РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ
ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ
§ 14. РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ
Про те, які члени речення називають однорідними, як їх поєднати в реченні та про розділові знаки при них
ПРИГАДАЙМО 1. Що таке однорідні члени речення? 2. За допомогою яких сполучників можемо їх поєднати?
Однорідні члени
Однорідними називають члени речення, які рівноправні між собою, стосуються того самого слова в реченні, виконують однакову синтаксичну роль і відповідають на одне й те саме питання. НАПРИКЛАД.
(П. Сингаївський).
Засоби
Однорідні члени речення поєднують за допомогою сполучників (і, й, та, але, а, чи, або) та інтонації або ж за допомогою тільки інтонації. ПОРІВНЯЙМО:
Засоби Зв’язку | Приклад | Схема |
Інтонація та сполучник | Серед яблунь і вишень біліє хатина (М. Луків). | О і О |
Інтонація | Заграв, зарум’янився Дніпро (О. Гончар). | О, О |
На схемі однорідні члени речення позначаємо так: О.
110. Прочитайте речення вголос, дотримуючись правильної інтонації. Знайдіть у
1. Теплом дихала настояна на квітах і травах земля (Ю. Збанацький). 2. Вода гоготіла, гурчала струмками (В. Іваненко).
3. Легко й радісно зітхнув густий парк із столітніми дубами (С. Васильченко).
II. Накресліть схеми однорідних членів речення, позначаючи кожен однорідний член речення кружечком. У схемах поставте відповідні сполучники та розділові знаки (у разі їх наявності).
Розділові знаки
Між однорідними членами речення ставимо кому, якщо:
– вони з’єднані без сполучників. НАПРИКЛАД: Веселий дощик прошумів, омив деревам листя (М. Луків);
– вони з’єднані сполучниками (у значені але ). НАПРИКЛАД: Недавно листя тріпотіло над головою, тепер голосно шелестить (В. Думанський);
– вони з’єднані сполучниками але, чи, або, та (у значенні ), які повторюються. НАПРИКЛАД Радіє і небо, і земля.
Не ставимо кому між однорідними членами речення перед неповторюваними сполучниками (у значенні ).
ПОРІВНЯЙМО:
Перед неповторюваним сполучником кому не ставимо, якщо його вжито в значенні. Якщо ж сполучник вжито в значенні, то кому перед ним ставимо.
111 Чому так? Поясніть, чому в реченнях першої групи між виділеними однорідними членами ставимо кому, а в реченнях другої групи – не ставимо.
Перша група. 1. І птахам, і звірятам цікаво було дивитися на людей (В. Бережний). 2. Тече вода в синє море, та не витікає (Т. Шевченко).
Друга група. 1. Сосни немов розступилися і обгорнули поляну (М. Коцюбинський). 2. На розпутті кобзар сидить та на кобзі грає (Т. Шевченко).
112 І. Спишіть речення, розставте пропущені розділові знаки. Обгрунтуйте їхнє вживання. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
1. Теплий дощ застав і птахів і людей серед поля (В. Земляк ). 2. Досі кожному сниться домівка колишня і лелече гніздо на дуплистій вербі (В. Скомаровський). 3. Мати дала нам і сонце і долю (В. Крищенко). 4. Тут живуть мої старі батьки і мене у гості виглядають (М. Луків). 5. Молодь вийшла у сад погуляти поспівати та пожартувати (О. Маковей).
II. Прочитайте виразно речення, дотримуючись інтонації переліку при однорідних членах речення. Пам’ятайте, що при інтонації переліку однорідні члени речення вимовляємо однаковим тоном, з рівним за силою наголосом на кожному з них.
III. Накресліть схеми розташування однорідних членів двох речень (на вибір).
113 Розгляньте схеми речень з однорідними членами. Складіть речення до кожної схеми.
1. і О, і О 2. О або О 3. О, О та О
114 І. Хто швидше знайде три групи однорідних членів речення, які “заховалися” в одному реченні?
Від сивої давнини і до наших днів у радості і в горі рушники і пісня супроводили людину все життя.
II. Поясніть, чому в реченні не ставимо кому перед сполучниками /’, адже цих сполучників є аж три.
І. Уявіть, як широкою долиною тече повноводна ріка. Неоднакова вона в різні пори року. Навесні – гомінка, улітку – могутня, восени – замріяна, узимку – мовчазна. На її берегах ростуть різні рослини, а в її водах ховається незвідане і таємниче царство риб.
II. Складіть і запишіть твір-мініатюру (4-6 речень) на тему “Повноводна ріка”. Використайте в тексті речення з однорідними членами.
116 Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
1. Ранкові поля стрепенулися перехлюпнулись за іскристий обрій чітко заворушились на тлі золотого лиття хмарин і вмилися сонцем (М. Стельмах). 2. Мороз хапав зубами калюжі і землю і так тримав їх, доки міг (М. Вінграновський ). 3. Легенда починається з кохання із подвигу і мужності людської з джерельця чистого води живої із сонячного дивного світання (В. Грінчак). 4. Так пахне осінь листям грибами печеною картоплею медами і вогкістю, що із долини йде (В. Грінчак).
117 І. Підготуйтеся до написання тексту під диктовку. Зверніть увагу на написання виділених слів. Знайдіть окличні речення. Прочитайте їх з відповідною інтонацією.
ЯК МИ САДИЛИ САД
Недавно наш клас вирішив посадити сад. Яких ми яблунь насадимо яких груш абрикосів слив вишень! Навколо саду вирішили посадити захисну смугу з акацій кленів беріз. Уже місяць ми воюємо з пустирем звільнили від бур’янів і терну величезну площину.
У жовтні привезли до школи саджанці яблунь і груш. Ми руками розправляли корінці присипали їх пухкою землею заступами біля кожного корінця робили лунки*.
Яка була радісна робота! (За О. Донченком)
*Лунка – заглибина.
II. Напишіть текст під диктовку, розставте пропущені розділові знаки. Написане уважно звірте з надрукованим.
III. Підкресліть однорідні члени речення відповідно до їхньої синтаксичної ролі.
Related posts:
- Синтаксичний розбір речення з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Синтаксичний розбір речення з однорідними членами Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; двоскладне чи односкладне; повне чи неповне). 2. Указати, що речення ускладнене однорідними членами. 3. Визначити: А) якими членами речення є однорідні члени; Б) якими частинами […]...
- Речення з однорідними членами – Просте речення Словосполучення Просте речення Речення з однорідними членами Однорідні члени речення називають однорідні поняття і характеризуються однаковою синтаксичною функцією (є одними й тими ж членами речення), належать до одного й того ж члена речення, пов’язані сурядним безсполучниковим або сполучниковим зв’язком і вимовляються з перелічуваною чи зіставною інтонацією: Однорідні члени без сполучників, із повторюваними сполучниками, зі сполучниками, […]...
- СКЛАДАННЯ РЕЧЕНЬ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ Мета: формувати в учнів уміння визначати однорідні члени речення із залежними від них словами; розвивати вміння будувати схеми речень за зразком, пояснювати вживання розділових знаків при однорідних членах речення; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа 74, с. 38) – Прочитайте речення, назвіть у них однорідні […]...
- Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Урок 115 Тема. Спостереження за змістом та інтонацією речень, різних за метою висловлювання. Речення, ускладнені однорідними членами Мета: узагальнити знання учнів про речення, закріпити вміння відтворювати інтонацію розповідних, питальних і спонукальних речень, речень з однорідними членами; розвивати уміння інтонаційного читання окличних речень, пунктуаційні навички; виховувати бажання працювати колективно, у парах. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього […]...
- Речення з однорідними членами СИНТАКСИС. ПУНКТУАЦІЯ УРОК № 17 Тема. Речення з однорідними членами Мета: домогтися засвоєння учнями теоретичного матеріалу про однорідні члени речення; розвивати вміння учнів застосовувати теоретичні знання на практиці; виховувати любов до природи. Обладнання: підручник, картки. ХІД УРОКУ I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашньої вправи. 2. Бесіда з учнями. – Що називається додатком? – […]...
- Речення з однорідними членами (без сполучників і з сполучниками а, але, одиничним і). Кома між однорідними членами ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 29 Тема: Речення з однорідними членами (без сполучників і з сполучниками а, але, одиничним і). Кома між однорідними членами Мета: поглибити поняття учнів про однорідні члени речення, формувати вміння визначати у реченнях однорідні члени, розставляти розділові знаки в реченнях з однорідними членами; формувати вміння правильно інтонувати речення з […]...
- Речення з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення За будовою і значенням прості речення можуть бути ускладнені однорідними членами, звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями), відокремленими членами. Речення з однорідними членами Однорідні члени речення (зі сполучниковим, безсполучниковим і змішаним зв’язком) Однорідними членами речення називаються такі, що граматично пов’язані з тим самим членом речення й відповідають на те саме […]...
- Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами При однорідних членах можуть бути узагальнювальні слова, які виступають тими ж членами речення, що й однорідні. Іноді вони відірвані від однорідних іншими членами речення. Усе таке веселе в тій хаті було, прибране, осяюще: і Кужіль м’якого льону на жердці, і чорний Кожух […]...
- Речення з однорідними членами. Головні і другорядні члени речення. Правопис особових закінчень дієслів Тема. Речення з однорідними членами. Головні і другорядні члени речення. Правопис особових закінчень дієслів. (Вправи 431-435). Мета. Повторити вивчене про однорідні члени речення, закріпити вміння встановлювати зв’язки слів у реченні, розбирати речення за членами речення, повторити правопис особових закінчень дієслів. Розвивати навички виразного читання і грамотного письма. Заохочувати цікавість до української філософської думки. Обладнання: портрет […]...
- Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Двокрапка й тире при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами 1. Двокрапка ставиться після узагальнювального слова перед однорідними членами речення. І справді, Олексій Іванович був чоловік Неабиякий: височенного зросту, плечистий, рукатий, цибатий, з круглим… обличчям і гостроверхою головою… (Панас Мирний). 2. Перед словами А саме, як-от, наприклад, як […]...
- Складання речень з однорідними членами РЕЧЕННЯ Складання речень з однорідними членами 75. Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви. Перед юнаком розкинулося місто металургів. Воно постало з козац..кого хутора й виросло до гіганта. Місто ввібрало в себе силу козац. кого краю, і гнів його, і легенди, і поезію. Чи зберігає воно все це в душі своїй зараз? Яку пам’ять про себе передасть? […]...
- Розділові знаки між однорідними членами речення – Просте ускладнене речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки між однорідними членами речення 1. Між однорідними членами речення ставиться кома, якщо вони: А) не з’єднані сполучниками. Музика лине в глибину небес Плавно, велично, гармонійно (Я. Гримайло); Б) з’єднані протиставними сполучниками А, та (= але), але, зате, так, хоч, хоча, однак, проте. Уміла готувати, та Не вміла […]...
- Однорідні члени речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Однорідні члени речення Однорідними називаються такі члени речення, які з’єднуються між собою сурядним зв’язком. Вони відносяться до одного й того самого члена речення, відповідають на одне й те саме питання, виступають одним членом речення. Однорідні члени речення з’єднуються один з одним: 1) Сурядними сполучниками […]...
- Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення – Другорядні члени речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Другорядні члени речення Послідовність розбору простого (двоскладного та односкладного) речення 1. Речення. 2. Визначити граматичну основу, чим виражені підмет і присудок. 3. Визначити вид речення за метою висловлювання (розповідне, питальне, спонукальне), за інтонацією (окличне, неокличне), за наявністю головних членів речення (двоскладне, односкладне – вид односкладного), за наявністю […]...
- ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ. ІНТОНАЦІЇ ПЕРЕЛІЧУВАННЯ ТА ПРОТИСТАВЛЕННЯ (кома, сполучники) Мета: формувати в учнів поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Чути дзвоник голосистий, Ллється голос його чистий. Всіх скликає на урок Цей чудовий наш дзвінок. Ви спокійно всі сідайте, Працювати починайте. II. […]...
- Узагальнюючі слова при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Узагальнюючі слова при однорідних членах речення При однорідних членах речення можуть бути слова, які об’єднують в одну групу перелічувані предмети. Такі слова називаються узагальнюючими: І земля, і вода, і повітря – все поснуло (М. Коцюбинський). Узагальнююче слово є тим самим членом речення, що й […]...
- РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (без сполучників і зі сполучниками а, але, і) ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §13. РЕЧЕННЯ З ОДНОРІДНИМИ ЧЛЕНАМИ (без сполучників і зі сполучниками а, але, і) 137. Прочитайте. В кожному реченні визначте слова, які відповідають на одне й те саме питання та відносяться до одного й того ж члена речення. Поставте ці питання. 1. Красить не краса, а розум. 2. Пишуть не пером, […]...
- Розділові знаки при однорідних членах речення – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при однорідних членах речення 1. Між усіма однорідними членами, якщо вони з’єднані перелічувальною інтонацією без сполучників, ставиться кома: Суворовці завжди йдуть струнко, бадьоро, красиво (Н. Забіла). Якщо однорідні члени дуже поширені, між ними іноді ставиться крапка з комою: Парубок плівся повагом, позакладавши […]...
- Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) РЕЧЕННЯ Однорідні члени речення. Інтонації перелічування та протиставлення (кома, сполучники) 71. Прочитайте текст, уставляючи з довідки пропущені слова. Сонечко пробилося крізь кучеряві і… хмари. Його теплі й… промінчики заграли на клумбі. Білі та… ромашки тягнулися до сонця. Яскраві, але… нагідки золотом укрили клумбу. Довідка: темні, радісні, жовті, низенькі. – Спишіть текст, доповніть його однорідними членами […]...
- Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 31 Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Тематичне тестування (тема: Однорідні члени речення) Мета: закріпити знання учнів про вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати такі речення, розставляти в них розділові знаки, […]...
- Узагальнювальне слово перед однорідними членами. Двокрапка після узагальнювального слова ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 30 Тема: Узагаль нювальн е слово перед однорідними членами. Двокрапка після узагальн ювальн ого слова Мета: пояснити вживання розділових знаків у реченнях з узагальнювальними словами перед однорідними членами речення, формувати вміння визначати узагальнювальні слова при однорідних членах, правильно інтонувати речення з узагальнювальними словами, розставляти розділові знаки у таких […]...
- Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Урок 23 Тема. Закріплення знань і вмінь про однорідні члени речення Мета: перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу за темою, закріпити, систематизувати, скоригувати знання учнів, розпочати підготовку до контрольної роботи; розвивати інтерес до вивчення мови; виховувати сумлінне, свідоме ставлення до навчання. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання. Мотивація навчання Гра “Вітер дме” Вчитель вимовляє ключові слова: […]...
- Поєднання однорідних членів речення сполучниками Тема. Поєднання однорідних членів речення сполучниками. (Вправи 80- 84). Мета. Вдосконалювати знання про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами. Розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами та ставити розділові знаки при письмі. Виховувати повагу до народних традицій. Обладнання: таблиця “Однорідні члени речення”, підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Урок 25 Тема. Уявлення про складне речення. Побудова складного речення. Узагальнення знань і вмінь з розділу “Речення” Мета: розширити уявлення про речення, познайомити із складними реченнями, показати їх відмінність від речень з однорідними членами, розповісти про розділові знаки у складних реченнях, вчити утворювати складне речення; розвивати спостережливість, вміння аналізувати, порівнювати й робити висновки на основі […]...
- ЗАЛЕЖНІ СЛОВА ПРИ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНАХ РЕЧЕННЯ Мета: формувати вміння складати речення з однорідними членами речення; розвивати вміння поширювати однорідні члени речення залежними словами; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Ось і дзвінок пролунав, Для навчання час настав. Щоб країні прислужитись, Ви повинні добре вчитись – Для могутності і слави Української держави. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Пояснювальний […]...
- Синтаксичний розбір простого речення з відокремленими другорядними членами – Речення з відокремленими членами СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Речення з відокремленими членами Синтаксичний розбір простого речення з відокремленими другорядними членами Послідовність розбору 1. Дати загальну характеристику простого речення (розповідне, питальне чи спонукальне; окличне чи неокличне; поширене чи непоширене; двоскладне чи односкладне; повне чи неповне). 2. Указати, чи ускладнене речення відокремленими другорядними членами та якими саме. 3. Розібрати речення за членами […]...
- ПОЄДНАННЯ ОДНОРІДНИХ ЧЛЕНІВ РЕЧЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ СПОЛУЧНИКІВ Мета: вдосконалювати знання учнів про структуру речення; формувати поняття про сполучниковий зв’язок між однорідними членами речення; розвивати вміння інтонаційно правильно читати речення з однорідними членами речення, ставити розділові знаки на письмі; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Гра “Слово заміни – нове речення склади!” – Прочитайте. Виділені слова замініть […]...
- Розділові знаки при узагальнюючих словах – Просте ускладнене речення УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Просте ускладнене речення Розділові знаки при узагальнюючих словах 1. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, то перед ним на письмі ставиться тире: На вершечку стрілецької гори, на горах і видолинках – скрізь уже панувала тиша (І. Нечуй-Левицький). 2. Якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами, то […]...
- Головні та другорядні однорідні члени речення РЕЧЕННЯ & 10. Головні та другорядні однорідні члени речення Вийся, віночку, гладко… З народного 74. 1. Прочитай народну пісню в музичному супроводі. Правопис яких слів треба пояснити? Йдуть дівоньки у садочок, Зів’ють собі віночок З рутоньки, з м’ятоньки, З хрещатого барвіночку, З запашного василечку. 2. Спиши речення і підкресли в ньому головні члени. Скільки в […]...
- КОМА МІЖ ЧАСТИНАМИ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ ВІДОМОСТІ ІЗ СИНТАКСИСУ ТА ПУНКТУАЦІЇ § 19. КОМА МІЖ ЧАСТИНАМИ СКЛАДНОГО РЕЧЕННЯ Про те, як правильно розставляти розділові знаки в складному реченні, а також про синонімічність складних і простих речень ПРИГАДАЙМО. Копи між однорідними членами речення ставимо кому? 151 Порівняйте речення правої та лівої колонок. Що з’єднує сполучник і в кожному з них? На основі […]...