ТАБЛИЦЯ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ І ПРИКЛАДІВ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 7
Мета: ознайомити учнів з таблицею множення числа 7; формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, математичне мовлення, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 133-134, завдання 824; 825)
Завдання 824
– Прочитайте вирази та їх значення.
Завдання 825
– У скільки разів більше придбали журналів “Соняшник”, ніж журналів “Пізнайко”?
2. Усна лічба
1) Гра “Мовчанка”.
2) Усне розв’язування задач.
– Дівчинка купила 15 зошитів у клітинку і 5 зошитів у лінійку. У скільки разів більше зошитів у клітинку купила дівчинка?
– У дитячий садок привезли 40 кг яблук, що на 8 кг менше, ніж груш. Скільки привезли груш?
3. Індивідуальне опитування
Картка 1
1. Встав пропущені числа.
2. Розв’яжи задачу.
Вартість зошита 6 грн, а альбому – 12 грн. У скільки разів вартість зошита менше, ніж альбому?
Картка 2
1. Встав пропущені числа.
2. Розв’яжи задачу.
Вартість
4. Хвилинка каліграфії
– Установіть закономірність і запишіть числа, вставляючи пропущені.
4; 8; …; …; 24; …; …; 40.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми складемо таблицю множення числа 7.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 134-135)
Завдання 826. Колективне опрацювання матеріалу
Учні пояснюють, як склали таблицю множення числа 7 і таблицю множення на 7.
– Здавна число 7 уважали священним і щасливим числом. Згадайте, в назвах яких казок згадано число 7. (“Білосніжна і сім гномів”, “Вовк і семеро козенят”, “Казка про мертву царівну і сім багатирів”…)
– Поясніть значення прислів’їв.
– Сім разів відміряй, один – відріж.
– Семеро одного не чекають.
Завдання 828. Письмове виконання завдання з опорою на таблицю множення числа 7
Завдання 829. Самостійне виконання завдання
Один учень працює біля дошки.
Завдання 830
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 831
Ознайомившись з умовою задачі, учні складають її короткий запис та самостійно розв’язують.
Завдання 832
Після складання плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Запис та обчислення значень виразів
– Частку чисел 48 і 8 зменшити у 2 рази.
– Добуток чисел 3 і 8 збільшити на 27.
2. Робота над задачею
У 6 однакових ящиках 30 кг лимонів. Маса порожнього ящика 3 кг. Яка маса ящика з лимонами?
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічної задачі
У коробці лежить 15 кульок: чорних, білих і червоних. Червоних кульок у 7 разів більше, ніж білих. Скільки в коробці чорних кульок?
Розв’язання. Білих кульок не може бути більше однієї, оскільки якби їх було хоч би 2, то червоних кульок було б не менше 14, а кульок усього 15. Отже, біла кулька всього одна, а червоних – у сім разів більше, тобто сім. Чорних кульок 15 – (1 + 7) = 7.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 135, завдання 833; 834.