Прийом на роботу

Частина четверта ОСНОВИ ПРИВАТНОГО ПРАВА УКРАЇНИ

§ 27. Трудове право

3. Прийом на роботу.

Для прийому на роботу особа має подати документи.

Прийом на роботу

Передусім має бути подано документ, який посвідчує особу, – паспорт, а якщо хтось із вас почне працювати до одержання пас­порта (до 16 років) – свідоцтво про народження. Особи, які посту­пають на роботу не вперше, подають трудову книжку – основний документ, у якому містяться відомості про роботу з початку трудо­во! діяльності. Якщо ви вперше прийдете на роботу

й трудової книжки у вас ще немає, її мають оформити на першому місці робо­ти не пізніше аніж через 5 днів після початку роботи.

В окремих випадках від працівника можуть вимагати подати документи, що підтверджують його кваліфікацію, адже людина не може працювати лікарем, не маючи медичної освіти, не можна брати на роботу водієм людину без відповідного посвідчення тощо. Вима­гати будь-які інші документи, а також відомості про національ­ність, партійну належність, походження та реєстрацію за місцем проживання під час вступу на роботу забороняється.

Важливим документом кожного працівника є трудова книжка.

Вона дає змогу простежити трудовий шлях громадянина, визначи­ти його трудовий стаж. До трудової книжки вносять відомості про прийом на роботу, посади, на яких людина працює, звільнення, затісують також заохочення і нагородження. Відомості про стягнен­ня в трудовій книжці не фіксують. Кожний працівник має уважно ставитися до ведення трудової книжки, адже від правильності й повноти записів залежить призначення пенсії, надання певних пільг, та й взагалі трудова книжка – своєрідний трудовий портрет працівника.

Певні особливості прийому на роботу встановлено для неповнолітніх осіб.

Ознайомтеся з витягом із Кодексу законів про працю України та визначте, які особливості прийому на роботу неповнолітніх осіб установлено законодавством.

Із Кодексу законів про працю України

Стаття 188. Вік, з якого допускається прийняття на роботу

Не допускається прийняття на роботу осіб, молодших шіст­надцяти років.

За згодою одного з батьків або особи, що його замінює, мо­жуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п’ятнадцяти років.

Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професій­но-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по до­сягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Стаття 190. Роботи, на яких забороняється застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років

Забороняється застосування праці осіб, молодших вісім­надцяти років, на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Забороняється також залучати осіб, молодших вісімнадцяти років, до підіймання і переміщення речей, маса яких переви­щує встановлені для них граничні норми.

Стаття 191. Медичні огляди осіб, молодших вісімнад­цяти років

Усі особи, молодші вісімнадцяти років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в по­дальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов’яз­ковому медичному огляду.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Прийом на роботу