Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212)

Тема. Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212).

Мета. Вчити школярів правильно вимовляти і вживати на письмі закінчення прикметників, орієнтуючись на кінцевий приголосний основи.

Обладнання: експозиція дитячих квітів-розмальовок, таблиця “Почуття”, таблиця-ватман “Словничок”.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Вправа “Крісло автора”.

Діти зачитують твори про мамині (бабусині) руки.

2. Висловлювання почуттів від прослуханих

учнівських творів.

– Яка частина мови найчастіше трапляється у ваших творах?

– У формі якого числа стоять прикметники? Чому?

3. Обговорення квіткової експозиції.

– Огляньте експозицію квітів-розмальовок і скажіть, яку із робіт ви хотіли б придбати в подарунок мамі чи бабусі. Переконливо мотивуйте свій вибір.

III. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.

1. Творче списування (вправа 210).

А) Словникова робота з використанням таблиці “Словничок”.

– На які питання відповідають слова футбол, футболіст?

– Яка це частина мови? В яку колонку таблиці запишемо ці слова?

Назвіть, які, на вашу думку, орфограми є у цих словах?

Б) Списування із завданням.

1, 2 речення – коментоване списування,

3, 4 – самостійно.

Висновок. В усіх реченнях прикметники вжито у родовому відмінку множини.

В) Добір синонімів.

Мужні – сміливі, хоробрі, відважні, відчайдушні.

Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте, два – присядьте

І за парти тихо сядьте.

2. Колективне виконання вправи 211.

А) Списування речення зі вставкою пропущених закінчень (коментування вголос).

Б) Виділення закінчень прикметників і визначення їх відмінків (коментування вголос).

Висновок. Одні прикметники у родовому і місцевому відмінках множини мають закінчення – их, а інші – їх, це залежить від кінцевого приголосного основи. Якщо кінцевий приголосний основи твердий вживається закінчення – их, якщо м’який – їх. Наприклад:

Сильний – сильних,

Мужній – мужніх,

Крайній – крайніх і т. д.

В) Порівняння закінчень прикметників. З’ясування, як розрізняти форми прикметників, що збігаються в різних відмінках.

– Назвіть прикметники у першому реченні. Визначте закінчення і порівняти їх.

– Чи вжиті вони у формі одного й того ж відмінка? (З’ясування, з яким іменником зв’язаний кожен із прикметників.)

– Видно широкі шляхи. Іменник шляхи вжито у формі знахідного відмінка, то й залежний від нього прикметник стоїть у знахідному відмінку.

– Ночі тихі, чарівні. Іменник ночі вжито у називному відмінку, то залежний від нього прикметник теж у називному відмінку.

– Отже, у різних відмінкових формах прикметники можуть мати однакові закінчення.

3. Вправа “Виправте помилки”.

– Які прикметники “заблукали”?

Про що говорять звірі

Ворон каже воронятку:

– Мій лукавий.

Слон говорить слоненятку:

– Мій маленький.

Заєць каже зайченятку:

– Мій крилатий.

Гуска шепче гусенятку:

Мій хвостатий.

Лев говорить левенятку:

– Мій біленький.

Лис говорить лисенятку:

– Мій ласкавий.

М. Сингаївський

Висновок. Емоційно забарвлені прикметники мають велику силу. Вони можуть прикрашати, прославляти, вводити в оману і навіть змінювати зміст.

4. Творча робота (за вправою 212).

А) Читання учнями тексту, з’ясування значень невідомих слів.

Б) Висловлення почуттів від прочитаного тексту.

В) Добір відповідного заголовка. (Сумна далина, Туга за рідним краєм. Далеко від дому, Та тепла і холодна чужина.)

Г) Відшукування в казці прикметників, емоційне забарвлення яких допоможе продовжити казку. (Невеселими (зграйками), далекою (дорогою), високі (гори), сині (моря).)

Визначте, у якому числі вжито прикметники. Знайдіть прикметники, вжиті у називному відмінку множини.

5. Вправа “Прочитай-запам’ятай”.

Учні опрацьовують табличку “Правильно вимовляй і пиши” (с. 107).

6. Вправи для самостійної роботи (робочий зошит).

IV. Підсумок уроку.

– Які нові словникові слова ви вивчили? Назвіть орфограми. (Футбол, футболіст.)

– Доберіть найвлучніші прикметники до слова футболісти. (Сильні, сміливі, спритні, швидкі, відчайдушні, зухвалі, запальні, енергійні.)

– На що вказує закінчення у формі називного відмінка множини?

V. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.

С. 107, вправа 212 (завдання 2) (усно).

Звернути увагу дітей на орієнтовний план розповіді.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вправи на вживання різних відмінкових форм прикметників у множині. (Вправи 210-212)