Сольфеджування вправи у дводольному розмірі 2/4. Розучування пісні В. Островського “Зимова пісенька”. Слухання музики. Концерт № 23. В. А. Моцарта, оповідання В. Короленка “Сліпий музикант”
5 КЛАС
Тема 3. Музичні образи в літературних творах
Урок 13
Тема уроку. Сольфеджування вправи у дводольному розмірі 2/4. Розучування пісні В. Островського “Зимова пісенька”.
Слухання музики. Концерт № 23. В. А. Моцарта, оповідання В. Короленка “Сліпий музикант”
Мета уроку: вчити надалі дітей сольфеджувати вправи з тактуванням у дводольному розмірі; вокальні навички; виховувати інтерес до музики та літератури.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, вправи, баян, магнітофон, аудіо-запис, портрет
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1) Вправа на дикцію.
2) Вправа на розширення діапазону.
III. Сольфеджування вправи з тактуванням.
Бесіда за запитаннями:
– Для чого служить тактування?
(Щоби відтворити метр музичного твору, тобто показати сильну і слабку долю).
– Який розмір має першу долю сильну, а другу – спабку? (Розмір 2/4).
– Погляньте на вправу (на дошці), у якій я не поставила розміру. Ви повинні визначити його самостійно.
– Скільки долей у кожному такті?
(Дві четвертних).
– Чи у всіх тактах четвертні ноги?
(Ні, є і восьмі, і половинна).
– Чому розмір називається 2/4?
(Тому що дві восьмих дорівнюють одній четвертній).
– Давайте просольфеджуємо вправу у ритмі.
– А тепер настройка (спів звукоряду до мажор та тонічного тризвуку) і просольфеджуємо вправу, тактуючи на 2.
IV. Розучування пісні В. Островського варто розпочати з дітьми
1. Бесідою:
– Осінь помалу здає свої права і наступає зима. Це прекрасна пора року, коли падає сніжок, все стає білим, навіть дерева і будинки. Ви любите цю пору року? (Відповіді дітей).
– Сьогодні ми вивчимо з вами пісню Володимира Островського “Зимова пісенька”.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого твору.
– У яшму характері прозвучала пісня?
– Що характерно для її темпу?
(Пісня прозвучала у темпі вальсу).
– Що ще можна робити під цю мелодію?
(Танцювати).
– Як ви зустрічаєте Новий рік?
4. Розучую пісню по фразах за нотним текстом, звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію та артикуляцію.
Зимова пісенька
Слова і музика В. Островського
2. Снігом вкрилися стежинки,
Очі радісні в малят,
А сніжинки, мов пушинки,
До землі летять, летять.
Новий рік йде до нас.
Радість він несе в наш клас.
Дітям втіха, бо дарунки
Вже давно чекають нас.
Дітям втіха, бо дарунки
Вже чекають нас.
3. В залі нашому ялинка
Сяє барвами прикрас.
Ми бажаємо добра вам,
Щиро всіх вітаєм вас.
Новий рік – радість всім,
Щастям повниться наш дім.
Хай збуваються всі мрії
Наші в новорічні дні.
Хай збуваються всі мрії
В новорічні дні.
V. Слухання музики.
– Ви, діти, уже зрозуміли, яке велике значення у розкритті літературних образів має поєднання мистецтва слова і музики. Така єдність допомагає краще розкрити душевний стан людини, її настрій, почуття.
– Сьогодні ви послухаєте повість В. Короленка “Сліпий музикант”, у якій розповідається про долю хлопчика, який від народження був сліпим, тобто був приречений на постійні страждання. І він пішов разом з кобзарем подорожувати. Музика та пісня допомогли хлопцеві, він став великим піаністом, музика “зцілила” його. Зараз ви послухаєте літературно-музичну композицію, створену поєднанням цієї повісті та “Концерту для фортепіано з оркестром № 23” австрійського композитора В. А. Моцарта.
2. Слухання твору.
3. Характеристика прослуханого.
– Чи допомагає музика В. Моцарта краще зрозуміти душевний стан героя повісті?
– Чи музика у даному випадку відіграє тільки роль супроводу?
– Чи можна музику тут вважати дійовою особою повісті?
VI. Підсумок уроку.