ПОКАЗНИКИ ЗДОРОВ’Я І РОЗВИТКУ ДИТИНИ. ПРАКТИЧНА РОБОТА. ВИМІРЮВАННЯ ПУЛЬСУ
Мета: формувати уявлення учнів про значення здоров’я для людини; навчати школярів спостерігати за показниками свого здоров’я і розвитку, вимірювати пульс; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
– Розгляньте підручник.
– Що зображено на обкладинці?
– Які умовні позначення є в підручнику?
– Хто автор підручника?
– Розгорніть сторінку зі змістом. З яких розділів складається зміст підручника?
– Якою є назва першого
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке показники здоров’я і розвитку дитини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
– Щодня, зустрічаючись, ми говоримо одне одному слово “здрастуйте”. Багато хто з вас і не замислюються про те, що воно означає – таке воно звичне. Вдумайтеся в його значення. (Відповіді дітей.)
– “Здрастуйте” означає будьте здорові, я бажаю вам здоров’я.
А що таке, на вашу думку, здоров’я? Як ви розумієте слова “показники здоров’я і розвитку”?
2. Робота за підручником (с. 4-5)
1)
– Як дізнатися про стан власного здоров’я?
– Які ознаки самопочуття називають показниками здоров’я?
– Навіщо слід регулярно проходити медичні обстеження в поліклініці?
– Якою є нормальна температура тіла?
– Яким є нормальний пульс у стані спокою для дітей вашого віку?
– Як щорічно змінюється маса тіла, зріст та об’єм грудної клітки?
– Що ви дізналися про ритм зміни зросту в жінок і чоловіків?
– Яке тлумачення слова “показник” підказала словникова скарбничка?
2) Робота за малюнками (с. 5).
– Кого ви бачите на малюнку?
– Де це відбувається?
– Складіть речення за малюнком.
3. Фізкультхвилинка
Раз – підняли руки вгору.
Два – схилилися додолу.
Не згинайте, діти, ноги,
Як торкнетеся підлоги.
Раз, два, три, чотири –
Треба знову прямо стати,
П’ять, шість, сім, вісім –
І спочатку починати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Спостереження за ростом і розвитком
– Спостерігати за змінами, які відбуваються із тобою, допоможе окремий блокнот. Тобі знадобляться також ручка, олівець, сантиметрова стрічка, ваги і фотоапарат.
1) Щомісяця зважуйся і вимірюй свій зріст. Для вимірювання зросту стань спиною до дверей, приклади лінійку до голови і зроби на дверях акуратну позначку олівцем. Потім візьми сантиметрову стрічку і виміряй відстань від підлоги до позначки.
2) Щоб побачити, як ти ростеш, частіше фотографуйся. Буде що згадати, коли виростеш!
3) Важливо розвивати всі сторони своєї особистості. Читай книжки, переглядай хороші фільми, спілкуйся з цікавими людьми.
4) Записуй дані про свій фізичний та особистісний розвиток у блокнот. Запам’ятай! Спостерігаючи за ростом і розвитком, ти навчишся стежити за своїм здоров’ям.
2. Продовження роботи за підручником (с. 6)
1) Практична робота “Вимірювання пульсу”.
– Коли лікар оглядає хворого, він перевіряє частоту серцевих скорочень пульсу. Від кожного такого скорочення серця кров тече по судинах. Якщо у людини занадто частий пульс, це може бути ознакою хвороби і того, що серце перенапружується.
Ти теж можеш навчитися вимірювати частоту серцевих скорочень. Для цього тобі знадобиться годинник із секундною стрілкою.
– Трьома пальцями однієї руки нащупай пульс на зап’ясті другої руки.
– Полічи кількість ударів за одну хвилину.
Нормальний пульс для дітей твого віку – 80-90 ударів на хвилину. Після бігу чи фізичних вправ частота серцевих скорочень може збільшитися, але за кілька хвилин знову стає нормальною.
– Як вимірювати пульс?
– Що для цього знадобиться?
– Де можна знайти пульс?
– За який час рахують пульс?
– Який пульс є нормою для дітей вашого віку?
– Що цікавого ви дізналися про пульс різних істот?
Запам’ятайте! Занадто частий пульс у стані спокою може бути ознакою хвороби.
2) Робота в групах.
Розгадування ребуса. (Показники здоров’я)
3. Робота в групах
– Об’єднайтесь у дві групи. Перша група малює портрет здорової людини, а друга – хворої.
– Презентуйте свої малюнки класу.
– Назвіть, які ознаки здоров’я і нездужання ви намалювали.
– Запишіть їх на дошці.
4. Читання вірша А. Варто “Я росту” (переклад з російської Лесі Вознюк)
Я РОСТУ
А я не думав, не гадав,
Але щомиті підростав.
Я сиджу на стільці – росту,
Росту, коли до класу йду.
Росту, як дивлюсь у вікно,
Росту, коли сиджу в кіно.
За світла чи за темноти
Не припиняю я рости.
У боротьбі за чистоту
Я підмітаю і росту.
Навіть усівшись на тахту,
Читаю книжку і росту.
Стою із татком на мосту,
Він не росте, а я росту.
Дістав оцінку я не ту,
Ледь-ледь не плачу і росту.
І в дощик, і в мороз я ріс –
Ось так і маму переріс!
– Що ви дізналися з розповіді дитини?
Запам’ятайте! Усе живе росте і розвивається.
5. Робота в парах
– Як ви розумієте прислів’я “Бережи одяг, поки новий, а здоров’я – поки молодий”; “Змолоду людина росте вгору, а в старості – вниз”?
6. Читання оповідання Є. Пермяка “Як Марійка стала дорослою”
Маленька Марійка дуже хотіла швидше вирости. А як це зробити, вона не знала. І в матусиних черевиках ходила, і зачіску таку, як у тьоті Клави, робила, і намисто приміряла, і навіть годинник на руку чіпляла.
Одного разу Марійка надумала підмести підлогу. І зробила це. Навіть мама здивувалася:
– Марійко! Невже ти дорослішаєш?
А коли Марійка помила посуд, здивувався й тато і сказав:
– Ми й не помітили, як наша Марійка виросла. Вона не тільки підлогу підмітає, а й посуд миє.
Тепер усі маленьку Марійку називають дорослою.
– Чого хотіла Марійка? Як вона намагалася стати дорослою?
– Коли батьки помітили, що Марійка виросла?
– Як тепер усі називають Марійку? Чому?
– Чим ще (крім зросту), на твою думку, дорослі відрізняються від дітей? Запам’ятайте! Відповідальність – ознака дорослої поведінки.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Гра “Інтерв’ю”
– Розкажи, як ти почуваєшся, коли здоровий.
– Назви показники здоров’я людини.
– Назви показники свого здоров’я.
– Що означає спостерігати за показниками свого розвитку?
– Згадай прислів’я про здоров’я.