Повторення курсу початкової школи
УРОК 2
Тема. Повторення курсу початкової школи
Мета: повторити назву компонентів дій множення і ділення, залежність між компонентами цих дій і поняття числового виразу, правила порядку виконання дій під час знаходження значень числових виразів.
Тип уроку: повторення; систематизація знань учнів.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Усне фронтальне опитування
– Як називаються числа в запису: 35 + 7 = 42; 48 – 9 = 39?
– Як перевірити, чи правильні ці записи?
– Як знайти невідоме число х кожної з рівностей:
40 – х = 30? Чому?
II. Повторення і систематизація знань
Як виконується множення? Як виконується ділення? Учні відповідають на запитання (виконують завдання).
– Прочитайте вираз і знайдіть його значення:
а) 20 – 7; б) 30 – 9; в) 5 – 40; г) 24 : 8; д) 60 : 6; є) 72 : 9?
– Як називаються числа при множенні? Як перевірити, чи правильно виконано множення?
– Як називаються числа при діленні? Як перевірити, чи правильно виконано ділення? Чи завжди можна виконати ділення?
Після отримання відповідей учням пропонуються для виконання усні вправи.
1. Знайдіть добуток: 12 і 4; 5 і 20; 13 і 6; 10
2. Поділіть: 36 на 12; 55 на 11; на 8 число 96.
3. Біля школи ростуть каштани і тополі: каштанів – 7, а тополь у 3 рази більше. Скільки всього дерев росте біля школи?
ЗАЛЕЖНІСТЬ МІЖ КОМПОНЕНТАМИ І РЕЗУЛЬТАТАМИ ДІЙ ПІД ЧАС ДІЛЕННЯ І МНОЖЕННЯ
Запитання до класу
– Як знайти невідомий множник х, якщо відомий добуток двох чисел 36 і один з множників 4? (4 – х = 36; х = 36 : 4, х = 9)
– Як знайти невідоме ділене у, якщо відома частка 7 і дільник 5? (у : 5 = 7; у = 7 – 5; у = 35)
– Як знайти дільник к, якщо відоме ділене 15 і частка 3? (15 : k = 3; k = 15 : 3; k = 5)
Отже, щоб знайти:
– невідомий множник, треба…
– невідоме ділене, треба…
– невідомий дільник, треба…
Усні вправи
Розв’яжіть рівняння:
А) 7 – х = 28;
Б) у – 5 = 40;
В) 9 – а = 45;
Г) х : 6 = 3;
Д) k : 10 = 6;
Е) 30 : y = 5;
Ж) 54 : k = 6.
ЧИСЛОВІ ВИРАЗИ
Розв’яжіть задачу.
У трьох клітках по 2 кролики, а в чотирьох клітках – по 3 кролики. Скільки всього кроликів у клітках?
Розв’язання. У перших трьох клітках було 3 – 2 кролики, а в других чотирьох – 4 – 3 кролики. А всього в клітках було 3 – 2 + 4 – 3 кроликів.
– Як називаються такі (як 3 – 2 + 4 – 3) записи?
– Як буде названо те число (3 – 2 + 4 – 3 = 18), що отримаємо в результаті виконання дій?
– В якому порядку треба виконувати дії в числовому виразі (3 – 2 + 4 – 3)? А в інших видах числових виразів?
Отже:
– числовий вираз показує, які дії і в якому порядку треба виконати над числами, що входять до його складу;
– число, що отримаємо в результаті виконання дій,- значення числового виразу.
Правила порядку виконання дій під час обчислення значень числових виразів:
1) якщо у виразі немає дужок, то спочатку виконують дії II ступеня (множення і ділення), а потім дії І ступеня (додавання і віднімання) в тому порядку, як вони записані;
2) якщо у виразі є дужки, то спочатку виконують дії в дужках.
Усні вправи
1. Обчисліть:
А) 12 – 5 + 1;
Б) 12 – 5 – 1;
В) 12 – (5 + 1);
Г) 12 – (5 – 1);
Д) 12 : (5 + 1);
Е) 12 : (5 – 1).
2. Обчисліть:
А) 600 – 200 + 400 – 700 + 300;
Б) 800 : 4 – 3 : 100 – 5.
III. Відпрацювання навичок
Розв’язання завдань № 46 (1-3); (6-8), № 47 (1; 2).
1. Знайдіть невідоме число і зробіть перевірку:
А) х – 81 = 1458;
Б) у : 59 = 708;
В) 4200 : k = 28.
2. У запису 7 – 9 + 12 : 3 – 2 розставте дужки так, щоб значення числового виразу дорівнювало : а) 23; б) 75.
3. У запису 1*2*3*4*5 запишіть * знаками дій і розставте дужки так, щоб значення отриманого виразу дорівнювало 100.
IV. Домашнє завдання
П. 1, № 15; п.2, № 49.