Утворення багатоцифрових чисел
Мета: формувати уявлення про багатоцифрові числа.
Дидактичні задачі. Актуалізувати вміння читати багатоцифрові числа, визначати розрядний склад числа; знання про розряди, що належать до кожного класу. Актуалізувати вміння записувати багатоцифрові числа; розкрити сутність позиційного принципу запису числа. Формувати вміння лічити в межах мільйона за аналогією з лічбою чисел у межах 1000 ; визначати наступне і попереднє число до даного. Перенести спосіб утворення наступного й попереднього числа на числа в межах
Розвивальна задача: розвивати логічне мислення учнів (с. 99 №2).
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА СПОСОБІВ ДІЇ
1. Математичний диктант.
1) Запишіть
2) Запишіть найменше чотирицифрове число; запишіть попереднє до нього число.
3) Запишіть найбільше п’ятицифрове число; запишіть наступне до нього число.
4) Запишіть число, що містить 6 сотень тисяч. Напишіть сусідів цього числа.
5) Запишіть число 379. Запишіть відповідну рівність, щоб утворити його з наступного числа; з попереднього числа.
6) Запишіть число 723. Запишіть відповідну рівність, щоб утворити його з одиниць різних розрядів.
7) Запишіть число, що містить 2 тисячі, 4 сотні, та 6 одиниць. Напишіть попереднє до нього число. Запишіть відповідну рівність, щоб утворити його з попереднього числа.
8) Запишіть число, що містить 7 тисяч, 5 десятків та 1 одиницю. Напишіть наступне число. Запишіть відповідну рівність, щоб утворити його з наступного числа.
2. Актуалізація способу читання багатоцифрових чисел.
Завдання №1 виконується колективно.
3. Актуалізація способу записування багатоцифрових чисел.
Завдання №2 виконується з коментарем.
4. Актуалізація порядку слідування чисел в натуральному ряді. Лічба чисел в заданих межах.
Завдання №3 виконується “ланцюжком”.
Акцентуємо увагу на тому, що в натуральному ряді всі числа впорядковані так, що кожне наступне число на 1 більше за попереднє; відповідно, кожне попереднє число на 1 менше наступного. Натуральний ряд чисел нескінчений, бо не можна назвати найбільше натуральне число. Яке б велике число ви не назвали, завжди можна назвати на 1 більше.
ІУ. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ І НАВИЧОК. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Перенесення способу утворення наступного числа на багатоцифрові числа.
Завдання №4 виконується з коментарем.
Учні читають число; називають наступне до нього число; записують рівність яка ілюструє утворення наступного числа з даного: 2499 + 1 = 2500.
Завдання №5 виконується з коментарем.
Наприклад: 1000 = 999 + 1; 3000 = 2999 + 1..
Завдання №1 із робочого зошита виконується учнями самостійно.
2. Перенесення способу утворення попереднього числа на багатоцифрові числа.
Завдання №6 виконується з коментарем.
Учні читають число; називають попереднє до нього число; записують рівність яка ілюструє утворення попереднього числа з даного: 1001 – 1 = 1000.
Завдання №5 виконується з коментарем.
Наприклад: 1000 = 1001 – 1.
Завдання №2 із робочого зошита виконується учнями самостійно.
3. Утворення розрядних одиниць різними способами.
Завдання №6 виконується колективно.
Якщо лічити одиницями, то можна утворити число 10000 з попереднього прилічуючи 1: . Якщо лічити десятками, до попереднього числа додаємо вже 10: І так далі…
4. Утворення чисел з одиниць різних класів.
Завдання № 7 виконується колективно.
Учні читають числа у стовпчику. У першому стовпчику 207 в першому числі – це число І-го класу, класу одиниць; а в другому числі: стільки ж – 207 одиниць І-го класу і стільки ж – 207 одиниць ІІ-го класу. Аналогічно, у третьому та четвертому стовпчику.
У другому стовпчику: в першому числі 455 одиниць, а в другому стільки ж тисяч.
Завдання № 10 виконується з коментарем.
Коментар: – це 567000; – це 408; Маємо 567000 + 408 = 567408. Або можна відразу записувати число і прочитати його.
Завдання №3 з робочого зошита виконується з коментарем.
5. Утворення чисел з одиниць різних розрядів.
Завдання №12 виконується з коментарем.
Учні записують число і читають його. Щоб записати числа учні можуть ставити двічі по три крапки, які ілюструють три розряди першого класу та три розряди другого класу і заповнювати відповідні розряди; пропущені розряди замінюємо нулями.
Завдання №4 з робочого зошита виконується з коментарем.
2) 27320; 160082; 480456; 125038.
6. Вдосконалення вміння розв’язувати складені задачі.
Завдання №5 із робочого зошита виконується учнями самостійно.
7. Розвиток логічного мислення учнів.
Завдання №2 с. 99.
Розв’язання, аналогічне до завдання №1 с. 99.
УІІ. ПОЯСНЕННЯ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ДОМАШНЬОЇ РОБОТИ
Завдання №11 записати числа; за потреби можна поставити двічі по три точки, що відповідає трьом розрядам І-го та трьом ІІ-го класів. Завдання №13 – порівняти математичні вирази способом обчислення їх значень.
УІІІ. ПІДСУМОК. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Про що важливе для себе дізнались сьогодні на уроці? Як утворити багатоцифрове число з попереднього; з наступного? Які ще способи утворення багатоцифрових чисел ви знаєте? Як утворити число з одиниць різних розрядів? Різних класів? Поміркуйте, коли такі вміння вам можуть бути корисними.