УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ З ТЕМИ. ЗАХИСТ МІНІ-ПРОЕКТІВ
Цілі уроку:
– освітня: узагальнити, систематизувати і закріпити знання з теми;
– розвивальна: розвивати вміння використовувати раніше вивчену інформацію, аналізувати, зіставляти та робити висновки;
– виховна: виховувати розуміння єдності всього живого, бережливе ставлення до життя та розуміння відповідальності людини за наслідки її діяльності.
Обладнання і матеріали: фото й малюнки тварин у різних життєвих ситуаціях, фрагменти відеофільмів.
Базові поняття і терміни уроку: поведінка, вроджена поведінка, набута
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
– Які переваги інстинктивної поведінки?
– Які форми поведінки переважають у хребетних тварин?
– Які методи використовують під час етологічних досліджень?
– У яких випадках під час проведення етологічних досліджень раціональним є застосування спостереження?
– Чому лелеки восени мігрують на південь, а навесні – на північ?
–
– Що таке хомінг?
III. УЗАГАЛЬНЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Завдання для перевірки знань з теми
Варіант 1
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Метод дослідження, в основі якого лежить імітація складних процесів зазвичай з використанням обчислюваної техніки: а) спостереження; б) моделювання; в) експеримент.
2. Різні стани рухових і вегетативних реакцій організму, пов’язані з пошуком і прийомом корму, – це: а) харчова поведінка; б) комфортна поведінка; в) територіальна поведінка.
3. Зграя вовків – це: а) скупчення; б) анонімне угрупування; в) індивідуалізоване угрупування.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Поведінка тварин у процесі еволюції не змінюється | |
5 | У мавп зустрічається інстинктивна поведінка | |
6 | Птахи під час міграцій можуть орієнтуватися з допомогою слуху |
7. Дайте визначення.
Хомінг – це_______________________ .
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке переваги тваринам дає соціальна поведінка?
Варіант 2
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Етологічний метод дослідження, який передбачає активний вплив дослідника на дії тварини:
А) спостереження; б) моделювання; в) експеримент.
2. Поведінка, яка пов’язана з розподілом доступної території на індивідуальні ділянки, – це:
А) харчова поведінка;
Б) комфортна поведінка;
В) територіальна поведінка.
3. Група пуголовків, які зібралися в теплій воді поряд з берегом, – це:
А) скупчення;
Б) анонімне угрупування;
В) індивідуалізоване угрупування.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням, або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Поведінка тварин у процесі еволюції змінюється | |
5 | У мурах не зустрічається інстинктивна поведінка | |
6 | Птахи під час міграцій можуть орієнтуватися з допомогою зору |
7. Дайте визначення.
Міграція – це_________________________________________ .
8. Дайте відповідь на запитання.
Яке переваги тваринам дає територіальна поведінка?
Варіант 3
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Цілеспрямоване сприйняття і реєстрація поведінки досліджуваного об’єкта – це:
А) спостереження; б) моделювання; в) експеримент.
2. Сполучення рухових реакцій, пов’язані з пошуком і створенням комфортних зовнішніх умов, – це:
А) харчова поведінка;
Б) комфортна поведінка;
В) територіальна поведінка.
3. Косяк риби – це:
А) скупчення;
Б) анонімне угрупування;
В) індивідуалізоване угрупування.
Напишіть “так”, якщо ви згодні із наведеним твердженням, або “ні”, якщо не згодні:
№ | Твердження | “Так” або “ні” |
4 | Поведінка комах не може бути складною | |
5 | У мавп зустрічається шлюбна поведінка | |
6 | Птахи під час міграцій можуть орієнтуватися з допомогою ліній магнітного поля |
7. Дайте визначення.
Інстинкт – це_____________________________ .
8. Дайте відповідь на запитання.
Чим відрізняється соціальна поведінка мурах і вовків?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ВИВЧЕННЯ ТЕМИ