Українська мова у світі. Українська діаспора
ВСТУП
§ 1 . Українська мова у світі. Українська діаспора
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
В. Сосюра
1. Поміркуйте. Прочитайте епіграф до теми. Чи погоджуєтеся ви з думкою, висловленою поетом? Сформулюйте власні твердження щодо порушеної проблеми, наводячи приклади з історії, географії.
2. І. Прокоментуйте висловлювання. Визначте тему й основну думку кожного з них. Випишіть найважливішу інформацію з кожного висловлювання.
1. Мова є вмістилищем усього сутнісного, вона безпараметрісна, кордони її ніколи
2. Світ Божий великий, і складається з окремих народів чи націй, і кожен народ – окреме закінчене ціле. І в тому й краса Всесвіту, що народи зберігають окремішність. Як на пишній луці кожна окрема квітка має свій окремий колір і запах (І. Огієнко). 3. Для мене мови народів – як зорі на небі. Я не хотів би, щоб усі зорі злилися в одну величезну, на півнеба, зірку. Для цього є сонце. Хай сяють і зорі. Хай у кожної людини буде своя зірка (Р. Гамзатов).
Комунікативний практикум
II. Об’єднайтесь у пари. Оберіть за бажанням роль журналіста або респондента (того, у кого беруть інтерв’ю).
3.1. Прочитайте текст. Випишіть ключові слова.
Сучасна українська літературна мова – це одна з високорозвинених мов Європи та всього світу. Її вивчають у національно – культурних товариствах інших країн, у найкращих світових університетах.
Це рідна мова українців, розкиданих по світах. Зокрема, більше 1 мільйона українців проживає в Канаді, понад 5 мільйонів – у країнах Західної і Східної Європи, Америки, Австралії, 7 мільйонів – у країнах СНД і Прибалтики, зокрема 4 мільйони у Російській Федерації. За кількістю носіїв українська мова є другою після мови російської у сім’ї слов’янських мов (Л. Бондарчук).
II. Поясніть, як ви розумієте вислів: Українська мова… не сирота, має слов ‘янську родину й світову славу (Д. Павличко). Скористайтеся фотоілюстраціями.
4. І. Прочитайте текст. Визначте тип і стиль мовлення. Поясніть поділ тексту на абзаци.
Явища діаспори” й еміграції” споконвічні. Соціальні та економічні мотиви примушували цілі народи або їхні частини залишати первісні оселі й поселятися в суміжних вільних просторах або на землях інших народів, де було легше для їхнього кращого проживання й безпеки. Так вони розширювали територію своїх первісних батьківщин або творили етнічні” острови серед іншоетнічної більшості. Здебільшого, хоч не завжди, зберігали свій етнічний характер – релігію, мову, культуру, побутово-етнографічні прикмети, хоч іноді й швидко асимілювалися” й зникали.
Цим народам, що зберігали своє самобутнє існування, історична та соціологічна науки надали наймення діаспора.
Істотною властивістю діаспори є її духовний зв’язок з батьківщиною, етнічна єдність незалежно від політично-правових змін і державної належності етноносіїв. Коли ці духовні, культурні зв’язки розриваються, перестає існувати діаспора, народ інтегрується у більшість, тратить свої самобутні елементи й
Пам’ятник українській писанці в Едмонтоні (Канада)
Відмінності. Збереження діаспор протягом століть чи їх зникання відомі в історії народів. Крім зберігання своєї ідентичності, окремі діаспорні спільності характеризуються й тим, що, за неможливості маніфестування” основних рис повноцінного життя народу у формі незалежної держави, вони зберегли й розвинули політичний інстинкт нації до вільного життя, ствердили її волю здобути вільну власну державу (В. Маркусь).
II. Знайдіть в Інтернеті інформацію про українські діаспори у світі. Скористайтеся фотоілюстрацією.
Живе поезія у мові
5. І. Прочитайте уривок із вірша Анатолія Матвійчука. Які думки у вас викликає ця поезія?
З любов’ю і журбою наодинці,
Із невмирущим словом Кобзаря,
Ми, українці, – всюди українці,
Допоки світить нам одна зоря!
Живуть землі співучої сини
В Америці, Канаді й Аргентині,
Їм сняться рідні села і лани,
І очі мавок, незбагненно сині.
Летять роки, як сиві журавлі.
Немов журба, сльоза лягла на вії,
І не дає заснути до зорі
Щемлива, наче пісня, ностальгія…
Летіть, летіть, нестримні журавлі,
Через усі держави і кордони,
Несіть привіт від рідної землі,
Усім, хто в неї вірив безборонно.
Усім, хто зміг у серці зберегти
І землю ту, і мову ту єдину.
Хто крізь усі негоди і світи
В собі проніс любов до України.
Комунікативний практикум
II. Побудуйте на матеріалі вірша роздум з теми “Ми, українці, – всюди українці, допоки світить нам одна зоря!”.
Це варто знати
6.1. Запишіть текст. Визначте тип мовлення. Продовжіть текст трьома-чотирма реченнями.
Сьогодні українська діаспора – одна з найбільших серед інших планетарних етнічних розселень. Умовно її поділяють на західну і східну. Східна – поза У країною на теренах колишнього СРСР. До неї входять українці, які проживають на території Росії (на Дону, Кубані, Волзі, у Волгоградській, Саратовській, Самарській, Воронезькій, Бєлгородській, Курській та інших областях; у Сибіру, на Далекому Сході), у Казахстані, Білорусі, Прибалтиці, Молдові (3 журналу).
II. Виконайте завдання за текстом.
1. Поясніть лексичне значення слів діаспора, етнічний. У разі потреби скористайтеся тлумачним словником.
2. Розкажіть, як функціонує українська мова у країнах СНД.
Комунікативний практикум
III. Підготуйте запитання до прес-конференції з теми “Українська діаспора”, які можна було б поставити: а) політикові; б) науковцю; в) учителю історії. Розкажіть про відомих представників української діаспори, скориставшись фотоілюстраціями.
IV. Ознайомтеся на сайті Інтернету uk. wikipedia. org з інформацією про видатних представників української діаспори й підготуйте стисле повідомлення про них.
Комунікативний практику
7. І. Уявіть, що вам запропонували взяти участь в обговоренні теми “Українська мова у світі”. Визначте, хто буде адресатом мовлення, у чому полягає мета вашого виступу (навчити, переконати, інформувати). Складіть план повідомлення.
II. Уявіть, що ви – делегат Всесвітнього конгресу українців, мета якого – обговорити становище української мови в країнах, де проживають носії української мови. Підготуйте промову на 3-4 хвилини.
8. Прочитайте текст. Доберіть заголовок до нього. Випишіть ключові слова з тексту, обгрунтуйте їх роль у розкритті змісту. Сформулюйте запитання для однокласників за змістом прочитаного.
Живе наша мова – і з нами наші князі і гетьмани, наші письменники і вчені, наші державники і збройні оборонці. Живе наша мова – із нами наша 15-мільйонна діаспора. Живе наша мова – і наш голос звучить у вселенському хорі народів.
Бо наша мова – це наша релігія. Наша держава, наша минувшина, наша надія, наше майбутнє.
Бо наша мова – це ми, українці, – добрий, чесний, працьовитий народ, що тисячоліттями живе на берегах Дніпра і Дністра, там, де була колиска індоєвропейських народів.
Отож не лише клянімося в любові до рідної мови, а працюймо для неї, вивчаймо, заглиблюймося в її походження й історію, поширюймо, пропагуймо її (В. Іванишин, Я. Радевич – Винницький).
Скарби фразеології
9. У фразеологізмах використано багато іншомовних назв – власних і загальних. Наприклад: авгієві стайні, геркулесові стовпи, езопівська мова. Доберіть фразеологізми з іншомовними словами. Підготуйте етимологічну довідку про походження трьох-чотирьох дібраних фразеологізмів.
Допоможіть знайти помилку!
– Задайте одне одному питання, які б розкривали суть аналізованого питання.
– Пробачте за питання, але я вашого питання не зрозумів…
Бібліографічне бюро
Горбачук В. Барви української мови. – К., 1997.
Сто найвідоміших українців. – М.: Вече, К.: Орфей, 2001.
Матвієнко А. Рідне слово. – К.: Просвіта, 1994.
Іванишин В., Радевич-Винницький Я. Мова і нація. – Дрогобич: Відродження, 1994.
РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ
Поняття комунікації як діяльності учасників спілкування. Комунікація в професійній сфері. Етика професійного спілкування
Якби ти знав, як много важить слово…
І. Франко
10.І. Прочитайте різні визначення поняття комунікація. Використовуючи їх, сформулюйте поняття комунікації як діяльності учасників спілкування з метою інформаційного обміну та взаємовпливу.
Комунікація – спілкування між людьми та іншими соціальними суб’єктами; зв’язок за допомогою технічних засобів; певна система, за допомогою якої забезпечується сполучення між віддаленими об’єктами, наприклад: підземні комунікації, транспортні комунікації тощо (uk. wikipedia. org).
Комунікація – єдність взаємного обміну інформацією і вплив співрозмовників одне на одного з урахуванням відносин між ними, настанов, намірів, цілей, усього того, що веде не лише до руху інформації, а й до уточнення й збагачення тих знань, відомостей, думок, якими обмінюються люди (О. Казарцева).
Комунікація – спілкування, повідомлення, передавання інформації, думок, почуттів, волевиявлень людини мовними засобами (Словник лінгвістичних термінів).
Комунікація – це спілкування, обмін думками, знаннями, відчуттями, схемами поведінки тощо (В. Кашкін).
II. Яке з визначень поняття комунікація ви вважаєте найбільш прийнятним для вашого спілкування з однолітками?
11.І. Прочитайте текст. Визначте стиль і тип мовлення. Доведіть свою У думку. З якою метою і де він може бути опублікований?
Слово комунікація – одне збагатьох іноземних слів, які зараз широко використовують у мові. Воно походить від латинського слова соттипісо, що означає “роблю спільним, пов’язую, спілкуюся”, тому найбільш близьким до нього за значенням є слово спілкування. Від слова комунікація походять такі поняття, як комунікабельність (здатність до спілкування, товариськість), комунікабельна людина, а також комунікативний (той, що відноситься до комунікації; наприклад, комунікативний тип висловлювання).
Специфічність взаємодії людей у процесі їхньої життєдіяльності полягає у використанні мови, яка, як засіб людського спілкування, є знаряддям знань, інструментом мислення. Завдяки цьому комунікація між людьми є важливим механізмом становлення людини як соціальної особистості, засобом впливу суспільства на особистість.
Головна мета мовленнєвої комунікації – обмін різноманітною інформацією. Звичайно, спілкування й обмін інформацією між людьми здійснюється не лише за допомогою мови. Тому, зважаючи на це, засоби передачі інформації від людини до людини розподіляються на вербальні й невербальні (За О. Гойхманом, Т. Надєїною).
II. Виконайте завдання за текстом.
1. Порівняйте викладену в тексті інформацію про комунікацію з уже відомою вам. Узагальніть інформацію про комунікацію, її види й мету.
2. На прикладі тексту з’ясуйте, як ви розумієте поняття мовленнєва комунікація, комунікабельність, мова як інструмент мислення.
3. Сформулюйте визначення понять вербальні і невербальні засоби спілкування. Чи можна, на вашу думку, визначити, які з засобів спілкування важливіші?
12.1. Перекладіть текст українською мовою.
Культура речи человека играет важную роль в процессе речевой коммуникации, одной из задач которой является желание произвести хорошее впечатление на собеседника, т. е. позитивная самопрезентация. На основании того, как человек говорит, можно сделать вывод об уровне его духовного и интеллектуального развития, о его внутренней культуре.
В обиходном значений культуру речи понимают часто как “красивую” речь, содержащую изысканные слова и выражения. Однако зто понятие более объемно и содержательно.
Культура речи – это умение правильно говорить и писать, а также употреблять слова и выражения в соответствии с целями и ситуацией общения. Таким образом, выделяют такие критерии культуры речи – правильность и коммуникативная целе – сообразность. Но этими критериями культура речи не ограничивается (О. Казарцева).
II. Виконайте завдання за текстом.
1. Продовжіть текст розповіддю про такі критерії культури мовлення, як точність, логічність, доступність, чистота, багатство, виразність, естетичність, доречність.
2. Зробіть висновок. Чому дотримання ознак культури мовлення – важлива передумова ефективної комунікації?
3. Поміркуйте. Прочитайте епіграф до теми. Як ви розумієте вислів Івана Франка?
Кроки успішного спілкування
13.І. Прочитайте текст. Доберіть заголовок до нього. Випишіть ключові слова з тексту, обгрунтуйте їх роль у розкритті змісту.
Сьогодні, як правило, до більшості претендентів на гідні вакансії незмінно пред’являють таку вимогу, як комунікабельність.
Та й хіба може бути інакше? Без гарних здібностей до ефективного спілкування не можна організувати людей, а без злагодженої команди не домогтися значних результатів у будь – якій справі.
За визначенням, комунікабельність – це сумісність (здатність до спільної роботи) різнотипних систем передачі інформації; здатність до спілкування, товариськість.
Комунікабельність передбачає двобічну взаємодію, тобто людина не лише має гарно говорити, а й уміти слухати, чути і розуміти те, що респондент хоче донести. Людей, які вміють говорити довго, достатньо, але здатних ще й адекватно чути співрозмовника – одиниці. Тому комунікабельність – це своєрідний талант, який завдяки завзятості й бажанню цілком динамічно розвивається.
Психологічна готовність до спілкування, активність, розвинене лінгвістичне мислення, багатий словниковий запас і культура мовлення – на основі цих складових замішується “коктейль” успішного спілкування. Набрати телефонний номер, дізнатися потрібну інформацію, поговорити з незнайомою людиною, виступити перед тією чи іншою аудиторією, поставити запитання під час публічного виступу – для одних ці завдання – стрес, іншим даються легко і навіть із задоволенням. Важливо навчитися долати дискомфорт, хвилювання й невпевненість, налаштовувати себе на позитивне ставлення до інших людей, – і тоді через певний час спілкуватися з малознайомими і незнайомими людьми буде приємно і просто.
Отже, говоріть так, щоб вами заслуховувалися, слухайте так, щоб співрозмовник із задоволенням висловлювався, – і тоді ви зарекомендуєте себе комунікабельною людиною (За Г. Аксьоновою).
II. Виконайте завдання за текстом.
1. Визначте актуальну інформацію в кожному прочитаному реченні.
На підставі визначеного складіть запитання до кожного речення.
2. Знайдіть у тексті речення, в яких: 1) сформульовано тезу висловлювання; 2) наведено аргументи й приклади; 3) зроблено висновок.
3. Складіть і запишіть план тексту. Використайте для цього речення з кожного абзацу.
4. Поясніть значення слів претендент, вакансія, дискомфорт.
5. Поміркуйте. Чи залежить комунікабельність від характеру й темпераменту людини? Скористайтеся фотоілюстраціями до тексту на с. 11.
Комунікативний практикум
14.Візьміть участь у дискусії з теми “Чи можна вважати комунікабельність однією з найважливіших рис характеру?”. Для аргументації власних думок використайте матеріали з попередніх вправ.
Це варто знати
15.І. Прочитайте текст, доберіть до нього заголовок. Визначте тему, основну думку та стиль мовлення.
Лікування – це і мистецтво. Недаремно казали наші вчителі, що коли хворий спілкується з гарним лікарем, йому має полегшати. Це дуже, якщо можна так висловитися, мудра мудрість, актуальна і сьогодні. Особливо в тих випадках, коли ти мало чим можеш допомогти. І хоч це тривіально звучить, але слово таки лікує. Тим більше, що практично в усіх захворюваннях є психологічний момент. Це доводять дослідження. Наприклад, давали “пустушку” і казали: “Ці ліки вам допоможуть”. У п’ятдесяти відсотках випадків ця “пустушка” допомагала: у хворих зменшувалася кількість нападів, їм ставало легше, у них підвищувалася здатність переносити навантаження. Психологічний чинник залишається надзвичайно важливим навіть тепер, із прогресом науки. Важливо вміти переконати хворого в правильній тактиці лікування, дати віру. Тому роль особистості лікаря не втратила своєї актуальності. Медична техніка розвивається швидко. Вона шалено дорога. Однак це не може витіснити і замінити особистого компонента – контакту хворого з лікарем (За К. Амосовою).
II. Виконайте завдання за текстом.
1. Поясніть значення слова тривіальний. Доберіть і запишіть до нього синоніми.
2. Доберіть власні аргументи до тези: Слово таки лікує.
3. Поміркуйте. Чому вміння спілкуватися і комунікабельність важливі для будь-якої професії?
16. Прочитайте визначення понять етика, етикет, етика професійна, етика професійного спілкування. Поміркуйте. Яке з понять ширше, а яке вужче?
Етика – наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному та особистому житті людей, норми поведінки, сукупність моральних правил якого-небудь класу, суспільної організації, професії і т. ін.
Етикет – це встановлені норми поведінки і правила ввічливості в якому-небудь товаристві.
Етика професійна – це складна система взаємоперехідних і взаємозумовлених моральних стосунків. До цієї системи належать: ставлення фахівців до суб’єктів праці: учитель – учень, лікар – хворий, слідчий – обвинувачуваний; стосунки фахівця з колегами; стосунки фахівця з довкіллям.
Етика професійного спілкування – сукупність морально – етичних і мовленнєвих норм, що забезпечують ефективне спілкування під час виконання професійних обов’язків. Вона формує у працівника поняття професійного обов’язку й честі, прищеплює навички культури спілкування й високого професіоналізму. Учасники професійного спілкування мають виявляти толерантність, взаємоповагу, обов’язково дотримуватися правил мовленнєвого етикету.
Кроки до успішного спілкування
17. І. Прочитайте. Визначте стиль тексту. Доберіть заголовок, що відповідатиме темі чи основній думці висловлювання.
Виконуючи свої професійні обов’язки, всі ми стаємо об’єктом уваги інших: як ми входимо, як вітаємося, як сідаємо та стоїмо, як розмовляємо і як слухаємо, як запитуємо і як відповідаємо, – усе це зумовлює обговорення та осуд, указує на придатність або непридатність на роботі.
Для успіху будь-якої професійної діяльності необхідно бути чемним у спілкуванні з людьми будь-якого рангу; у службовому приміщенні говорити мало й неголосно; по телефону розмовляти напівголосно і стисло, стежити за культурою мовлення, ніколи не дозволяти собі сваритися, завжди бути охайним і акуратним у всьому. Час – матеріальна цінність, тож економія свого і чужого робочого часу – це ефективне джерело виробничих успіхів усього колективу. Треба бути уважним до чужої думки, навіть якщо вона виявиться хибною, а спростовуючи її, виявляти терпимість, тактовність, ніколи не дратуватися. Безтактність вражає того, кому вона адресована, й принижує того, хто її припускається (За В. Шеломенцевим).
II. Уперше правила професійної етики були сформульовані Гіппократом у клятві лікаря. Ознайомтеся з текстом клятви. Поміркуйте. Які положення клятви стосуються етики професійного спілкування?
Клянусь Аполлоном-цілителем, Асклепієм, Гігією та Панакеєю й усіма богами та богинями, беручи їх у свідки, виконувати чесно, відповідно до моїх сил і мого розуміння, наступну присягу і письмове зобов’язання: вважати того, хто навчив мене лікарського мистецтва, рівним з моїми батьками, ділитися з ним своїми статками і, за необхідності, допомагати йому в його потребах; його нащадків вважати за своїх братів, і це мистецтво, якщо захочуть його вивчити, викладати їм безоплатно і без усілякої домовленості; настанови, усні уроки і все інше в навчанні повідомляти своїм синам, синам свого вчителя і учням, що пов’язані зобов’язанням і клятвою за законом медичним, але нікому іншому. Я спрямовую режим хворих на їх користь згідно з моїми силами і моїм розумінням, утримуючись від завдання всілякої шкоди та несправедливості. Я не дам нікому, хто буде просити, смертельного засобу і не вкажу шляху для подібного задуму… Чисто і непорочно буду я проводити своє життя і своє мистецтво. У який би дім я не зайшов, я зайду туди для користі хворого, без усілякого навмисного, неправедного і згубного задуму.
Що б при лікуванні, і також без лікування, я не побачив або не почув відносно життя людей з того, що не потрібно розголошувати, я промовчу про те, вважаючи подібні речі таємницею. Мені, тому, хто непорушно виконує цю клятву, нехай буде надано щастя в житті і в мистецтві і слава в усіх людей довіку; порушникові ж цієї клятви та тому, хто дає несправжню клятву, нехай буде все навпаки.
Складаймо професійне портфоліо
III. Об’єднайтесь у групи. На прикладі поданої в текстах інформації сформулюйте правила професійного спілкування відповідно до обраного вами майбутнього фаху.
Кроки до успішного спілкуванняроки до успішного спілкування
18. Розгляньте схему. На її основі побудуйте відповідь з теми “Усне і письмове ділове спілкування”.
Комукативний практикум
9. І. За однією з пропонованих ситуацій змоделюйте діалог із дотриманням етики професійного спілкування.
1. Ви вчинили несправедливо стосовно свого однокласника, тому вам необхідно пояснити причини такої поведінки.
2. Ви відпрошуєтеся у класного керівника з останнього уроку (можлива відмова).
3. Ви звертаєтеся до бібліотекаря по допомогу в доборі літератури для виступу.
II. Розгляньте фотоілюстрації. Складіть за ними діалоги, дотримуючись етики спілкування.
III. Зробіть висновок. Чи змінюються формулювання запитань, етикетні вирази залежно від ситуації спілкування й ролі її учасників?
Бібліографічне бюро
Богдан С. К. Мовний етикет українців: традиції і сучасність. – К.: Рідна мова, 1998.
Коваль А. П. Ділове спілкування. – К.: Либідь, 2001.
ШеломенцевВ. М. Етикет і сучасна культура спілкування. – К.: Лібра, 2003.
Related posts:
- ВСТУП. УКРАЇНСЬКА МОВА У СВІТІ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 1 ВСТУП. УКРАЇНСЬКА МОВА У СВІТІ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА Мета: ознайомити учнів зі становищем української мови у світі, з українською діаспорою; розвивати інтерес до мовної ситуації у світі; виховувати толерантне ставлення до мов різних країн. Міжпредметні зв’язки: історія, географія, українська література, соціолінгвістика, російська мова. […]...
- Українська мова у світі. Українська діаспора § 2. Словосполучення і речення – основні синтаксичні одиниці. Стилістичні особливості простих і складних речень 10. 1. Прості речення: Мій юний Юрик Бачить сенс життя в трьох речах. Він Любить одну дівчину, Україну й письменника Пауло Коельйо в українських перекладах (кома відокр. однорід. додатки). Про те, друге чи третє Ми з Юрком Часто Бесідуємо(кома відокр. […]...
- Українська мова в діалозі культур. Відображення в українській мові культури інших народів. Українська діаспора МОВА, ІНДИВІД, СУСПІЛЬСТВО § 3. Українська мова в діалозі культур. Відображення в українській мові культури інших народів. Українська діаспора 21. ІІ. 1) Якісні відносні присвійні Важлива іншомовні – Найтісніших українська Продуктивний європейський Найдавніших культурний Безпосереднім Освітні Виступають означеннями. Найтісніших – прикм., п. ф. – тісний, як., найвищ. ст. пор., пр. форма, тв. гр., мн., М. […]...
- Поняття про мову. Українська мова МОВА І МОВЛЕННЯ §11 Поняття про мову. Українська мова – державна мова України 187. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте текст. У світі живе багато різних народів. І кожний має свою мову. Один і той самий предмет у різних мовах може називатися різними словами. Наприклад: українського мовою – хліб, німецькою – брот, французькою – пен. Близькими для […]...
- УКРАЇНСЬКА МОВА ЯК ОДНА З ІНДОЄВРОПЕЙСЬКИХ МОВ. УКРАЇНСЬКА МОВА В КОЛІ СЛОВ”ЯНСЬКИХ МОВ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні §5. УКРАЇНСЬКА МОВА ЯК ОДНА З ІНДОЄВРОПЕЙСЬКИХ МОВ. УКРАЇНСЬКА МОВА В КОЛІ СЛОВ’ЯНСЬКИХ МОВ Мовознавчі студії 33. I. Прочитайте текст. Пригадайте, що вам відомо з історії про східнослов’янські племена, їхню культуру. Які історичні причини утворення мов української, російської, білоруської народностей? Назвіть імена вчених-мовознавців, що доводять давність української […]...
- Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 1. МОВА ЯК СУСПІЛЬНЕ ЯВИЩЕ Мовознавчі студії 1.1. Прочитайте. Визначте тему і стиль кожного висловлювання, назвіть його характерні ознаки. I. Мова народу твориться колективно, беруть участь у цьому великому процесі і сивий людський досвід, і закохана юність, і бурхлива дитяча уява,- бо кого ж із нас […]...
- Значения мови в житті суспільства. Українська мова державна мова України Вступ Значения мови в житті суспільства. Українська мова державна мова України Прийняла я дарунок від нені – то мова, Тому скарбу ніколи не скласти ціни. Л. Забашта Прочитайте висловлювання. Про що йдеться в кожному з них? – Ми змалечку звикаємо до слів, як до повітря, як до хліба звикли… (Є. Летюк). – Без мови людське […]...
- Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова Повторення вивченого в початкових класах § 1 Значення мови в житті людини і суспільства. Українська мова – державна мова України 1 1.Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок. Українці називають маленьку дитину, яка не вміє говорити, “немовлям”. І хоч немовлята “не мовлять”, вони розрізняють звуки, упізнають голос мами. Діти більше люблять ніжний людський голос, аніж тишу […]...
- Значення мови в житті суспільства. Українська мова Урок № 1 Тема: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України Мета: забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування, формування думки й пізнання; усвідомлення значення державної мови для зміцнення української державності; сприяти формуванню патріотичних почуттів та любові до рідної мови. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: підручник. Хід […]...
- Мова українська Урок 52. Мова українська – мова солов’їна РІДНА МОВА Сію дитині в серденько ласку. Сійся, родися, ніжне “Будь ласка”, Вдячне “Спасибі”, “Вибач” тремтливе – Слово у серці, як зернятко в ниві. “Доброго ранку”, “Світлої днини!” – Щедро даруй ти людям, дитино. Мова барвиста, мова багата, Рідна і тепла, як батьківська хата. Варвара Гринько – Назви […]...
- ЗНАЧЕННЯ МОВИ В ЖИТТІ СУСПІЛЬСТВА. УКРАЇНСЬКА МОВА ВСТУП ЗНАЧЕННЯ МОВИ В ЖИТТІ СУСПІЛЬСТВА. УКРАЇНСЬКА МОВА – ДЕРЖАВНА МОВА УКРАЇНИ 1. Прочитайте. Поставте до тексту кілька запитань і дайте на них відповіді. Ви знаєте книжку про вихованого у вовчій зграї хлопчика Мауглі. Він знав мову не лише вовків, а й інших тварин, тобто розумів “мову джунглів”. Звичайно, ця історія вигадана письменником. Але випадки, […]...
- Значення мови в нашому житті. Українська мова § 1. Значення мови в нашому житті. Українська мова – державна мова України 1. І. Прочитайте. Доберіть до тексту заголовок. Жодна людина не може обійтися без мови. Змалечку разом з оволодінням рідною мовою дитина поринає у світ культури народу. За допомогою мови ми можемо висловити думки і почуття, слово допомагає жити, лікує, боронить, надихає. Рідна […]...
- УКРАЇНСЬКА МОВА Культурологічний словник УКРАЇНСЬКА МОВА – державна мова в Україні, належить до східнослов’янських мов. Поширена у Росії, Білорусії, Польщі, Канаді, США, Аргентині, ін. країнах поселення українців. Діалекти об’єднані у 3 головні групи: південно-східну (середньоподніпровські, слобожанські та степові говірки), південно-західну (волинсько-подільські, галицько-буковинські та карпатські говірки), північну (лівобережні, правобережні та волинсько-поліські говірки); найдавніші пам’ятки: юридичні акти XIV-XV ст., […]...
- Західна українська діаспора Політологічний словник Західна українська діаспора – процес створення З. у. д. був зумовлений в основному соціально-економічними та політичними факторами і поділяється на три хвилі переселенського руху. Перша – з другої половини XIX ст. до початку Першої світової війни. Масова еміграція українців у цей період була спрямована насамперед до Північної та Південної Америки. Вона охопила переважно […]...
- Східна українська діаспора Політологічний словник Східна українська діаспора – значна кількість (близько 15 %) усього населення української національності проживає у Росії та інших державних формуваннях колишнього СРСР. Витоки еміграції з України на схід сягають раннього середньовіччя. Починаючи з кінця XII ст. дедалі частіше зустрічаються, за свідченнями писемних джерел, поодинокі випадки, коли етнічні українці невеликими групами починають мігрувати на […]...
- Українська діаспора (концептуальні засади співробітництва держави із зарубіжними українцями) Політологічний словник Українська діаспора (концептуальні засади співробітництва держави із зарубіжними українцями). Згідно з сучасними науковими дослідженнями усі українці й особи українського походження утворюють в цілому український етнос. Для українців різних регіонів, які проживають у неоднакових соціально-політичних утвореннях, притаманні спільні основні якісні характеристики: мова, специфічні елементи матеріальної та духовної культури (звичаї, обряди), релігія, стереотипи поведінки, етнічна […]...
- Українська мова. Спорідненість її з іншими мовами Урок 3 Тема. Українська мова. Спорідненість її з іншими мовами Мета: дати уявлення учням про мову як національну ознаку народу, показати місце української мови у сім’ї споріднених мов, ознайомити з історією виникнення й становлення української мови; розширити знання учнів про багатство української мови; виховувати патріотизм, повагу до рідної мови, історії рідної країни; розвивати мовлення учнів, […]...
- НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА РОЗДІЛ ІІ. НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ УРОК 7. НАЦІОНАЛЬНИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД НАСЕЛЕННЯ. УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА Очікувані результати: учень характеризує особливості національного складу населення; називає етнографічні групи українців та національні меншини; пояснює причини строкатого національного складу населення України та виникнення діаспор; показує на карті країни з найбільшими за кількістю українськими діаспорами; наводить приклади зв’язків з українцями закордону; будує […]...
- УКРАЇНСЬКА МУЗИКА У СВІТІ МИСТЕЦТВО БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ УКРАЇНСЬКА МУЗИКА У СВІТІ Прочитай текст. Розглянь ілюстрації. Національний заслужений академічний народний хор України імені Григорія Верьовки Українська музика – визнана окраса світової культури. Навіть у далеких країнах полонять слухачів чарівні мелодії пісень й примхливі візерунки танців нашого народу. Музичними візитівками України у сучасному світі є національні колективи, названі на […]...
- Сучасна українська літературна мова як основа стилістики – Стилістика як лінгвістичне вчення Стилістика української мови Сучасна українська літературна мова як основа стилістики Сучасна українська літературна мова утворилася з різнотипних структурних одиниць, які формувалися упродовж багатьох століть (на думку вчених, із V – VI ст. н. е.). Українці послуговуються нею системно, переважно із всенародною однозначністю. Українська мова для них є однією з суттєвих духовно-внутрішніх і зовнішніх національних сутностей. […]...
- Мова і розмова. Загальне уявлення про спілкування й мовну діяльність ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) § 58 Мова і розмова. Загальне уявлення про спілкування й мовну діяльність 548 1. Доберіть синоніми до дієслів говорити, мовити. 2. Закінчіть речення. Мова для мене – це… . Запам’ятаймо! Людину з-поміж усього живого вирізняє вміння мислити та спілкуватися. Мова – це наша щоденна, життєво необхідна діяльність. 549 1. Прочитайте текст. Читаємо […]...
- Державна мова Державна мова – мова офіційного спілкування. У деяких державах Д. м. є дві або більше мови корінних народів. Іноді замість терміна “Д. м.” вживаються терміни “офіційна мова” чи “національна мова”. В Україні Д. м. є українська мова. Це положення зафіксовано в Конституції України і “Законі про мови в УРСР”, прийнятому 28.Х. 1989. Відповідно до Закону […]...
- Державний Гімн України. Мова Урок 1 Тема. Державний Гімн України. Мова – жива скарбниця історії народу Мета: актуалізувати знання дітей про державні символи України, поглибити знання про мову як святиню українського народу і найважливіший засіб спілкування: виховувати повагу до символів нашої держави, шанобливе й бережливе ставлення до мови; спонукати дітей до вивчення мови; розвивати індивідуальне мовлення кожного учня. Обладнання: […]...
- МОВА Культурологічний словник МОВА – основний засіб спілкування і взаємного розуміння в людському суспільстві, сукупність відтворюваних мовними органами загальноприйнятих у межах певного суспільства звукових знаків для предметів, явищ дійсності й відображень їх у процесі вираження думок. М. існує у формі конкретних актів мовлення, у т. ч. й повторюваних усно або механічним способом і фіксованих за допомогою […]...
- Мова в житті народу Як нема без зірок небозводу, Як блакиті без сонця нема, Так і мови нема без народу, І народу без мови нема. Володимир Забаштанський МОВА І МОВЛЕННЯ & 1. Мова в житті народу Мова – це серце народу: Гине мова – гине народ Іван Огієнко 1. 1. Розгляньте малюнок і виразно прочитайте вірш. Рідна мово, зелена […]...
- Мова і мовлення Мова і мовлення 1. Слово, людьми, робота, місто, село, погоду, турботи. 2. Але діти не могли відповісти ханові. Ніхто з них не вмів розмовляти, бо їх не навчали жодній із мов. 3. Обов’язковою, сім’я – апостроф вживається, тому що буква я позначає два звуки [йа] в середині складу. Сім’я [с’імйа’]: гол. [і а], пр. [с’ […]...
- Англійська мова І семестр ТЕМА “АНГЛІЙСЬКА МОВА В ПОЗАУРОЧНИЙ ЧАС” УРОК 6 Тема. Англійська мова – мова міжнародного спілкування Мета: – вдосконалювати навички усного мовлення та читання; – розвивати навички учнів уживати нові ЛО з теми “Англійська мова в позаурочний час”; – формувати лексичні та граматичні навички учнів; – сприяти розвитку самостійного мислення і спостережливості. ХІД УРОКУ […]...
- Мова і розмова. Загальне уявлення про ситуацію спілкування ЗВ’ЯЗНА МОВА (МОВЛЕННЯ) До цього розділу ви будете звертатися систематично – чи вивчаючи частини мови, чи поглиблюючи свої знання з лексикології або словотвору, чи створюючи будь-який текст. Знання матеріалу цього розділу вам потрібні для того, щоб ви могли спілкуватися, готувати усні й письмові твори. Мистецтво спілкування – це мистецтво створення діалогів. Жодна творча робота не […]...
- Розділові знаки при цитатах – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Розділові знаки при цитатах 1. Цитати з вказівкою, кому вони належать, виділяються лапками. Інші розділові знаки ставляться так, як при прямій мові: “Шевченко, Пушкін, Міцкевич – люди, що втілюють дух народу з найбільшою красою, силою й повнотою”,- відзначив Максим Горький. 2. Якщо цитата наводиться з пропуском, […]...
- МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мова як суспільне явище. Українська мова в Україні § 3. МОВА І ДЕРЖАВА. УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО ПРО МОВУ Мовознавчі студії 16. Прочитайте Статтю 10 Конституції України. Які обов’язки покладає на себе держава стосовно функціонування української мови? Стаття 10. Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах […]...
- Непряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Непряма мова Чиюсь мову, передану не дослівно, називають непрямою. Вона передає лише загальний (основний) зміст, не зберігаючи індивідуальних рис мовлення. У порівнянні з прямою мовою непряма має свої граматичні ознаки: 1. Не є окремим висловленням чи реченням. 2. Як правило, входить у складне речення його підрядною […]...
- МОВА РОЗУМНІ Й ДОПИТЛИВІ! Ось і скінчилися чергові літні канікули, а ви – вже СЕМИКЛАСНИКИ! Щиро вітаємо вас з цією подією! З тим, що розумні, безперечно, погодяться всі. Ну, а щодо допитливості… Хтось, може, подумає: “Я допитливий, та моя допитливість аж ніяк не стосується правил граматики. Посидіти за комп’ютером або, ще краще, майнути з друзями на […]...
- МОВА І МОВЛЕННЯ ДЕРЖАВНИЙ ГІМН УКРАЇНИ Музика Михайла Вербицького Слова Павла Чубинського Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. МОВА І […]...
- Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі ПОВТОРЕННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО § 5 Пряма мова. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі Пряма мова – точно відтворене висловлювання певної особи, передане від її імені. Пряма мова пишеться в лапках і супроводжується словами автора, які вказують, кому належить пряма мова. Розділові знаки при прямій мові Умовні позначення до схем П – […]...
- Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Тема: Текст-міркування. Перевірна робота. Перевірка знань за темами “Мова і мовлення”, “Текст” Мета: формувати уявлення учнів про текст-міркування; виробляти вміння визначати його основні частини; розвивати пізнавальну активність учнів; збагачувати словниковий запас школярів; вміння узагальнювати, систематизувати; виховувати бережливе ставлення до природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції), перевірка знань. Обладнання: підручник, зошит. Перебіг […]...
- Непряма мова – Пряма і непряма мова УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Пряма і непряма мова Непряма мова – це чуже мовлення, що передається не дослівно, а зі збереженням лише основного змісту висловлювання. На письмі непряма мова в лапки не береться. Речення з непрямою мовою є складнопідрядним із підрядним з’ясувальним, яке приєднується за допомогою сполучників Що, ніби, щоб, чи […]...
- Пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова В українській мові є три способи передачі чужої мови: пряма, непряма і невласне-пряма. Пряма мова Прямою називають точно передану чиюсь мову, тобто таку, що повністю зберігає лексику, синтаксис та інтонацію висловлення мовця. Пряма мова характеризується завершеністю своєї структури і обов’язково має при собі слова автора, їх […]...
- Пряма мова Словосполучення Пряма мова Пряма мова – дослівна передача чужого висловлювання. Пряма мова утворює особливе складне речення, яке складається із двох частин: слів автора (вказівки на те, кому належить висловлювання) та власне прямої мови (чужого висловлювання): Божий чоловік положив Петрусеві на голову руку та й каже: “Добрий козак; по батькові пішов…” (П. Куліш) Слова автора можуть […]...
- Невласне-пряма мова – Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Українська мова Синтаксис Пряма мова, непряма і невласне-пряма мова Невласне-пряма мова Цей вид мови зустрічається тільки у художній літературі, де з волі й естетичного задуму автора відбувається взаємопроникнення авторської і прямої мови: Он йде Маланка. Мала, суха, чорна, у чистій сорочці, в старенькій світці. Андрій не бачить її обличчя, але знає, що у неї спущені […]...
- Мова як домівка буття Філософія світ людини Мова як домівка буття У попередніх розділах ми розглянули різні форми людського співвідношення, зокрема пізнавальне відношення людини до світу. Детально висвітлили таку визначальну характеристику “самостояння” людини, як її свідомість та самосвідомість. Реальною формою існування свідомості як індивіда, так і суспільства в цілому, способом закріплення і трансляції пізнавального досвіду людства, “домівкою буття” духу […]...