Випадкова подія. Ймовірність випадкової події
УРОК № 44
Тема. Випадкова подія. Ймовірність випадкової події
Мета уроку: закріпити знання учнів про зміст понять випадкова подія, неможлива подія, вірогідна подія, а також про зміст поняття ймовірності випадкової події та формули її обчислення.
Закріпити вміння: класифікувати події, а також застосовувати формулу обчислення ймовірності випадкової події при розв’язуванні відповідних задач. Продовжити роботу з відпрацювання навичок виконання відсоткових розрахунків.
Тип уроку: закріплення знань, відпрацювання вмінь та навичок.
Наочність
Хід уроку
I. Організаційний етап
Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу.
II. Перевірка домашнього завдання
Для усвідомленої роботи учнів на цьому етапі уроку можна провести роботу з перевірки виконання вправ домашнього завдання за зразком.
Інший варіант проведення цього етапу уроку – виконання тестових завдань [9, тест 16] з наступною перевіркою та обговоренням результатів їх виконання.
ІІІ. Формулювання мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Оскільки на попередньому уроці
IV. Відтворення опорних знань учнів
Усні вправи
1. Наведіть і поясніть приклад:
1) випадкової події;
2) неможливої події;
3) вірогідної події.
2. Що означає, якщо ймовірність деякої події дорівнює: 1) ; 2) 0; 3) 1?
3. Обчисліть (з обгрунтуванням) ймовірність події:
1) з класу, у якому навчається 24 учні, серед яких 9 хлопців, навмання виберуть якого-небудь хлопця;
2) з ящика, у якому лежать 2 білі, 3 чорні та одна червона кулька, навмання виберуть чорну кульку;
3) з ящика, у якому лежать 3 чорні кульки, навмання витягнуть білий кубик;
4) з ящика, у якому лежать 3 чорні кульки, навмання витягнуть чорну кульку.
V. Відпрацювання вмінь
Письмові вправи
Зміст письмових вправ уроку може бути таким:
1) задачі на обчислення ймовірності випадкових подій (з використанням перебору варіантів та найпростіших формул комбінаторики);
2) на повторення: задачі на відсоткові розрахунки та на складання математичних моделей.
Методичний коментар
Зміст вправ та мета їх розв’язування такі самі, як і на попередньому уроці (якщо дозволяють успіхи учнів, підвищується рівень складності задач за рахунок задач на застосування найпростіших формул комбінаторики): відпрацьовуємо зміст понять випадкових, вірогідних, неможливих подій, а також класичну формулу обчислення ймовірності.
VI. Підсумки уроку
Учитель проводить контрольне опитування учнів за запитаннями, аналогічними за змістом контрольним запитанням попереднього уроку.
V. Домашнє завдання
1. Повторити матеріал, що міститься в опорному конспекті № 25.
2. Виконати самостійну роботу (див. нижче) за варіантом, указаним учителем.
Самостійна робота
Варіант 1
1. З класу, у якому навчається 28 учнів, 16 брали участь у спартакіаді. Яка ймовірність того, що навмання вибраний учень цього класу брав участь у спартакіаді?
2. У ящику лежать 18 кульок, з яких дві білі. Яка ймовірність того, що навмання витягнуті 2 кульки білі?
3. З натуральних чисел від 1 до 28 навмання вибирають одне. Яка ймовірність того, що воно не є дільником числа 28?
4. Підкинули два гральні кубики. Яка ймовірність того, що сума очок на кубиках дорівнює 6?
5. З букв розрізної абетки складено слово “мир”. Потім букви слова перемішують і навмання беруть одну за одною. Знайдіть ймовірність того, що буде складене початкове слово.
Варіант 2
1. З класу, у якому навчається 30 учнів, 16 брали участь у шкільній олімпіаді з математики. Яка ймовірність того, що навмання вибраний учень цього класу брав участь в олімпіаді?
2. У ящику лежать 16 кульок, з яких дві чорні. Яка ймовірність того, що навмання витягнуті 2 кульки чорні?
3. З натуральних чисел від 1 до 20 навмання вибирають одне. Яка ймовірність того, що воно не є дільником числа 20?
4. Підкинули 2 гральні кубики. Яка ймовірність того, що сума очок на кубиках дорівнює 8?
5. З букв розрізної абетки складено слово “море”. Потім букви слова перемішують і навмання беруть одну за одною. Знайдіть ймовірність того, що буде складене початкове слово.