Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – ЧислівникМОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ

Числівник

Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками

Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки.

Числівник Один у сполученні з Більше на…, менше на… з іменником уживається у формі знахідного відмінка: Більше на одного учня, менше на одну машину, більше на один кілограм.

Із

числівниками Два, три, чотири, а також зі складеними числівниками, останнім словом яких є Два, три, чотири, іменники вживаються у формі називного і знахідного відмінків множини: Два дні, три поради, п’ятдесят чотири викладачі.

Якщо до складу словосполучення з числівниками Два, три, чотири входить означення, то воно може мати форму називного, знахідного або родового відмінка множини: Два нові (нових) костюми, три глибокі (глибоких) яруги.

Числівники Два, три, чотири не сполучаються з іменниками IV відміни. Для їх переліку вживаються збірні числівники (Двоє курчат, троє кошенят) або лічильні звороти зі словами

на зразок Душ, голів, штук, примірників (П’ятдесят дві голови телят).

При неозначено-кількісних та збірних числівниках іменники вживаються в родовому відмінку множини: Кілька годин, шестеро дівчат.

При дробових числівниках іменники мають форму родового відмінка однини, а слово частина часто випускається: Шість сьомих довжини; дві цілих і три п’ятих об’єму.

Числівники Півтора, півтори сполучаються з іменниками в родовому відмінку однини (Півтора кілограма, півтори доби), а числівник ПівторастА – в родовому відмінку множини: Півтораста кілограмів.

Порядкові числівники узгоджуються з іменниками в роді, числі й відмінку: П’ятий місяць, п’ята година, п’яте число; сьомий клас, сьомі класи; п’ятого місяця, о п’ятій годині.


1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Формула перша космічна швидкість.
Ви зараз читаєте: Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник