Вибір формату для створення виразної врівноваженої композиції. Садки цвітуть
Тема уроку. Вибір формату для створення виразної врівноваженої композиції. Садки цвітуть.
Мета уроку. Розвивати спостережливість, уяву, фантазію. Удосконалювати навички спостережень за сезонними змінами в природі (навесні) і передавати в малюнках ніжність весняного колориту. Вчити дітей посильно виражати свої почуття та естетичні переживання від сприйняття прекрасного в навколишньому житті та образах мистецтва. Виховувати естетичні почуття; любов до природи і народних традицій. Обладнання:
– проектор, комп’ютер (ноутбук), екран,
– художні матеріали та інструменти: акварельні фарби, палітра, ємність для води;
– зошити-альбоми;
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”
Хід уроку
I. Організаційний момент.
ВЕСНЯНИЙ САД
В саду моєму сливи зацвіли
І яблуньки готуються до цвіту.
Маленькі груші в ріст уже пішли,
І стільки в тому щастя, стільки світу!
Дивлюсь на це і радістю живу,
А в серці світло, щастя
Краса не просто в казці… Наяву.
І все довкіл чарівне і чудове.
Усе цвіте, бо це ж весна, весна!
Усе радіє світові дзвінкому.
Пора прекрасна, ніжна і ясна.
Як не радіти світові ясному!
Краса безмежна у моїм саду,
В повітрі ароматів ціла злива.
І я натхненна по весні іду,
Закохана у цілий світ, щаслива…
Н. Красоткіна
II. Актуалізація опорних знань.
Перегляд презентації “Весняний сад”.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
– Діти! Ми разом з вами переглянули картини весняного саду. Нас огорнув квітучий світ природи. Сонечко сяяло у лазуровій височині і десь відтіля, з невидимої висоти, немов доносився дзвінкоголосий спів пташок.
Заплющимо ненадовго очі та уявимо цю картину. (Діти замружують очі, а вчитель запитує, хто що бачить. Неголосно звучить музика II. І. Чайковського, не заглушуючи розповіді дітей).
Кожен відразу відчув ніжний запах квітучого саду. Цвітуть яблуні! Багато хто з вас дотягувалися до запашних галузок, а наші дівчатка просто “занурювали” обличчя в ніжні квіти, навіть кінчики носа у багатьох ставали жовтими від квіткового пилку! Сама природа зібрала невеликі букетики наче порцелянових біло-рожевих пелюстків і густо всипала ними гнучкі галузки дерева! З квітки на квітку перелітали мохнаті бджоли. Вони пробиралися навіть у напіввідкриті пуп’янки. їхнє сердите гудіння чулося скрізь над нашими головами. Ми довго стояли мовчки. На думку спадали вірші про весну…
– Я бачу ліворуч і праворуч заквітчані яблуневі галузки. Ось пригнула одну з них.
– Я бачу за гілочками ще багато таких же білих дерев. Вони здаються білими, тому що кожна галузка цвіте. Над ними літають бджоли і пурхають барвисті метелики.
– А я бачу жайворонків у синім небі, вони літають біля самого сонця! Робота з підручником (с. 112-113).
Фізкультхвилинка.
IV. Практична робота.
– Діти! А зараз за допомогою акварельних фарб ми з вами зобразимо весняний пейзаж “Садки цвітуть”.
Пояснення послідовності виконання колективної роботи.
(Учитель водить рукою над поверхнею підготовленого аркуша і говорить, де що буде розміщуватися):
– Праворуч і ліворуч, і трохи у верхній частині аркуша в нас будуть звисати рясні квітучі галузки. У небі сяє сонечко і літають птахи. Земля між деревами буде покрита густою травичкою. І найголовніше – сад, який, немов наречена, стоїть у своїх біло-рожевих шатах.
Намалюйте свою композицію в кольорі. Зверніть увагу на засоби виразності (виділення композиційного центру, заповнення формату елементами зображення, використання яскравих і приглушених кольорів).
(Учні при цьому ще раз уявляють майбутню композицію).
Самостійна робота учнів в зошитах-альбомах.
V. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.
Весняну композицію завершено. (Звучить музика)
Виставка дитячих робіт.
Колективний перегляд. Висловлення вражень від виконаних робіт.