Урок 26. Погода і спостереження за нею
Урок 26. Погода і спостереження за нею
Мета: продовжити формувати в учнів уявлення про погоду; навчати визначати, спостерігати та описувати причини її зміни; ознайомити учнів з найпростішими метеорологічними приладами; формувати вміння ними користуватися, аналізувати результати спостережень, виховувати повагу та зацікавленість до народної творчості.
Обладнання: щоденник спостережень, календар погоди, термометр, барометр, опадомір, флюгер, каталог хмар.
Тип уроку: формування нових знань та вмінь.
Хід уроку
I. Організаційний
II. Актуалізація опорних знань
¦ Що називають температурою?
¦ Від чого залежить температура повітря?
¦ Якими приладами вимірюють температуру повітря?
¦ Що називають атмосферним тиском? Яким приладом він вимірюється?
¦ Що називають вітром? Яка причина його утворення?
¦ Що називають погодою?
¦ Опишіть, яка погода сьогодні.
¦ Навіщо люди спостерігають за погодою?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Щодня збираючись до школи, ми вирішуюємо дилему: що вдягти, щоб нам було не холодно і не жарко, щоб ми почувалися комфортно та невимушено? Усі відомості про
IV. Вивчення нового матеріалу
1. За даними щоденника спостережень розкажіть, якою була погода (в описі діти вказують температуру повітря, напрям вітру, хмарність, опади, атмосферний тиск).
Стан нижнього (приземного) шару атмосфери у певному місці й у певний час називається погодою.
2. Учитель демонструє метеоприлади та пояснює принцип їх використання, учні заповнюють таблицю.
№ з/п | Показник стану погоди | Прилад, яким вимірюється |
1 | Температура повітря | |
2 | Атмосферний тиск | |
3 | Опади | |
4 | Напрям і сила вітру | |
5 | Хмарність |
3. Щодня погода приносить людям радість або лихо. Трапляється, що нерідко життя людини цілком залежить від погоди (бурі, посухи, зливи, шторми та ін.). Для того щоб протистояти грізним явищам природи, людям необхідно знати, яка погода буде завтра. Прогноз погоди – це сукупність різноманітних припущень щодо її майбутнього характеру. Існує ціла наука, яка займається прогнозом погоди, – синоптика (від грецьк. “синоптикос” – здатний усе побачити).
Чи є на Землі ще така сфера діяльності людини, яка б об’єднувала всі країни й народи, працювала так злагоджено, як Всесвітня служба оперативних прогнозів погоди? Одночасно кожні три години на всіх метеорологічних станціях земної кулі (їх близько 10 тис.) люди (метеорологи) спостерігають за погодою за допомогою спеціальних приладів. Але спостереження ведуться і на аерологічних станціях (тут запускають в атмосферу повітряні кулі, радіозонди), на кораблях погоди, які збирають інформацію про погоду в океанах, на буях (вони дрейфують по морях із датчиками температури, тиску, вологості), на літаках і супутниках тощо.
Однак це тільки початок процесу, який дає можливість скласти прогноз погоди. За добу в системі глобальної метеорологічної мережі по всьому світу передається приблизно 50 тис. даних показників погоди.
4. Народні прикмети погоди
Які народні прикмети погоди ви знаєте? Про що вам розповідали батьки? Як можна пояснити ці прикмети? Розподіліть їх на дві групи – ознаки гарної погоди та ознаки негоди.
¦ Птахи, мухи, жуки, метелики заздалегідь відчувають збільшення вологості повітря й посилення вітру, тому ховаються перед дощем.
¦ Павуки не розвішують павутину перед дощем. Якщо ввечері видно павуків, то наступного дня буде гарна погода
¦ Перед грозою бджоли ховаються у вулики.
¦ За гарної погоди ластівки літають високо, а перед дощем – низько.
¦ Після весняного прильоту жайворонків настає гарна погода.
¦ Перед дощем конюшина схиляє голівки суцвіття, це саме відбувається і з фіалкою.
¦ Ялина опускає гілки перед дощем, а перед ясною погодою вона їх піднімає.
¦ На листі кінського каштана за 1-2 доби перед дощем виступають крапельки соку.
¦ Якщо береза випускає листя раніше, ніж вільха, літо буде сухим, а якщо першою розпускається вільха – літо буде холодним і дощовим.
¦ Поява комарів пізньої осені – до м’якої зими.
¦ Довгі бурульки – до тривалої весни.
¦ Павутина летить восени – до тепла.
V. Закріплення нових знань та вмінь
1. Заповнення класного календаря погоди
2. Бесіда
¦ Що називають погодою?
¦ Назвіть основні її показники.
¦ За допомогою яких метеорологічних приладів вони визначаються?
¦ Чому для складання прогнозу погоди в Україні потрібно мати метеорологічні дані з інших країн світу?
¦ Про що попереджає зміна показників барометра?
VI. Домашнє завдання
Продовжувати роботу в щоденнику спостережень.