Виражальні засоби риторики (цитування, заклик, гіпербола, риторичні запитання)
Урок № 50
Тема. Виражальні засоби риторики (цитування, заклик, гіпербола, риторичні запитання)
Мета: пояснити учням мету й особливості застосування вказаних виражальних засобів у публічному мовленні; повправляти у визначенні та коментуванні їх у текстах, навчати використовувати у власному мовленні; розвивати логічне й образне мислення, пам’ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас, повправляти у правильному інтонуванні речень.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
І. Повідомлення
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя.
Цитати – дослівне відтворення оратором фрагмента чужого мовлення для підтвердження або обгрунтування власної позиції. Цитування – прийом ораторського мовлення, який полягає в обгрунтуванні власних поглядів та тверджень посиланням на думки фахівця в даній галузі. Посилання та думки, висловлені відомими людьми, звучать дуже переконливо. Наприклад:
Слово – наш Бог, і жити йому вічно.
Запам’ятаймо це, як молитву, і з такою ж побожністю бережімо своє слово, яке дарує нам мати разом із життям.
Називаємо рідною маму, називаємо рідною мову, і це святе почуття рідності з любов’ю передав нам у статті “Рідна мова” великий педагог, українець Костянтин Ушинський, який заповів, як і Шевченко, поховати його над Дніпром:
“Мова народу – кращий, що ніколи не в’яне й вічно знову розпускається, цвіт усього його духовного життя, яке починається далеко за межами історії. У мові одухотворюється весь народ і вся його батьківщина… Мова – найважливіший, найбагатший і найміцніший зв’язок, що з’єднує віджилі, живущі та майбутні покоління народу в одне велике, історичне живе ціле. Поки жива мова народна в устах народу, до того часу живий і народ”.
І людина, і народ, і мова – все це дари Божі, святині, які маємо берегти і боронити, як власне життя і чисту душу. (За Я. Гояном )
Мова випливає з національної натури і є голосом єства. Мова, як і врода людини, успадковується. Покруч – це не прізвисько. Це – діагноз, який стосується хворого, хоч і зовні респектабельного хохла.
Але як їм донести цю правду до серця?
Слово полова. Але вогонь в одежі слова –
Безсмертна чудотворна фея…
Хочемо боротися за українську мову – борімось цією мовою за вищі моральні ідеали й цінності, історично пов’язані з цією мовою. Тільки глибина і шляхетність надають привабливого шляхетного звучання українській мові. Парубоцький патріотизм типу “не вірю в Бога – вірю в Україну” нікого не привабить. Віра в Україну мусить бути наповнена добром і вірою в загальнолюдські ідеали:
Ми віруєм Твоїй силі і духу живому.
Встане правда! Встане воля!
І Тобі одному помоляться всі язики
Во віки і віки. (За Є. Сверстюком)
Мови не означити, як і Бога. Перед нею лише завмираєш у зачудуванні: “Ну що, здавалося, слова…” Мову створило високе поривання людини, коли вона прийняла вертикаль. Тому мова завжди – вертикаль, духозведення.
“Слово – перше дзеркало духу,- казав Петрарка,- а дух не останній водій слова”. У цій формулі ми бачимо взаємозалежність Космосу і логосу, моралі і мови, Слова і Людини. (За П. Мовчаном )
Якщо цитуються слова фахівців, яких знають менше або не знають зовсім, потрібно дещо сказати про кожного з них (“На думку філософа X, який досліджував цю проблему… Як стверджує відомий фахівець з цього питання N…”).
Цитата не тільки підтверджує висловлену оратором думку, вона дає можливість цю думку висловити іншими словами. Яскрава та образна цитата пожвавлює й урізноманітнює виклад, знімає втому слухачів.
Цитата має бути якнайточнішою. Вона обов’язково повинна бути доречною: сила цитування не в кількості цитат, а в ефективності їх використання.
Інколи цитату використовують для проведення аналогії або, навпаки, підкреслення контрасту з чимось відомим і близьким, наприклад:
У Києві на Хрещатику
Жебра Лукаш на сопілці.
“Як солодко грає,
Як глибоко крає…”
Ніхто не кида червінці.
Коли ж ти дорівняєшся до себе
Своїм життям, безвольний мій Лукаше? (Ю. Ряст)
Цитатою можна розпочати виступ. У такому разі цитата має або вражати своїм змістом, або привертати увагу ім’ям автора. Цитата може задати певний тон усьому виступу, включити виклад поставленої промовцем мети.
Наприклад, Томас Едісон одну з промов розпочав так:
“Якщо життя постає перед вами в темних фарбах, пригадайте Йону в китовому череві – він вибрався неушкодженим. Ця мудра порада чудово передає те, про що я хочу з вами поговорити”.
Невичерпним джерелом мудрих думок є Біблія, твори художньої літератури, фольклорні твори. Проте не слід використовувати набридлі і часто вживані цитати (поспішиш – людей насмішиш; лагідне слово і кішці приємне і т. ін.).
Називати джерело цитати, а тим більше сторінку під час виступу не потрібно, досить назвати ім’я автора цитованої фрази. Проте джерело цитати повинне бути записане на той випадок, коли хтось із слухачів захоче його уточнити.
Заклик є особливо доречним у промові агітаційного характеру. Психологічна спрямованість закликів – конкретизувати, увиразнити, до яких саме дій чи вчинків спонукає слухачів промовець.
Заклик, сформульований у лаконічному та емоційному мовному оформленні,- це лозунг (гасло). Лозунг може визначати певне суспільне завдання, спонукати до виявлення ініціативи, висловлювати схвалення або засудження чогось. Напр.: Будьмо гідними громадянами нашої молодої держави!
Часом у ролі гасел використовують рядки художніх творів. Напр.: Як сонце могуче, такий будь і ти: на доброго й злого ти рівно світи! (Б. Грінченко). Не уподібнюйсь – над усе – людському злу, не уподібнюйсь! (М. Самійленко).
Проте сам собою лозунг вплинути на слухачів не може. По-перше, слухачі мають бути підготовлені до його сприйняття попереднім досвідом свого життя, по-друге, до такого сприйняття їх потрібно підготувати усім змістом промови.
III. Виконання вправ на закріпленню вивченого.
V Прочитати.
Визначити роль висловленого в тексті заклику. Спрогнозувати вплив заклику на адресата мовлення.
Воскреснемо! Бо земля наша, хоч і розіп’ята на хресті історії, але свята.
Воскреснемо! Бо ми вічно були на цій Богом даній землі як народ, і помолимось, хай рідне небо пошле нам силу для життя і воскресіння.
Воскреснемо! Бо світить нам у віки пророцтво Тараса: “Не вмирає душа наша, не вмирає воля”.
Встаньмо з колін, розірвімо пута, якими нас віками приковано до чорних скель, високо підведімо голови, як це одвіку було написано нам на роду. (Я. Гоян)
IV. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя.
Гіпербола – підкреслено надмірне перебільшення розміру, сили, значення предмета чи явища з метою надати зображуваному більшої виразності, загостреності. Напр.: Хотіла б я вийти у чисте поле, припасти лицем до сирої землі, і так заридати, щоб зорі почули… (Леся Українка). Так ніхто не кохав. Через тисячі літ лиш приходить подібне кохання (В. Сосюра).
V. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V З-поміж поданих фразеологізмів вказати (або виписати) ті, в основу яких покладено гіперболу. Вказані фразеологізми увести до самостійно складених речень.
Море радості; прірва страждань; буря (злива) почуттів; чекати вічність.
V Прочитати.
Вказати гіперболізовані ознаки та дії. Пояснити роль гіперболи в тексті.
ЗАХІД СОНЦЯ
Над обрієм сонце схилилось червоно-малиновим колом,
Сліпучим вогнем засвітилось і все освітило навколо.
Охоплює полум’я хмари, мінливі їх обриси й форми,
Встають вулканічні пожари, стрясають вселенські огроми.
І тіні, неначе гіганти, од хмар по землі постелились.
Дерева, як чорні атланти, під ношею неба схилились. (С. Бараді)
VI. Вивчення нового матеріалу.
V Пояснення вчителя.
Застосування у процесі виступу риторичних запитань – один з найефективніших засобів пожвавлення уваги слухачів. Почувши від оратора запитання, на яке він, власне, й не чекає відповіді, слухачі від пасивного сприйняття переходять до активного обдумування поставленого запитання. По суті, риторичне питання стверджує певну думку з метою активізації уваги аудиторії. Напр.: Невже хтось не розуміє, яким страшним лихом є війна? Хочете почути мою думку?
Цей метод широко застосовується політичними оглядачами та коментаторами. Можна побудувати виступ, чергуючи запитання й відповіді на них. Напр.: Вас цікавить стан вітчизняного книгодрукування? Його давно визнано катастрофічним. Хочете знати, які тут відбуваються процеси? Становище погіршується: продовжується подорожчання паперу й поліграфічних послуг. Хто і що може посприяти врятуванню ситуації? Можливо, хтось із вас має відповідь на це болюче запитання?
Риторичні звертання. – це звертання до абстрактних понять, до предметів і явищ, до персонажів мистецьких творів тощо з метою привернення до них уваги або виявлення до них ставлення, напр.: Оце вони, твої, Вкраїно, діти, оце вони – діаспора така (М. Шевченко). Дай руку мені, Людино, це буде наш форум духа (Л. Костенко ). Чи ж скоро у мені, о теплий Олексію, минеться туга, біль, розтане темний лід? (Д. Павличко). Сплесни хвилею, Дніпре буйний, виглянь, Говерло, навдибки стань! (М. Самійленко).
Риторичні запитання, риторичні звертання – це риторичні фігури, застосування яких значно підсилює виразність та емоційний вплив публічного мовлення.
VII. Виконання вправ на закріплення вивченого.
V Прочитати прислів’я.
Чи можна віднести їх до риторичних запитань? Свою думку обгрунтувати.
Ви часом не з Брехунівки? Нащо на село вовка тягнути? Чи ти не з тієї ноги встав? (Нар. творч.)
V Виразно прочитати.
Вказати наявні в тексті риторичні запитання та риторичні звертання, пояснити їхню роль. Прокоментувати роль цитування.
Похорон Шевченка було призначено на неділю 22 травня, і до Канева почали прибувати тисячі людей.
Селяни, учорашні кріпаки й кріпачки, обступили собор, в якому отець Мацкевич виголошував надгробне слово над прахом поета. Слово це було складене за всіма приписами риторики і сповнене глибокого змісту. За мотто (епіграф) до своєї прекрасної промови отець Мацкевич узяв євангельський текст, який разом із цією надзвичайною промовою не можу не процитувати:
Хай так просвітиться світло ваше перед людьми,
Щоб вони бачили ваші добрі діла й прославляли
Отця вашого Небесного.
Яке ж це світло, про яке говорить Господь і яке повинне просіяти перед людьми? Це світло чисте, непідроблене, не омана, а світло справжнє, що світило всіх Україні, воно, браття-християни, перед вами – Тарас Шевченко!
Гори канівські, луги й доли українські! Ви бачите перед собою освіченого, рідного мужа, що любив Україну і що його Україна любила взаємно. Від північної столиці Росії і до нашого скромного містечка – чий прах шествує? Кого проводять так далеко з такою пошаною? Чи мужа, сповненого бойових заслуг, чи достойника, що прославив ceбe на полі політичної діяльності, що діяв силою влади і закону? Ні, браття,- це Тарас Шевченко!.. Хто його не знає?
Ти, древній Бористене, що хизуєшся сивими хвилями своїми,- Дніпре! Ти, кому судилось нарешті на хребтах своїх хвиль принести до нас прах Шевченка,- повідай ти нам про мужа цього – дорогого кожному українцеві Кобзаря!
Так, в Бозі спочилий брате,- бажання серця твого сповнилося: ти хотів жити в Каневі – от і зажив ти тут до кінця віку. Благоговій же, Україно, у нас покоїться прах Тараса Шевченка! Тут, на одній з найвищих гір Дніпрових, упокоїться прах його і, як на горі Голготі, подібно хресту Господньому водрузиться хрест, що його буде видно по цей і по той бік нашого славного Дніпра. (За Я. Гояном )
V Пояснювальний диктант.
Вказати риторичні запитання, пояснити їхню роль у мовленні.
Чи ми уже такі собі смиренники, чи нерозумні зроду торгаші, які міняли волю на вареники, а щедрий степ – на теплі кунтуші? Усім здавались щирими і гречними, все винесли на власному горбі, скарб роздавали, як найкращі речники, не залишивши й шеляга собі. Чи довго ще в покорі шапкуватимем на світовій неправедній дільбі? До рук чужих найкраще віддаватимем – ну а собі, як мовиться, дасть-бі? Були ми козаками і повстанцями, страждальцями на вічній мерзлоті, героями, панами і вигнанцями, де поєднались грішні і святі. Та не вдалось нікому нас охижити і до безмов’я душу довести. У найважчій скруті ми зуміли вижити, від зла не захлинувшись і від мсти. (За С. Бурлаковим)
V Диктант із коментуванням.
Вказати риторичні запитання, пояснити їхню роль у мовленні.
Хто сьогодні вголос на, всю Україну повторить слова Тургенєва: “Якби я був українцем, я б особисту байдужість до своєї народності вважав би за злочин, я б не схотів бути росіянином”? (І. Дзюба). Якусь, батьку, волю маєм недолугу, завіки ходити звикла у ярмі. Чи синів не варта горопашна мати?! Чи сини синами недостойні буть?! (В. Забаштанський). Хто знав, хто вів смертям і стратам лік? Де фільм, який нам показав би голод, отой проклятий тридцять третій рік? Який співець поему склав про холод чи розповів, як то людей в наш вік крушив і чавив пролетарський молот? У скількох кровях купаючи той герб, жнива справляв на людській ниві серп? (Ю. Клен). Пробач мені, часе, слаботу, що вирветься з горла, як плач: “Де твій Росинант, Дон-Кіхоте? Де сам ти, зухвалий блукач?” (В. Базилевський). Чи втримати сніжинку в жмені? Чи, до невловності прудка, ота стихія безіменна набуде обрисів рядка?.. (О. Забужко).
VIII. Підведення підсумків уроку.
IX. Домашнє завдання.
Скласти план виступу на тему “Моє ставлення до реклами”. Підготуватися до виступу, передбачивши вживання закликів, гіперболи, риторичних запитань.
Related posts:
- Виражальні засоби риторики (порівняння, метафора, протиставлення, парадокс) Уроки № 48, 49 Тема. Виражальні засоби риторики (порівняння, метафора, протиставлення, парадокс) Мета: спираючись на здобуті учнями знання з теорії літератури, пояснити роль та значення вказаних виражальних засобів у публіцистичному мовленні; формувати вміння визначати їх у текстах та доречно вживати; розвивати логічне та образне мислення, усне й писемне мовлення, збагачувати та уточнювати словниковий запас школярів. […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 8. ОСНОВИ РИТОРИКИ. РИТОРИКА ЯК НАУКА Й МИСТЕЦТВО. РИТОРИЧНІ ВИМОГИ ДО МОВЦЯ. ІМІДЖ ОРАТОРА. ПРОФЕСІЙНИЙ ІМІДЖ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 15 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 8. ОСНОВИ РИТОРИКИ. РИТОРИКА ЯК НАУКА Й МИСТЕЦТВО. РИТОРИЧНІ ВИМОГИ ДО МОВЦЯ. ІМІДЖ ОРАТОРА. ПРОФЕСІЙНИЙ ІМІДЖ Мета: ознайомити з відомостями про риторику як науку й мистецтво, зародженням, розвитком риторики, роллю риторики в житті суспільства й окремої людини, […]...
- Виражальні засоби мелодії. Метр. Розучування пісні 7 КЛАС Тема 1. Образний зміст музики Урок 9 Тема уроку. Виражальні засоби мелодії. Метр. Розучування пісні – гімну “Ще не вмерла України…”. Слухання музики. “Боже великий, єдиний”. М. Лисенка Мета уроку: навчити учнів розуміти духовну музику, розвивати в учнів заряд доброти та любові, який несе в собі духовна музика, духовної культури; виховувати високі моральні […]...
- Інтонаційно-виражальні засоби мелодії. Розучування пісні “Хай буде так” Пола Маккартні. Слухання музики. Генрі Перселл. “Граунд” (земля) 7 КЛАС Тема 1. Образний зміст музики Урок 13 Тема уроку. Інтонаційно-виражальні засоби мелодії. Розучування пісні “Хай буде так” Пола Маккартні. Слухання музики. Генрі Перселл. “Граунд” (земля) Мета уроку: поглибити знання учнів про інтонаційно-виражальні засоби мелодії; розвивати музично-ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до естрадної музики. Тип уроку: комбінований. Обладнання: нотний запис пісні, магнітофон, […]...
- Запитання. Завдання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання Запитання. Завдання Розкрийте зв’язок між словесними, наочними і практичними методами навчання. Підготуйте огляд газети “Освіта”, присвячений застосуванню різних методів навчання в школі. Порівняйте різні методи контролю знань, умінь і навичок учнів. Обгрунтуйте, чому структурно відрізняються один від одного […]...
- ГІПЕРБОЛА Культурологічний словник ГІПЕРБОЛА (від грец. hyperbole – надлишок, перебільшення) – 1) Плоска крива, що є геометричним місцем точок площини, для кожної з яких різниця відстаней від двох даних точок цієї площини (фокусів Г.) є величиною сталою. 2) Стилістична фігура, в якій перебільшено певну ознаку, щоб посилити виразність * мови (напр., безкраїй степ). Протилежне – літота. […]...
- Елементи практичної риторики. Тематичне тестування Урок № 55 Тема. Елементи практичної риторики. Тематичне тестування Мета: закріпити знання учнів про практичну риторику; з’ясувати рівень засвоєння ними вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам’ять, уміння використовувати здобуті знання на практиці, формувати навички самостійної роботи. Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок). Обладнання: підручник, тести. ХІД […]...
- Запитання для самоконтролю УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ Запитання для самоконтролю У чому полягає відмінність між поняттями “мова” та “мовлення”? Назвіть основні ознаки тексту. Що називають складним синтаксичним цілим? Що таке мовний стиль? Назвіть основні стилі мовлення. Які існують типи мовлення?...
- Риторичні вимоги до мовця РИТОРИКА § 14. Риторичні вимоги до мовця Про та. над чом мусить працювати мовець, щоб стати гарним оратором, а також про імідж оратора та професійний імідж Пригадайте – Які якості мають бути розвиненими в гарного промовця? – Що таке імідж? Від чого він залежить? 175.1. Прочитайте текст. Поміркуйте, чи кожна людина може стати гарним оратором. […]...
- Поняття риторики УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО РИТОРИКА Поняття риторики Уміння переконувати співрозмовника, уміння правильно й красиво говорити, привертати увагу й здобувати довіру слухачів потрібне нам в усіх сферах життя. Володіння мистецтвом слова – одна з умов для досягнення успіху в багатьох професіях. Уміння складати й виголошувати промови необхідне юристові (риторика й виникла як мистецтво складання судових […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 13. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 22 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 13. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Мета: поглибити та узагальнити знання учнів про полеміку, правила поведінки під час полеміки, полемічні принципи та прийоми, учити брати участь у полеміці; розвивати навички публічного […]...
- ВЧИМОСЯ ВІДПОВІДАТИ НА ЗАПИТАННЯ Мета: вчити учнів відповідати на запитання; розвивати зв’язне мовлення; розширювати словниковий запас; виховувати організованість, любов до школи. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 1. Повідомлення теми та мети уроку 2. Мовні ігри 1) Гра “І читаємо, і рахуємо”. Учитель читає слова, а учні за допомогою карток з цифрами показують, скільки звуків і […]...
- ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ ВСТУП. ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ Урок № 12 ОСНОВНІ ПУНКТОГРАМИ В ПРОСТОМУ І СКЛАДНОМУ РЕЧЕННЯХ, У РЕЧЕННЯХ З ПРЯМОЮ МОВОЮ ТА ДІАЛОЗІ. СПОСОБИ ЦИТУВАННЯ. ПУНКТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ Мета: повторити основні пунктограми в простому і складному реченнях, у реченнях з прямою мовою та діалозі; удосконалювати пунктуаційні вміння учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 19 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 10. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мста: удосконалювати вміння й навички здійснювати систематичну підготовку до висловлювань та підготовку до конкретного виступу; правильно обирати тему, визначати цільову настанову, добирати мовний матеріал, розташовувати його в певній послідовності; проголошувати промову, слідкувати […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 18 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 9. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПІДГОТОВКА ПРОМОВИ Мета: ознайомити учнів з промовою як жанром публічного виступу, її видами й етапами підготовки, вчити розуміти залежність мовленнєвої поведінки людини від Сприйняття картини світу за допомогою мовних одиниць, удосконалювати вміння й навички […]...
- Уроки риторики в старших класах 8.9. Уроки риторики в старших класах Рідномовна освіта в середній загальноосвітній школі сьогодні переживає етап реформування. Урахування суспільних функцій української мови зумовило переакцентацію мети навчання в середніх освітніх закладах, унесення істотних змін до програм, зокрема введення в старших класах риторики. Цей розділ уключений до програми з метою посилення практичного спрямування мовного курсу, щоб задовольнити суспільний […]...
- ВИРАЖАЛЬНІ ТА ЗОБРАЖАЛЬНІ ІНТОНАЦІЇ Урок 14. ВИРАЖАЛЬНІ ТА ЗОБРАЖАЛЬНІ ІНТОНАЦІЇ Вступ Ми вже дізналися, що мелодія може вирости із “зерна-інтонації”. Прикладом може бути наступна пісня. Караоке. Пісня “Щедрик” Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка. Стала собі щебетати, Господаря викликати. “Вийди, вийди, господарю, Подивися на кошару. Там овечки покотились, А ягнички народились. В тебе товар весь хороший, Будеш мати мірку грошей. […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ ІЗ СИНТАКСИСУ, ПУНКТУАЦІЇ І СТИЛІСТИКИ § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування Про особливості вживання розділових знаків у реченні з прямою мовою та в діалозі, про заміну прямої мови непрямою, а також про способи цитування Пригадайте – Що таке пряма мова? Чим пряма мова […]...
- Паралінгвістичні та екстралінгвістичні засоби спілкування – НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 9 НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ Паралінгвістичні та екстралінгвістичні засоби спілкування Окрім оптико-кінетичних засобів спілкування існує комплекс акустичних засобів – екстралінгвістичних і паралінгвістичних сигналів. У першому випадку – це швидкість мови, висота голосу, його тональність і діапазон. Дослідженнями встановлено, що 60-90% правильних суджень про людину, її внутрішній стан грунтуються на […]...
- УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 12. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ ПОГЛИБЛЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ НАЙВАЖЛИВІШИХ ВІДОМОСТЕЙ З ЛІНГВІСТИКИ ТЕКСТУ І СТИЛІСТИКИ Урок № 21 УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ № 12. ОСНОВИ РИТОРИКИ. ПОЛЕМІКА В ПРОФЕСІЙНОМУ СПІЛКУВАННІ. ПОЛЕМІЧНІ ПРИЙОМИ. ЕТИКА ПОЛЕМІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Мета: поглибити знання учнів про полеміку, полемічні прийоми, ознайомити з етикою полемічної майстерності; розвивати навички публічного виступу, мовленнєво-комунікативні вміння, логічне мислення, творчі й організаторські здібності, […]...
- Елементи риторики в 5-9 класах 8.8. Елементи риторики в 5-9 класах Зміст і методи навчання учнів загальноосвітніх шкіл (гімназій, коледжів, ліцеїв, тощо) України, що грунтуються на принципах гуманізації та демократизації суспільного життя в цілому, гуманізації та гуманітаризації освіти зокрема, формувати культури мовлення, зумовили введення риторики в шкільні програми з українські мови. Основними завданнями є підвищення як загальної культури, так і […]...
- Риторичне запитання, його стилістичні функції СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 22. Риторичне запитання, його стилістичні функції Риторичне запитання не потребує відповіді, оскільки вона загальнозрозуміла. 264. ІІІ. 1) [найб’Л’ше] – 9 б., 8 зв. [жит’: М] – 6 б., 5 зв. [пропозЦ’ійу] – 10 б., 11 зв. 2) Опублікований – преф. сп. твор. Найстарший, найбільше, пропозиція 3) Удома – прислів. 4) Оклигавша – […]...
- Мовні засоби вираження міжфразних зв’язків УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО ЛІНГВІСТИКА ТЕКСТУ Мовні засоби вираження міжфразних зв’язків Частини тексту пов’язуються не лише за змістом, але й за допомогою лексичних та граматичних засобів. Найважливіші з них: 1. Сполучники. Траплялися у Віті й після того, бо змалку привчили його дома до дрібного злодійства. Але згодом зрозумів, що це нечесно й бридко. І […]...
- ЗАПИТАННЯ АНКЕТИ Соціологія короткий енциклопедичний словник ЗАПИТАННЯ АНКЕТИ – звертання до респондента з метою одержання від нього інформації за темою дослідження. З. а. відображають інтерпретації основних понять дослідження згідно з розробками дослідника. З. а. класифікують: залежно від мети дослідження – програмно-тематичні (виходячи з відповідей, на яких будують висновки про явище, що вивчають) та процедурні (функціональні), призначені оптимізувати […]...
- Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування СТИЛІСТИКА СИНТАКСИСУ § 38. Інтонування речень із прямою мовою, діалогом. Цитування 443. – Чого ж ти нам заспіваєш? – запитав молодий. – Про честь чи про хоробрість, про обов’язок людський чи про лицарську славу? – Мало тепер честі між людей, – несподівано басовитим голосом одповів, підводячи до товариства свою голову з невидющими білими очима. – […]...
- ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ ВИСОКОГО РІВНЯ (10-12 БАЛІВ) ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ТЕМА 3. РУКОТВОРНІ СИСТЕМИ ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ ВИСОКОГО РІВНЯ (10-12 БАЛІВ) Запитання 1. Відсутність дії якої сили одержала назву “невагомість”? 2. Чому в космонавтів, які тривалий час перебувають у в стані невагомості, м’язи стають слабшими? 3. Чи може космонавт за допомогою схилу (важок на нитці) визначити вертикальне положення під час польоту в космічному […]...
- ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ ЗБОРУ ІНФОРМАЦІЇ Соціологія короткий енциклопедичний словник ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ ЗБОРУ ІНФОРМАЦІЇ – різні машини, пристрої, прилади, які не тільки спрощують збір соціол. інформації, а й допомагають автоматизувати окремі етапи вказаного процесу і введення даних до комп’ютера, а також здійснювати досліди, процедуру, як у цілому, так і на окремих (аналіт ) етапах. Напр,, при опитуванні поштовому (див.) для автоматизації […]...
- Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування § 9. Пунктограми в реченні з прямою мовою та в діалозі. Способи цитування 119.1. 1. У грудях б’ються вдячності акорди, вуста шепочуть: “Дякую, Господь!” (Ю. Вавринюк). (А: “П!”) 2. “Яка ти розкішна, земле, – думала Маланка. – Весело засівати тебе хлібом, прикрашати зелом, заквітчати квітами” (М. Коцюбинський). (“П., – а. – П.”) 3. І просилася, […]...
- Стилістичні засоби синтаксису Урок № 37 Тема. Стилістичні засоби синтаксису Мета: формувати вміння визначати емоційне забарвлення та стилістичне призначення речень, звернути увагу на стилістичні можливості різних видів речень, слів, що не мають граматичного зв’язку з членами речення, речень, ускладнених однорідними та відокремленими членами, а також конструкцій із прямою, мовою та діалогів. Тип уроку: урок вивчення Нового матеріалу. Обладнання: […]...
- Невербальні засоби та етикет ділового спілкування – НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ ЕТИКА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ Лекція 9 НЕВЕРБАЛЬНІ ЗАСОБИ СПІЛКУВАННЯ ТА КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ Невербальні засоби та етикет ділового спілкування Ділове спілкування стає тим ефективнішим, чим краще в ньому пов’язуються всі засоби (і вербальні, і невербальні) із дотриманням службового етикету. Так, люди, особливо під час першої зустрічі, звертають увагу на зовнішній вигляд одне одного. Тому одяг ділової людини […]...
- Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту ВІЙСЬКОВО-МЕДИЧНА ПІДГОТОВКА ТЕМА: ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ § 37. Засоби захисту органів дихання, шкіри. Медичні засоби захисту Засоби захисту шкіри. Засоби захисту шкіри призначені для захисту тіла людини в умовах зараження місцевості отруйними, радіоактивними речовинами та біологічними засобами. Вони поділяються на звичайні (найпростіші, підручні) та спеціальні (табельні). Звичайні засоби захисту шкіри призначені для захисту […]...
- Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування НАЙВАЖЛИВІШІ ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ §7. Основні пунктограми у простому і складному реченнях, у реченнях із прямою мовою та в діалозі. Пунктуаційний аналіз. Способи цитування … Писати й читати, не знаючи правил пунктуації й не вміючи їх використовувати у своєму повсякденному житті й роботі, – неприпустимо не лише для філолога, але й для лікаря, […]...
- Запитання. Завдання – Процес навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.3. Процес навчання Запитання. Завдання У чому полягає сутність процесу навчання? Поясніть зміст його компонентів. Чому процес навчання має двосторонній характер? Охарактеризуйте основні етапи оволодіння навчальним матеріалом. Яку роль відіграють мотиви навчання? Який мотив є найважливішим для успішного оволодіння знаннями? Охарактеризуйте основні закономірності навчання. […]...
- Запитання. Завдання – Методи і форми виховання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 3. Теорія і методика виховного процесу 3.4. Методи і форми виховання Запитання. Завдання Доведіть взаємозумовленість і взаємозв’язок різних методів і форм виховання. Які методи і форми виховання є найважливішими в роботі класного керівника? Чому? За яких умов використання певних методів і форм виховання може бути успішним? Проаналізуйте взаємозв’язок між масовими, […]...
- ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ ДОСТАТНЬОГО РІВНЯ (7-9 БАЛІВ) ДИДАКТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ ТЕМА 4. БІОСФЕРА – НАЙБІЛЬША ЖИВА СИСТЕМА. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗАПИТАННЯ Й ЗАВДАННЯ ДОСТАТНЬОГО РІВНЯ (7-9 БАЛІВ) Запитання 1. Відомо, що бактерії – дрібні одноклітинні організми. Виходячи з цього факту, який спосіб розмноження для них характерний? 2. Чи здатні бактерії створювати органічні речовини? Завдання “Один за одним” Розставте запропоновані приклади в порядку збільшення певної характеристики. […]...
- Поглиблення і систематизація знань, умінь і навичок з культури мовлення, стилістики і риторики 9.3. Поглиблення і систематизація знань, умінь і навичок з культури мовлення, стилістики і риторики З метою формування в учнів умінь уважно, стилістично диференційовано підходити до вибору мовленнєвих засобів, вироблення у старшокласників мовного чуття пошани до правильного нормативного українського мовлення, нетерпимості до псування мови програмою передбачено повторення й поглиблення основних відомостей зі стилістики – поняття про […]...
- Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Урок 25 Тема. Засоби зв’язку речень у тексті. Узагальнення знань і вмінь учнів за темою “Текст” Мета: поглибити знання учнів про структуру тексту; продемонструвати засоби зв’язку речень у тексті; формувати вміння аналізувати структуру тексту; учити складати текст, дотримуючись його структури; систематизувати й узагальнити знання про текст; розвивати увагу учнів, виховувати інтерес до спостережень у природі. […]...
- Запитання. Завдання – Предмет психології ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА 1. Психологія як наука 1.1. Предмет психології Запитання. Завдання 1. Які форми вияву психіки спільні для людей і тварин? 2. Чи можна закономірності психіки, що виявлені у тварин, переносити на людину? 3. Який етап у розвитку психології можна вважати суто науковим? 4. Як розуміти вислів “Кожна психічна функція має динамічну локалізацію в […]...
- Засоби навчання – Методи, форми і засоби навчання ПСИХОЛОГІЯ ТА ПЕДАГОГІКА Основи педагогіки 2. Теорія освіти і навчання (дидактика) 2.4. Методи, форми і засоби навчання 2.4.3 Засоби навчання Успішність процесу навчання, ефективність використання в ньому різних методів і форм навчання значною мірою залежать від вдалого вибору засобів навчання. Засіб навчання – допоміжний матеріальний засіб школи (вищого навчального закладу), що виконує специфічні дидактичні функції. […]...
- Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)? СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ Урок 42 Тема. Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)? Мета: сприяти засвоєнню учнями правил догляду за хатніми улюбленцями; виховувати відповідальність за виховання тварин, які живуть удома. ХІД УРОКУ I. Організаційний момент >> Вправа “Погода” – Яка зараз пора року? – Який місяць? – Яке число? – Тепло […]...