Вугільна промисловість – ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ

МІЖНАРОДНА ЕКОНОМІКА

Розділ 4
ГАЛУЗІ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

4.2. ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ 4.2.3. Вугільна промисловість
Розвідані запаси вугілля у світі становлять 1,2 трлн. т. умовного палива, щороку видобувають 3,1 млрд. т. (за іншими даними – близько 5 млрд. т). Якщо обсяг видобутку вугілля, досягнутий наприкінці XX ст., збережеться, то його людству вистачить більш як на 3 тис. років.
Тверде паливо видобувають шість десятків країн, десять найбільших країн видобувають 75 % вугілля світу. Україна у 2000 р. за обсягами вуглевидобутку перебувала

на дев’ятому місці, Казахстан – на десятому, на першому місці був Китай, видобуваючи понад 1,2 млрд. т. кам’яного вугілля щороку.
Коли порівняти вуглевидобуток і нафтовидобуток, то можна дійти висновку: вугілля видобувають переважно у промислово розвинених країнах, а нафту – у державах “третього світу”. Або такий аспект. До сфери міжнародної торгівлі потрапляє значна частка нафти, тоді як частка вугілля, що експортується, становить менше 10 %. Інакше кажучи, країни видобувають вугілля переважно для внутрішніх потреб, а не для міжнародної торгівлі.
Тривалий час основним експортером були США. У
80-х роках XX ст. пальму першості в американців відібрали австралійці, що було викликано перевагами австралійського вугілля (якість, відкритий спосіб видобування тощо). Збільшились обсяги експортованого вугілля, з’явились величезні океанські суховантажні судна для його перевезення на великі відстані.
ФРН і Великобританія з експортерів вугілля перетворилися на імпортерів. Основна причина полягає в тому, що експортоване вугілля виявилося дешевшим, ніж видобуте у країні. Збільшується експорт вугілля з деяких країн, що розвиваються, насамперед з Індії, Венесуели, Колумбії. Найбільшим у світі імпортером вугілля, як і слід було очікувати, є Японія, оскільки потреби країни великі, а свого вугілля бракує.
За даними статистики, 90 % експорту вугілля перевозиться морськими суднами, решта – залізничним і річковим транспортом. Зрозуміло, що трубопроводи для цього непридатні, а перевозити його вантажними автомобілями або повітряним транспортом недоцільно й занадто дорого.
У регіонах вуглевидобування доводиться розв’язувати і проблеми відходів виробництва. Наприклад, у ФРН відсутні терикони, без яких не можна уявити ландшафт Донбасу. Там пусту породу знову повертають у вироблені штреки.
Слід зазначити, що використання вугілля створює певні проблеми, основні з них такі:
1. Внаслідок спалювання вугілля забруднюється, насамперед сіркою, навколишнє середовище, особливо при спалюванні низькосортних бітумних сортів вугілля.
2. Видобування вугілля пов’язане із значними труднощами, тому що підземне видобування – дороге та небезпечне, а видобування відкритим способом потребує значних затрат на рекультивацію земель.
3. Порівняно з нафтою і природним газом вугілля значно складніше транспортувати на великі відстані.
4. Вугілля не дуже придатний вид палива для мобільних енергоустановок на локомотивах та автомобілях.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...


Ви зараз читаєте: Вугільна промисловість – ВИДОБУТОК ЕНЕРГОНОСІЇВ