ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ З ДУЖКАМИ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 71. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ З ДУЖКАМИ. ТВОРЧА РОБОТА НАД ЗАДАЧЕЮ
Мета: формувати в учнів уміння знаходити значення виразів з дужками, творчо працювати над задачею; повторити прийоми письмового додавання і віднімання; розвивати обчислювальні навички; прищеплювати любов до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 87, завдання 554;555)
Завдання 554
– Яка довжина
Завдання 555
– Прочитайте вирази та їх значення.
Наприклад. Щоб знайти другий множник, потрібно добуток поділити на перший множник. 12 ділимо на 2, отримуємо 6. Відповідь: другий множник дорівнює 6.
2. Повторення назв компонентів ділення
Ділене | 18 | 16 | 12 | 10 | |
Дільник | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 |
Частка | 2 | 7 | 5 | 2 | 6 |
3. Усне розв’язування задач
1) Складіть та розв’яжіть задачі.
А) По 3 грн 6 кг, ?
Б) По 3 грн 8 ігр., ? грн.
В) По? грн. 2 м, 18 грн.
2) В одному пакеті 2 кг борошна. Що дізнаєтесь, обчисливши вирази: 2 • 3? 2 • 5? 10 : 2?
4. Математичний диктант
– Добуток чисел 3 і 4 зменшити на 6.
– Суму чисел 11 і 7 поділити на 2.
– Різницю чисел 20 і 18 помножити на 7.
– Частку чисел 12 і 2 збільшити на 5.
– Різницю чисел 16 і 4 поділити на 2.
5. Хвилинка каліграфії з логічним завданням
21 33 75 9 16 57
– Діти, одне число тут “зайве”, воно відрізняється від усіх інших. Здогадайтеся, яке це число, і поясніть чому.
(“Зайвим” можна назвати число 9 – воно одноцифрове, а решта чисел – двоцифрові.
“Зайвим” може бути і число 16 – оскільки воно парне, а решта чисел – непарні.)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми повторимо вивчений матеріал.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с 87-88)
Завдання 556
Учні “ланцюжком” розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта у зошитах.
Завдання 557
Учні знаходять значення виразу зі змінною.
Завдання 558
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Завдання 559. Колективне розв’язування задачі Аналіз умови задачі, запис скороченої умови.
Учні пояснюють, про що можна дізнатися, обчисливши значення виразів: 18 + 22; 22 – 18; (18 + 22) – 30?
Завдання 560
Учні коментують, як виконали обчислення.
Завдання 562. Колективне розв’язування задачі за схематичним малюнком
– Яку відстань пролетіла бджілка спочатку? А потім?
– Скільки всього метрів пролетіла бджілка?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачами
1) Два комп’ютерних диски коштують 8 грн, а флешка – 60 грн. На скільки флешка дорожча за диск?
2) Знайдіть масу трьох кошиків з яблуками, якщо в кожному з них міститься 5 кг яблук, а 3 порожніх кошики мають масу 1 кг.
3) 2 м тканини коштують 16 грн. Скільки коштує 1 м такої тканини?
2. Обчислення значень виразів
29 – 2 • 9
16 : 2 – 5
14 : 2 + 7
2 • 8 + 38
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 562*.
Двоє коней пробігли 16 км. Скільки кілометрів пробіг кожен кінь? (16 км)
2) У Даші і Маші 15 книг з віршами. Даші подарували ще три книги з віршами. Скільки тепер стало у них книг разом?
Розв’язання. Хоча ми не знаємо, скільки книг було у Даші і скільки у неї стало книг, ми можемо розв’язати задачу. Якщо до одного з доданків додати деяке число, то сума збільшиться на це число: (а + с) + b = (а + b) + с за сполучною властивістю додавання. Отже, від збільшення кількості книг у Даші ще на 3 книги загальне число книг теж збільшиться на 3 книги, тобто стане рівним 15 + 3 = 18.
Відповідь: 18 книг.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 88, завдання 563; 564.