Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

РОЗДІЛ 4. ЛЮДИНА І СВІТ

& 28. Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Поміркуй! Як людина впливає на природу? Навіщо треба охороняти навколишнє середовище?

Ще на світанку історії людина намагалася впливати на природу. Спочатку перетворення були мінімальними.

Вирубка дерев для будівництва житла або виловлювання риби на обід не залишали значного руйнівного сліду в навколишньому світі. Але з року в рік людські потреби зростали. Дерева почали вирубувати гектарами, а рибу виловлювати тоннами машини, створені

людиною, забруднюють атмосферу, а заводи зливають відходи у водойми. Звичайно, людина вважає себе володарем природи. Але велика влада вимагає і великої відповідальності. Тому не варто забувати, що змінювати довкілля можна й на краще, а не лише його погіршувати. Приміром, замість вирубаних дерев обов’язково потрібно висаджували нові ліси й лісосмуги. Сучасні технології дозволяють очищати ріки й озера. А члени товариств захисту тварин роблять усе, щоб на нашій Землі залишилося якнайбільше живих мешканців.

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Вирубка лісу

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Риболовля

Садіння

дерев

Чи можеш ти уявити собі заасфальтовану планету? Здавалося б, дуже зручно кататися на велосипеді й грати в м’яча. А де ж будуть колоситися поля, рости дерева, пастися тварини, протікати ріки? Тоді життя на Землі стане неможливим. Але для цього не обов’язково асфальтувати планету. Достатньо смітити на вулицях, викидати лампочки, батарейки й целофанові пакети будь-де, а не у визначених місцях, і довкілля дуже швидко стане непридатним для життя. Тому назвавши себе господарем планети, людина має пам’ятати: у справжнього господаря подвір’я завжди прибране і доглянуте.

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Найбрудніша ріка світу – ріка Цигарум в Індонезії

Щоб підтримувати лад на планеті, не обов’язково бути видатним ученим або авторитетним політиком. Зробити внесок у справу збереження природи може будь-який школяр. По-перше, можна здати макулатуру. Старий папір перероблять на новий. Якщо ти наприкінці навчального року збереш непотрібні чернетки й віднесеш їх у пункт прийому макулатури, то цим подаруєш життя одному дереву. Якщо так учинить кожен твій однокласник, ви врятуєте від загибелі вже більше двадцяти дерев. А коли це зроблять усі учні школи? Це вже збережений від вирубування ліс. А якщо усі школярі світу?

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Переробка макулатури

По-друге, ніколи не викидай використані батарейки, акумулятори, лампочки у смітник. Вони завдадуть природі великої шкоди. Поцікався у друзів або батьків, де у твоєму місті є спеціальний пункт прийому й утилізації старих батарейок і лампочок. Не обов’язково відносити їх туди по одній. Можна повісити спеціальну скриньку з роз’яснювальним написом у твоєму під’їзді або класі. Нехай сусіди чи однокласники викидають туди старі батарейки. А один раз на місяць їх можна буде зібрати й віднести в пункт переробки. Це вбереже довкілля від забруднення.

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Утилізація батарейок

Утилізація – переробка, повторне використання відходів виробництва.

Чому з розвитком людства виникла потреба в охороні природніх багатств?

Що забруднює нашу планету?

Як кожен може допомогти у справі збереження природи?

Поміркуйте, як мали би діяти люди, якщо раптом вони відкрили би нові незвідані та незабруднені землі.

Прочитай

Час додому

Незважаючи на те, що пізнайки дуже весело проводили час на острові, про ремонт корабля вони теж не забували. У результаті роботу закінчили через кілька місяців. Відбудований корабель сяяв на яскравому сонці завдяки мідним цвяшкам. Масивний якір надійно втримував його на місці. А пробоїни у днищі були ретельно забиті міцною деревиною Склавши запаси води і їжі, пізнайки почали збиратися в дорогу.

Як не дивно, але рослинний світ острова став ще багатший. Адже замість одного дерева, зрубаного для ремонту корабля, пізнайки висаджували два нових. А ще вони привезли з собою мішок гарбузового насіння, яке посадили в грунт. І до їхнього від’їзду на острові вже росли великі жовтогарячі гарбузи. Драконові дуже подобалося збирати їх і варити кашу. Тварини також отримали подарунок: у хатинах, які перед відплиттям звільнили пізнайки вони облаштували домівки й гнізда.

Перед тим як ступити на борт корабля, капітан зібрав усіх на березі.

– Відтепер назва цього острова – острів Пізнань! – урочисто промовив він. – Оголошую його частиною країни пізнайків. А дракона призначаю губернатором і охоронцем!

Дракон дуже пишався новою посадою. Його обов’язком було охороняти дику природу на острові. Він робив це й раніше, але тепер його діяльність стала узаконеною. До того ж, на правах державного чиновника він міг у будь-який час прилітати до пізнайків у гості. Відтепер більше ніхто не матиме права полювати на нього.

Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств

Так незаселений острів став островом Пізнань. Щороку сюди приїжджають сотні пізнайків. Гості збагачують рослинний світ острова. Хтось спеціально привезе нові квіти і посадить їх біля струмка, а хтось і випадково впустить у родючий грунт яблучне зернятко – і вже через кілька років на острові виростуть яблуні Острів Пізнань став найчудовішим місцем на Землі.

Як пізнайки турбувалися про рослинний і тваринний світ острова?

Чого можна у них навчитися?

Які організації можна створити на острові Пізнань, щоб зберегти його унікальну природу при великій кількості туристів?

Поміркуйте, як змінилося б життя острова Пізнань, якби на ньому поселилися не пізнайки, а якісь жадібні і некультурні мешканці

Прочитай вірш Що ти робиш для збереження природи рідного краю?

Не забувай!

Чи ми з природою єдині,

Чи вірно спрямували крок?

Ми кожну річку і горбок

Від лиха вберегти повинні!

Ганна Черінь

Підсумуй свої знання

– Віддавна людина звикла лише користуватися природними багатствами планети. Щоб людство не загинуло, до видобутку і розподілу природних багатств потрібно ставитися з великою відповідальністю.

– Захист природи – справа, якою можуть займатися не тільки відомі та впливові люди, а й звичайні школярі.

Перевір себе

1. Чому стосунки між людиною і природою викликають у нас занепокоєння?

2. Який внесок ти особисто можеш зробити для збереження природних і культурних багатств України?

3. Чому збереження довкілля – твій конституційний обов’язок?

Використовуючи різноманітні джерела інформації, дізнайся, які проблеми охорони довкілля виникають у місцевості, де ти живеш.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Внесок кожної людини у справу збереження природних багатств