Танець. Народний танець
Урок 4.
Танець. Народний танець
Мета уроку: закріпити знання учнів про танець як тип музики, розглянути життєві обставини, за яких звучать танці. Збагатити уявлення учнів про народний танець. Дати поняття “коломийка”. Виховувати патріотичні почуття, любов до народної музики. Розвивати музичний слух, почуття ритму. Викликати бажання брати участь у колективній творчості.
Очікувані результати: учні називають відомі їм українські народні танці, пояснюють особливості коломийки, наводять приклади композиторських творів, схожих
Обладнання: _________________________________________
Тип уроку: комбінований, поглиблення теми.
Домінанти уроку:
– танець;
– народний танець;
– коломийка.
1. Організаційний етап
1.1. Вхід до класу під музику.
1.2. Перевірка присутності учнів:
Кількість за списком ___,
Кількість присутніх на уроці ___,
Відсутніх ___.
1.3. Перевірка готовності учнів до уроку.
1.4. Перевірка готовності класного приміщення до уроку.
2. Орієнтовний план уроку
2.1. Вхід до класу
2.2. Розспівування. Українська народна пісня “Не зву тебе “журавель” (муз. В. Верховинця).
2.3. Виконання в русі пісні А. Філіпенка “Гарний танець гопачок”.
2.4. Перегляд відео-фрагментів виконання українських народних танців (“Гопак”, “Козачок”, “Аркан”).
2.5. Розучування пісні А. Філіпенка “Ой заграйте, дударики” (або “Ми маленькі дударі” М. Мельник). Виконання в русі.
2.6. Слухання пісні А. Філіпенка “Ой заграйте, дударики” у виконанні дитячого хору.
2.7. Перегляд відео-фрагмента художнього фільму “Тіні забутих предків” (виконання коломийки).
2.8. Слухання п’єси Б. Фільц “Коломийка”.
2.9. Музикування. Народні танцювальні мелодії у виконанні троїстих музик.
2.10. Узагальнення матеріалу.
2.11. Вихід із класу під звучання пісні А. Філіпенка “Ой заграйте, дударики” (або за вибором учителя).
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Співрозмова з учнями.
– З яким типом музики ви познайомилися?
– Що таке танець?
– Які музичні твори прозвучали на минулому уроці?
– Які види танців ви знаєте?
– Які українські народні танці ви запам’ятали?
3.2. Розспівування.
3.3. Виконання в русі пісні А. Філіпенка “Гарний танець гопачок”.
3.4. Перегляд відео-фрагментів виконання українських народних танців.
4. Мотивація навчальної діяльності
4.1. Повідомлення теми уроку.
4.2. Мотиваційна співбесіда з учнями.
Яскраві українські народні танці знають у всьому світі. У них розкривається характер і душа нашого народу, з них дізнаємося про його життя. Вивчаючи матеріал про народні танці, ми ближче знайомимося з українською культурою, традиціями нашого народу.
5. Етап засвоєння нових знань
5.1. Розучування пісні А. Філіпенка “Ой заграйте, дударики”. Виконання з танцювальними рухами.
5.2. Слухання пісні “Ой заграйте, дударики” у виконанні дитячого хору.
5.3. Пояснення поняття “коломийка”.
5.4. Перегляд фрагмента художнього фільму “Тіні забутих предків” (виконання коломийки).
5.5. Слухання п’єси Б. Фільц “Коломийка”.
5.6. Музикування. Народні танцювальні мелодії у виконанні троїстих музик.
6. Узагальнення та закріплення знань
6.1. Що нового дізналися учні на уроці?
6.2. Які музичні твори прозвучали?
6.3. Чим народний танець відрізняється від інших видів танців?
6.4. Чому ми вивчаємо народну творчість?
Танець як тип музики відрізняють танцювальні ритми, яскраві акценти, легкість і пружність звучання. У кожного танцю є свої особливості. Танець, як і марш, тісно пов’язаний із життям людей і звучить за різних життєвих обставин – на святах, концертах, у народних обрядах, на заняттях у дитячих закладах, у кінофільмах, мультфільмах, спектаклях тощо.
6.5. За бажанням – завдання в “Робочому зошиті з музичного мистецтва”.
7. Підбиття підсумків уроку
Українські пісня і танець розповідають про життя народу, пробуджують в наших серцях любов до своєї землі, до Батьківщини.
8. Вихід із класу
Під звучання пісні А. Філіпенка “Ой заграйте, дударики” (або за вибором учителя).