УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ

Мета: перевірити вміння учнів писати переказ розповідного тексту з елементами опису або міркування (обсяг початкового тексту 70-100 слів) за самостійно складеним планом з опорою на допоміжні матеріали (подані зачин або кінцівку, ключові словосполучення та ін.) з дотриманням тричастинної структури висловлювання, використанням виражальних засобів мовлення; розвивати мовлення, увагу, спостережливість; збагачувати словник школярів; виховувати культуру писемного мовлення.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ

УРОКУ

III. ПЕРЕВІРНА РОБОТА

Орієнтовні тексти

ВЕСНА ПРИЙШЛА

Пригріло весняне сонечко. Загомоніли струмочки, виткнулися перші голочки-травинки, забриніли сережки у берізок-сестричок. Пробудилась від сну земля. Сонечко торкнулося своїми теплими долонями верхівок дерев, з’явились перші листочки. Тягнуться до сонця своїми рученятами проліски. Поруч розпускається сон-трава, посміхаються ніжні фіалки. Мов килим, зеленіє травичка.

Аж ось журавлиний ключ курличе у височині, повідомляючи про справжнє тепло. Чути спів дзвінкоголосого соловейка.

Земля змінила своє вбрання. Все потопає у біло-рожевому

цвітінні садів, повітря наповнене духмяним запахом. Життя навколо вирує. Як багато прекрасного, нового. Незвичного несе весна!

План

1. Перший подих весни.

2. Пробудження.

3. Весняний передзвін.

4. Життя вирує.

Ключові словосполучення

1. Струмочки, сережки, сон-трава, пролісок, вбрання, соловейко, фіалки, верхівки.

2. Теплий, весняний, журавлиний, дзвінкоголосий, духмяний, прозорий, незвичний.

3. Заголосили, пригріло, торкнулося, розпускається, з’явилися, потопає, вирує, забриніли.

4. Навколо, радісно, казково, поруч.

5. Весняне вбрання, казкова зелень, чарівний килим, маленькі рученята, журавлиний ключ.

6. Загомоніли струмочки, сонечко торкнулося, весна прийшла, посміхаються фіалки, забриніли сережки.

7. Голочки-травинки, весна-чарівниця, берізки-сестрички.

8. Травичка, мов килим; соловейко, як дзвіночок.

ЧАРІВНЕ СЛОВО “МАМА”

Із прадавніх часів зверталося людство з піснями і молитвами до своєї берегині – до матері. Мама… Хіба є у світі щось прекрасніше, чистіше, святіше? Це найдорожча людина для кожного з нас.

Мати не лише дарує життя, вона віддає дитині свою душу, вчить любити людей, Батьківщину. Її мудре слово супроводжує нас усе життя, допомагає долати труднощі. Як весняне сонце зігріває землю, так ненька зігріває своїх синів і дочок. А успіхи наші – це матері щастя, продовження її життя.

Кожен з нас повинен любити і шанувати матінку рідну, бо саме з любові до матері починається все краще, що є в людині.

План

1. Наша берегиня.

2. Найдорожча людина.

3. Бережіть матерів.

Ключові словосполучення

1. Мама, матуся, ненька, матінка, посмішка, радість, добро, ласка, ніжність, дитинство, людство, труднощі, пісні, молитва, продовження.

2. Рідний, мудре, прекрасніше, чистіше, святіше, найдорожче, весняне.

3. Звертатися, давати, любити, допомагати, вчити, супроводжувати, долати, зігрівати, планувати, починати.

4. Поруч, щедро, завжди.

5. Найдорожча людина, мудре слово, рідна матінка, прадавні часи, лагідне слово, ніжні руки.

6. Дарує життя, віддає душу, звертатись з молитвами, слово супроводжує, долати труднощі, зігріває синів і дочок, шанувати матінку.

7. Матуся-голубка, голос-дзвіночок.

8. Слово, як ніжна мелодія; мудре слово супроводжує нас; як весняне сонечко зігріває землю, так ненька зігріває своїх синів і дочок.

ЗАПАШНИЙ ХЛІБ

У магазині щедро пахне хлібом. Найтонші, медвяні пахощі огортають тебе, наповнюють теплом.

Цей ні з чим незрівняний запах хліба! Тепло стає від самого вигляду його – кругленького, рум’яного, з коричнюватою скоринкою. Так і хочеться відламати духмяний окраєць прямо тут, у магазині.

Неможливо звикнути до цього дива дивного, створеного руками людей. Хлібороби – трударі від засіву до жнив турбувались про врожай. І ось він, хліб, зігрітий сонячним теплом, красується на столі. Та чи віднесе хліб до категорії звичного те покоління, яке винесло на своїх плечах неймовірні тяготи війни, повоєнні роки безхліб’я. Цілющий запашний хліб – найдорожчий скарб для людини. Берегти його – обов’язок кожного.

План

1. Запах хліба.

2. Диво, створене руками хліборобів.

3. Берегти хліб – обов’язок кожного.

Ключові словосполучення

1. Пахощі, запах, окраєць, скоринка, диво, засів, жнива, хлібороби – трударі, покоління, безхліб’я, скарб, обов’язок.

2. Найтонший, кругленький, рум’яний, незрівняний, зігрітий, звичний, запашний, найдорожчий, цілющий.

3. Огортають, пахне, відламати, звикнути, турбуватись, красується, цінувати, винесло, берегти.

4. Щедро, прямо тут, неможливо, завжди, ніколи.

5. Найтонші пахощі, медвяні пахощі, незрівняний запах, коричнювата скоринка, сонячне тепло, неймовірні тяготи, повоєнні роки, найдорожчий скарб, запашний хліб.

6. Пахне хлібом, пахощі огортають, відламати окраєць, турбувались хлібороби, красується на столі, цінувати хліб.

7. Хлібороби – трударі.

8. Хліб, зігрітий сонячним теплом; найтонші, медвяні пахощі огортають тебе.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ

– На що ви звертали особливу увагу під час написання переказу?


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: УРОК РОЗВИТКУ ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ. ПЕРЕВІРНА РОБОТА. ПИСЬМОВИЙ ПЕРЕКАЗ