Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами
УРОК 18
Тема. Умовні знаки передачі інформації. Робота з різними матеріалами
Мета: ознайомлювати дітей з умовними знаками до плану місцевості; навчити дітей виготовляти картки зі знаками; удосконалювати вміння працювати з ножицями; розвивати спостережливість, увагу, уміння користуватись планом місцевості.
Обладнання: картон, кольоровий папір, ножиці, клей, олівці.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів класу
Сьогодні у нас незвичайний урок –
У подорож ми зробимо крок.
З умовними знаками ми зустрічались не раз,
І
На шляху є завжди перешкоди, та знаю –
Для творчих дітей їх ніколи немає.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка готовності дітей до уроку
2. Бесіда з учнями
Віє хай попутний вітер,
З неба сонечко хай світить,
Хмарку-човник доганяєм,
Летимо над рідним краєм,
Над подільськими річками,
Над зеленими лісами,
Через далеч, степу шир,
Аж до моря берегів…
Віє хай попутний вітер,
З неба сонечко хай світить,
Летимо над рідним краєм,
Він – наш дім, його вивчаєм.
– Діти, давайте спробуємо уявити, що у нас з’явилася унікальна
– Уявіть, що ми просто сфотографували свою місцевість з цієї висоти. І ось що ми бачимо.
Учитель демонструє фото будь-якої місцевості.
– А тепер давайте розглянемо це зображення, що називають планом місцевості, і порівняємо їх.
Учитель демонструє план тієї самої місцевості.
– Чим вони різняться між собою?
– На плані місцевості всі предмети зображають умовними знаками. Усі умовні знаки є загальноприйнятими і використовуються, коли складаються всі плани місцевості.
Учитель демонструє плакат “Умовні позначки”.
– У географії всі ці знаки називаються графічними. Усього їх існує півсотні. Як ви вже побачили, села і міста, школи і заводи, ліси і сади, річки, моря і джерела, ниви і поля позначаються умовними знаками на плані місцевості.
III. Повідомлення теми і мети уроку
– Діти, давайте на сьогоднішньому уроці допоможемо вчителям географії і виготовимо для них роздавальні картки із зображеннями умовних знаків для топографії. Для роботи нам потрібні картон, ножиці, олівці, лінійка і клей.
IV. Робота над темою уроку
– Будемо працювати під девізом народного прислів’я “Робота спільна – як пісня весела”.
Прийоми та послідовність виготовлення картки
А) Вирізання з білого картону картки розміром 6 х 8 см.
Б) Добирання кольорового паперу.
В) Вирізання деталей зображення з кольорового паперу за допомогою шаблонів.
Г) Розкладання деталей на фоні, визначення їхнього місця.
Д) Наклеювання деталей на картку.
Е) Висушування.
Ж) Підписування умовних знаків.
– Діти, умовні знаки ми виготовимо за допомогою олівців.
Перш ніж розпочати роботу, потрібно згадати правила безпечної поведінки з ножицями і клеєм (див. урок 1).
V. Фізкультхвилинка
VI. Практична робота учнів
Надання індивідуальної допомоги учням.
VII. Демонстрація дитячих робіт
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
– Спробуйте оцінити свою діяльність на уроці за допомогою вже відомої нам “шкали оцінювання”.
VIII. Підсумок уроку
– Чи сподобався вам урок?
– Що нового ви розповісте вдома батькам, про що дізналися на уроці?
– Хто отримав задоволення від своєї праці на уроці?
– А хто відчуває, що міг би працювати краще?