Вживання числівників з іменниками
МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ
ЧИСЛІВНИК
§34. Вживання числівників з іменниками
В українській мові при числівниках два, три, чотири в називному відмінку іменники чоловічого роду вживаються у формі називного відмінка множини (три олівці, чотири уроки), а іменники жіночого і середнього роду – у формі родового відмінка однини (дві газети, три слова). Числівники від п’яти й далі в називному відмінку вимагають від іменників родового відмінка множини (п’ять гривень, сто островів, тисяча пригод).
301. Спишіть прислів’я і приказки, розкриваючи
1. Краще з розумним два (раз) згубити, як із дурним один раз знайти. 2. Наговорив три (мішок) гречаної вовни, й ті не повні. 3. Жито два (тиждень) зеленіє, два (тиждень) колоситься, два (тиждень) відцвітає, два (тиждень) наливається. 4. Велика господиня: три (город) – одна диня. 5. Два (півень) і дві (господиня) не згодяться ні завтра, ні нині. 6. Два (ведмідь) в одному барлозі не вживуться (Нар. творчість).
302. Перекладіть словосполучення українською мовою і запишіть.
Три дня, две тетради, четыре тома, двадцать два килограмма, двадцать четыре стола, сорок два метра, четыре переулка, семь домов, семнадцать раз,
Зі збірними числівниками поєднуються:
1) іменники чоловічого роду, що означають назви істот: двоє товаришів, семеро учнів, троє киян;
2) іменники середнього роду: двоє відер, четверо вікон, семеро козенят;
3) іменники, що вживаються тільки у множині: двоє саней, четверо окулярів, троє обценьок.
Збірні числівники в називному відмінку вимагають від іменників родового відмінка множини.
303. Запишіть іменники у два стовпчики: а) ті, що можна вжити зі збірними числівниками; б) ті, що зі збірними числівниками не вживаються.
Казкар, сани, комбайн, правнук, глечик, кінець, кошик, наймит, гребінець, кобзар, хлібороб, легенда, кропив’янка, коліща, альпініст, завод, кошеня, словник, двері, граблі, сірник, квиток.
304. Розв’яжіть мовну задачу.
Чому з числівником двоє іменник дівча вжити можна, а іменник дівчина – ні?
Після дробових числівників іменники стоять у родовому
Відмінку однини: дві треті склянки, п’ять цілих і чотири десяті відсотка, півтора відра.
305. Спишіть словосполучення, розкриваючи дужки.
П’ ять цілих дві десятих (відсоток), одна шоста (поверхня), півтора (день), одна четверта (яблуко), дві сьомі (площа).
306. Запишіть словосполучення у два стовпчики: а) ті, в яких іменники мають закінчення – и (-і); б) ті, в яких іменники мають закінчення – а (-я).
Три (місяць), два (поселення), три (зима), півтора (кілометр), два (стілець), три (палець), три (слово), одна п’ята (ківш), три (глечик), дві треті (тролейбус).
Якщо ви правильно виконали завдання, із третіх букв записаних іменників складеться вислів П. Грабовського: ” … – то наші гармати”.
307. Попрацюйте в парах. Прочитайте, знайдіть помилки. Відредаговані речення запишіть.
1. У змаганнях приймали участь тридцять два спортсмена. 2. Три тренера вболівали про своїх вихованців. 3. Наша команда попереджала суперників на два очки. 4. Мій брат – самий високий у класі, тому він уже півтора місяці займається баскетболом.
308. І. Запишіть словосполучення, розкриваючи дужки, у два стовпчики: а) з іменниками, у яких з’являються закінчення – а (-я); б) з іменниками, у яких з’являються закінчення – и (-і).
Два (робітник), півтора (пончик), одна четверта (глечик), два (день), одна третя (літак), два (боєць), три (місяць), півтора (грам), два (пляж), три (покоління).
Якщо ви правильно виконали завдання, із третіх букв іменників складеться початок прислів’я: “… п’яти вовків, як улесливого лиходія”.
II. Запишіть подані іменники у два стовпчики: а) ті, що сполучаються зі збірними числівниками; б) ті, що не сполучаються зі збірними числівниками.
Відро, інститут, міліціонер, італієць, наймит, тополя, німець, розум, ущелина, яблуко, дівчина.
Якщо ви правильно виконали завдання, із перших букв записаних іменників складеться початок прислів’я “… все перетруть”.
КІРОВОГРАД
Це місто розташоване на річці Інгул. Засноване воно було як фортеця на землях Запорозької Січі для захисту південних кордонів від грабіжницьких нападів турків і татар. З 1775 року до 1934 року місто називалось Єлисаветградом.
Кіровоград. Річка Інгул
Єлисаветград став колискою українського театрального мистецтва. Дружба двох видатних артистів і драматургів, мешканців Єлисаветграда – Івана Карпенка-Карого й Михайла Старицького – стала початком становлення українського професійного театру. Вони згуртували навколо себе однодумців і талановитих акторів: Миколу Садовського, Панаса Саксаганського, Марка Кропивницького, Марію 3аньковецьку (Із календаря).
1. Яке місто розташоване на березі річки Інгул?
2. Підготуйте розповідь про сучасний Кіровоград.
АЗБУКА ВВІЧЛИВОСТІ
309. І. Прочитайте текст. Перекажіть його усно.
У ТЕАТРІ, КІНО, НА КОНЦЕРТІ
Якщо ви ідете до театру, в кіно чи на концерт, дотримуйтеся першого правила: ніколи не запізнюйтеся, завжди розраховуйте час так, щоб до початку вистави чи кінофільму залишалося кілька хвилин. Вони знадобляться для того, щоб залишити речі в гардеробі, поправити зачіску, пройти до свого місця.
У театрі не заважайте акторам і глядачам, перешіптуючись: “А я цього актора знаю, у нього ще собака є, він у сусідньому будинку живе”. Не обертайтеся до знайомих, що сидять позаду, також не заходьте до залу з морозивом, бутербродами, не шурхотіть обгортками від цукерок. Не дозволяйте собі коментувати по ходу дійства чи переказувати зміст вистави або кінофільму.
Після закінчення вистави, концерту, кіносеансу не можна зриватися з місця, стрімголов бігти до виходу – цим ви виявляєте неповагу як до акторів, так і до глядачів.
II. Дайте відповіді на запитання.
1. Чи бували ви у театрі? Яка вистава запам’яталася вам найбільше?
2. Яких правил слід дот римуватися під час походу в кіно чи на концерт?
3. Проаналізуйте власну поведінку під час відвідування театру.
4. Чи тактовно ви поводилися стосовно акторів і глядачів?
Related posts:
- УЖИВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ З ІМЕННИКАМИ Морфологія та орфографія. Числівник § 57. УЖИВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ З ІМЕННИКАМИ Про особливості поєднання числівників з іменниками в усіх відмінках, а також про культуру мовлення 485 Порівняйте записи в колонках. Визначте, у якому відмінку й числі вжито іменники першої колонки. А другої? Зробіть висновок про особливості вживання числівників у називному відмінку з іменниками. Називний відмінок […]...
- Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки. Числівник Один у сполученні […]...
- Особливості запису цифрової інформації. Узгодження числівників з іменниками Тема 5. Українська морфологія. Роль морфологічних засобів у ділових паперах 3. Особливості запису цифрової інформації. Узгодження числівників з іменниками При оформленні ділової документації щодо запису числівників слід керуватися такими правилами: 1. Прості кількісні числівники, які називають однозначне число (без вказівки на одиниці виміру) в запису відтворюються словом, а не цифрою (таких виробів повинно бути не […]...
- Уживання числівників з іменниками – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Уживання числівників з іменниками 1. Числівники Два, три, чотири вживаються з іменниками чоловічого роду у формі називного відмінка множини та іменниками жіночого і середнього роду у формі родового відмінка однини: Два учні, дві газети, два озера; три стільці, три школи, три поля; чотири уроки, чотири книги, чотири слова. […]...
- Сполучення числівників з іменниками ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Сполучення числівників з іменниками Правило Приклад Один узгоджується з іменником у роді, числі, відмінку Один рік, одна година, одне правило Кількісний іменник раз у сполученні з числівником та іменником половина має форму рази Якщо цей дробовий числівник виражений десятковим дробом, […]...
- Питання для самоконтролю – Іменник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Іменник Питання для самоконтролю 1. Дайте визначення іменника. 2. На які розряди за значенням поділяються іменники? 3. Як називаються іменники, які відповідають на питання хто? На питання що? Наведіть приклади. 4. Назвіть відмінності між власними назвами й загальними. Наведіть приклади. 5. Які іменники називаються збірними? Наведіть приклади. 6. Назвіть […]...
- Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226) Тема. Практичне засвоєння форм родового відмінка числівників 50-80. Питання до кількісних і порядкових числівників. (Вправи 224-226). Мета. Ознайомити учнів із формою родового відмінка числівників 50-80: виробляти вміння у школярів правильно вживати ці числівники у родовому відмінку; розвивати навички правильної вимови числівників. Обладнання: текст для списування (заздалегідь записаний на дошці, екрані), номерки для гри (1, 2, […]...
- ПРАВОПИС І ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ ТА ЗАЙМЕННИКІВ Мета: – навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології та орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в числівниках і займенниках; – розвивальна: розвивати творчі вміння доречно й правильно використовувати числівники й займенники в монологічному та діалогічному мовленні; – виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за братів […]...
- Змінювання прикметників за родами й числами в сполученні з іменниками ПРИКМЕТНИК Змінювання прикметників за родами й числами в сполученні з іменниками 183. Прочитайте словосполучення прикметника з іменниками. Білий ліс Білим лісом Біла зима Білою зимою Біле поле Білому полю Білі ліси, зими, поля Білих лісах, зимах, полях Синій олівець Синім олівцем Синя кулька Синьою кулькою Синє озеро Синьому озері Сині олівці, кульки, озера Синіх олівців, […]...
- Відмінкові форми окремих числівників ЧИСЛІВНИК Відмінкові форми окремих числівників 262. Прочитайте текст. Верблюди мають довжину понад 2 метри. Дорослий верблюд важить 700 кілограмів. Та його маса залежить від того, коли він останній раз пив воду. Верблюди відкладають до 45 кілограмів жиру у своїх горбах. Це дає їм змогу отримувати за необхідності майже 50 літрів води. Коли верблюд довго не […]...
- Закінчення іменників чоловічого роду на ІМЕННИК Закінчення іменників чоловічого роду на – ар, – яр у родовому й орудному відмінках однини 134. Розгляньте таблицю. Н. в., чол. p., одн. Р. в., чол. p., одн. Ор. в., чол. p., одн. Слюсар Слюсаря Слюсарем Вівчар Вівчаря Вівчарем Комар Комара Комаром Столяр Столяра Столяром З’ясуйте, яке закінчення мають іменники чоловічого роду з основою […]...
- УЖИВАННЯ ПРИЙМЕННИКІВ З ІМЕННИКАМИ В РІЗНИХ ВІДМІНКАХ. ЗАСВОЄННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ФОРМ ІМЕННИКІВ У МІСЦЕВОМУ ВІДМІНКУ МНОЖИНИ З ПРИЙМЕННИКОМ по Мета: вдосконалювати вміння учнів відмінювати іменники у множині; ознайомити із закінченням іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; розвивати увагу, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до мови. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Подивилися на мене, Усміхнулися усі. Чи готові до роботи? Молодці! […]...
- Морфологічні особливості кількісних числівників – Числівник УКРАЇНСЬКА МОВА. ПІДГОТОВКА ДО ЗНО МОРФОЛОГІЯ Числівник Морфологічні особливості кількісних числівників 1. Кількіснічислівники не мають категорії роду, числа, крім числівників Один, два, обидва, півтора, тисяча, мільярд, нуль. 2. Числівник один має ознаки прикметника: змінюється за родами й числами (Одна, одне, одні), відмінками (Одного, одної). 3. Числівники Два, обидва мають ознаки роду тільки в сполученні з […]...
- Вживання іменників без прийменників і з прийменниками Урок 45 Тема. Вживання іменників без прийменників і з прийменниками Мета: вдосконалювати вміння відмінювати іменники у множині; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати інтерес до історії України. Обладнання: картки індивідуального опитування. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання 1. Робота із вправою 180 2. Картки індивідуального опитування Картка 1 Спиши текст, […]...
- НАПИСАННЯ НЕ З ІМЕННИКАМИ Морфологія та орфографія. Іменник § 37. НАПИСАННЯ НЕ З ІМЕННИКАМИ Про те, коли не з іменниками пишемо разом, а коли – окремо 310 Порівняйте написання виділених у реченнях слів. У якому реченні не є префіксом, а в якому – службовим словом? Де не виражає заперечення, а де – утворює новий іменник з протилежним значенням? Зробіть […]...
- ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ Й ЧИСЛАМИ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом і числом пов’язаного з ним іменника; збагачувати словниковий запас школярів; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідного слова. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 118) III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ – Сьогодні на уроці […]...
- Зв’язок прикметників з іменниками у реченні Тема. Зв’язок прикметників з іменниками у реченні. (Вправи 193-197). Мета. Поглиблювати знання учнів про роль прикметників у мовленні, про зв’язок прикметників з іменниками. Вчити розпізнавати прикметники, ставити до них питання. Розвивати мовлення учнів, збагачувати їх словник прикметниками. Виховувати дбайливе ставлення до птахів. Обладнання: зображення зимового лісу, картки-опори для складання опису, підручник, зошит. Хід уроку I. […]...
- Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини ІМЕННИК Змінювання іменників чоловічого роду без закінчень в орудному відмінку однини 130. Розгляньте таблицю. Кінцевий приголосний основи іменників чоловічого роду Відмінок Твердий пригол. М’який пригол. Шиплячий пригол. Й Н. в. Дуб Кінь Слухач Край Ор. в. Дубом Конем Слухачем Краєм – Яке закінчення мають іменники чоловічого роду однини в орудному відмінку? Зверніть увагу на кінцевий […]...
- Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками. (Вправи 168-170) Тема. Вправи на визначення роду і числа прикметників за іменниками. (Вправи 168-170). Мета. Виявити істотну відмінність між прикметниками та іменниками як частинами мови: кожний прикметник залежно від іменника може змінюватись не тільки за числами і відмінками, а й за родами; вчити розпізнавати рід прикметників за родом іменників та формальними ознаками – родовими закінченнями. Обладнання: таблиця […]...
- РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 53. РОЗРЯДИ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про цілі, дробові й збірні кількісні числівники, а також про культуру мовлення 439 Порівняйте числівники в колонках. Які з них означають кількість частин від цілого, а які – кількість предметів, яку сприймаємо як одне ціле? Зробіть висновок, чим дробові числівники відрізняються від збірних. Розряди кількісних числівників […]...
- Відмінювання власне кількісних числівників МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК §36. Відмінювання власне кількісних числівників Числівник один змінюється за числами, родами (в однині) й відмінками. 320. Розгляньте таблицю. Розкажіть за нею, як відмінюється числівник один. Відмінок Однина Множина Чоловічий і середній рід Жіночий рід Н. Один одне (одно) Одна Одні Р. Одного Однієї (одної) Одних Д. Одному Одній Одним Зн. Яку […]...
- Вимова і правопис числівників Тема. Вимова і правопис числівників. (Вправи 272-277). Мета. Вчити правильно вживати числівники у мовленні, записувати числівники п’ятдесят, п’ятсот, шістнадцять, шістдесят, шістсот, мільйон, спостерігати за змінюванням числівників за відмінками. Розвивати вміння аналізувати і порівнювати мовні явища. Виховувати доброзичливе ставлення один до одного під час групової роботи. Обладнання: диск до підручника, таблиця відмінювання числівників, збірка українських прислів’їв […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ ЧИСЛІВНИК § 38. ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Кількісні числівники виражають поняття числа, тому форм однини та множини, так само, як і роду, вони не мають (крім числівників один і два). Отже, кількісні числівники змінюються тільки за відмінками. 429. Прочитайте прислів’я. Визначте числівники, з’ясуйте число і рід кожного. 1. Одна ластівка весни не робить. 2. […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 55. ВІДМІНЮВАННЯ ДРОБОВИХ І ЗБІРНИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про те, як відмінюємо чисельник і знаменник дробового числівника та про особливості відмінювання збірних числівників ПРИГАДАЙМО. Як відмінюємо порядкові числівники? 464 Розгляньте зразки відмінювання дробових числівників. Визначте, яку частину в них відмінюємо як відповідний кількісний числівник, а яку – як порядковий. Зробіть висновок про […]...
- ЗМІНЮВАННЯ ПРИКМЕТНИКІВ ЗА РОДАМИ ТА ЧИСЛАМИ У СПОЛУЧЕННІ З ІМЕННИКАМИ Мета: розширити знання учнів про граматичний і смисловий зв’язок прикметників з іменниками; вчити визначати рід і число прикметників; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати бережливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Дзвоник пролунав веселий, Дружно всіх він кличе в клас. Цікаві дії на уроці Пропоную я для вас. Станьте струнко, схаменіться, Одне […]...
- Правопис закінчень іменників у родовому відмінку множини Урок 44 Тема. Правопис закінчень іменників у родовому відмінку множини Мета: розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині, формувати вміння і навички правильного вживання іменників у родовому відмінку множини; розвивати мовні вміння, швидкість письма; виховувати самостійність, вміння самостійно організувати навчальну діяльність. ХІД УРОКУ I. Перевірка домашнього завдання Робота з вправою 176. II. Актуалізація опорних […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Морфологія та орфографія. Числівник § 56. ВІДМІНЮВАННЯ ТА НАПИСАННЯ ПОРЯДКОВИХ ЧИСЛІВНИКІВ Про відмінкові форми порядкових числівників, залежність їх від іменників, а також про позначення дат і годин ПРИГАДАЙМО. Які морфологічні ознаки прикметників? 473 Розгляньте зразок відмінювання словосполучення з порядковим числівником. Зробіть висновок, чи всі слова відмінюємо в складеному порядковому числівнику та чи залежить рід і […]...
- ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ І ЧИСЛА ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ІМЕННИКАМИ Урок 49. ВПРАВИ НА ВИЗНАЧЕННЯ РОДУ І ЧИСЛА ПРИКМЕТНИКІВ ЗА ІМЕННИКАМИ Мета: вчити учнів визначати рід і число прикметника за родом пов’язаного з ним іменника та за характерним закінченням; збагачувати словниковий запас; формувати мовленнєві навички; виховувати любов до рідної землі. Хід уроку I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на […]...
- МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЧИСЛІВНИКІВ ЧИСЛІВНИК 3. МОРФОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЧИСЛІВНИКІВ Числівник-морфологічно своєрідний клас слів, тому що він нейтралізував успадковані від іменників і прикметників граматичні категорії роду та числа і лишився виразником лише однієї граматичної,..категорії – категорії відмінка. Зберігши відмінювання, числівник не втратив зв’язку з іменами і не перетворився тим самим на прислівник. Проте відмінок числівника має свою специфіку у порівнянні […]...
- Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках ЧАСТИНИ МОВИ ПРИКМЕТНИК & 24. Вживання знака м’якшення перед закінченням у прикметниках 241. По п р а ц ю й те р а з о м! 1. Прочитайте прикметники. Визначте, на який приголосний – твердий чи м’який – закінчується їх основа. Запишіть слова у стовпчик. Домашній, раннє, спілий, красиве, дивний, давнє, синій. 2. Поставте прикметники […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ, ЩО МАЮТЬ ФОРМУ ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Морфологія та орфографія. Іменник § 33. ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ, ЩО МАЮТЬ ФОРМУ ТІЛЬКИ МНОЖИНИ Про відмінкові закінчення іменників, синонімічність деяких закінчень та про грамотність 274 Прочитайте фразеологізми. Визначте число виділених іменників. Чи можуть вони мати форму однини та чи розрізняється в них рід? Зробіть висновок про особливості таких іменників. 1. Вилами по воді писано. 2. Наламати […]...
- Не з іменниками МОРФОЛОГІЯ І ОРФОГРАФІЯ ІМЕННИК §20. Не з іменниками Не з іменниками може писатися разом або окремо. Не з іменниками пишуть разом, якщо: 1) іменник не вживається без не: небіж, недуга, немовля; 2) іменник з префіксом не – можна замінити синонімом: нещастя – лихо, неволя – рабство, несправедливість – кривда. Не з іменниками пишуть окремо, якщо: […]...
- ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Морфологія та орфографія. Числівник § 54. ВІДМІНЮВАННЯ КІЛЬКІСНИХ ЧИСЛІВНИКІВ, ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ЦІЛІ ЧИСЛА Про типи відмінювання кількісних числівників та особливості їх уживання в непрямих відмінках ПРИГАДАЙМО. Які є відмінки числівників? 451 Розгляньте зразки відмінювання числівників один, два, три, чотири. Розкажіть про їхні закінчення в родовому та орудному відмінках. У яких відмінках можливі паралельні форми? Числівник […]...
- Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний ПРИКМЕТНИК Відмінювання прикметників у сполученні з іменниками в однині та множині. Відмінкові закінчення прикметників з основою на твердий приголосний 187. Розгляньте таблицю. Відмінок Відмінкові закінчення в однині Відмінкові закінчення в множині Чол. рід Жін. рід Середи, рід Для всіх родів Н. в. Довгий шлях Довга ніч Довге поле Довг стежки Р. в. Довгого Довгої Довгого […]...
- Особливості відмінювання числівників ДІЛОВА УКРАЇНСЬКА МОВА Розділ 3. Граматична парадигма самостійних частин мови в ділових паперах 3.3. Числівник Особливості відмінювання числівників Числівник характеризується великою системою відмінкових парадигм. Кількісні числівники змінюються за відмінками, а порядкові – за відмінками, родами і числами. У системі кількісних числівників можна виділити групу числівників, що мають особливі форми тільки називного – знахідного відмінків: збірні, […]...
- Розряди кількісних числівників за значенням – Числівник МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ Числівник Розряди кількісних числівників за значенням За значенням кількісні числівники поділяються на: А) власне-кількісні: п’ять, сім, двадцять; Б) дробові: Три п’ятих, вісім десятих; В) збірні: Семеро, десятеро; Г) неозначено-кількісні: Кілька, декілька, небагато. Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв’язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на П’ять буде Шістдесят) або кількість тих чи […]...
- Відмінювання іменників чоловічого роду назв істот у давальному та місцевому відмінках однини ІМЕННИК Відмінювання іменників чоловічого роду – назв істот у давальному та місцевому відмінках однини 138. Розгляньте таблицю. Відмінок, питання Іменники чоловічого роду – назви істот Н. в. хто? що? Батько, Василь, добродій Д. в. кому? чому? Батькові (-у), Василеві (-ю), добродієві (-ю) М. в. (на) кому? (на) чому? (на) батькові (-у), (на) Василеві (-ю), (на) […]...
- Робота з деформованим текстом (заміна недоречно повторюваних слів) ІМЕННИК Розповідаємо, описуємо, міркуємо Робота з деформованим текстом (заміна недоречно повторюваних слів) 117. Розгляньте малюнки. Виконайте завдання в “Зошиті з розвитку писемного мовлення” 118. Прочитайте іменники. Машина, суниця, площа, Микита. – Провідміняйте іменники, користуючись таблицею відмінювання з вправи 119. Позначте закінчення іменників. 119. Розгляньте таблицю відмінювання іменників жіночого й чоловічого роду із закінченням – а, […]...
- Закінчення іменників жіночого роду на ІМЕННИК Закінчення іменників жіночого роду на – а, – я в орудному відмінку однини 126. Розгляньте таблицю. Н. в., жін. p., одн. Ор. в., жін. p., одн. Закінч, в Ор. в. Сова, книжка, лоза Совою, книжкою, лозою -ою Тополя, межа, тиша Тополею, межею, тишею -ею Лінія, мрія. Євгенія Лінією, мрією, Євгенією -ею Яке закінчення іменників […]...
- Будова числівників – Числівник Українська мова Частини мови Числівник Числівник – це самостійна частина мови, що вказує на кількість предметів або їх порядок при лічбі і відповідає на питання скільки? котрий? Числівники поділяють на дві групи: кількісні та порядкові. Кількісні числівники означають кількість предметів, відповідають на питання скільки? й можуть бути: – власне кількісними (два, п’ять, вісім, тридцять шість); […]...