Використання формул скороченого множення для розкладання багаточленів на множники
Урок № 49
Тема. Використання формул скороченого множення для розкладання багаточленів на множники
Мета: виробити в учнів уміння розкладати різницю квадратів та суму й різницю кубів на множники із використанням відповідних формул скороченого множення.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Учитель спонукає учнів до само – та взаємоперевірки готовності до уроку; перевіряє наявність учнів на уроці.
II. Перевірка домашнього завдання
@ Ступінь засвоєння навичок і вмінь,
Варіант 1 | Варіант 2 |
1. Подайте у вигляді квадрата двочлена х2 – 2ху + у2: 1) (х – y)2; 2) (х – у)(х + у); 3) (х + у)2; 4) інша відповідь. | 1. Подайте у вигляді квадрата двочлена х2 + 2ху + у2: 1) (х – у)2; 2) (х + y)2; 3) х2 + у2; 4) інша відповідь. |
2. Розкладіть на множники 16с2 + D2 – 4cd: 1) ; 2) ; 3) ; 4) . | 2. Розкладіть 1) ; 2) ; 3) ; 4) . |
3. Який з виразів треба підставити замість?, щоб його можна було подати у вигляді квадрата двочлена B 2 + 20b + ?? 1) 20; 2) 10; 3) 100; 4) 40 | 3. Який вираз треба підставити замість?, щоб даний вираз можна було подати у вигляді квадрата двочлена ? + 14у + 49? L) 2у; 2) 2у2; 3) 4у2; 4) у2. |
По закінченні цієї роботи здійснюємо самоперевірку та корекцію, повторивши основні теоретичні положення.
III. Формулювання мети й завдань уроку
@ Після проведеного II етапу уроку, під час якого повторюються основні теоретичні відомості, використані на попередньому уроці, більшість учнів усвідомлює той факт, що основною метою уроку буде подальша робота з вироблення вмінь та відпрацювання навичок використання в подібних ситуаціях (розкладанні на множники) інших вивчених формул скороченого множення.
IV. Актуалізація опорних знань
Робота з випереджальним домашнім завданням
Виконання усних вправ
1. Подайте вираз у вигляді квадрата одночлена: 36; l6у2; 0,09t2; A2t2; a8; 0,04b4.
2. Подайте вираз у вигляді куба одночлена: 27; 8х3; M3n3; 0,064b4; A12; 343а6b15.
3. Чому дорівнює неповний квадрат суми та неповний квадрат різниці виразів: х та у; 3 та х; а та ; а2 та 1?
4. Прочитайте вираз, використовуючи слова “сума”, “різниця”, “квадрат”, “куб”, “добуток”: a + b; a – b; a2 – b2; a2 + b2; а3 + b3; а3 – b3.
Які з цих виразів можна розкласти на множники за формулами скороченого множення? Прочитайте ці формули, використовуючи виділені слова.
V. Застосування вмінь
@ Ця група формул (різниця квадратів та сума й різниця кубів) є більш простою для учнів. Але є кілька моментів, на які відразу слід звернути увагу, щоб попередити можливі помилки:
1) щодо різниці квадратів: за формулою розкладається різниця квадратів і в жодному разі не сума (маємо на увазі тільки множину дійсних чисел); щоб застосувати цю формулу, даний вираз спочатку подаємо як різницю квадратів;
2) щодо суми/різниці кубів ще раз звертаємо увагу на запис та стежимо, щоб другий множник був саме неповним квадратом різниці/суми.
Виконання усних вправ
1. Подайте вираз у вигляді різниці квадратів двох виразів:
1) р2 – 4;
2) 16 – с2;
3) b2 – 1;
4) 4х2 – 25;
5) 49а2 – 9b2;
6) (m – 1)2 – 4.
2. Подайте вираз у вигляді суми/різниці кубів двох виразів:
1) а3 – 1;
2) а3 – 8;
3) а6 – 1;
4) а3 – 0,027b3;
5) а6 – b12.
3. Чи правильні рівності:
1) 4 – с2 = (4 – c)(4 + c);
2) 16×2 – m2 = (4×2 – m2)(4×2 + m2);
3) 27 – а3 = (9 + а)(9 + 6а + а2);
4) 125 + b3 = (5 + b)(5 + 5а + а2)?
Виконання письмових вправ
1. Розкладіть на множники:
1) х2 – 4;
2) 25 – 9а2;
3) 36m – 100n2;
4) 0,04р2 – 1,69q2; 5) х2у2 – ;
6) a4 – b6; 7) -1 + 49a4b8.
2. Розкладіть на множники за формулою різниці квадратів:
1) (х – 1)2 – 49;
2) (3b – 5)2 – 49;
3) (2х – 3)2 – (х + 4)2;
4) а4 – (а – 7)2.
3*. Розв’яжіть рівняння:
1) х2 – 64 = 0;
2) 4х2 – 25 = 0;
3) 9х2 + 16 = 0;
4) (2х – 3)2 – 36 = 0.
4. Розкладіть на множники:
1) m3 – n3;
2) с3 + 8;
3) 27а3 – b3;
4) 125 + а3b3;
5) х6 – у9;
6) 1000a12b3 + 0,001c9d15;
7*) (а + 7)3 – 8;
8*) (а – 12)3 + 27.
5*. Обчисліть значення виразу .
VI. Підсумки уроку
Встановіть відповідність
1) а2 – 64; 2) а3 – 64; | 1) (а – 4)(а2 + 4а + 16); 2) (а – 8) (а + 8); 3) (а + 4)(а2 – 4а + 16). |
Поясніть вибір.
VII. Домашнє завдання
Повторити формули скороченого множення.
Використовуючи формули скороченого множення, виконати такі завдання.
№ 1. Розкладіть на множники:
1) 36х2 – 169у2;
2) 0,09t4 – 121р2;
3) 1,69у14 – 900z8;
4) (4х – 3)2 – 25х2.
№ 2. (Розкладіть на множники). Подайте у вигляді добутку:
1) а3 + 64;
2) 0,008х3 – 0,027у3;
3) B9 + а12;
4) 343а6b15 – 0,008х9у3.
№ 3. Випереджальне домашнє завдання.
1) Замість? підставте у вираз такий одночлен, щоб багаточлен можна
було подати у вигляді квадрата двочлена:
Х2 + 2х + ?; х2 – 6х + ?; х2 + 12х + ?; х2 – 5х + ?.
2) Запишіть даний вираз у вигляді квадрата двочлена. Яких значень, виходячи з цього, може набувати утворений (а отже, і даний) вираз? А якщо до нього додати додатне число а?
3) Подайте число у вигляді суми двох додатних чисел, одне з яких є (найближчим до нього) точним квадратом: 3; 5; 10; 51; 38; 90.