ТВОРЕННЯ Й ВІДМІНЮВАННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ
Мета:
– навчальна: навчити семикласників утворювати активні й пасивні дієприкметники, сприяти зміцненню навичок їх написання;
– розвивальна: удосконалювати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники в мовленні;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі звичаями і традиціями рідного краю, виховувати повагу до національної культури.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Лексикологія і фразеологія: засвоєння фразеологізмів, до складу яких входять
– Фонетика. Орфоепія: правильне наголошення дієприкметників.
– Текст (риторичний аспект): створення текстів з уживанням дієприкметників.
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання дієприкметників у власному мовленні.
Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників у наукових текстах (історія).
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозковий штурм
– Чим відрізняється дієприкметник
– Яку ознаку називають активні, а яку – пасивні дієприкметники?
– Визначити стан названих дієприкметників.
IV. УСВІДОМЛЕННЯ ТЕОРЕТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ З ТЕМИ
Спостереження над мовним матеріалом
Прочитати наведені словосполучення і з’ясувати, якого виду є і від яких дієслів утворені (перехідних чи неперехідних).
Активні дієприкметники | Пасивні дієприкметники |
Палаюче вогнище | Засіяне поле |
Затихлий ліс | Вишита сорочка |
Робота з підручником
Прочитати теоретичний матеріал § і запам’ятати.
Мовна лабораторія
Провідміняти письмово в однині й множині словосполучення.
Позеленіла галявина, вишита сорочка.
Розповісти про відмінювання активних і пасивних дієприкметників.
V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ
Ти – редактор
Прочитати наведені речення, знайти помилки, яких припустився автори, аргументувати свій вибір за допомогою правила.
Творча робота
Від дієслів першої групи утворити активні, а від дієслів ІІ – пасивні дієприкметники, виділити суфікси.
І | ІІ |
Постаріти, | Сфотографувати |
Порідіти, | Розмалювати |
В’янути, | Оздобити |
Покинути, | Виростити |
Позеленіти, | Зробити |
Лексична п’ятихвилинка
Прочитати виразно крилаті вислови, з’ясувати, що вони означають. Увінчаний лаврами; обітована земля; прикутий Прометей.
Довідка: увінчання переможців – лауреатів; багатий і щедрий, омріяний край.
Тестова робота
1. Не можна утворити дієприкметник від усіх дієслів у рядку.
А Рвати, реабілітувати, редагувати, резервувати.
Б Ратифікувати, регулювати, реєструвати, реконструювати.
В Радити, рапортувати, радувати, реагувати.
Г Реалізувати, рекламувати, рекомендувати, рекомендувати.
2. Позначити рядок дієприкметників, при творенні яких допущено помилку.
А Вимитий, сяючий, написаний.
Б Зроблений, напоєна, спущений.
В Співавший, гріючийся, крокувавший.
Г Наповнений, обсаджений, вимощений.
Гра – естафета
Учні об’єднуються у дві команди, кожній із яких запропновано утворити від наведених слів дієприкметники активного і пасивного стану. Перемагає команда, яка впорається найшвидше.
І команда | ІІ команда. |
Привезти | Звозити |
Загострювати | Загострити |
Загоїти | Загоювати |
Подвоїти | Зберігати |
Подвоювати | Зберегти |
Запросити | Прикрутити |
Запрошувати | Прикручувати |
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
– Чим відрізняється активні дієприкметники від пасивних?
– Як творяться активні й пасивні дієприкметників?
– Від яких дієслів не можна утворити дієприкметники? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити матеріал параграфа.
Виконати вправу за підручником.
Related posts:
- Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА: ДІЄПРИКМЕТНИК & 15 Творення й відмінювання активних і пасивних дієприкметників теперішнього й минулого часу Дієприкметники за станом поділяються на активні (теперішнього й минулого часу) і пасивні (минулого часу). Активні Пасивні Називають ознаку предмета за дією, яку він сам виконує: граючий тренер (тренер, який ще грає в команді); зів’яле листя (листя, […]...
- ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МИНУЛОГО Й ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник § 16. ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МИНУЛОГО Й ТЕПЕРІШНЬОГО ЧАСУ У мові, все: Діброви й верболози, Дніпра і Ворскли витканий атлас, Козацька доблесть і кріпацькі сльози, Ще й дума та, що вистраждав Тарас. Д. Луценко ПАМ’ЯТАЙМО Пасивні дієприкметники виражають ознаку, яка зумовлена дією іншого предмета чи особи. Пасивні дієприкметники утворюються від […]...
- АКТИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 15. АКТИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МИНУЛОГО ЧАСУ На вустах радіє колискова. На руці дитина засина. І рікою ллється рідна мова Віяна, мов Довженкова Десна. Н. Клименко ДЛЯ ЗАГАЛЬНОГО ОЗНАЙОМЛЕННЯ Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи дієслів теперішнього часу, приймаючи суфікс основи, властивий 3-й особі множини. До основи […]...
- Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників Тема: Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних і пасивних дієприкметників. Правопис голосних і приголосних у суфіксах дієприкметників. Мета: Пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, правила їхнього творення, формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, утворювати їх, правильно писати дієприкметникові суфікси; виховувати мовне чуття; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять. Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу. […]...
- АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 20. АКТИВНІ І ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ І ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ 239. Прочитайте словосполучення. Визначте, хто або що виконує дію, за якою дієприкметник називає ознаку предмета: названий іменником предмет чи інший, не названий у словосполученні? Мисляча людина, омріяна перемога, палаюче вогнище, погаслий вогонь, запалені іскри, порум’яніле обличчя, побілені стіни, затихаючий спів. Дієприкметники бувають […]...
- Творення дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Творення дієприкметників Активні дієприкметники теперішнього часу утворюються від основи теперішнього часу (форма третьої особи множини без закінчення) за допомогою суфіксів: для дієслів І дієвідміни – уч-(-юч-), для дієслів II дієвідміни Ач-(-яч-): Ріж/уть +уч(ий) -> ріжучий, Пала/ють + юч(ий) -> палаючий, Леж/ать + ач(ий) -> лежачий, Го/ять + яч(ий) […]...
- ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ § 20. ТВОРЕННЯ АКТИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Вправа 200 Теперішній час Минулий час ІІ. Вправа 201 II. Михайлик уважно вдивлявся у вікно на спорожнілі вулиці. Опале листя густо вкрило осінню землю. Вправа 202 I. Вигоріла трава; замерзлою річкою; позеленіла вода; прив’яле огудиння; розквітлі дерева; присохла гілка; схудле дитя. II. Огудиння, прив’яле на сонці, під вечір почало розправляти […]...
- Уживання дієприкметників – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Уживання дієприкметників Дієприкметник – елемент книжного мовлення. В усному мовленні (у розмовно-побутовому стилі) він уживається рідко. До широко вживаних у всіх книжних стилях належать пасивні й активні дієприкметники минулого часу. Пасивні дієприкметники теперішнього часу вживаються здебільшого в науковому та діловому мовленні (Досліджувана проблема, обговорюваний проект і т. д.). […]...
- Правопис суфіксів дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Правопис суфіксів дієприкметників Від дієслів з основою на – и – пасивні дієприкметники утворюються за допомогою суфікса – ен-: Збентежити – збентежений, ударити – ударений....
- ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ § 21. ТВОРЕННЯ ПАСИВНИХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Вправа 210 I. Зібрати – зібраний, подолати – подоланий, обстругати – обструганий, атакувати – атакований, зупинити – зупинений, загородити – загороджений, розщепити – розщеплений, обставити – обставлений, захистити – захищений, оголосити – оголошений, змолотити – змолочений, змолоти – змелений, підперти – підпертий, взути – взутий, розкрити – розкритий, огорнути – […]...
- ПРАВОПИС ГОЛОСНИХ У ЗАКІНЧЕННЯХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПРАВОПИС ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ У СУФІКСАХ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ Мета: – навчальна: ознайомити семикласників з особливостями правопису голосних у закінченнях дієприкметника; голосних і приголосних у суфіксах дієприкметника; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із запропонованою орфограмою в текстах, визначати морфологічні ознаки дієприкметників; – розвивальна: удосконалювати творчі вміння використання дієприкметників у зв’язних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати повагу до національної культури. Внутрішньопредметні […]...
- Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Урок 99 Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за числами та за родами (в 3-й особі однини) Мета: познайомити з граматичними ознаками дієслів минулого часу, вчити визначати число і рід дієслів минулого часу, змінювати за родами дієслова минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес до вивчення історії своєї держави. Обладнання: картки із […]...
- Перехід дієприкметників у інші частини мови – Дієприкметник Самостійні частини мови Дієприкметник Перехід дієприкметників у інші частини мови Дієприкметники можуть втрачати ознаку дієслів і переходити в прикметники, виражаючи постійні ознаки предмета: летюча миша, сидяча робота, спілий плід, печена картопля, смажена риба, квашена капуста, відсталі погляди та ін. Часто дієприкметники відрізняються від прикметників і наголосом. У дієприкметників наголос на корені (печене порося), у прикметників […]...
- Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу Урок 91 Тема. Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак […]...
- Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за родами (в однині) і числами. (Вправи 310-314) Тема. Дієслова минулого часу. Змінювання дієслів минулого часу за родами (в однині) і числами. (Вправи 310-314). Мета. Закріпити знання з правопису ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу; ознайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами і числами. Обладнання: прислів’я і приказки, таблиця почуттів. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання […]...
- Дієслова теперішнього часу. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 290-294) Тема. Дієслова теперішнього часу. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 290-294). Мета. Закріпити вміння учнів розпізнавати в усному і писемному мовленні дієслова теперішнього часу; ознайомити школярів зі змінюванням дієслів за особами і числами; виробляти вміння розрізняти особу і число дієслова. Обладнання: таблиця змінювання дієслів теперішнього часу, індивідуальні картки. Хід уроку I. Організація […]...
- Відмінювання дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінювання дієприкметників Дієприкметники відмінюються за родами (в однині), числами і відмінками. Вони мають такі ж закінчення, як і прикметники твердої групи....
- Відмінювання дієприкметників. Голосні в закінченнях дієприкметників Тема: Відмінювання дієприкметників. Голосні в закінченнях дієприкметників. Мета: Пояснити особливості відмінювання дієприкметників, формувати вміння визначати їх відмінки в реченнях, ставити дієприкметники в потрібній відмінковій формі, правильно писати відмінкові закінчення дієприкметників; виховувати любов до природи та до рідної пісні; розвивати увагу, логічне мислення, удосконалювати навички такої мисленнєвої дії, як порівняння, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів. […]...
- Вправи на визначення роду дієслів минулого часу Урок 100 Тема. Вправи на визначення роду дієслів минулого часу Мета: формувати вміння визначати рід дієслів минулого часу; розвивати навички грамотного письма; виховувати інтерес і шанобливе ставлення до традицій українського народу і його минувшини. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання (вправа 140) II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання. Розподільний диктант – Запишіть у перший […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Морфологія. Орфографія. Дієприкметник & 17. ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ. ПЕРЕХІД ДІЄПРИКМЕТНИКІВ У ПРИКМЕТНИКИ ТА ІМЕННИКИ Рідна мово, пісне солов’їна! Ти одна, як диво-дивина, Як єдина в світі Україна І як мати в кожного одна. М. Ігнатенко ПАМ’ЯТАЙМО Відмінювання активних і пасивних дієприкметників Однина Множина Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Для всіх родів Н. дозрілий, Дозріле, колоте […]...
- Активні і пасивні дієприкметники – Дієприкметник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Дієприкметник Активні і пасивні дієприкметники Активні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку виконує пояснюваний іменник: Атакуючий загін, дозрілий плід. Пасивні дієприкметники виражають ознаку за дією, яку над пояснюваним іменником виконує хтось інший: Розв’язана задача, пошитий костюм....
- ДІЄСЛОВА І і ІІ ДІЄВІДМІН. ДІЄВІДМІНЮВАННЯ ДІЄСЛІВ ТЕПЕРІШНЬОГО Й МАЙБУТНЬОГО ЧАСУ Мета: – навчальна: повторити й поглибити знання семикласників про дієслова І і ІІ дієвідмін; удосконалювати загальнопізнавальні вміння визначати належність дієслів до певної дієвідміни; сприяти зміцненню навичок правильного написання їх особових закінчень; редагувати деформовані тексти; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати дієслова І і ІІ дієвідмін у зв’язних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ & 19. ВІДМІНЮВАННЯ ДІЄПРИКМЕТНИКІВ 235. Прочитайте. Визначте дієприкметники, з’ясуйте відмінок і число кожного. Назвіть відмінкові закінчення дієприкметників. Давно забуті часи, коли українців сприймали як жертв і страждальців. Нині акценти зі знедоленого українця-жертви зміщені на українця успішного. Вибір обраної ним діяльності є глибоко усвідомленим, напрямок кар’єрного руху – добре обміркованим. Навчання зробило з нього […]...
- Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами Тема. Змінювання дієслів минулого часу за родами і числами. (Вправи 385-389). Мета. Закріпити знання з правопису ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу; ознайомити учнів зі змінюванням дієслів минулого часу за родами і числами та із суфіксами дієслів минулого часу. Збагачувати словниковий запас учнів дієсловами-синонімами. Виховувати почуття прекрасного. Обладнання: роздатковий матеріал, ілюстрації до тексту […]...
- Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305) Тема. Спостереження за написанням закінчень дієслів 2-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 302-305). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова 2-ої особи, правильно їх писати й уживати в мовленні. Обладнання: мовний матеріал. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання (вправа.301). – Назвіть відгадку домашньої вправи. (Пісня.) – Чи є у вас улюблені пісні? Назвіть, […]...
- АКТИВНІ Й ПАСИВНІ ДІЄПРИКМЕТНИКИ Мета: – навчальна: розширити знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, сприяти формуванню навичок визначати активні й пасивні дієприкметники; розвивати загальнопізнавальні вміння знаходити активні й пасивні дієприкметники у текстах, визначати їх роль; – розвивальна: розвивати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу знайомити зі […]...
- Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Урок 98 Тема. Правопис ненаголошених особливих закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Мета: познайомити дітей з новою орфограмою, вчити її знаходити в дієсловах і перевіряти, виробляти навички правопису ненаголошених особових закінчень дієслів; розвивати орфографічну зіркість; виховувати старанність, уважність у роботі. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Перевірка вправи 133 2. Відновлення таблиці Дієслова теперішнього […]...
- Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу Тема. Правопис ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 380 – 384.) Мета. Узагальнити труднощі написання ненаголошених особових закінчень дієслів теперішнього і майбутнього часу, провести дослідження закономірностей правопису наголошених закінчень і вивести правило правопису. Розвивати навички дослідницької діяльності, вміння визначати труднощі правопису. Виховувати вміння співпрацювати, знаходити спільні рішення. Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, зошит. […]...
- Спостереження за написанням закінчень дієслів 1-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 299-301) Тема. Спостереження за написанням закінчень дієслів 1-ої особи теперішнього і майбутнього часу. (Вправи 299-301). Мета. Розвивати вміння розпізнавати дієслова першої особи теперішнього і майбутнього часу, правильно їх писати і вживати у мовленні. Обладнання: мовний матеріал, додаток 8, картки для гри (на підсумок уроку), коробочки для карток. Хід уроку I. Організація класу. II. Перевірка домашнього завдання […]...
- Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами Тема. Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами. (Вправи 348-352). Мета. Ознайомити учнів зі змінюванням дієслів за особами у теперішньому часі, виробляти вміння розрізняти особу і число дієслів. Розвивати увагу, вміння критично оцінювати свою роботу. Виховувати любов до книги. Обладнання: таблиця “Змінювання дієслів теперішнього часу за особами і числами”, стенд із найулюбленішими книгами учнів, […]...