Складнопідрядні речення з підрядними порівняльними – Основні види складнопідрядних речень

СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ

Основні види складнопідрядних речень

Складнопідрядні речення з підрядними порівняльними

Підрядні Порівняльні частини пояснюють зміст головної частини шляхом порівняння чи зіставлення зі змістом підрядної. Вони відповідають на питання Як саме? подібно до чого? І приєднуються до головної частини сполучниками Як, наче, неначе, мов, мовби, немов, ніби, нібито та ін., яким може відповідати в головній частині вказівний прислівник Так.

Підрядні порівняльні частини можуть стояти в будь-якій позиції щодо головної

частини. Я п’ю шовковість самоти, Як ніч спиває заходу останню черВінь (Н. Лівицька-Холодна). Сніг не скрипів під ногами, а вищав, Наче об нього мечі точили… (Григорій Тютюнник). Одним вікном наше родинне гніздо дивилося на гору Ясенову, до сходу, Мовби з Ясеновою наша хата перемовлялася (І. Чендей). А дзвіночок все веселіше й веселіше заливається, співає, Немов розгоряється веселе полум’я (Ю. Збанацький). І намисто сипалось під ноги, Ніби кров змерзалась на льоту (І. Драч).

Зверніть увагу!

Складнопідрядні речення з неповними порівняльними частинами слід відрізняти від простих ускладнених речень

із порівняльними зворотами. У неповних підрядних порівняльних частинах опущений або підмет, або присудок, які легко встановлюються зі змісту головної частини. Човен ішов рівно і м’яко, наче птах на безтрепетних крилах (Григір Тютюнник); Наче птах на безтрепетних крилах – підрядна порівняльна частина з опущеним присудком (Летів). Чайка скигле літаючи, Мов за дітьми плаче (Т. Шевченко); Мов за дітьми плаче – підрядна порівняльна частина з опущеним підметом (Чайка). У порівняльних зворотах не може бути ні підмета, ні присудка, і їх не можна встановити з попередньої частини речення. Наприклад, у реченні Лелека, мов старий грузин, по жовтім полі ходить босо (М. Вінграновський) Мов старий грузин – порівняльний зворот.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Складнопідрядні речення з підрядними порівняльними – Основні види складнопідрядних речень