Практична робота “Вибір знарядь праці для виконання роботи”
Розділ 3. ОСНОВИ ТЕХНІКИ, ТЕХНОЛОГІЇ І ПРОЕКТУВАННЯ
Урок № 19
Тема. ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ, ЯКІ ВИКОРИСТОВУЮТЬ У ПОБУТІ
Практична робота “Вибір знарядь праці для виконання роботи”
Мета уроку:
Навчальна: забезпечити засвоєння учнями знань про знаряддя праці як елемент трудового процесу та найпростіші знаряддя праці, які використовують у побуті, формувати вміння обирати знаряддя праці для виконання роботи та використовувати їх згідно з призначенням; .
Розвивальна: розвивати інтерес до побутової праці;
Виховна: виховувати
Обладнання, матеріали та наочність: побутові знаряддя праці (інструменти й пристосування), зображення знарядь праці, загадки або відео-загадки про знаряддя праці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку. Створення позитивного емоційного настрою.
Сьогодні, любі друзі, хочу вам побажати
Всі, без винятку, знання на уроці поглинати.
А щоб ці знання та вміння вам не стали тягарем,
Побажаю вам терпіння і старання. Тож почнем!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ
– А почнемо ми сьогоднішній урок із відомої народної мудрості “Як справу розпочнеш, так її й закінчиш”. Як, на вашу думку, можна розтлумачити це ствердження? (Обговорення)
Підсумок: результат праці залежить від підготовки до неї, від того, за допомогою чого здійснюють працю. У виробництві, побутовій діяльності допомагають виконувати роботу знаряддя праці.
Питання для бесіди
1. Що таке знаряддя праці? (Обладнання, машини, механізми, інструменти, пристосування)
2. Про які знаряддя праці йдеться в загадках?
– Пан у куточку сумує, хто запросить – з тим танцює. (Віник)
– Купили кругленьке, думали – новеньке, а воно усе в дірках, труситься в руках. (Сито)
– Вухо має, а не чує, без очей і без ніг, а ходить і за собою водить. (Голка)
– Чистить курточку, штанці, чобітки і сап’янці… Дуже працьовита тітка. Здогадались, хто це? (Щітка)
– Хурчить, дзижчить, крутиться, а хвіст у нього сучиться. (Веретено) Варіант: відео-загадки про знаряддя праці та побутову техніку.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Будь-яка праця потрібна й важлива. Займаючись працею на уроках чи вдома, ви набули багато цінних навичок та мали можливість розвинути або навіть вдосконалити деякі риси свого характеру (терпіння, просторову уяву, творчі здібності тощо). А ще ви навчилися використовувати знаряддя праці, які було винайдено людством протягом багатьох століть.
Сучасні знаряддя праці дуже різноманітні. Першими знаряддями праці, з якими знайомиться маленька дитина, це побутові знаряддя праці.
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
Тема “Знаряддя праці, які використовують у побуті”.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом підручника
1. Виникнення знарядь праці (с. 108-109 підручника, рис. 113-116)
2. Найпростіші знаряддя праці, які використовують у побуті: ручні інструменти та пристосування. (Словничок термінів с. 156 підручника, с. 117, рис. 117)
VI. ПРАКТИЧНА РОБОТА “ВИБІР ЗНАРЯДЬ ПРАЦІ ДЛЯ ВИКОНАННЯ РОБОТИ” (ІНСТРУКЦІЯ В ПІДРУЧНИКУ НА С. 111.)
1. Аналіз завдань практичної роботи
2. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами
3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи (див. додаток)
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками
5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів
6. Підбиття підсумків практичної роботи
VII. РЕФЛЕКСІЯ
1. Що нового ви дізнались на уроці?
2. Чи взяли з цього уроку щось корисне для себе?
3. Чи застосовуватимете набуті знання і навички в майбутньому?
VIII. МОТИВАЦІЯ ОЦІНОК ЗА УРОК, ВИСТАВЛЕННЯ ЇХ У ЖУРНАЛ, ЩОДЕННИКИ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
– Прочитати с. 107-110 підручника, відповісти на питання 3, с. 111 підручника.
– Високий рівень: розпитати у дорослих, які інструменти та пристосування вони використовують у побуті зараз, а якими користувалися раніше.
X. ПРИБИРАННЯ РОБОЧОГО МІСЦЯ
БАНК ІДЕЙ