УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 8. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ

Мета:

– навчальна: повторити з семикласниками вивчений у попередніх класах матеріал про стилі мовлення; удосконалити уміння й навички розпізнавати тексти публіцистичного стилю, визначати його стильові ознаки;

– розвивальна: розвивати творчі вміння працювати з текстами різних стилів, знаходити їх стильові та мовні особливості;

– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу вчити бачити красу, знайомити з представниками українського образотворчого мистецтва.

Внутрішньопредметні зв’язки:

Фонетика. Орфоепія: правильна вимова різних частин мови.

– Культура мовлення і стилістика: доречне використання в мовленні текстів різних стилів мовлення.

Міжпредметні зв’язки: діловодство, література, суспільствознавство.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

– Які ви знаєте стилі і типи мовлення?

– Який стиль найчастіше ви застосовуєте? Чому?

– Які ознаки має публіцистичний стиль і чому він так називається?

Гра “Хто перший”

>

Прослухати уважно кожен із текстів по черзі і визначити їх стилі, свої думки обгрунтовуючи. У якій сфері діяльності може бути використаний кожен із текстів?

Текст 1

Хата в Україні трималася на майстринях-жінках. Як усяка пташка дбає про своє гніздо, так і жінка клопочеться прикрасою житла.

Малюнки створювали без попередніх ескізів, без розподілу на етапи. Найчастіше розписи просто поновлювали. Це робили двічі на рік, навесні та восени.

Фарби були переважно рослинного походження: сік вишні, шовковиці, ягід бузини, пелюсток соняшника, а також відвар цибулиння, сажа. Рослинний сік часто змішували з перетертою білою або червоною глиною, товченими вуглинами, або й просто поєднували різні глини. Як в’яжучу речовину до саморобних барвників додавали яєчний жовток чи молоко. Фарба з таким додатком була тривкішою.

Текст 2

Народна художниця України Марія Приймаченко своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її виставки з великим успіхом експонувалися в багатьох країнах світу.

Народилася Марія Оксентіївна 1908 року на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву. Мати була визнаною майстринею вишивання. Від неї й перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент, у якому, кажучи словами Миколи Гоголя, “птахи виходять схожими на квіти, а квіти – на птахів”.

Текст 3

Через відчинені кімнатні двері Катерина відчула – пахне цвітом дикого маку. Вона згадала, що дикий мак квітує на пригірку Гетьманського урочища.

Катерина покрадьки винесла з кімнати дерев’яну триногу. Мусила робити це тайкома, бо її малювання й досі наводило маму на безпросвітний смуток. Вона й досі переконана, що дочку наврочено цим чаклунським ремеслом.

Квола бджола втрапила в задушливий шлейф нафтового диму, що валував із гайка (трактористи палили квача, вмоченого в солярку), задихнулася і впала на цупкий буряковий лист.

Текст 4

Прочитайте зразок заяви.

Генеральному директорові “Офіс-центр”

Олійник В. П.

Пашко Ольги Іванівни

ЗАЯВА

Прошу зарахувати мене слухачем програми “Менеджмент” з 01 вересня 2009 року на денну форму навчання.

З умовами вступу та навчання ознайомлена.

23.08.2009 Підпис

Текст 5

ДОГАДЛИВА ДИТИНА

– Мамо! Чи ви знаєте, яка в нас оказія була? У діжку з квасом миша впала.

– Ох, Боже мій! Чи ти ж її витяг?

– Еге! Буду я витягать! Щоб вона мене вкусила. Я піймав кота і вкинув у діжку, щоб він мишу з’їв!

IV. ПОГЛИБЛЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ МОВЛЕННЯ

Робота з матеріалом підручника

V. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ

Творча робота

> Прочитати уривок тексту. Визначити його стильову приналежність. Чи актуальна проблема, порушена автором? Продовжити текст, висловлюючи думку

З приводу порушеного питання.

ЩО НАС УРЯТУЄ?

Подумати тільки – людський організм розрахований на функціонування протягом 400 років, а людина не проживає і шостої частини відпущеного їй природою!

Ще на початку століття вчені попереджали, що сучасне місто рано чи пізно перетвориться на страхітливе товписько робінзонів, наглуховідгороджених від світу в своїх квартирах-печерах. Пророцтво, на жаль, збувається.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 8. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО СТИЛІ МОВЛЕННЯ. ПОНЯТТЯ ПРО ПУБЛІЦИСТИЧНИЙ СТИЛЬ