ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ ОКЕАН. ПРАКТИЧНА РОБОТА 12. ПОЗНАЧЕННЯ ГЕОГРАФІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ ТА ТЕЧІЙ ОКЕАНІВ НА КОНТУРНІЙ КАРТІ
Мета:
Навчальна: сформувати цілісну систему знань про особливості природи Світового океану; продовжити вдосконалювати вміння та навички характеризувати географічне положення океану та його природні компоненти за тематичними картами атласу;
Розвивальна: розвивати вміння встановлювати аналогії та порівнювати; складати цілеспрямований опис об’єкта за типовим планом;
Виховна: виховувати пізнавальний інтерес, екологічну свідомість.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: фізична карта світу, підручники, атласи,
Опорні та базові поняття: шельф, протока, окраїнне море, ложе океану, підводний хребет, водна маса, солоність, айсберг.
Географічна номенклатура: моря Гренландське, Норвезьке, Баренцове, Біле, Карське, Лаптєвих, Східносибірське, Чукотське, Бофорта; острови: Гренландія, Ісландія, Земля Франца-Йосифа, Шпіцберген, Нова Земля, Канадський Арктичний архіпелаг; підводні хребти Ломоносова, Менделєєва, Трансарктична течія.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ
– З природними особливостями яких океанів
– Чим зумовлені ознаки схожості та відмінності природи вивчених океанів?
– Пригадайте, що називають Арктикою та Антарктикою.
– У чому полягають відомі вам ознаки їхньої схожості та відмінності?
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Багато часу та зусиль мандрівників і дослідників знадобилося для того, щоб здобути знання про Світовий океан. Завдяки їхній героїчній праці ви мали змогу опановувати ці знання, проходячи слідом за ними важкими морськими милями, спускаючись в безодні, спостерігати вулканічні виверження та цунамі. Але для того, щоб ви стали досвідченими океанознавцями, потрібно здійснити ще одну подорож. Це подорож в Арктику водами Північного Льодовитого океану.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Географічне положення
Арктика – північно-полярна область, яка займає великі простори навколо Північного полюса, що включають Північний Льодовитий океан із йогоморями та островами та північні окраїни прилеглих материків.
Площа – близько 14,1 млн км2 (4 % від площі Світового океану, майже в 13 разів менший за Тихий океан).
Займає центральну частину Арктики, розташований на крайній півночі Землі, обмежений берегами Євразії та Північної Америки, широко сполучається з Атлантичним океаном; через Берингову протоку – з Тихим океаном.
Берегова лінія сильно порізана, моря займають майже половину його площі; за кількістю островів та архіпелагів посідає друге місце після Тихогоокеану. Більшість островів океану мають покривні льодовики.
2. Історія географічних досліджень океану
В. Баренц (XVI ст.) – плавання та складання карти західної частини океану.
Велика Північна експедиція (1733-1734 р.) під керівництвом В. Беринга – дослідження північних берегів Євразії та нанесення на карту північного морського шляху.
Перше наскрізне плавання (1878-1880 рр.) з однією зимівлею – шведська експедиція під керівництвом А. Норденшельда на судні “Вега”.
Експедиція Ф. Нансена на судні “Фрам” (ХІХ ст.) – дослідження полярних областей океану.
Американець Роберт Пірі досягнув Північного полюса (1909 р.).
З 1932 р. за програмою першого міжнародного географічного року – початок систематичних наукових досліджень; постійно працюють полярні станції, наукові експедиції.
3. Рельєф дна
Особливою ознакою рельєфу є велика площа шельфу (майже половина площі океану), який місцями сягає до 1,3 тис. км завширшки. Материковий схил набагато ширший, ніж в інших океанах, має східчасту будову.
Три основні хребти: Серединно-Арктичний (продовження) Серединно-Атлантичного, хребет Ломоносова – брилова структура континентального типу та нині неактивний серединно-океанічний хребет Менделєєва.
Найбільша глибина в Гренландському морі (5527 м).
4. Клімат та води. Льодовий режим
Переважають арктичні повітряні маси. Середні зимові температури повітря коливаються в межах -30…-40° С, а влітку близькі до 0° С.
Температури поверхневих вод протягом року -1° С…-2° С, лише в приатлантичній зоні трохи тепліше. Солоність вод порівняно з іншими океанами найменша (30,6-30,9 %о), що пояснюється великим річковим стоком із материків.
Низькі температури та відносно низька солоність зумовлюють утворення льоду. Крига завдяки течіям постійно дрейфує зі швидкістю 2-4 км на добу. Крім морської криги, в океані трапляються айсберги, більша частина яких утворюється з льодовиків Гренландії.
5. Органічний світ і природні ресурси. Вплив океану на діяльність людей
Біологічні ресурси небагаті порівняно з іншими океанами. Найбільше живих організмів у більш теплих приатлантичних районах та водах шельфу поблизу гирла річок. Основну масу організмів в океані утворюють водорості; 150 видів риб, серед яких є цінні промислові: оселедець, скумбрія, лососеві, камбала, морський окунь. Ссавці: кити, моржі, тюлені, білий ведмідь; на узбережжях багато птахів. Морський промисел.
Мінеральні ресурси: нафта, природний газ, олов’яні руди.
Північний морський шлях – головна судноплавна магістраль в Арктиці, короткий шлях між європейськими та далекосхідними портами.
Дослідження клімату та водно-льодового режиму Арктики з метою прогнозування змін клімату північних районів та Північної півкулі.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота 12. Позначте на контурній карті географічні об’єкти
Північного Льодовитого океану (див. “Географічна номенклатура”)
– У чому полягають відмінності географічного положення Північного Льодовитого океану від інших океанів Землі?
– Як позначається географічне положення океану на ознаках його природи?
– Чому повітря над Антарктикою тепліше, ніж над Антарктикою?
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Опрацюйте §___.
Випереджальне: 1) об’єднайтеся в чотири групи; 2) підготуйте необхідне спорядження: довідники, енциклопедії з інформацією про океани Землі.
– Учитель обирає 3-4 найбільш сильних учнів-лоцманів (консультантів).