У ЧОМУ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИННОГО Й ТВАРИННОГО СВІТУ ЄВРАЗІЇ?

Зустріч 28. У ЧОМУ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИННОГО Й ТВАРИННОГО СВІТУ ЄВРАЗІЇ?

Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Євразії; розвивати мовлення, мислення; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати пізнавальний інтерес.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Відповіді на запитання рубрики “Запитання і завдання для тих, хто прагне розуміти природу” (с. 92)

2. Природнича

розминка “Чи вірите ви?”

– Чи вірите ви в те, що Євразія – найбільший материк Землі?

– Чи вірите ви в те, що Євразія складається з двох частин: Європи й Азії?

– Чи вірите ви в те, що Євразія розташована у північній та південній півкулях?

– Чи вірите ви в те, що Євразія омивається всіма океанами?

– Чи вірите ви в те, що в Євразії знаходиться наша країна?

– Учні розказують цікаві факти про особливості природи Євразії.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся… (Учні читають рубрику “Ти дізнаєшся”.)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.

Розповідь учителя з елементами бесіди

– У якій півкулі розташований материк Євразія відносно екватора? Що є характерним для погоди цього материка?

– Які природні зони виділяють на материку Євразія? Як теплові пояси впливають на природу?

– Материк Євразія майже повністю знаходиться у північній півкулі. На його території є різні природні умови, у яких ростуть різні рослини та мешкають різні тварини.

На півночі материка знаходиться тундра. Зима там триває 8-9 місяців. Морози бувають до -50 °С. Грунт мерзлий. За коротке і прохолодне літо він устигає відтанути не більш як на 50 см. З рослин поширені мохи. Лише місцями ростуть маленькі деревця: карликова береза і полярна верба. З тварин водяться північний олень, песець, сова полярна і куріпка біла. Влітку на озера і болота прилітають дикі качки, гуси, лебеді.

За тундрою величезні простори займає тайга – хвойні ліси. У тайзі ростуть дерева – кедр сибірський, модрина, ялина, ялиця, мешкають білки, рисі, вовки, соболі, ведмеді бурі, рябчики й тетеруки.

За тайгою розкинулися мішані й листяні ліси. За лісами великі площі займають степи.

У Євразії є пустелі. Це місця, де випадає дуже мало опадів. Температура повітря сягає +50 °С. Рослинність пустель бідна. Зустрічаються рослини, що пристосувалися до таких умов. Це саксаул – безлистяне дерево з дуже довгими коренями. Зустрічаються верблюжа колючка і піщана осока. Найвідоміша тварина пустелі – верблюд. Водяться також джейрани, віслюки-кулани, варани, змії, черепахи.

Найбагатший рослинний і тваринний світ на тих територіях Євразії, що ближчі до екватора.

У вологих тропічних лісах водяться індійські слони, носороги, крокодили, людиноподібні мавпи – орангутани, змії – удави і кобри. Серед птахів виділяються папуги й павичі.

2. Робота за підручником (с. 93-97)

Вправа “Мікрофон”

Учні відповідають на запитання рубрики “Пригадай”.

– Прочитайте розповідь козака Подорожника.

– Доведіть, що умови життя рослин і тварин у Євразії доволі різняться.

Учитель пропонує учням пригадати і розповісти про тваринний світ Північного Льодовитого океану. Поміркувати, які ланцюги живлення можуть виникати в льодовій зоні.

– Що ви прочитали про зону тундри?

– Що ви прочитали про лісотундру?

– Що називають тайгою?

– Які звірі тут мешкають?

Робота в групах

Учитель пропонує учням пригадати назви рослин і тварин лісу. Позмагатися, хто назве їх більше.

– Що ви прочитали про зону степів?

– Чому тут зростають посухостійкі трави?

– Які рослини буйно квітують навесні?

– Які тварини добре пристосувалися до життя на відкритих просторах?

– У яку зону поступово переходять степи?

– Яка найбільша цінність в азіатських пустелях? Чому?

– Які рослини пристосувалися до життя в таких умовах?

– Які тварини пристосувалися до життя в таких умовах?

– Яку особливість вони мають? Чому?

– Який житель пустелі найвідоміший? Що ви про нього знаєте?

– Чи правда, що в Європі немає пустель?

– Який клімат у Південно-Західній Європі, на берегах теплого Середземного моря?

– Які витривалі до літньої спеки рослини тут ростуть?

– Чому у Південно-Східній Азії ростуть вічнозелені дерева – магнолія, камелія, камфорний лавр, трапляється бамбук?

– Чому в цих областях мало диких тварин?

– Де простягнулися вологі дощові ліси?

– Розкажіть про рослинний і тваринний світ цих лісів.

– Чому кожна євразійського країна створила цілу систему природоохоронних територій?

– Які культурні рослини походять з Азії?

– Скільки країн у Євразії?

– Скільки з них у Європі? А в Азії?

– Які з них найбільші за площею у світі?

– Які найрозвиненіші в економічному відношенні країни знаходяться у Європі?

– Назвіть лідерів економічного та культурного розвитку в Азії.

Учитель пропонує учням пригадати, у якій частині світу знаходиться наша Батьківщина.

– Від чого залежить промисловість і сільське господарство кожної з країн Євразії?

– Прочитайте і запам’ятайте висновки у рубриці “Сторінками Книги корисних природничих знань”.

3. Фізкультхвилинка

Раз, два – усі пірнають,

Три, чотири – виринають,

П’ять, шість – на воді кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім – що є сили всі до берега поплили.

Дев’ять, десять – розгорнулись, обсушились, потягнулись.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

– Найвища точка Євразії – гора:

А) Ельбрус;

Б) Монблан;

В) Джомолунгма.

– Найглибше озеро Євразії і світу:

А) Каспійське море;

Б) Байкал;

В) Ладозьке.

– Найдовша річка Євразії:

А) Лена;

Б) Янцзи;

В) Волга;

Г) Єнісей.

– Яка з названих країн не розташована в Європі?

А) Франція;

Б) Італія;

В) Україна;

Г) Ізраїль.

– Межею між Європою та Азією є:

А) Уральські гори;

Б) гори Карпати;

В) Кавказькі гори.

– Тигри живуть (підкреслити) в (Європі, Азії), змії – в (тундрі, пустелях).

– На території України є такі гори: … і…

– Найбільшою річкою України є…

2. Гра “Так чи ні?”

– Назва материка Євразія походить від двох назв частин світу “Європа” та “Азія”. Так чи ні?

– Євразія – не найбільший материк на Землі. Так чи ні?

– Євразія знаходиться у північній півкулі й не омивається всіма океанами земної кулі. Так чи ні?

– На материку Євразія знаходиться наша держава Україна. Так чи ні?

– Рослинний і тваринний світ Євразії не багатий і не різноманітний. Так чи ні?

– У Євразії ростуть сосни, ялини, дуби, ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. Так чи ні?

– У тундрі, тайзі степах мешкають олені, ведмеді, вовки. Так чи ні?

– На півдні Євразії живуть слони, тигри, крокодили. Так чи ні?

– Клімат Євразії дуже одноманітний. Так чи ні?

– У Євразії знаходиться найглибше озеро світу – Байкал. Так чи ні?

3. Робота в групах

– З’єднайте стрілками з назвою материка тільки правильні твердження.

Омивається двома океанами

Омивається Північним

Льодовитим океаном

Другий за розмірами материк

Омивається Тихим і Індійським океанами

Найвіддаленіший материк

Третій за розміром материк

Баобаб, фінікова пальма, ліана

Знаходиться у східній півкулі

Найменший континент

Цей материк за формою схожий на трикутник

Цей материк – “безлюдний континент”

Знаходиться найглибше озеро світу

Пінгвіни, морські слони, тюлень

Білий ведмідь, морж, північний олень

Євразія

Найбільший за розмірами материк

Зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи

Качконіс, єхидна, кенгуру

Найбільший материк

Знаходиться в західній півкулі

Скунс, алігатор, койот

Омивається Тихим океаном

Вампір, лінивець, мурахоїд

На узбережжі морів і океанів мешкають пінгвіни

Омивається всіма океанами

Олені, ведмеді, вовки

Цей материк розташований у двох півкулях

Найтепліший континент

Омивається трьома океанами

4. Гра “П’ять речень”

Учні у п’яти реченнях формулюють засвоєні знання про рослинний і тваринний світ Євразії.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

– Чому рослинний і тваринний світ Євразії дуже різноманітний?

– Яким є рослинний ї тваринний світ холодної смуги?

– Що ви дізналися про природу тундри?

– Що таке тайга?

– Які ліси є на території Євразії?

– Які рослини і тварини там трапляються?

– Які рослини і тварини є в степах і пустелях Євразії?

– Як вони пристосувалися до виживання в умовах нестачі води?

– Розкажіть про рослинний і тваринний світ тропічних лісів.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 93-97.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: У ЧОМУ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ОСОБЛИВОСТІ РОСЛИННОГО Й ТВАРИННОГО СВІТУ ЄВРАЗІЇ?