ВЕЛИКА БУКВА І ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ
Мета:
- навчальна: поглибити знання учнів про іменник, його граматичні категорії; узагальнити знання учнів про велику букву і лапки у власних назвах; формувати навики розпізнання іменників у текстах; розвивальна: розвивати вміння школярів виділяти головне в темі, що вивчається; уміння використовувати іменники у власних висловлюваннях; виховна: виховувати відповідальне ставлення до вивчення української мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство.
Тип
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Попереджувальний диктант
> Запишіть текст під диктовку, знайдіть іменники, підкресліть їх у відповідності з тим, яку синтаксичну функцію виконують. Зробіть висновок про те, яким членом речення може бути іменник. Шевченкова мова – зразок найпильнішої уваги творця до народного слова. Саме тому Кобзар став основоположником нової української мови, предтечею її сучасного розвитку.
Мова для Шевченка – це найвищий дар людини й народу, талісман їхньої долі, таланту, безсмертя.
Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива,
Як їх почує!
З журналу
Комунікативний практикум
> Дайте відповіді на запитання.
- Що вивчає морфологія? Що вивчає орфографія? Що таке іменник? Чим відрізняються власні назви від загальних? Наведіть приклади збірних іменників. Наведіть приклади іменників, що означають абстрактні назви.
ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з підручником
> Вивчення орфограми “Велика буква і лапки у власних назвах”.
Робота з таблицею
> Заповніть другу частину таблиці, навівши власні приклади до кожного правила.
Імена, по батькові, прізвища, прізвиська |
Назви дійових осіб та міфологічних героїв |
Назви держав, посадових осіб |
Географічні та астрономічні назви |
Назви історичних подій, знаменних дат |
Назви орденів, відзнак |
Назви творів, картин |
Абревіатури |
Творча робота
> Доберіть власні іменники до запропонованих загальних. Складіть 2-3 речення. Поясніть правопис власних назв.
Письменник…, поет…, артист…, поема…, картина…, місто…, художній твір…, річка…, країна…, співак…
Робота з текстом
> Прослухайте уважно текст. Визначте головну думку, тип мовлення, стиль.
ШАНУЙ УКРАЇНСЬКУ МОВУ!
Кожен народ має свою мову, своє письменство, а кожна мова – притаманні лише їй риси. Відомо, що українська мова за мелодійністю посідає друге місце між європейськими мовами, поступаючись лише італійській. Отож, пишайтеся, що ця співуча солов’їна мова є вашою рідною.
Українською мовою в Києві видано першу у світі “Енциклопедію кібернетики”. Один із перших космонавтів світу українець Павло Попович брав твори Тараса Шевченка й Остапа Вишні з собою в космос.
Коштовними діамантами висяює наша мова в приказках та прислів’ях, у піснях і думах (За Д. Білоусом).
> 3 другого абзацу тексту випишіть власні назви, поясніть правопис.
ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Словниковий диктант
> Запишіть слова під диктовку, поясніть їхній правопис.
Місто Херсон, Тарасова гора, річка Дніпро, Преображенська церква, Красногірський монастир, Іван Валерійович, історія України, батьки, Тарас, Ольга, газета “Зірка”, сузір’я Великої Ведмедиці.
Лінгвістична задача
> Складіть пари речень так, щоб в одному вживалася власна назва, а в іншому – загальна. Поясніть уживання великої і малої літери. Роман – роман, Барвінок – барвінок, Кривий Ріг – кривий ріг, Колобок – колобок.
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Практична робота
> Доповніть рядки прикладами.
- Назви релігійних свят: Різдво,… Назви світських свят: Новий рік,… Назви історичних подій: Столітня війна,… Назви міст: Київ,… Назви медалей та орденів: орден “Мати-героїня”,… Назви художніх творів: “Кобзар”,…
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Лінгвістична гра “Хто більше”
> Назвіть і запишіть назви літературних казок та їхніх авторів.
Рефлексія
> Оцініть свою роботу на уроці.
> Закінчіть речення:
- Мені подобається тема, що вивчається, тим… Я добре розібрався в… У мене виникають труднощі…
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР)
> Виконайте вправу з підручника.
> Складіть словниковий диктант на вивчену орфограму.
Related posts:
- ВЕЛИКА БУКВА И ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ Морфологія. Орфографія. Елементи стилістики Іменник § 5. ВЕЛИКА БУКВА И ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ Про те, як на письмі виділяють власні назви з-поміж загальних 34 Прочитайте речення. Знайдіть власні назви та простежте, як їх виділено з-поміж загальних. Зробіть висновок про особливості написання власних назв. 1. Земля обертається навколо Сонця. 2. Працівників школи привітали з Днем […]...
- ВЕЛИКА БУКВА ТА ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ Морфологія та орфографія. Іменник § 24. ВЕЛИКА БУКВА ТА ЛАПКИ У ВЛАСНИХ НАЗВАХ Про те, як на письмі виділяють власні назви з-поміж загальних 197 Прочитайте реченя. Знайдіть власні назви та простежте, як їх виділено з-поміж загальних. Зробіть висновок про особливості написання власних назв. 1. Земля обертається навколо Сонця. 2. Працівників школи привітали з Днем учителя. […]...
- Велика буква і лапки у власних назвах – Іменник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Іменник Велика буква і лапки у власних назвах 1. З великої букви пишуться: А) імена, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська людей: ПАвло МИхайлович ГУбенко (Остап Вишня), ЯРослав МУдрий, але донжуан, меценат, рентген (загальні назви); Б) назви божеств і міфологічних істот: ГОсподь, БОг, МАти БОжа, ІСус ХРистос, СИн БОжий, СВятий ДУх, БУдда, АРтеміда, КИй, […]...
- Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви. Велика літера і лапки у власних назвах І СЕМЕСТР ІМЕННИК Урок 16 Тема: Іменники, що означають назви істот і неістот. Загальні і власні назви. Велика літера і лапки у власних назвах Мета: повторити вивчене про іменники, що означають назви істот і неістот, удосконалювати вміння їхнього розрізнення, розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати пошану до хліба та нелегкої праці хлібороба. Тип уроку: комбінований урок […]...
- Велика буква і лапки в іменниках ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Урок № 6 Тема: Велика буква і лапки в іменниках Мета: повторити відомості про написання власних назв з великої букви та в лапках; удосконалювати вміння розрізняти іменники – власні та загальні назви; формувати вміння обrрунтовувати вживання великої букви та лапок у власних назвах відповідним правилом; розвивати мислення, пам’ять, культуру усного […]...
- Велика буква в назвах вулиць, площ і майданів СЛОВО Велика буква в назвах вулиць, площ і майданів 58 1. Прочитайте текст. – Сьогодні я прощаюсь з вами, бо їду в Київ, – сказав дядько Володя. – Куди, куди? – став допитуватися Борис. – У Київ, у нашу столицю! – А що таке столиця? – Столиця – це найбільше й найважливіше місто на всю […]...
- Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок. Навчальний діалог. Вимова й написання слова вулиця Урок 52 Тема. Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок. Навчальний діалог. Вимова й написання слова вулиця Мета: розширити й поглибити знання учнів про вживання великої літери; вчити правильно писати назви міст, сіл, вулиць, річок; учити складати діалог із дотриманням мовних нормативів та правил етикету; розвивати мовлення дітей, збагачувати словниковий запас; виховувати культуру спілкування. […]...
- Велика літера і лапки в іменниках ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ §2. ІМЕННИК. ГОЛОСНІ У ВІДМІНКОВИХ ЗАКІНЧЕННЯХ ІМЕННИКІВ Велика літера і лапки в іменниках 20. Прочитайте. Вкажіть іменники – власні назви. Поясніть уживання великої літери. 1. Я народився в Україні, в краю Шевченка і Франка (Г. Гришко). 2. Мене звуть Іван Бригінець, я родом із села Бригінці (3 журналу). 3. Пішов […]...
- Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок СЛОВО §27 Велика буква у назвах міст, сіл, вулиць, річок 312. Попрацюйте в парах! 1. Прочитайте діалог в особах. Придумайте зачин і кінцівку цього тексту. – Чого ти плачеш, хлопчику? – Я загубився. – А чий ти? – Татків, – А на якій вулиці ти живеш? – На нашій. 2. Назвіть своє місто (село), свою […]...
- Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках РОЗДІЛ 6. ЧАСТИНИ МОВИ ТЕМА. ІМЕННИК § 29. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках 284. Пам’ятник Т. Шевченку в Каневі Місто Канів стоїть на високому правому березі Дніпра. Тут похований великий український поет Тарас Григорович Шевченко. Раніше гору, на якій знаходяться могила і пам’ятник поета, називали Чернечою. А нині в народі її […]...
- Подвоєння букв у загальних і власних назвах. Виразне читання вголос Фонетика. Орфоепія. Орфографія Урок № 81 Тема. Подвоєння букв у загальних і власних назвах. Виразне читання вголос Мета: – навчальна: навчити правопису слів іншомовного походження; навчити знаходити в тексті слова з вивченими орфограмами; – розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; – виховна: виховувати культуру усного і писемного мовлення. Внутрішньопредметні зв’язки: орфоепія, лексикологія, мова і мовлення. […]...
- Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Урок 49 Тема. Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах людей. Вимова й написання слова черговий Мета: ознайомити учнів з іменниками на позначення власних і загальних назв (без уживання термінів); навчити розрізняти їх, писати з великої літери імена, по батькові та прізвища; розвивати вміння групувати слова за певними ознаками; виховувати патріотичні почуття. ХІД УРОКУ […]...
- Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах СЛОВО §25 Велика буква в іменах, по батькові та прізвищах 296. 1. Назви своє ім’я та імена кількох своїх друзів. 2. Назви ім’я та по батькові своєї вчительки чи вчителя, мами, тата. 3. Назви своє прізвище та прізвище свого однокласника. 4. Що тобі відомо про написання імен, по батькові та прізвищ людей? Імена, по батькові […]...
- Велика буква у кличках тварин СЛОВО §26 Велика буква у кличках тварин 304. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте і спишіть. Назви тварин: корова, кінь, собака, кіт. Клички тварин: Рябуха, Орлик, Сірко, Пушок. 2. Розкажіть, які казки про тварин ви читали. Пригадайте клички цих тварин. Клички тварин пишуться з великої букви. 305. Попрацюйте разом! 1. Прочитайте. В ГОСТЯХ У ЛІСНИКА Посипався сніжок, […]...
- Велика буква в кличках тварин СЛОВО Велика буква в кличках тварин 54 1. Розгляньте малюнки героїв мультфільмів. – Прочитайте підписи під малюнками. Це – клички тварин. З якої букви написані ці слова? – Спишіть за зразком. Підкресліть слово-назву героя. Зразок Ведмедик… . 2. Прочитайте текст. ШКОЛА НА ХУТОРІ* ВИШНЕВІМ Поважний сич пан Микола сидів на гілці й дивився на хутір […]...
- Питання для самоконтролю – велика і мала літери УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Питання для самоконтролю 1. Коли назви тварин пишуться з малої літери? Наведіть приклади. 2. Як пишуться слова, що означають назви найвищих державних установ? Наведіть приклади. 3. Як пишуться назви орденів та медалей? Наведіть приклади. 4. Як пишуться прикметники, утворені від власних особових назв за допомогою суфіксів – ів, […]...
- Стилістичні особливості загальних і власних іменників Стилістика української мови Стилістичні особливості загальних і власних іменників Спілкування між людьми відбувається переважно внаслідок використання загальних назв, які становлять узагальнені найменування предметів (предметом у граматиці прийнято називати все те, до чого майже в усіх випадках можна поставити запитання хто? або що?). Отже, загальні іменники – це назви людей, тварин, речей, явищ, подій тощо: поет, […]...
- Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Урок 3 Тема. Каліграфічне написання великих букв українського алфавіту. Слова, близькі за значенням. Вимова та написання слів буква і літера, ганок, читання Мета: закріплювати навичку каліграфічного письма; вчити добирати слова, близькі за значенням; розширювати лексичний запас учнів; продовжувати формувати вміння переказувати; виховувати уважність, кмітливість. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і мотивація […]...
- Завдання та вправи для самоконтролю – велика і мала літери УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ФОНЕТИКА. ОРФОГРАФІЯ Завдання та вправи для самоконтролю 1. Перепишіть подані нижче слова. Визначте, за якою правописною нормою їх об’єднано в групи. Знайдіть слова з неправильним уживанням великої літери: А) Данило Галицький, Карл Сміливий, Ахіллесова П’ята, Олександр Невський, Нестор Літописець, Ярослав Мудрий; Б) Сніжинка, Сірко, Красень, Бульдог, Гнідий, Сивий, Рябко; В) […]...
- БУКВА Щ Мета: повторити знання учнів про букву щ та її звукове значення; вдосконалювати навички письма під диктовку слів, невеликих речень; списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Як правильно?”. Потрібен наголос, малята! Без нього важко […]...
- БУКВА Є Мета: повторити знання учнів про звукові значення букви є; закріпити навички письма під диктовку, списування з друкованого тексту; розвивати зв’язне мовлення; розширювати словниковий запас; виховувати любов до природи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми, мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Утвори слово”. – Замініть голосні в другому стовпчику […]...
- Доповнення діалогу. Складання усної розповіді за серією малюнків Урок 50 Тема. Доповнення діалогу. Складання усної розповіді за серією малюнків Мета: учити розрізняти власні та загальні іменники (без уживання термінів); удосконалювати вміння писати імена, по батькові та прізвища з великої літери; формувати навички грамотного написання диктантів; розширювати лексичний запас учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань […]...
- Змінювання іменників за зразком “один Урок 46 Тема. Змінювання іменників за зразком “один – багато”. Редагування тексту. Вимова і правопис слів черевики, шістнадцять Мета: закріпити знання учнів про число іменників (без уживання термінів); удосконалювати вміння дітей змінювати іменники за числами, визначати число іменників; розвивати пам’ять учнів, уміння працювати за зразком; виховувати культуру мовлення. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація […]...
- БУКВА Ю Мета: повторити знання учнів про звукові значення букви ю; продовжити роботу над каліграфією, правильним буквоз’єднанням; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень; списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати охайність. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Магазин”. – […]...
- БУКВА Я Мета: повторити отримані знання про звукові значення букви я; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Яке слово заховалось?”. Учитель називає […]...
- Велика літера у кличках тварин. Складання опису тварин Урок 51 Тема. Велика літера у кличках тварин. Складання опису тварин Мета: поглибити й розширити знання учнів про вживання великої літери на письмі; вчити писати клички тварин з великої літери; розрізняти назви тварин та їх клички; розвивати мовні вміння; виховувати любов до братів наших менших. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань і […]...
- БУКВА ь (ЗНАК М’ЯКШЕННЯ). ПЕРЕНОС СЛІВ З БУКВОЮ ь Мета: повторити правила переносу слів з буквою ь; удосконалювати навички письма під диктовку складів, слів, словосполучень, невеликих речень; списування з друкованого та рукописного шрифтів; виховувати працьовитість. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Упіймай рибку”. На макетах рибок написані слова з пропущеними […]...
- Вимова й правопис прикметників на Урок 61 Тема. Вимова й правопис прикметників на – ськ-, – зьк-, – цьк – Мета: вчити дітей утворювати, правильно вимовляти й записувати прикметники із суфіксами – ськ-, – зьк-, – цьк-; розвивати фонематичний слух, вміння ставити й розв’язувати проблеми; виховувати почуття гордості за героїчне минуле Батьківщини. Обладнання: портрет Богдана Хмельницького, малюнок козака. ХІД УРОКУ […]...
- ІМЕННИК ЯК ЧАСТИНА МОВИ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО Мета: актуалізувати знання учнів про іменник, його значення, граматичні ознаки; розвивати вміння знаходити іменник у тексті серед інших частин мови; виховувати пізнавальний інтерес. Хід уроку ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 42) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні ми пригадаємо, що нам відомо про іменник; розширимо […]...
- Число власних назв – ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА ІМЕННИК ІМЕННИКИ ГРАМАТИЧНОГО ЧИСЛА Число власних назв У граматичній категорії числа власні назви виділяються специфічною ознакою – відсутністю числової характеристики, тобто вони позбавлені ознак квантитативної актуалізації. Ознака, за якою вони виділяють об’єкт, є ознакою зовнішньою, свого роду позначкою або клеймом, нанесеним на об’єкт зовні з метою його індивідуалізації Для таких номінацій не характерні співвідносні форми […]...
- Буква “ща”, позначення нею звукосполучення [шч]. Поділ тексту на речення Урок 99 Тема. Буква “ща”, позначення нею звукосполучення [шч]. Поділ тексту на речення Мета: закріплювати навички правильної вимови слів зі звукосполученням [шч] і написання слів із літерою щ; вчити аналізувати звуковий склад слів, що в написанні мають літеру щ; вчити інтонаційно розмежовувати речення в тексті; формувати відчуття гордості за свій народ, свою мову шляхом ознайомлення […]...
- БУКВА Ї Мета: повторити знання учнів про звукове значення букви ї; закріпити навички письма вивчених букв; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу при списуванні з друкованого тексту. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “Ми – чарівники”. Учні з […]...
- РІД ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ СПІЛЬНОГО РОДУ Мета: навчальна: поглибити знання учнів про рід іменників; дати поняття про іменники спільного роду; удосконалювати вміння визначати рід іменників; розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; розвивати навички самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; виховна: виховувати відповідальність і цілеспрямованість. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок вивчення нового […]...
- ЗМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ БЕЗ ЗАКІНЧЕНЬ В ОРУДНОМУ ВІДМІНКУ ОДНИНИ Мета: поглиблювати знання учнів про орудний відмінок іменників; формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду; розвивати пізнавальну самостійність; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати любов та повагу до рідної мови. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 78) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ […]...
- ЧИСЛО ІМЕННИКІВ. ІМЕННИКИ, ЩО МАЮТЬ ФОРМИ ТІЛЬКИ ОДНИНИ АБО ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Мета: навчальна: актуалізувати знання учнів про число іменників; дати поняття про іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині; розвивальна: розвивати пам’ять, логічне і критичне мислення; виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв’язки: синтаксис, орфографія, лексикологія. Міжпредметні зв’язки: мова, література, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. ПЕРЕБІГ УРОКУ […]...
- Розпізнавання іменників (без уживання терміна) за питаннями хто? що? Складання речень Урок 43 Тема. Розпізнавання іменників (без уживання терміна) за питаннями хто? що? Складання речень Мета: розширити й поглибити знання учнів про слова – назви предметів; вчити розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення; розвивати вміння групувати слова; виховувати повагу і бережливе ставлення до хліба. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент II. Актуалізація опорних знань […]...
- Прикладки, що беруться в лапки – Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення СИНТАКСИС І ПУНКТУАЦІЯ Означення, додаток і обставини як другорядні члени речення Прикладки, що беруться в лапки Прикладки – назви художніх творів, газет, журналів, підприємств, фірм тощо пишуться з великої букви й беруться в лапки: опера “Наталка Полтавка”, повість “Климко”, журнал “Ранок”, видавництво “Вища школа”, магазин “Господар”. Назви, до складу яких входять слова імені, пам’яті, в […]...
- Власні й загальні назви – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Власні й загальні назви Загальні іменники – це узагальнені назви однорідних предметів (День, роса, сівба, митець, фізика). Власні назви – це індивідуальні назви, що виділяють предмет з однотипного ряду. До власних назв належать імена, прізвища, клички тварин, географічні та астрономічні назви, назви державних посад тощо (Олена, Франко, Мурко, […]...
- ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Урок 38. ПРАВОПИС ЗАКІНЧЕНЬ ІМЕННИКІВ ЧОЛОВІЧОГО РОДУ В ДАВАЛЬНОМУ І МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКАХ ОДНИНИ Мета: ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників чоловічого роду в давальному і місцевому відмінках однини; формувати вміння й навички доцільно використовувати у мовленні знання про правопис цих іменників у давальному і місцевому відмінках; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ […]...
- Число іменників – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Число іменників Більшість іменників називають предмети, які можна порахувати. За відношенням до значення числа іменники поділяються на такі групи: 1. Іменники, що мають форми однини й множини (Дерево – дерева, вишня – вишні, стіл – столи). 2. Іменники, що мають форму тільки однини. До таких іменників належать: – […]...