Вибір графічної техніки для створення образу. Природні стихії
Тема уроку. Вибір графічної техніки для створення образу. Природні стихії.
Мета уроку. Дати учням елементарне поняття про графіку як вид образотворчого мистецтва та засоби виразності: лінію, пляму, крапку, штрих. Ознайомити з графічним матеріалом та інструментами; розвивати навички та вміння дітей малювати графічними матеріалами та виявляти особливості зображуваних предметів; виховувати зацікавленість творами образотворчого мистецтва; формувати емоційне сприймання навколишнього світу.
Обладнання:
– маркери, кулькові та
– зошити-альбоми;
– література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М. І. Резніченко, С. І. Трач. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2015. – 142 с.; Програма “Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011”.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель зачитує епіграф до теми, записаний на дошці до початку уроку:
Буває мить якогось потрясіння:
Побачиш світ, як вперше у житті,
Звичайна хмара, сіра і осіння,
Пропише раптом барви золоті.
Л. Костенко.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці
Розгляньте, будь ласка, картину.
М. Юденков. “Осіння річка”
– Яке почуття викликав у вас перегляд цієї картини?
– Як ви гадаєте, з допомогою чого її написано?
– У якій техніці, на вашу думку, виконана картина? (Відповіді дітей). Так, сьогодні ми з вами будемо знайомитися з мистецтвом графіки.
Графіка – це вид мистецтва, назва якого походить від грецького слова, що в перекладі означає “пишу”, “дряпаю”, “малюю”. Графіку можна вважати основою всіх образотворчих мистецтв. Адже головним засобом створення художнього образу в графіці є найпростіший для людини спосіб відтворення побаченого – лінія, штрих, які творять контур предмета або фігури.
У графіці використовують такий рисувальний матеріал: олівець, вугілля, крейду, пензель, фарби, перо.
Найпоширенішими техніками у графіці є – лінія, крапка, пляма, штрих.
Лінія – це інструмент, за допомогою якого ви можете передати свою думку, переживання. Вона теж жива – від руху вашої руки. Але не забувайте про те, що в природі не існує прямих об’єктів, площин, тому на вашій роботі не повинно бути рівномірних за товщиною та прямих ліній. Лінія відіграє важливу роль, і тому об’єкти, розташовані на дальньому плані, ми зображуємо тонкою лінією, на середньому – товстішою, з більшим натиском на олівець чи пензлик, а найтовща лінія буде у вас на передньому плані.
(Розгляд форм і видів ліній).
Штрих – дуже виразний засіб. В одному й тому ж малюнку він може бути товщим і тоншим, коротшим і довшим, бути нанесеним несуцільною лінією, перериватися чи, навпаки, наноситися близько один до одного, створюючи враження єдиної плями.
Художник-графік може виконати малюнок олівцем, кульковою або гелевою ручкою, пером, тушшю. Ці графічні матеріали залишають на папері лише лінії. Але ж якими виразними вони можуть бути!
Характер лінії залежить від сили натискання на олівець, перо, ручку.
Штрихами можна передати як площинні, так і об’ємні предмети. Штрихи повинні виявляти і підкреслювати форму.
Робота з підручником (с. 15).
– Прочитайте текст.
– З якою ще технікою ви ознайомилися? (Гризайль).
– Що таке гризайль?
– За допомогою чого виконують техніку гризайль? (Тушшю, чорнилом або іншими матеріалами, розведених водою).
III. Вивчення нового матеріалу.
Краса природи в будь-яку пору року викликає естетичні почуття, дарує натхнення мистцям і спонукає їх до творчості.
Звичайно, кожному сезону притаманні певні природні явища та по – годні умови: взимку лютують заметілі, морози сковують кригою водойми; навесні тануть сніги, повертаються з теплих країв перелітні птахи, квітують первоцвіти; влітку переважають спекотні дні, трапляються грози, буяє зелень, дозрівають хліба; восени часто йдуть дощі, залягають тумани, жовтіє та опадає листя з дерев та кущів.
Розгляньте графічні твори. Яку пору року зобразив художник? Які виражальні засоби він використав, щоб передати тривожний стан природи під час грози?
Робота з підручником (с. 17).
– Як зобразити вітер, адже ми його не бачимо?
– А якими засобами можна передати такі природні явища, як дощ, туман, захід та схід сонця?
Спробуйте розв’язати кросворд “Природні стихії”. У цьому нам допоможуть картини.
Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трошки відпочити.
Руки – вгору, руки – вниз,
На сусіда подивись.
Руки – вгору, руки – в боки,
І зроби чотири скоки.
Руки вище підніми,
Розведи їх в боки,
Гучно плесни кілька раз,
За роботу – все гаразд!
IV. Практична робота.
Творче завдання. Уявіть похмурий осінній день: важкі чорно-сірі хмари закошлатили небокрай, пронизливий вітер зриває з дерев листя, косими струменями з’єднує небо і землю дощ.
(Робота в зошиті-альбомі).
V. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.
Інтерактивні методи: “Знайдіть помилку”, “Доповніть речення”. Перевіримо знання, які ми вже отримали на попередніх уроках.
Гра “Знайдіть помилку”. Осінній вітерець повіяв і змінив підписи під картинами та кольорами. Допоможіть все виконати правильно. (2 учні виконують).
А ми з класом перевіримо правильність речень.
1. Малюнок, виконаний засобами кольору, називається графічним. Так чи ні? (Відповіді дітей). Звичайно ні, це живописний малюнок.
2. Різке протиставлення кольорів – це…(контраст).
3. Чи має графіка свої засоби, тобто мову? (Так, це лінії, штрихи, крапки та плями.)
4. Найбільш поширеним графічним матеріалом є… (простий олівець).
Учитель оцінює малюнки учнів та демонструє найкращі серед них; аналізує типові помилки, що трапляються в роботах.