Способи творення прикметників
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ПРИКМЕТНИК
§27. Способи творення прикметників
Прикметники в українській мові можуть утворюватися такими способами:
1) префіксальним: мудрий – премудрий, вічний – правічний, знайомий – незнайомий;
2) суфіксальним: сестра – сестрин, зима – зимовий, холод – холодний;
3) префіксально-суфіксальним: барва – безбарвний, кордон – прикордонний, день – щоденний;
4) складанням основ: щиросердий (щире серце), синьо-жовтий (синій і жовтий), довгошиїй (довга шия);
5) часто при складанні
236. Спишіть текст, вставляючи, де треба, пропущені букви. Виконайте словотвірний розбір виділених прикметників.
Колись у далекій Африці, на б..регах повноводих річок, простягалися нескінченні зарості болотяної рослини – папірусу. Його використовували на будівництві. Одного разу чоловік, що зводив хату, розрізав стеблину папірусу, витяг волокнисту сер..цевину, поклав на сонці. Через деякий час волокна перетворились на сухі неш..рокі стрічки. А яким же було зд..вування, коли
АЗБУКА ВВІЧЛИВОСТІ
237. І. Прочитайте текст мовчки, зазначивши час, який ви витратили. Якщо текст прочитано за хвилину, ви читаете дуже добре, за півтори – добре, якщо витрачено часу більше, вам необхідно удосконалити техніку читання.
У БІБЛІОТЕЦІ
У багатьох бібліотекам для роботи в читальному залі дозволено брати із собою тільки ручку і зошит для нотаток. У дитячій і шкільній бібліотеках правила не такі суворі. Але про основне треба пам’ятати: навіть тихі розмови сусідів, шелестіння сторінок книжки, скрипіння стільця можуть порушувати тишу читального залу, яка так і називається – робочою.
Може, і не слід нагадувати про те, що книгу беруть чистими руками, не загинають сторінок, не роблять нотаток на сторінках книги. Але дуже часто у книжках трапляються малюнки, плями від брудних рук, помітки недбалих читачів.
Прийшовши до залу, де видають книжки додому, привітайтеся не дуже голосно, чітко назвіть бібліотекареві номер школи, клас (або домашню адресу), свої прізвище та ім’я. Заздалегідь продумайте, які книги вам необхідно взяти, з’ясуйте ім’я автора, назву книги (або повідомте, яку інформацію вам необхідно знайти). З бібліотеки беріть додому стільки книг, скільки зможете прочитати за визначении бібліотекарем час.
Завжди повертайте книжку до бібліотеки вчасно, не затримуючи її надовго в себе, оскільки вона може знадобитися іншим.
II. Складіть діалог між відвідувачем і бібліотекарем, скориставшись малюнком і порадами, наведеними в тексті.
238. Прочитайте речення. Скажіть, якого значення надають префікси виділеним прикметникам.
1. У літописах прадавніх справедливості немає: все там річ іде про війни та кривавії події (Леся Українка). 2. Бджола із квіток мед бере і жодної, премудра, не минає (І. Кочерга). 3. Лисеня було ще замале, щоб уполювати собі щось (в. Гуцало).
239. Спишіть, замінюючи у словосполученні один з іменників на прикметник. Позначте суфікси прикметників.
Вода з джерела, капелюх із соломи, сік моркви, олівець Сашка, окуляри дідуся, гуртожиток для студентів, краєвид гір, лялька сестри, краплі дощу, пісня солов’я, рушник із полотна, олія з кукурудзи, матч товаришів, зброя козаків, вулиця в селі.
Суфікси прикметників можуть передавати різну міру якості:
240. Запишіть подані словосполучення у два стовпчики: а) з прикметниками, що виражають значну міру якості; б) з прикметниками, що виражають невелику міру якості. Позначте префікси і суфікси, які надають цим прикметникам різну міру якості.
Завелика відстань, малюсіньке прохання, зеленувата трава, величезне село, жовтавий абрикос, широченна яма, прадавня казка, чорнявий школяр, кислющий апельсин, підстаркуватий капітан, солодкуватий ананас.
Якщо ви правильно виконали завдання, з перших букв записаних іменників складеться початок прислів’я: “… свої пісні має”.
241. Спишіть речення, надаючи виділеним прикметникам здрібніло – пестливого відтінку.
1. Та вже щось мій коник вороний в воротях спіткнувся. 2. Ой повій, повій, та буйний вітре, та й понад морем. 3. Не хилися, явороньку, ти ще зелений, не журися, козаченьку, ти ще молодий. 4. Тече річка невелика, схочу – перескочу. 5. Поза гаєм зеленим брала вдова льон дрібний (Нар. творчість).
242. Розкажіть про зміни приголосних при творенні прикметників, користуючись поданою схемою.
[г], [ж], [з] + ськ = зьк
Буг – бузький,
Меджибіж – меджибізький,
Світязь – світязький
[к], [ч], [ц] + ськ = цьк
Козак – козацький,
Ткач – ткацький,
Кравець – кравецький
[х], [ш], [с] + ськ = ськ
Чех – чеський,
Сиваш – сиваський,
Черкаси – черкаський
Винятки: казахський, цюріхський, герцогський.
При творенні присвійних прикметників відбуваються звукові зміни. Перед суфіксом – ин кінцевий приголосний основи [г] змінюється на [ж]; [к] на [ч]; [х] на [ш]: Ольга – Ольжин, донька – доньчин, свекруха – свекрушин.
243. Утворіть від поданих іменників присвійні прикметники. Позначте чергування приголосних..
Параска, Ольга, Марійка, Явдоха, Зінька, свекруха, невістка, іволга.
244. Утворіть від поданих іменників прикметники і запишіть їх у два стовпчики: а) ті, у яких не відбувається спрощення в групах приголосних;
Б) ті, у яких спрощення відбувається.
Студент, честь, кількість, турист, контраст, активіст, проїзд, стандарт, тиждень, випуск, користь.
Якщо ви правильно виконали завдання, з четвертих букв слів, записаних у перший стовпчик, складеться пропущене слово у прислів’ї: “Коли…не навчиш у пелюшках, то не навчиш у подушках”.
245. Попрацюйте в парах. Перекладіть словосполучення українською мовою і запишіть.
Чешский город, гигантская птица, французская булочка, туристическое агентство, нидерландские пейзажи, кавказские горы, Золотоношский район, Криворожский завод, торт “Пражский”, Дрогобычский педагогический университет, Острожская академия, Воронежский хлебный комбинат.
246. І. Спишіть, замінюючи у словосполученні одон з іменників на прикметник. Підкресліть букви, що позначають звуки, що чергуються.
Зразок. Туристи з Чехії – чеські туристи.
Поля в Золотоноші, намисто доньки, плач невільників, походи козаків, степи казахів, жезл герцога, модниця з Парижа, верстат ткача, брат Ольги, вулиці Цюріха., береги Сиваша, дружинники князя, краєвиди Меджибожа.
II. Виконайте фонетичний розбір виділеного слова.
МАНДРІВКА УКРАЇНОЮ
ХЕРСОН
Херсон був заснований 1778 року як база чорноморського флоту з фортецею і кораблебудівною верф’ю. Нині це – обласний центр України. Назвало місто на честь стародавнього Херсонесу залишки якого зберегли ач поблизу сучасного Севастополя. Давньогрецьке слово херсонес означає “півострів”.
Славна Херсонщина своїми родючими землями, безкраїми степами, які бачили козацьку звитягу, по яких повільно чвалали воли, запряжені в чумацькі вози – мажі.
Нічною дорогою мандрівники вдивлялися у небо безкрає, неозоре, що розкинулось над запашним степом. А там, у височині, мерехтять зірки, вишиті золотом нарушнику Чумацького Шляху. Не заблукає подорожній, знайде дорогу до рідної домівки (Із довідника).
1. Що ви знаете про чумаків?
2. Використовуючи малюнок, складіть невелику усну розповідь про цей давній промисел.
ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ
ТВІР-ОПИС ПРИРОДИ
1. Які типи мовлення вам відомі?
2. Що таке опис? Чим науковий опис відрізняєтеся від художн вого?
247. Прочитайте. Пригадайте визначення епітета, порівняння, уособлення, наведіть приклади. Скажіть, які художні засоби і з якою метою використані в поданих реченнях.
1. Дніпро берег риє-риє, яворові корінь миє, стоїть старий, похилився, мов козак той зажурився (Т. Шевченко). 2. Аж ось ринуло від сходу ясне проміння, мов руки, простяглося до лісу, обняло його, засипало самоцвітами, золотими смугами впало на синю від роси траву на галявині (М. Коцюбинський). 3. Щось мріє гай – над річкою. Ген неба край – як золото (П. Тичина).
248. Розгляньте фотоілюстрацію з краєвидом на с. 114. Складіть усний твір-опис. Дайте відповіді на запитання.
1. Які пора року, час доби відображені на фотоілюстрації?
2. Що ви бачите на передньому плані? Які кольори тут переважають і чому?
3. Що зображено на дальньому плані? Чи змінилася гама кольорів?
4. Яким настроєм пройнята фотоілюстрація? Які почуття вона у вас викликає?
5. У яких літературних творах ви зустрічали описи подібних краєвидів?
Веселка
6. Чи доводилося вам спостерігати за різними явищами природи? Які почуття, враження ви могли б висловити?
249. Прочитайте учнівський твір, доберіть до нього заголовок. Висловіть свої враження про твір. Які художні засоби використано? Чи допомогли вони вам уявити море взимку?
Я проживаю в невеличкому містечку. Влітку воно стає багатолюдним і гомінким. Звідусіль сюди заїжджаються туристи, щоб відпочити на узбережжі Азовського моря. Воно й мене чарує своєю силою і неповторністю. Мрію пов’язати свою майбутню професію з морем і стати капітаном.
Я повертався зі школи і по дорозі повернув до моря.
Минав грудень, але снігу цього року ще не бачив ніхто. Дні були похмурі й одноманітні. Небо безперестанно плакало дощами. Але я вирішив підійти ближче до води.
Море мене мало вразило. Сіре й бурхливе, воно раз у раз хлюпало холодними бризками на берег. Хвилі розбивалися і викидали на пісок медуз, крабів та багато дрібної риби. Чайки спускалися на землю, поважно походжали, збираючи здобич.
Подув рвучкий вітер, і мене обдало холодними бризками. Не чекаючи посилення шторму, я чимдуж подався додому.
Маковий захід
250. Напишіть твір-опис природи на одну з тем: “Неповторна літня краса”, “Прогулянка до лісу”, “За містом”, “Світанок”. За потреби скористайтеся фотоілюстрацією “Маковий захід”.
Related posts:
- Способи творення прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Способи творення прикметників Префіксальним способом прикметники утворюються від: А) прикметників: Сильний – пресильний; високий – невисокий; Б) іменників (із прийменником Без): Без меж – безмежний; без крил – безкрилий. Суфіксальним способом прикметники утворюються від: А) іменників: Сон – сонний; книга – книжний, книжковий; Б) прикметників: Білий – біленький, […]...
- Способи творення дієслів – Дієслово УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієслово Способи творення дієслів Дієслова можуть утворюватися від дієслів та інших частин мови. Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, які надають дієслову іншого значення: Зайти, прийти, вийти, перейти, підійти, надійти, зійти, дійти, відійти, обійти. Це найбільш продуктивний […]...
- ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Морфологія та орфографія. Прикметник § 45. ТВОРЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Про прикметникові суфікси, зміни приголосних при словотворенні, а також про перехід прикметників у іменники ПРИГАДАЙМО. Які є способи словотворення? 373 Розгляньте зразки творення прикметників. Зробіть висновок, якими способами творяться прикметники. Суфікси прикметників Якісні Прикметники Відносні Прикметники Присвійні Прикметники -ш-, – іш-, – енн-, – анн-, – еньк-, […]...
- Творення прикметників. Перехід прикметників в Іменники ПРИКМЕТНИК § 48 Творення прикметників. Перехід прикметників в Іменники Запам’ятаймо! Більшість прикметників в українській мові є похідними, тобто такими, що утворюються від інших частин мови, наприклад: – іменників: сила -> сильний, виставка -> виставковий. – дієслів: діяти ->діяльний, чинити -> чинний, – прикметників: білий -> білявий, смачний -> пресмачний, – прислівників: сьогодні -> сьогоднішній, учора […]...
- Способи творення іменників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §19. Способи творення іменників 169.1. Пригадайте способи творення слів. Прочитайте і доведіть, що подане висловлювання е текстом. Визначте, яким способом утворені виділені слова. День був прозорий, безвітряний. Уночі випав дощ. Повітря було чисте і свіже, наче хтось вимив далеч. Річка стояла, як скляне озеро. Білосніжними кучугурами відбивалися в ній хмари. Низько […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ – навчальна: ознайомити семикласників зі способами творення дієслів; – розвивальна: формувати вміння знаходити дієслова й визначати спосіб їх творення, вправно ними користуватися при творенні дієслів; доречно використовувати в мовленні дієслова, утворені різними способами; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу познайомити з рослинами-цілителями, з надбаннями народної медицини. Внутрішньопредметні зв’язки: […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА НАГОЛОШУВАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ Морфологія. Орфографія. Прислівник & 27. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТА НАГОЛОШУВАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ Розцвітай же, слово, І в родині, і у школі, Й на заводі, і у полі Пречудесно, пречудово – Розцвітай же, слово! П. Тичина 191. І. Уважно прочитайте текст. Запишіть план прочитаного. Усно перекажіть текст за планом. УПОДОБАННЯ ПРИСЛІВНИКІВ Прислівник залюбки утворюється від прикметників. Уміло тут […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 16. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ДІЄСЛІВ 206. Прочитайте. Яким способом утворено кожне з дієслів? Від якої частини мови? Казати – переказати Білий – білити Зима – перезимувати Йти – прийти Обід – обідати Син – усиновити Сміятися – розсміятися Я – якати Два – подвоїти Дієслова творяться від дієслів [креслити – підкреслити), іменників (вечеря […]...
- ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Іменник § 16. ОСНОВНІ СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ІМЕННИКІВ Про те, як творять іменники, про найуживаніші суфікси, а також про стилістичну роль словотвірних засобів іменників ПРИГАДАЙМО. 1. Які є способи творення слів? 2. Як пишемо складні іменники? 133 Розгляньте зразки творення іменників. Зробіть висновок, якими способами творяться іменники. 134 I. Прочитайте текст. Визначте […]...
- Способи творення іменників – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Способи творення іменників 1. Префіксальний: Дід – прадід, друг – недруг. 2. Суфіксальний: Гриб – грибок, стіл – столик, дорога – доріжка. 3. Префіксально-суфіксальний: Береза – підберезник, нога – підніжок, спокій – заспокоєння. 4. Безафіксний: Підписувати – підпис, розшукувати – розшук, синіш – синь. 5. Основоскладання: Пароплав, стінгазета, […]...
- Основні способи творення іменників – Іменник Самостійні частини мови Іменник Основні способи творення іменників Іменники творяться: – суфіксальним способом (найчастіше): кобзар, мужність, лимонник, птаство, річка, вовчище, везіння; – префіксальним способом (рідко): сутінь, приказка, несправедливість, антивірус; – префіксально-суфіксальним способом: узбіччя, пролісок, підосичник, заріччя, відсоток; – безсуфіксальним способом: ноша, біг, крик, захід, схід; – способом складання слів та основ: відеозал, завуч, завгосп, метробудівник, […]...
- Основні способи творення іменників І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок № 33 Тема: Основні способи творення іменників Мета: дати відомості про основні способи творення іменників, суфікси, які надають значення зменшеності, пестливості або збільшеності, згрубілості; формувати вміння визначати способи творення іменників та утворювати іменники різними способами; розвивати культуру усного та писемного мовлення; сприяти збагаченню словникового запасу учнів словами, утвореними за допомогою антонімічних […]...
- Прислівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Способи творення прислівників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ПРИСЛІВНИК Прислівник – незмінна частина мови. Він завжди вживається при словах, що називають дію, стан або ознаку, тому й називається прислівником. Прислівники виражають різні значення: спосіб дії, ступінь вияву ознаки, обставини, за яких відбувається дія. Вправи до цього розділу об’єднано темою “Я і мої друзі”. ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ДО ТЕМИ “ПРИСЛІВНИК” – Якісно-означальні (повільно, […]...
- СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 30. СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ПРИСЛІВНИКІВ 365. Прочитайте прислів’я. Визначте прислівники. Яким способом і від якої частини мови утворено кожний з них? 1. Хто гарно пише, на перо не скаржиться. 2. Що швидко готово, те безтолково. 3. Наперед думай, а після того роби. 4. Лінивий двічі робить, скупий двічі платить. 5. Ви робіть по-вашому, […]...
- Способи творення слів БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФ І Я § 49. Способи творення слів 504. Прочитайте. Вкажіть, за допомогою яких значущих частин слова утворені нові слова. 1. Бити -> розбити, питати -> перепитати. 2. Ліс -> лісок, робота -> робітник. 3. Планета -> міжпланетний, осика -> підосичник. Нові слова утворюються переважно за допомогою префіксів і суфіксів. Існують такі […]...
- Найуживаніші суфікси прикметників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Найуживаніші суфікси прикметників Найчастіше прикметники творяться за допомогою суфіксів. У творенні якісних прикметників, як і іменників, беруть участь суфікси двох груп: 1) ті, що утворюють прикметники з новим відтінком у значенні; 2) ті, за допомогою яких утворюються прикметники з новим значенням. Суфікси першої групи поєднуються з основами якісних прикметників, надаючи їм значення […]...
- Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний 187. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові закінчення в однині Відмінкові закінчення в множині Чол. рід Жін. рід Середи, рід Для всіх родів Н. в. Довгий шлях Довга ніч Довге поле Довг стежки Р. в. Довгого Довгої Довгого […]...
- Змінювання і творення слів. Основні способи словотворення СЛОВОТВІР, ОРФОГРАФІЯ Цей розділ запрошує вас у майстерню. Тут панують особливі інструменти, ідо використовуються для творення слів. Це суфікси, префікси, поєднання основ, перехід однієї частини мови в іншу. Один з інструментів словотворення – префікс, а спосіб – префіксальний. Скажімо, префікс не-. Лише два звуки, а як вони можуть змінити значення слова, та й ваш настрій: […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично) Урок 52 Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично) Мета: практично ознайомити дітей із ступенями прикметників, розширити уявлення дітей про прикметник, вчити використовувати ступені прикметників у мовленні; розвивати мовлення дітей шляхом навчання доцільного використання прикметників у мові; виховувати патріотизм, любов до України. ХІД УРОКУ I. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ В ОДНИНІ ТА МНОЖИНІ. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ З ОСНОВОЮ НА ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Каліграфічна хвилинка Бі лаг іжн ек тру чар Є слова, […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Урок 52. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. […]...
- ПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗВ’ЯЗКОМ ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННЯХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ І ЧИСЛАМИ Урок 50. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ЗВ’ЯЗКОМ ПРИКМЕТНИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РЕЧЕННЯХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ І ЧИСЛАМИ Мета: вдосконалювати вміння учнів визначати рід і число прикметників; узагальнити знання про рід і число прикметників; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати бережливе ставлення до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ […]...
- Аналіз контрольної роботи. Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання прикметників в однині Урок 57 Тема. Аналіз контрольної роботи. Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання прикметників в однині Мета: ознайомити дітей з відмінюванням прикметників в однині та множині, вчити визначати відмінок прикметника, правильно вибирати закінчення при відмінюванні прикметника залежно від кінцевого приголосного основи; розвивати уміння зіставляти мовні явища, робити висновки на основі спостережень; виховувати повагу до рідної землі й мови. […]...
- Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Урок 69 Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: тлумачні словники. […]...
- Суфіксальний спосіб творення – Дієслово МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієслово Суфіксальний спосіб творення Суфіксальним способом творяться дієслова переважно від основ іменників і прикметників, рідше – від числівників, займенників і вигуків. Від основ іменників дієслова активно творяться за допомогою суфіксів –И-, – і-, – а – (-я-), – ува-. Наприклад: Щастя – щастити, смола – смолити, сіль – солити, весна – весніти, сапа […]...
- Способи творення прислівників – Прислівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прислівник Способи творення прислівників Префіксальний: Вчасно – завчасно, давно – недавно. Суфіксальний: Дбайливий – дбайливо, де – десь, три – тричі. Префіксально-суфіксальний: Верх – наверху, лівий – зліва. Перехід інших частин мови в прислівник: Весною (ім.) – весною (присл.), шкода (ім.) – шкода (присл.). Складання слів однакових або протилежних […]...
- Способи творення слів – Словотвір Українська мова Словотвір Способи творення слів 1. Суфіксальний:. 2. Префіксальний: . 3. Префіксально-суфіксальний:. 4. Безафіксний: . 5. Основоскладання:...
- Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників ПРИКМЕТНИК Визначення відмінків прикметників за відмінками іменників 195. Прочитайте групи слів Грамотний, літнього, на могутньому, грамотного, самотньої, соковитої, самотнє, могутній, на соковитому, літня. Учень, учня, вишні, кошеня, дуб, дубі, спека, дощу, яблуці, груші. – З’єднайте прикметники з іменниками за змістом і в потрібній відмінковій формі. Запишіть словосполучення у дві групи: 1) прикметники з основою на […]...
- ВИЗНАЧЕННЯ ВІДМІНКІВ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ВІДМІНКАМИ ІМЕННИКІВ Мета: формувати в учнів уміння визначати під час виконання навчальних вправ відмінки прикметників за відмінками іменників; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов до рідного краю. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 118) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що відмінок прикметників […]...
- Творення слів. Основні способи словотвору БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ УРОК № 87 Тема. Творення слів. Основні способи словотвору Мета: закріпити знання учнів про основні способи словотвору; вдосконалювати вміння робити словотвірний розбір; виховувати пізнавальний інтерес до мови. Обладнання: підручник, текст диктанту. ХІД УРОКУ I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Урок 62 Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати у […]...
- Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167) Тема. Вправи на доцільне використання прикметників у мовленні. Спостереження за формами прикметників найвищого ступеня (без терміна, практично). (Вправи 163-167). Мета. Вчити школярів добирати прикметники для найточнішого вираження думки: показати роль прикметників найвищого ступеня у мовленні. Обладнання: книги В. Нестайка “Казкові пригоди і таємниці”, прислів’я, мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання. […]...
- ЗМІНЮВАННЯ І ТВОРЕННЯ СЛІВ. ОСНОВНІ СПОСОБИ СЛОВОТВОРЕННЯ Мета: навчальна: повторити та поглибити вивчене про змінювання й творення слів; сформувати вміння розрізняти спільнокореневі слова і форми слів; узагальнити знання про способи творення слів; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; збільшувати словниковий запас учнів; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, […]...
- Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Урок 54 Тема. Спостереження за зв’язком прикметників з іменниками в реченнях. Узагальнення знань про змінювання прикметників за родами і числами Мета: вдосконалювати вміння дітей визначати рід і число прикметників, узагальнити знання про рід і число прикметників; розвивати мовні вміння; виховувати любов до природи. Обладнання: картки індивідуального опитування ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Робота […]...
- Зміни приголосних перед – Ш(ИЙ) у вищому ступені порівняння прикметників (прислівників) УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Зміни приголосних перед – Ш(ИЙ) у вищому ступені порівняння прикметників (прислівників) У вищому ступені прикметників і прислівників Г, ж, з перед суфіксом – ш(ий) змінюються на – жч(ий), а С + – ш(ий) – У – щ(ий): Високий – вищий (вище), вузький – вужчий (вужче), дорогий – […]...
- Творення і правопис складноскорочених слів – Основні способи словотворення СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ Основні способи словотворення Творення і правопис складноскорочених слів Складноскорочені слова, утворені з ініціальних букв власних та загальних назв, пишуться з великої літери: ХНУ (Харківський національний університет ), ЦНБ (Центральна наукова бібліотека), МВФ (Міжнародний валютний фонд), СТО (станція технічного обслуговування). Цифри, що належать до складноскорочених слів, пишуться через дефіс: ТУ-134, АН-10. Відмінкове закінчення складноскорочених […]...
- Змінювання прикметників за родами та числами ПРИКМЕТНИК & 25. Змінювання прикметників за родами та числами Падають сніжинки, білий килим стелять Роман Завадович 204. 1. Виразно прочитай вірш, голосом виділяючи найважливіші слова. Падають сніжинки на горби, долини, на міста, на села білий килим стелять. Роман Завадович 2. Які однорідні члени вжито? На яке питання вони відповідають? Яку широку панораму відкриває перед нашим […]...
- Числівники як компоненти складних іменників і прикметників ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Числівники як компоненти складних іменників і прикметників Числівник один у складних словах має форму одно- Одногрупник, однолюб Дво-, три-, чотири – виступають у словах, другий компонент яких починається на приголосний Двокімнатний, Триповерховий, Чотиритомний Двох-, трьох-, чотирьох – сполучаються з основами, […]...
- Використання прикметників в описах пейзажу Тема. Використання прикметників в описах пейзажу. (Вправи 244-247). Мета. Розвивати уміння дітей визначати рід, число та відмінок прикметників за закінченнями та формою іменників, з якими зв’язані прикметники. Збагачувати активний словниковий запас учнів. Удосконалити уміння учнів використовувати прикметники в описі, уміння робити висновки. Виховувати спостережливість, любов до природи. Обладнання: малюнки зимової природи, мовний матеріал, підручник, зошит. […]...
- Написання найуживаніших суфіксів прикметників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ПРИКМЕТНИК §28. Написання найуживаніших суфіксів прикметників 251. Попрацюйте в парах. Зробіть словотворчий розбір слів. Підкресліть, прикметники, у яких твірна основа закінчується на м’який приголосний. Бойовий, ясеновий, березневий, плюшевий, гайовий, алюмінієвий, степовий, абрикосовий. Прикметники творяться за допомогою суфікса – ов(ий) від іменників: 1) основа яких закінчується на твердий нешиплячий приголосний: 2) основа яких […]...