СОЦІАЛЬНЕ
Соціологія короткий енциклопедичний словник
СОЦІАЛЬНЕ (від лат. socialis – сусп., пов’язаний із сусп., сусп. відносинами; нім. sozial – соціальний) – фундаментальна категорія соціол. науки (також соціальної філософії), якою позначають:
– істотну рису сусп. людини – здатність до спільної життєдіяльності, існування спільнотами та постійного їх відтворення через універсальну взаємодію (діяльність індивідів та їх груп), у результаті якої виникає, формується і встановлюється конкретний тип (організація) єдності взаємодіючих індивідів
– сукупність характеристик взаємодіючих індивідів як членів різних груп, які (характеристики) формуються, а також розподіляються і перерозподіляються між ними завдяки статусній динаміці й зміні характеру пов’язаних з цією динамікою взаємодій та відносин;
– квазісусп. спосіб організації спільної життєдіяльності т. зв. соціальних тварин і комах (приматів, бджіл, термітів та ін.)” що полягає, з одного боку, в чіткому ієрархізованому розподілі функцій та взаємодій кожного з членів “общини”, з другого – кооперування цих функцій та взаємодій;
–
Якщо тепер вдатися до розкриття цих значень категорії С., то слід сказати, що С. (1) тотожне за своїм змістом суспільство. Воно охоплює все те, що виникає, формується, функціонує, розвивається і зникає у взаємодії індивідів і груп як між собою, так і з утворюваним у цій взаємодії цілим, спільним, заг. (каста, колектив, клас, нація, суспільство). Універсальна взаємодія індивідів формує їх такий же універсальний взаємозв’язок, взаємозалежність, яка, проте, внутрішньо диференційована і структурована (у “вертикальній” і “горизонтальній” площинах), оскільки індивіди та їх групи вступають у взаємодію з різних позицій, з неоднаковими потребами, інтересами, енергією, домаганнями, а тому й результативність, значимість їх дій і впливів на ціле, внесків у нього теж різні. Ця внутрішня диференційованість та структурованість універсального взаємозв’язку дістає свій вияв через численні форми його трансформації та реалізації: дії, поведінку, відносини, інституційні утворення, нормативно-ціннісні системи, знаки, символи, духовні феномени, предмети і речі, а також тілесність самої людини. До того ж усі ці форми С. як сусп. локалізуються у певному просторово-часовому континуумі.
Таким чином, категорія С. (1) у своєму найзаг. значенні позначає суспільне, всю систему сусп. відносин, проте в одному випадку – з наголосом на надприродне, надорганічне, в другому – на надіндивідуальне. С. як суспільне є надприродною, надорганічною і надіндивідуальною якістю спільноти.
Однак цієї найзаг., хоча і необхідної характеристики С. як суспільного у соціології недостатньо, оскільки у такому разі категорія не відбиває його власної якісної специфіки, адже в універсальній сусп. взаємодії індивідів виникає не лише соціальне, ай екон., моральне, нац.-етичне, естетичне і т. д. Крім того, і сама спільність, єдність індивідів може бути не лише соціальною, а й екон., політ., ідеол., терит. та ін. Тому в соціології категорія С. вживається і в більш вузькому й точному значенні, а також
В особливих значеннях.
Категорія С. (2) фіксує певний бік, “зріз” сусп., що пов’язаний з наявністю особливого типу взаємодій та відносин індивідів і груп – соціальних, котрі єднають людей або протиставляють їх одне одному (між собою, суспільству тощо). Отже, в ракурсі цього значення специфіка С. безпосередньо випливає не з універсальної взаємодії, де витоки, як уже говорилося, не лише С., а й екон., морального і т. д., а з особливого типу взаємодій та відносин.
Що ж вони собою являють? Це – взаємодії й відносини індивідів та груп між собою, а також із суспільством з приводу встановлення, розподілу і перерозподілу відповідних їх домаганням статусних місць у системі універсальної взаємодії (суспільстві). Саме ці відносини, дії є С. у тому плані, що вони орієнтовані на інших і містять у собі сенс (інтереси, цілі тощо), який неможливо ні приписати, ні розшифрувати, ні реалізувати без взаємодії індивідів і груп з цими іншими.
Домагання відповідних статусів є боротьбою за канали й висоти доступу до сфер життєзабезпечення, утвердження і престижу – праці, влади, управління, творчості, розподілу сусп. багатств, життєвих переваг і комфорту. Тому невипадково саме статуси виступають точками концентрації С., вони визначають реальні соціальні якості і сусп. значимість кожного діючого суб’єкта. У зв’язку з цим слід підкреслити, що соціальні дії та відносини – вимірювальні, змагальні, порівняльні і т. п. “калібрують” кожного на предмет реальності домагань у контексті взаємодії з іншими. Крім того, саме вони, об’єднуючи чи роз’єднуючи індивідів, надають їм певних спільних (групових) характеристик, але через статуси у групі, суспільстві.
Без цього “калібрування” ніколи б не встановилася або не була порушена між взаємодіючими індивідами і групами міра їх єдності і протистояння, притягування і відштовхування, рівності – нерівності, взаємозалежності – незалежності, свободи – несвободи, панування – покори, управління – підпорядкування, привласнення – відчуження, престижності – не престижності і т. д. Коротше кажучи, через розподіл і перерозподіл статусів розподіляються і соціальні якості, функції і ролі людей та груп у суспільстві, локалізуються і визначаються межі й масштаби їх реальних домагань, внесок кожного в системне ціле (спільність). І все це відбувається через певну міру, котра безпосередньо залежить від характеру взаємодії і відносин. В одному випадку ці взаємодії й відносини такі, що міра їх рівноваги більше зміщується у бік, скажімо, посилення протистояння, нерівності, несправедливості і т. п., в іншому, шишаки, у бік відносин єдності, рівності, справедливості і т. д. Відповідним чином “зафарбовується” і С,, що акумулює в собі ці характеристики відносин і дій.
Історія соціології демонструє традицію використання категорій С. насамперед у “широкому” і “вузькому” значеннях, проте тенденція була такою, що мірою емансипації соціології від філософії дедалі більшої виразності набувало “вузьке” її значення. Класики не раз прагнули його уточнити і збагатити, пропонуючи своє розуміння категорії С. І хоча сучасна соціологія емансипувалася від філософії, вона, одначе, не відмовилася від заг. живаного “широкого” значення категорії С., бо остання виконує фундаментальну методол. роль. Але й спроби уточнення цієї категорії у “вузькому” значенні не припиняються, тому традиція подвійного вживання цього універсального поняття в соціології продовжується.
Але із збагаченням предмета соціол. досліджень, появою нових знань про нього виникає потреба у вузько специфічних функціях і значеннях категорії С., яка й використовується з інструментальною метою, обслуговуючи ці дослідження. Зокрема, категорія С. (3) використовується в соціобіології, де з певною умовністю її зміст переносять на поведінку тварин і комах. У цьому випадку С. виводять за межі сусп. і ототожнюють з особливо організованим природним(квазісоціальна реальність).
Нарешті, категорія С. у значенні (4) використовується у феноменол. соціології (феноменол. пізнавальній технології) знання для позначення спільного інтерсуб’єктивного світу повсякденного життя людей, їх суб’єктивної реальності, яку вони творять, типізують та інтерпретують у взаємодіях, спілкуванні між собою. Це типізування смислів, значень, переживань забезпечує спільну суб’єктивну основу їх взаєморозуміння.
Отже, категорія С. відображає особливу об’єктивну і суб’єктивну реальність, яка створюється людьми безпосередньо через буття в спільнотах. Ця реальність поєднує в собі риси, дії, вчинки людей, взаємини між ними, речі, норми, цінності, знаки, символи, смисли та їх значення. Без точного позначення цієї реальності неможливо повною мірою виокремити предмет соціології як науки.