УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ
Урок 57. УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ
Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати мовленнєвий слух; виховувати старанність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Встали, дітки, всі рівненько,
Посміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 108)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА
– Сьогодні на уроці ми розглянемо вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках чоловічого і середнього роду. Дізнаємося, у яких відмінках це відбувається і чому.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Плюс чи мінус”.
Учні показують “+”, якщо основа прикметника закінчується на м’який приголосний, і “-” – якщо на твердий.
Синя, сумний, давнє, домашня, спілий, красиве, раннє, дивна, літня, гарне.
Світлий, пізній, добрий, дужий, дружній, широке, порожнє, шкільний, городній, майбутній, могутнє, обережний.
– Для чого необхідно вміти визначати
2. Виконання вправи 192 (с. 99)
– Прочитайте подані прикметники.
– Запишіть їх у родовому, давальному і місцевому відмінках однини (за потреби користуйтеся таблицями на с. 91-92 підручника).
Р. в. | Д. в. | М. в. | |
Домашній – | …, | …, | …, |
Раннє – | …, | …, | …, |
Спілий – | …, | …, | …, |
Красиве – | …, | …, | …, |
– Позначте закінчення прикметників.
– На який приголосний (твердий чи м’який) закінчується основа прикметників?
– Поясніть, коли вживається знак м’якшення у закінченнях прикметників чоловічого і середнього роду в названих відмінках?
3. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 99)
4. Відмінювання прикметників жіночого роду. Вправа 193 (с. 99)
Письмове відмінювання прикметників жіночого роду разом з іменниками.
– У яких відмінках у прикметниках жіночого роду однини перед закінченням уживається знак м’якшення?
– Які висновки ми можемо зробити? (У прикметниках жіночого роду з основою на м’який приголосний у родовому й орудному відмінках однини перед закінченням пишеться знак м’якшення.)
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Тренувальна вправа 194 (с. 100)
– Читання тексту, добирання заголовка до нього.
– Вибіркове списування.
Словникова скарбничка
– Поясніть, як ви розумієте значення слова міріади.
– Знаходження прикметників чоловічого, жіночого, середнього роду в родовому, орудному і місцевому відмінках однини.
– Пояснення наявності або відсутності у правописі прикметника знака м’якшення.
– Ознайомлення з рубрикою ” Візьми до уваги! “.
– Добирання слів і виразів, близьких за значенням.
(Спадають сутінки – вечоріє; заходить ніч – настає ніч; береться на світ – світає; вичахають – холонуть; зникають – гаснуть.)
2. Самостійна робота.
– Прочитайте речення. Прикметники, подані в дужках, запишіть у потрібній формі.
– Визначте відмінок прикметників.
1 варіант
На (останній) уроці у нас була фізкультура.
Від (літня) спеки аж дихати важко.
Школярі задоволені (вчорашня) екскурсією.
2 варіант
У (сусідній) будинку живе моя подруга.
За (передня) партою сидить Павлик.
Оленка прикрасила букет (синя) стрічка.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– У яких відмінках у прикметниках чоловічого та середнього роду пишемо знак м’якшення?
– У яких відмінках у прикметниках жіночого роду пишемо знак м’якшення?
– Для чого нам потрібно це знати?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 194, с. 100; правило (с. 99).
Related posts:
- УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ У РОДОВОМУ, ДАВАЛЬНОМУ, ОРУДНОМУ ТА МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів із правописом прикметників з основою на м’який приголосний у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини; розвивати мовленнєвий слух, граматичну пильність; виховувати старанність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 106) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці ми розглянемо […]...
- Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників. (Вправи 192-195) Тема. Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників. (Вправи 192-195). Мета. Ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати в дітей мовний слух, увагу до виражальних засобів у художніх текстах; виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Обладнання: мовний матеріал, прислів’я, індивідуальні картки. […]...
- УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ У ПРИКМЕТНИКАХ Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини, в родовому та орудному відмінках у прикметниках жіночого роду з основою на м’який приголосний; розвивати мовленнєвий слух; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Встали, дітки, всі рівненько, Посміхнулися гарненько, Настрій на урок […]...
- Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини ПРИКМЕТНИК Уживання знака м’якшення перед закінченням прикметників у родовому, давальному, орудному та місцевому відмінках однини 204. Розгляньте таблицю. Відмінок 3 основою на твердий приголосний 3 основою на м’який приголосний Чол. р. Жін. р. Середн. р. Чол. р. Жін. р. Середн. р. Р. в. Д. в. Ор. в. М. в. Сирого Сирому Сирим (на) Сирому (-ім) […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченням прикметників Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченням прикметників. (Вправи 253-257). Мета. Познайомити учнів із правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Розвивати увагу до виражальних засобів у художніх текстах. Виховувати шанобливе ставлення до рідної мови. Обладнання: таблиця відмінювання прикметників з основою на м’який приголосний (с. […]...
- УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 29 УЖИВАННЯ ЗНАКА М’ЯКШЕННЯ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ ПРИКМЕТНИКІВ 192. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте прикметники. Визначте, на який приголосний – твердий чи м’який – закінчується їхня основа. Запишіть слова у стовпчик. Домашній, раннє, спілий, красиве. 2. Поставте прикметники в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Запишіть утворені слова […]...
- Вживання м’кого знака перед закінченням прикметників ПРИКМЕТНИК & 28. Вживання м’якого знака перед закінченням прикметників Хочу зустрітися сама з собою… 253. 1. Прочитай вірш твоєї ровесниці Марти. До чого прагне дівчинка? Я хочу зустрітися з зіркою, Котра блукає по найтемніших закутках Прозорого неба. Я хочу зустрітися з листком, На якому виблискує крапля вечірньої роси. Я хочу зустрітися з місяцем, Який освітлював […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 24. Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках 241. По п р а ц ю й те р а з о м! 1. Прочитайте прикметники. Визначте, на який приголосний – твердий чи м’який – закінчується їх основа. Запишіть слова у стовпчик. Домашній, раннє, спілий, красиве, дивний, давнє, синій. 2. Поставте прикметники […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Урок 62 Тема. Вживання знака м’якшення перед закінченнями прикметників чоловічого і середнього роду в родовому, давальному і місцевому відмінках однини. Паралельні форми прикметників чоловічого і середнього роду в місцевому відмінку однини Мета: ознайомити учнів з правописом прикметників чоловічого і середнього роду з основою на м’який приголосний у родовому, давальному і місцевому відмінках однини; розвивати у […]...
- ЗМІНА ПРИГОЛОСНИХ ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ Мета: ознайомити учнів із чергуванням приголосних в іменниках; формувати навички застосування правил для пояснення правопису іменників у давальному і місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; виховувати старанність. ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Гей, дзвени весела пісне, Щоб усі почули спів! Стало в класі тихо-тихо, І почнемо вже урок. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Самостійна робота […]...
- Буква ь на кінці числівників та перед закінченням у непрямих відмінках – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Буква Ь на кінці числівників та перед закінченням у непрямих відмінках М’який знак пишеться на кінці числівників П’ять, шість, Від дев’яти до двадцяти та в числівнику Тридцять. У непрямих відмінках м’який знак пишеться після букв на позначення м’яких приголосних, перед О Та закінченням – ма, а також після С у числівнику восьми: […]...
- Зміна приголосних перед закінченням ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 14. Зміна приголосних перед закінченням – і в іменниках жіночого та чоловічого роду 133. 1. Прочитай текст. Які недоліки є в ньому? Як їх усунути? Почалася заметіль. Цілу добу гуляла завірюха. У завірюсі зникли дерева і будинки. Потім несподівано почалась відлига. Закапало з дахів. Висипали на вулицю діти, радіючи відлизі. Скресла […]...
- Подовження приголосних перед Я, Ю, Є, І УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Подвоєння та подовження приголосних Подовження приголосних перед Я, Ю, Є, І Приголосні Д, т, з, с, л, н, ж, ш, ц, ч подовжуються (а на письмі позначаються двома літерами), коли вони стоять після голосного: 1. Перед Я, ю, є, і в усіх відмінках іменників середнього роду II відміни […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ Урок 52. АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. […]...
- Уживання м’якого знака – Орфографія Українська мова Орфографія Уживання м’якого знака М’який знак уживається: 1. Для позначення м’яких д, т, з, с, дз, ц, л, н, що закінчують склад: забудько, заздалегідь, мазь, молотьба, нехіть, увесь, гедзь, мовець, обмаль, сутінь, спільний, Гринько, Луцьк. 2. Для позначення м’яких приголосних у середині складу перед о: дзьоб, дьоготь, льон, сьомий, тьохкати. 3. Після з, […]...
- Зміна приголосних в іменниках перед закінченням Тема. Зміна приголосних в іменниках перед закінченням – і. (Вправи 140- 145). Мета. Закріпити навички відмінювання іменників в однині. Ознайомити учнів з чергуванням приголосних перед закінченням – і. Формувати уміння і навички знаходити чергування кінцевих приголосних основи перед закінченням – і в іменниках давального та місцевого відмінків однини. Розвивати пізнавальну активність в роботі з додатковим […]...
- ЗМІНА ПРИГОЛОСНИХ [г], [к], [х] НА [з’], [ц’], [с’] ПЕРЕД ЗАКІНЧЕННЯМ Мета: ознайомити учнів із чергуванням кінцевих приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’], [с’] перед закінченням – і в іменниках різного роду; формувати вміння й навички застосування правила для пояснення правопису іменників у давальному та місцевому відмінках однини; розвивати увагу, спостережливість; виховувати старанність. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Перевірка домашнього завдання (вправа […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЖІНОЧОГО Й ЧОЛОВІЧОГО РОДУ ІЗ ЗАКІНЧЕННЯМ Мета: закріпити знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння порівнювати, аналізувати; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Знов день почався, діти. Всі зібрались на урок. Тож пора нам поспішати – Кличе в подорож дзвінок! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 58) III. […]...
- Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Прикметник Повні й короткі, стягнені й нестягнені форми прикметників Деякі якісні прикметники чоловічого роду в називному й знахідному відмінках можуть мати, крім Повної (зелений, повний), ще й Коротку форму (ясен день, красен лицем). Короткі прикметники мають нульове закінчення. Прикметники жіночого, середнього роду та множини в називному й знахідному відмінках […]...
- Зміна приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’ ], [с’ ] перед закінченням ІМЕННИК Зміна приголосних [г], [к], [х] на [з’], [ц’ ], [с’ ] перед закінченням – і в іменниках різного роду 147. Розгляньте таблицю. Однина Чол. р. Жін. р. Середн. р. Чергування Поріг (на) порозі Нога (на) нозі [г] – [з’] Байрак (у) байраці Рука (на) руці Молоко (у) молоці [к] – [ц’] Горіх (на) горісі […]...
- АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ. ТАБЛИЦЯ ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ В ОДНИНІ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий і м’який приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Нумо, діти, підведіться! Всі приємно посміхніться. Пролунав уже дзвінок, Починаємо урок! II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Аналіз […]...
- Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний 187. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові закінчення в однині Відмінкові закінчення в множині Чол. рід Жін. рід Середи, рід Для всіх родів Н. в. Довгий шлях Довга ніч Довге поле Довг стежки Р. в. Довгого Довгої Довгого […]...
- Відмінювання прикметників Тема. Відмінювання прикметників. (Вправи 214-219). Мета. Познайомити учнів зі змінюванням прикметників за питаннями, зі способами розпізнавання відмінків прикметників. Розвивати уміння зіставляти мовні явища. Виховувати почуття турботи до пташок, бажання їм допомагати взимку. Обладнання: таблиці відмінювання прикметників, роздатковий матеріал на кожного учня – таблиці відмінкових закінчень прикметників (с. 103), підручник, зошит. Хід уроку I. Організація класу. […]...
- Зміна приголосних в іменниках перед закінченням – і< ІМЕННИК &17. Зміна приголосних в іменниках перед закінченням – і Говорила риба рибі Микола Петренко 140. 1. До кожного незакінченого речення з лівої колонки добери продовження з правої. Спиши складену загадку і відгадай її. По землі не пробіжуся Маю рот – не розмовляю. Очі маю – не моргаю, Та нітрохи не бідую. Хати зроду не […]...
- Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини Тема. Аналіз диктанту. Правопис закінчень іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини. (Вправи 166-171). Мета. Ознайомити учнів з особливостями утворення форми орудного відмінка іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі. Вчити вибирати закінчення з опорою на вивчене правило; розвивати мовні вміння. Виховувати увагу до мовленого слова. Обладнання: […]...
- ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 30 ФОРМИ ДАВАЛЬНОГО І МІСЦЕВОГО ВІДМІНКІВ ОДНИНИ ПРИКМЕТНИКІВ ЖІНОЧОГО РОДУ 202. Попрацюйте разом! 1. Подані прикметники разом з іменниками запишіть у стовпчик: спочатку в давальному, а потім – у місцевому відмінку однини. Позначте закінчення і порівняйте їх. Сформулюйте правило. Сувора зима, хороша погода, вечірня пора, синя […]...
- Типи відмін іменників – Іменник Українська мова Частини мови Іменник Іменник – самостійна частина мови, яка означає предмет і відповідає на питання хто? що? (предмети: стіл, зошит; істоти: людина, птах; рослини: жито, яблуня; явища природи: дощ, грім; дія або стан: читання, біг; поняття: радість, щедрість). Типи відмін іменників І відміна Іменники, що в називному відмінку однини мають закінчення – а, […]...
- Зміни приголосних перед – Ш(ИЙ) у вищому ступені порівняння прикметників (прислівників) УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР Зміни приголосних перед – Ш(ИЙ) у вищому ступені порівняння прикметників (прислівників) У вищому ступені прикметників і прислівників Г, ж, з перед суфіксом – ш(ий) змінюються на – жч(ий), а С + – ш(ий) – У – щ(ий): Високий – вищий (вище), вузький – вужчий (вужче), дорогий – […]...
- ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ РОЗДІЛ 4 СЛОВО ЗНАЧЕННЯ СЛОВА ЧАСТИНИ МОВИ ІМЕННИК & 17. ЧЕРГУВАННЯ КІНЦЕВИХ ПРИГОЛОСНИХ ОСНОВИ В ІМЕННИКАХ РІЗНОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Які чергування кінцевих приголосних основи відбуваються в іменниках різного роду в давальному і місцевому відмінках однини? 111. 1. Прочитай текст. Добери до нього заголовок. Почалася заметіль. Цілу добу гуляла завірюха. У […]...
- Уживання числівників з іменниками – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Уживання числівників з іменниками 1. Числівники Два, три, чотири вживаються з іменниками чоловічого роду у формі називного відмінка множини та іменниками жіночого і середнього роду у формі родового відмінка однини: Два учні, дві газети, два озера; три стільці, три школи, три поля; чотири уроки, чотири книги, чотири слова. […]...
- Повні і короткі форми прикметників МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Прикметник Повні і короткі форми прикметників В українській мові прикметники мають, як правило, Повну форму, що відмінюється (Зелений, ясний), і лише деякі якісні прикметники можуть уживатися і в Короткій незмінюваній формі (Зелен, ясен). Повна форма прикметників існує у двох варіантах: Стягненому (зелений, зелена, зелене, зелені) та Нестягненому (зеленая, зеленеє, зеленії). Загальновживаними є стягнені […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ В ОДНИНІ ТА МНОЖИНІ. ВІДМІНКОВІ ЗАКІНЧЕННЯ ПРИКМЕТНИКІВ З ОСНОВОЮ НА ТВЕРДИЙ ПРИГОЛОСНИЙ Мета: ознайомити учнів з відмінюванням прикметників в однині та множині; вчити визначати відмінок прикметників, зіставляти і розрізнювати відмінкові закінчення прикметників з орієнтацією на твердий приголосний основи; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Каліграфічна хвилинка Бі лаг іжн ек тру чар Є слова, […]...
- ВИМОВА ТА НАПИСАННЯ ЗАКІНЧЕННЯ Мета: вчити учнів утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати; закріплювати навички визначення відмінка прикметників; розвивати мовленнєві вміння школярів; виховувати організованість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Холодно зараз в лісах і лугах. Холодно зайчикам, лискам, птахам. Затишно, тепло в класі у нас. Друзі мої, я […]...
- Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Урок 66 Тема. Форми давального й місцевого відмінків прикметників жіночого роду в однині Мета: вчити утворювати форми давального і місцевого відмінків прикметників в однині жіночого роду, розрізняти їх, правильно вимовляти й писати, закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: святкові новорічні листівки. ХІД УРОКУ I. […]...
- Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Урок 69 Тема. Відмінювання прикметників у множині. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині Мета: ознайомити дітей із системою відмінювання прикметників у множині, її особливостями, вчити вживати різні відмінкові форми прикметників у множині; розвивати вміння вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи; виховувати дбайливе ставлення до природи. Обладнання: тлумачні словники. […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду на ІМЕННИК Закінчення іменників чоловічого роду на – ар, – яр у родовому й орудному відмінках однини 134. Розгляньте таблицю. Н. в., чол. p., одн. Р. в., чол. p., одн. Ор. в., чол. p., одн. Слюсар Слюсаря Слюсарем Вівчар Вівчаря Вівчарем Комар Комара Комаром Столяр Столяра Столяром З’ясуйте, яке закінчення мають іменники чоловічого роду з основою […]...
- Відміни іменника ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.1. Іменник Відміни іменників До першої відміни належать іменники жіночого, чоловічого і спільного родів, які в називному відмінку однини мають закінчення – а(-я): голова, сирота, Микола. До другої відміни належать: А) іменники чоловічого роду, які в називному відмінку однини мають нульове закінчення […]...
- Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205) Тема. Форми давального і місцевого відмінків однини прикметників жіночого роду. (Вправи 202-205). Мета. Вчити учнів розрізняти в реченнях форми прикметників жіночого роду в давальному і місцевому відмінках, правильно вимовляти і писати ці форми; закріплювати навички визначати відмінок прикметників; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до народних звичаїв і традицій. Обладнання: мовний матеріал, […]...
- УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ДЛЯ ВСЕБІЧНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТІВ Урок 58. УЖИВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ДЛЯ ВСЕБІЧНОЇ ХАРАКТЕРИСТИКИ ПРЕДМЕТІВ Мета: закріплювати знання учнів про прикметник як частину мови; розвивати вміння вживати прикметники у мовленні для характеристики предметів; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Пролунав дзвінок, Починаємо урок. Працюй наполегливо, старанно, Щоб кожну хвилину не втратити марно. II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий […]...
- Відмінкові закінчення дієприкметників – Дієприкметник як особлива форма дієслова МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Дієприкметник як особлива форма дієслова Відмінкові закінчення дієприкметників Однина Множина Чоловічий рід Середній рід Жіночий рід Н. Р. Д. Зн. Ор. М. Оновлен-Ий оновлен-Е Оновлен-Ого Оновлен-Ому = Н. або Р. Оновлен-Им … оновлен-Ому (-ім) Оновлен-А Оновлен-Ої Оновлен-Ій Оновлен-У Оновлен-Ою … оновлен-іЙ Оновлен-І Оновлен-Их Оновлен-Им = Н. або Р. оновлен-Ими … оновлен-Их Зверніть увагу! […]...