій.
2. Чому бактерії та віруси називають також мікроорганізмами?
3. Які умови необхідні для того, щоб на будь-якій планеті Сонячної системи утворилася біосфера? Назвіть п’ять умов.
4. Доведіть на прикладах, що шкода, заподіяна біосфері людиною, має небажані наслідки для неї самої.
Варіант 4
1. Назвіть чотири головні оболонки Землі.
2. Бактерії дають людині користь і завдають шкоди. Наведіть приклади.
3. Складіть пам’ятку “Правила поведінки людини в лісі” (що слід робити обов’язково й чого не можна робити ніколи).
4. Чому не можна збирати рослини й гриби біля великих автомобільних доріг?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Решту уроку вчитель присвячує аналізу письмової роботи. Для цього він просить учнів назвати запитання та завдання, що були для них надскладними, й у формі фронтальної бесіди з класом формулює відповіді на них, щоб у знаннях учнів не залишилося “білих плям”.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Аналізувати контрольні запитання та завдання до теми 4.