Що таке грунт?
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 21 Що таке грунт?
Тема. Що таке грунт?
Мета: дати учням уявлення про грунт, його склад; застосовуючи методи дослідницької діяльності, продемонструвати властивості грунту; розвивати загально – навчальні вміння учнів; виховувати пошану до землі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
– Відгадайте загадку.
– Один ллє, другий п’є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, чим земля відрізняється від грунту.
III. Сприймання
1. Робота за підручником (с. 48-51)
– Розгляньте малюнок на с. 48.
– Що ви бачите на малюнку?
– Пригадайте: які умови необхідні рослинам для життя? (Повітря, тепло, поживні речовини, світло)
– Роздивіться малюнок на с. 49 угорі.
– Де на малюнку зображена земля?
– З чого вона складається?
– Грунт – верхній пухкий шар землі. Саме на ньому ростуть рослини. Грунт забезпечує рослини поживними речовинами, теплом, повітрям і водою.
Робота в групах
– Поміркуйте: де на малюнку зображений грунт? Якого він кольору?
– Якими умовами грунт
– Що входить до складу грунту?
Демонстрація дослідів про склад грунту
– Що ще є у грунті? Щоб відповісти на це запитання, проведемо досліди.
– Розгляньте малюнки на с. 50 угорі.
Дослід 1
Всипимо грунт у склянку з водою, збовтаємо і дамо відстоятися. Що ви бачите? (На дні склянки утворився шар піску і шар глини.)
– Отже, у грунті є пісок і глина, є також каміння і перегній.
– Запам’ятайте нове слово! Перегній – це перегнилі рештки рослин і тварин.
Перегній утворюється внаслідок гниття опалого листя, відмерлих рослин і тварин. У перегної містяться різні поживні речовини, необхідні рослинам.
– Розгляньте малюнок на с. 50 унизу.
– Що на ньому зображено?
– Якого кольору грунт?
– Чорного забарвлення грунту надає перегній. Чим більше в грунті перегною, тим вищий урожай.
Дослід 2
Візьмемо грунт. Нагріємо на спиртівці. Над грунтом потримаємо лупу.
– Що ви помітили? Чому це відбувається?
– Який можна зробити висновок? (У грунті міститься вода.)
– Як потрапляє вода у грунт? (Вода у грунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)
– Для чого потрібна вода у грунті? (Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують з грунту необхідні речовини.)
Дослід З
У склянку з водою опустимо грудочку грунту. Що ви бачите? (З неї виходять бульбашки.)
– Отже, до складу грунту входить повітря.
– Для чого потрібне повітря у грунті? (Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у грунті було більше повітря, його розпушують.)
Робота у парах
– Розгляньте фото на с. 51 угорі.
– Які живі організми живуть у грунті?
– У грунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 51)
Робота з прислів’ями
– Поясніть і запам’ятайте прислів’я!
– Без перегною, не буде врожай горою.
– На чорній землі білий хліб родить.
– Поміркуйте: Земля, земля, грунт…
– Що називає кожне з цих трьох слів?
2. Завдання для друга природи
– Порівняйте, чим відрізняються земля та грунт. Чи можна грунт називати землею? Як ви вважаєте, чому нашу планету назвали Землею?
– Прочитайте поетичні рядочки про землю на с. 136.
– Як ви їх розумієте?
V. Підсумок уроку
– Що таке грунт?
– Що входить до складу грунту?
– Яке значення має грунт у житті природи?
– Для яких тварин грунт є домівкою?